OPEN HUIS jésfsatsffiïïSSjs, Actie Tankslag Benthuizen Twee jaar in de zending KWF De Stichting Drinkwaterleiding "De Tien Gemeenten" De Drinkwaterleiding De Vlietstreek De Gemeentebedrijven Delft en De Duinwaterleiding van 's-Gravenhage houden OP ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 van 10.00 - 15.00 uur bij de STICHTING DRINKWATERLEIDING "DE TIEN GEMEENTEN" bij de DRINKWATERLEIDING DE VLIETSTREEK bij de GEMEENTEBEDRIJVEN DELFT bij de DUINWATERLEIDING VAN 's-GRAVENHAGE Varen op De Logos II, van Operatie Mobilisa tie voor iedereen die iets meer wil weten over wat er allemaal aan te pas komt om goed drinkwater te maken en te leveren. U kunt één of meer van de volgende bedrijfsvestigingen bezoeken: het distributiepompstation aan de Kelvinstraat nabij de Oostweg te Zoetermeer; de watertoren aan het Jaagpad 148c te Rijswijk het distributiepompstation Pauwmolen aan de Jan de Oudeweg te Delft; het produktiepompstation Scheveningen aan de Pompstationsweg nabij de watertoren. Op het terrein van dit pompstation is een wandeling uitgezet langs de zui- veringswerken V/2 uur) en in het duingebied 1 uur). De toegangswegen tot het pompstation Scheveningen zijn de gehele dag gesloten voor het autoverkeer. U kunt uw auto gratis parkeren op het par keerterrein aan de Zwolsestraat nabij de HTM-remise, waarna u per bus naar het pompstation wordt vervoerd. Bovendien bevindt zich een fietsenstalling nabij het pompstation. Bij de ingang van elke bedrijfsvestiging ontvangt u een beschrijving van de te bezichtigen bedrijfsonderdelen. Medewerkers zijn aanwezig om vragen over de betreffende vestiging te beantwoorden. Bij verschillende bedrijven kunnen exposities (onder andere met betrekking tot waterleidingtechnische hulp aan de Derde Wereld) worden bezichtigd. Voor de liefhebbers is tevens een fietsroute langs de diverse bedrijfsvestigin gen uitgezet. Wilt u deelnemen, dan kan vanuit elke bedrijfsvestiging worden gestart. Wellicht ten overvloede delen wij u nog mede dat het meenemen van honden niet is toegestaan. Wethouder M. van Leeuwen mocht donderdagmorgen met een hijskraan de actie "tankslag Benthuizen" een officieel tintje geven. Hij deed dat onder grote publieke belangstelling in de tuin van de Hervormde pastorie. Daarin lag onder het terras een olietank die, gevuld, ca. 6000 liter olie kan bevatten. Deze tank was reeds helerpaal leeggezogen toen ds. Boer de pastorie betrok, immers, zoals voor zovele woningen geldt, is door de komst van het aardgas, hetgebruik van olie-opslagtanks, overbodig geworden. Hetgemeentebestuurvan Benthuizen heeft dat beseft en er mede in het kader van het milieuactie voor ondernomen. De "actie tankslag" wordt begeleid door de Milieudienst Midden-Holland. Het bedrijf Laura j en Vereeniging uit Zoeterwoude heeft de taak gekregen om alle tanks die zich in de gemeente Benthuizen in de grond bevinden, leeg te zuigen. Vervolgens zorgt, indien mogelijk, het bedrijf Bunnik B.V. uit Nieuwerbrug, voor het verwijderen van de tanks. Reeds nu al is bekend dat er van de ca. 13 tanks ca. 10 kunnen worden uitgegraven. De overige drie, zullen vol met zand worden gespoten. De kosten van de actie bedragen ca. f 35.000,- Wethouder M. van Leeuwen zei na afloop van het karwei blij te zijn dat de gemeente deze operatie geheel kan financieren. Hij zei, na afloop in het raadhuis, blij te zijn dat erzovelen getuige wilden zijn van deze officiële handeling, waaronder burgemeester M.A. van dei Have, wethouder mevrouw G.E.A. Craaikamp, enkele raadsleden, gemeentelijke mede werkers en betrokkenen. "Dat milieu Benthuizen ter harte gaat bewijst deze gebeurtenis, maar is de inwoners ook duidelijk geworden bij het lezen van de extra editie van "Caril lonklanken" over het "Milieu". dacht dat iemand die een christen is een "tutje" is. Hij was blij te ontdekken dat een christen niet stijf hoeft te zijn en leuk kan doen." Erica's ogen stralen al bij het vooruitzicht om, op welke wijze dan ook, als misschien maar een heel klein onderdeel van het gro te geheel, mee te hel pen in de zending. Zevenhuizen. Zomaar, twee jaar van haar jonge leven, gaat de 18-jarige Erica Heijer, de zending in. Hoe haar taakomschrijving zal zijn, is nog niet helemaal duidelijk, want de boot waarmee dat gebeurt ligt nog in een dok in de Amsterdamse haven en wordt door een groot koor vrijwillige vaklui, voor gebruik gereed ge maakt. Erica gaat voorlopig roest krabben, kleine karweitjes doen en helpen het schip in gereedheid te brengen voor de afvaart: medio ja nuari/februari 1990. Het schip, de Logos II, is de opvolger van de Logos die enkele jaren gele den rond de Kaap van Zuid-Ameri- ka, vergaan is. Operatie Mobilisatie, een wereldwijde zendings-organisa- tie, die "opereert" in samenwerking met plaatselijke kerken en gemeenten, heeft nog een schip dat over de wereldzeeën vaart en mee werkt aan de Evangelieversprei ding, nl. de "Doulos". Erica:" 'Ach', zeggen sommige mensen tegen wie ik vertel dat beide schepen duizenden Bijbels en chris telijke boeken aan boord hebben, 'ze zitten echt niet op jullie te wachten hoor. Denk je nou heus dat er be hoefte is aan Bijbels en christelijke boeken daar in die verre landen?' En dan probeer ik uit te leggen dat het echt waar is dat mensen uit verre landen zo'n honger hebben naar het Evangelie, dat ze er uren in de rij wachten onder de tropenzon voor over hebben. Er is zo weinig voorhanden in veel landen. Wat dat betreft mogen wij ons gelukkig prij zen in een land te wonen waar Volop christelijke lectuur verkrijgbaar is. Er zijn ook mensen die denken dat ik een heilig boontje ben omdat ik mee ga helpen met de Evangelisatie acties en lectuurverspreiding. Op de Samenwerkingsschool kreeg ik wel vreemde reacties van vrienden en vriendinnen. Een hele leuke reactie was van een ongelovige jongen die Hoe kwam je op de gedachte om met Operatie Mobilisatie mee te gaan doen? "Tja dat is eigenlijk een verhaal dat twee jaar geleden begon, toen ik in een kerkelijke gemeente kwam waar mensen vrijmoedig over hun per soonlijke geloofsrelatie spraken. Er ging een wereld voor me open. Die wereld wil ik ook anderen tonen. Toen ik dan ook vernam dat het mo gelijk is om korte termijn zending te doen bij Operatie Mobilisatie, heb ik me daarvoor aangemeld. Ik wist dat ik na m'n VWO-examen, een jaar te jong was voor de opleiding voor Verloskundige. Dat wil ik graag worden en daarna de zending in. Nu ga ik eerst de zending in, proef ik vast hoe dat is. Daarna hoop ik over twee jaar aan die opleiding te begin nen." Zomeractie Ze weet zich geruggesteund door haar ouders, familie en vrienden. Eveneens door de Evangelische gemeente in Rotterdam, waar de Nederlandse leider van O.M., Jan de Oude, uit Emmeloord z'n geloof- soorsprong had, via een verfrom meld tractaatje op het strand van Renesse. Het werk voor O.M. is diens lust en leven, zoals het ook voor Erica begint te worden. Erica heeft al een voorproefje gehad tijdens de Zomeractie van O.M. die dit jaar in samenwerking met Jeugd met een opdracht werd gehouden onder het motto "Love Europe". Maar liefst 6700 jongeren zwierven na een week training en voorberei ding, vanuit Offenburg Zuid-Duits- land, uit over heel Europa. Hun Evangelisatiewerk werd voorbereid en kreeg nazorg vanuit de plaatselij ke kerken en gemeentes. In sommi ge landen konden de teams niet openlijk hun "zending" tonen, maar wel hun "vriendschap", waardoor vertrouwen kwam. Erica maakte een Evangelisatie- week in de omgeving van Arnhem mee. Het is in tegenstelling tot wat mensen vaak denken. De werkwijze van O.M.-mensen is vrijmoedig, blij moedig en eerlijk. Niemand wordt in z'n kraag gegrepen, niemand hoeft zich bedreigd te voelen christen te moeten worden. Integendeel. Met sketches, zang, drama, pantomime en het sketschbord, worden voor stellingen op straat gehouden, wat publiekstrekkers zijn. Wie nieuws gierig is vraagt wat het voorstelt. Vragen worden beantwoord en be langstellenden doorverwezen naar plaatselijke predikanten en voor gangers. Op deze wijze zal er ook vanuit de Logos II worden gewerkt. Naast Bijbel-en boekverkoop, wor den er kinderclubs aan boord ge houden: gaan de mensen van het schip (dat maar liefst 200 beman ningsleden telt) de straat op, maar worden ook uitgenodigd om in een plaatselijke kerk te spreken. Dat kan niet altijd in de landstaal, maar Engels wordt vaak verstaan. Anders is er wellicht iemand aan boord die een taal van het land spreekt, im mers de bemanning (allemaal vrij willigers) komt uit ca. 40 landen van de wereld. Veel uit Korea, Afrika, Australië, Amerika enz. "Dat lijkt me leuk, mag je misschien een nacht in een hutje slapen ergens in Afrika om de andere dag met de groep in de kerkdienst te zijn. Dan ben je ook echt onder de mensen van dat land geweest". Voorbereiding In iedere haven is de ontvangst van het schip goed voorbereid d.m.v. een campagne. Een vaste groep, een zgn. "Line-up"team reist -nl.drie maanden vooruit om de aankomst van het schip te melden bij de over heid en toestemming te vragen voor boekenverkoop. De overheid van de landen waar het schip voor anker gaat, komt zelfs aan boord. Koningen, prinsen, prinsessen, presidenten, ministers, (voor zover een land die heeft) zij allen worden officieel op het schip ontvangen. Daarvoor zijn ook speciale ruimten. Zo is er b.v. een congreszaal waarin 400 mensen kunnen. Hier worden ook wel Seminars en diensten ge houden. Verder is een groot deel van, zowel het nieuwe schip de "Logos II" als de "Doulos", inge ruimd als boekwinkel. Voor elk land dat de boten aandoen zijn er ca. 4000 titels in de eigen taal. Dat betekent dat als b.v. de reis in Polen zou beginnen, zo'n grote keus ge maakt kan worden. Kan iedereen zomaar meegaan met zo'n boot? Je dient zelf natuurlijk een per soonlijke geloofsrelatie te hebben en twee andere gelovigen schrijven dat er niets op je aan te merken valt. Verder dien je mensen of een ge meente te hebben die achter je staan om je te sponsoren, wantje betaalt in je eigen levensonderhoud. O.M. draait nl. helemaal op giften en is onafhankelijk van welke kerkelijke organisatie dan ook. Ook dient men zich goed voor te bereiden op het leven op een derge lijk zendingsschip". Erica heeft een leidersconferentie meegemaakt op "De Bron" in Dalf- sen, kreeg onderricht in vertellen, drama en sketchbord en leert van elk land waar voor anker wordt gegaan een aantal beleefdheids- groeten. Tevens krijgt zij, evenals de vele anderen, waaronder nog drie Nederlandse meisjes en twee Neder landse jongens, les in de cultuur van de desbetreffende landen plus hun gewoontes. Taakverdeling Op het schip zelf heeft iedereen een taak. Dat varieert van de keuken tot de wasserette of als leidster, onder wijzeres van de kinderen van de bemanning. Ook is er een medisch team aan boord Hun taak is tweele dig: zowel op het schip als dat nodig is, als voor de inheemse mensen die geneeskundige hulp wordt geboden, medicijnen krijgen enz. Wat de niet specialistische taken betreft, wordt er elk halfjaar gerou leerd. Erica weet nog niet wat haar taak is terwijl de "wereldreis" waar ne schip heenvaart ook nog niet hete 1 maal bekend is: vermoedelijk eers de Oostbloklanden. Duitsland. Afrikaanse kust en daarna de over steek naar Zuid-Amerika. Ook kej ze nog slechts weinigen, maar er erg veel zin in om op 25 septem a.s. te beginnen. Wie haar wil groeten moet dat snel doen, alhoewel, ze is het 1 n nog niet uit, dat gebeurt pas in bruari. We wensen haar "behouden va Oproep: Hollandse klederdracht heeft Van de deelnemers aan de reis wordt gevraagd op bepaalde c rele avonden, hun land in de kledij te vertegenwoordigen, t. op zoek naar een complete *1 dracht met klompen. iemand of heeft zelf een dracht die zij 2 jaar mag len heeft maat 38. Inlichtingen tel.01802- 1925. Benthuizen - De collecte 1. Volgen-» I Kankerbestrijding heeft in f zen f 3.645.35 opgebracht- voisgji de organisatoren is dit een g ^nj. resultaat waarvoor men ze ,fJ] baar is. Door de bijdragen wordt het ook het komende mogelijk nieuw kankeronderzoc doen en extra voorlichting ker te geven. Het succe. an de collecte is vooral te dat Het inzet van de vele collecta: plaatselijk comité is hen ze .-(0( tetijk. Wie de collecte gemist nog een extra bijdrage wil ge mer is 70.70.70.007 t.n. ningin landse kankerbestrijding Wilhelminafonds Amsn r -

Dorpskrant | 1989 | | pagina 10