unicef Naar Hongarije om te werken in tehuis voor Verstandelijk ge handicapten T: Plattelands vrouwen Unicef wenskaarten en kado-artikelen verkrijgbaar bij uw plaatselijke verkoopadres. MOERKAPELLE: Joke Verhulst Joh. Frisoplantsoen 2 01793-2344 Francis Jansen Beatrixlaan 109 01793-2771 Zevenhuizen Wilma van Holst de Patrijs 27 01802-2921 Ina van der Hoek Korenstraat 19 01802-2260 Naar Hongarije Op maandag 17 juli vertrokken drie busjes vanaf Driebergen naar Hon garije. Niet alle drie naar dezelfde bestemming. In elk busje zaten ca. 7 a 8 personen. De weersomstandigheden waren goed: redelijk koel weer. En dat zou het in Hongarije blijven, tot de laat ste dagen van hun verblijf, toen het daar erg warm werd. Op de tweede dag, na een overnach ting in Oostenrijk, gingen de busjes in Tata, Hongarije, uit elkaar. De Zevenhuizense jongeren hadden als bestemming Almanesmély, een plaatsje 10 km. van Tata vandaan en 60 km. ten westen van Boeda pest. De andere busjes moesten zeker nog 100 km. verder rijden. Verzorging Katinka: "Toen we bij het Verpleeg tehuis/Zwakzinnigeninrichting aankwamen, zagen we nog niets van de armoede die we verwacht hadden aan te treffen. Het huis zag er schit terend uit. We werden hartelijk ver welkomd door de predikant van het tehuis. Hij gaf ons een rondleiding en vervolgens werd onze eerste Hongaarse maaltijd geserveerd. Ik moet zeggen :'hfet smaakte heerlijk' (het was dan ook een welkomst maal), maar toen we de thee proef den waren we er al snel achter datje daar geen suiker meer aan hoefde toe te voegen. Wat was die zoet!. Wij meisjes, kregen met ons drieën een kamer met twee stapelbedden toegewezen. De vier jongens sliepen in twee tenten op het terrein. De volgende dag begonnen we om zes uur. Dat betekende om tien voor zes opstaan en half bewusteloos je aankleden. Wij gingen in de verzor ging en de jongens gingen bouwen aan nieuwe kamers. In de praktijk betekende dat voor hen meer "ste nen sjouwen". In de bouw Hans: "Inderdaad hebben we de eerste dagen van ons verblijf gehol pen met het naar boven brengen van de bouwmaterialen, vnl. bakstenen, die gebruikt werden voor het ver bouwen en uitbreiden van het per- soneelsverblijf. Dit verliep heel pri mitief, d.m.v. een touw over een katrol waar we steeds kleine pakket jes stenen omhoog en emmertjes afval naar beneden meenamen. De rest van de tijd hebben we hand en spandiensten verricht bij het onderhoud van het huis. Ieder van ons zoveel mogelijk op zijn vakge bied. Zo hielp één van ons met lood- gieterswerk (een jongeman uit Ha- zerswoude) en heb ik zelf geassis teerd bij wat kleine electrische kar weitjes. Ook hebben we nog meege holpen aan het opknappen van de tuin. Hierbij werkten we samen met 3 Hongaarse werknemers die erg vriendelijk en gezellig waren. We kregen van hen allerlei etenswaren aangeboden en konden in gebroken Duits over van alles praten. Opval lend hierbij was de werkhouding: al les gebeurde kalm aan en met veel pauzes ertussen door. Zo begonnen we vaak pas met werken om half zeven, terwijl officieel de werkdag om zes uur begon. Omgang bewoners Wat ik zelf erg leuk vond was de omgang met de bewoners van het huis. overdag kwamen er altijd wel een aantal "meehelpen". Ze vonden het dan prachtig met de trekker of in een kruiwagen mee te rijden, 's- Middags ging een aantal van onze groep meehelpen met de meisjes, om de pupillen te helpen met het avondeten. 's-Middags en op onze vrije dagen hebben we veel van het land mogen zien. Zo zijn we naar de stad Boeda pest geweest, die naar mijn mening terecht de "parel van Zuidoost-Eu ropa wordt genoemd. De stad staat werkelijk helemaal vol met monu mentale gebouwen en heeft een aantal zeer mooie bruggen die Buda met Pest verbinden. Ook zijn we bij het Balatonmeer geweest: een pr achtig meer van bijna 77 km. lang, wat op de meeste plaatsen slechts enkele meters diep is. Al met al is dit voor mij een welis waar zware, doch indrukwekkende vakantie geweest, die ik voor geen goud had willen missen," verzucht Hans. Verzorging. Arianne en Katinka gingen de bewo ners verzorgen. Arianne heeft daar ervaring in vanuit haar beroep. Katinka maakte hiermee voor het eerst kennis. Het ging hen beiden goed af. Arianne: "Ik werd op een afdeling met twee zalen geplaatst. Een zaal met jongens van ca. 8 tot ca. 20 jaar. Deze jongens konden best veel zelf. maar omdat ze niets geleerd werd, hadden ze ook helemaal geen ma nieren. Ze schreeuwden en sloegen er maar wat op los. Af en toe werd de leiding kwaad en dan vielen er zulke klappen dat ik er tranen van in m'n ogen kreeg. De jongens waren blij met de aandacht die ze kregen. Ik probeerde ze manieren te leren. Ze wilden mij nl. de hele tijd optillen en dat werd op den duur pijnlijk, dus leerde ik ze een hand te geven. Ver der probeerde ik wat met ze te gymen en te dansen. Voor we gingen dansen maakte ik altijd zo'n elegan te knieval en dat vonden ze zo leuk dat (wanneer ik om 17.30 uur kwam helpen met eten delen) ze allemaal op me afkwamen en op hun manier een knieval maakten. Ik voelde me soms net de koningin. De man die zo'n beetje de leiding had vond dat ik vooral niet teveel moest doen. Zeker niets zwaars tillen, want dat konden "schönes Mad- chen" niet erg geëmancipeerd zijn ze daar niet. De andere zaal was een zaal met hele erge diep zwakzinnige jongens. Hoe oud ze waren weet ik niet precies. Waarschijnlijk tussen de 16 en 25 jaar. Dit maakte best wel indruk op me. De jongens waren zo vergroeid, hadden zulke wonden, dat zou in Nederland niet zover gekomen zijn. De leiding bemoeide zich helemaal niet met die jongens. Ik probeerde contact met ze te krijgen, door te zingen en met ze te spelen. Eén jongen kon het wijsje van "Door de wereld gaat een woord". Dus "zon gen" wij dat samen. Ik zou nog hele verhalen kunnen vertellen over: hoe "verbaasd" en "verontwaardigd" ik soms was over de manier waarop ze die jongen behandelen, maar ik denk dat niemand daar iets mee opschiet. De Hongaren leven in ver gelijking met onze gezondheidszorg 50 jaren terug en ze behandelen de jongens niet zo uit haat of gemak zucht, maar^pwopn omdat,ze niet beter weten en er ook niet voor ge leerd hebben. Voor mij was het een hele ervaring Ik vind het ook een geweldig project van Youth for Christ, het is goed om ook in je vakantie wat voor anderen te doen. Volgend jaar gaat er weer een project naar Hongarije, duslacht Arianne keer heb ik panfluit gespeeld. Dat vonden ze schitterend. Een intelli gent jochie (er waren er meerderen in dit tehuis ondergebracht omdat beide ouders werken om genoeggeld te verdienen voor het levensonder houd) herkende het wijsje van "Nescafé en liep dat de hele week te zingen, telkens als hij mij zag." Zevenhuizen/Driebergen- In juli en augustus vertrokken er diverse teams jongeren naar Hongarije om in zwakzinnigen-inrichtingen en verpleegtehuizen, vrijwilligerswerk te doen. "Youth for Christ" uit Driebergen, or ganiseerde deze reizen, in samenwerking met de christelijke stichting Philadelphia in Nederland. In één van de teams bevonden zich maar liefst drie Zevenhuizensejongeren. nl. de 21-jarige Hans Verduijn, student lerarenopleiding electrotechniek. de 19-jarige Arianne van Vuurde, ziekenverzorgster en de 17-jarige Katinka v.d. Berg, HAVO-5 scholiere. Arianne en Katinka zijn vriendinnen. Hans is een verre neef van Katinka, die ze voordien niet kende, maar "toevalligerwijs" deel uitmaakte van hetzelfde team. Hij was chauffeur van hun busje. Juist omdat het drie jongeren uit Zevenhuizen betrof die zelf hun reis bekostigden om 'in dienst van de ander' belangeloos hun vakantie aan dit mooie werTcbeSteedden. volgt hier een verslag van hun belevenissenDat ze wat meemaakten is zeker. Alles vermelden zou te ver voeren. Daarom een impressie van Hans, Arianne en Katinka. Katinka kreeg een afdeling met diep zwakzinnige "grote" jongens toege wezen. Direct na het opstaan werd ze die eerste morgen om zes uur door de hoofdverpleegkundige naar haar afdeling gebracht. "Het was die eerste dag, juist "was dag". De zaal stond vol met bedden en het rook er alsof je een koeienstal binnenkwam. Overal waren er vlie gen, dat was nog het ergste. Een zuster zat in de badkamer en deed de jongens in het bad (allemaal in hetzelfde water!) Eén van de pupil len droogde daarna ad en een zuster op zaal verschoonde de luiers, want de meesten zijn niet zindelijk. Ik moest ze uit hun pyama helpen en als ze gewassen waren, in hun kle ren helpen. Erg fris roken ze niet na een dergelijke wasbeurt, mede van wege het feit dat het leidingwater (badwater) daar naar rotte eieren rook. Dit was ook niet drinkbaar. Twee keer in de week werden "mijn jongens" gewassen en geschoren. Zo vaak had ik zin om een grote borstel te pakken en hun gezichten schoon te schrobben. Met deze jongens kon je weinig ondernemen. Ze waren bijna allemaal dubbel gehandicapt en velen leefden in hun eigen we reldje. Het belangrijkste voor hen was dat beetje extra aandacht van ons, wat de Hongaarse zusters ab soluut niet deden. Ze hadden er wel tijd voor, genoeg zelfs, maar ze zijn daar niet gewend te knuffelen en te vertroetelen. "Ze zijn toch niet wijs" denken ze. Na het voeren ging onze Hollandse groep ontbijten. De jongens moes ten aanzienlijk harder werken dan wij. Om, negen uur was het "verzor gen" achter de rug en mochten we de pupillen naar buiten rijden in de rol stoelen. We kwamen er enkele te kort. Wie geen rolstoel had bleef die dag op bed. Om de beurt!, onder een afdakje zaten de rolstoel gebruikers dan wat passief te sta ren. Meestal waren er ook nog ande re kinderen buiten, met hen gingen we schommelen of zo. Ik tilde wei eens een jongen uit z'n rolstoel en nam hem op m'n schoot om te sch ommelen op de schommelbank. Dat vond hij prachtig. Om 10.00 uur moesten we de was opvouwen en om 11.00 uur kregen mijn jongens weer een schone luier,, (geen pampers maar luiers die gewassen werden) Het zijn zulke lieve kinderen, ook al kunnen ze niets zeggen of doen, je merkt gewoon dat ze het fijn vinden als je hen over hun bol aaide, of lief voor hen was. Er zat ook een autis tisch jongetje bij mij op zaal. Hij sloeg zich de hele dag, totdat ik hem op schoot nam en "advokaatje ging op reis" doen. Toen werd hij rustig en begon te lachen. De omgang met de Hongaarse zus ters was erg moeilijk, want ze ken den alleen Hongaars, dus was het gebarentaal. De meeste zusters waren heel aardig. We werkten tot ca. 12.30 uur. Soms waren we eer der klaar. Om 13.00 uur was de maaltijd afgelopen en om 17.30 uur kwamen we weer meehelpen met het avondeten. Bijna alle pupillen moesten gevoerd worden. De zus ters ramden het eten erin. De pillen werden bovenop de hap. meestal gemalen, voedsel gelegd. Zelfs ik moest pillen geven. Als ik ze niet snel genoeg voerde vielen ze met hun neus in het eten. dus was snelheid geboden. Als er iets niet mocht kre gen ze een klap van de zusters. Dat vond ik verkeerd, dus probeerde ik met stemverheffing te verbieden. Dat bleek niet te helpen. Een klein tikje wel. Muziek vinden verstandelijk gehan dicapten prachtig. Zij ook. Een paar Wat de beide meisjes ontroerde was de methode om de kinderen rustig te houden nadat ze om een uur of zeven 's-avonds naar hun slaapza len werden gebracht. De onrustigen werden met hun handen strak vast gebonden. Daarvoor werden panties gebruikt. De andere morgen ston den er dan dikke striemen op de polsen. De meisjes moesten hen dan uit hun gevangenschap bevrijden en bij het zien van de striemen scho ten hen de tranen in de ogen. Zielig vonden ze bovendien de ver- groeingen van de kinderen, omdat fysiotherapie iets is wat niet wordt toegepast. Met het inwonend personeel konden ze goed opschieten. Vaak zat de Nederlandse groep tot 's-avonds laat met hen in gebarentaal of met een woordenboek op schoot te pra ten. Het personeel verdient daar niet veel en moet er een tweede baan bij nemen om in b.v. gezinsonderhoud te voorzien. Zo is het met de meeste banen in Hongarije. Als vader en moeder niet samen werken hebben ze niet voldoende geld om hun gezin te onderhouden. Daarom werd er met bewondering naar die westerse jongelui gekeken. Dat werd door hen begrepen en sommigen verlie ten Hongarije dan ook met enkele kledingstukken minder in hun kof fer... Conclusie: De jongelui vinden Hongarije een aardig, goedkoop en gastvrij land, waar ze ook op een trouwpartij zijn onthaald, in de kerk hebben gezon gen en mee op excursie zijn geno men, echter zouden ze het niet zo één twee drie als vakantieland kie zen. Katinka:" Hongarije is niet zo rijk aan natuurschoon. Waarschijn lijk komen er veel toeristen omdat het zo'n goedkoop land is. De bewo ners profiteren er nauwelijks van. Zij zijn doorgaans arm en moeten hard werken. Wat ons verblijf daar betreft: Het was geweldig! We deden levenserva ring op. Het was buitengewoon leer zaam. Daarom zou ik iedereen die wat voor een ander betekenen wil. een "dienstbare" vakantie aanra den. Wat is er nu aan om je hele vakantie doelloos op het strand te liggen?"! De afdeling Moerkapelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen houdt op 11 oktober haar maandelijkse bijeenkomst in dorpshuis "Op Moer" aanvang 20.00 uur. medewerking wordt verleend door R. v.d. Veen. chi ropractor. Onderwerp van de bespreking "Alternatieve ge* neeswijzen".

Dorpskrant | 1989 | | pagina 16