Rabobank Q Meer bank voor je geld DIT MOET U WETEN VOOR U UW CV-KETEL LAAT VERVANGEN of lender Qfc OKTOBER SPAARMAAND 1 Fa. P. Visser Zonen ©Audi GARAGE v A. Voskuilen Zn. B.V. Vaillant "HANS KAZAN SUPER KINDERSHOW" VOLKSWAGEN EN AUDISPECIALIST Opel Corsa1987 VW Golf GTI1986 Renault 25 1986 Ford Sierra, 1.6 laser, 3-deurs1986 Honda Civic1985 Opel Ascona, 1.6 S, 4-deurs1985 R5GTL1985 Volvo 340, automaat1984 Opel Corsa1983 Talbot Horizon automaat1983 Datsun Cherry1981 Toyota Corolla1980 Zijde 5 - 2752 BB Moerkapelle Tel. 01793 - 1424 begrafenis verzorging Tden Hollander AFSLANKSTUDIO OU SLENDER YOU S.O. S M Wereldhandel Honger hoeft niet aktieweek voor duurzame voedselproduktie iiiiiiiiiiiii i i 'iiiiii warm water, warm wonen - warm water, warm wonen - warm water Straks ontdekken 200.000 Nederlanders dat hun CV aan vervanging toe is. Misschien bent u een van hen. Daarom heeft Vaillant een boekje voor u gemaakt. Het vertelt u hoe verwarming en warm water samen voor méér comfort kunnen zorgen, Het kan zelfs gecombineerd in één toestel: de Vaillant Thermocompact. Maar Vaillant biedt nog veel meer slimme combinaties... m 15 jaar comfort begint daarom met 15 minuten lezen. Haal dat boekje even op. Het ligt bij ons voor u klaar, en het is gratis. GRATIS VAILLANT-BOEKJE BIJ: mm Dorpsstraat 169 - Zevenhuizen - Telefoon 01802-1206/2124 Herfst-en natuur wandeling in de Bleiswijkse Zoom VAKINSTALLATÊUR warm water, warm wonen - warm water WARM WONEN ccxti WARM WATER Begrafenissen worden in Benthuizen, Moerkapelle, Zevenhuizen en omstreken uitgevoerd door Schiedamseweg 162 3134 BV Vlaardingen Tel. 010 - 460 05 09 Verschillende mogelijkheden tot opbaren Geen crematies Dag en nacht bereikbaar Figure Salons Hoe langer je tafelt, hoe slanker je wordt! r 6 electro-motorisch aangedreven gymnastiektafels afslanken en figuurkonektie verbeterde bloedcirculatie, souplesse en houding spierversteviging ontspanning verstevigen na zwangerschap ook voor mannen geschikt voor mensen met rugklachten, arthrose en voor iedereen die last heeft van hart en long aandoeningen gratis proefbehandeling met figuuranalyse per computer Doelenstraat 24, 2801 PX Gouda. wel giaag even van te voren een afspraak maken. De Derde Wereld verdient beter, als het aan ons ligt Voor de vijfde maal wordt van 7 tot 16 oktober de landelijke actieweek "Honger Hoeft Niet" gehouden. Een samenwerkingsverband van ruim 40 landbouw-,milieu.Derde We reld-, vrouwen- en kerkelijke orga nisaties brengt dit jaar via landelijke en plaatselijke activiteiten de the ma's schulden en kritisch consume ren onder de aandacht van een breed publiek. Dat de meeste landen in de Derde Wereld gebukt gaan onder een zwa re schuldenlast is algemeen be kend. Er zijn al vele plannen ontwik keld om die last te verlichten. De uit voering ervan laat echter nogal op zich wachten. Daardoor wordt de situatie waarin vooral de armste en meest kwetsbare groepen zoals vrouwen en kinderen zich bevinden, alleen maar slechter. De schuldencrisis is geen natuur ramp maar door mensen veroor zaakte ellende. Dus moet en kan die ook door menselijk handelen wor den opgelost. Geldstromen Bij geldstromen spelen nogal wat factoren een rol, die bij elkaar een situatie hebben gecreëerd van een netto kapitaalstroom van Zuid naar Noord die groter is dan andersom: voor iedere gulden die van Noord naar Zuid gaat, komt ongeveer anderhalve gulden terug van Zuid naar Noord! Kernbegrip bij deze geldstromen is de ruilvoet: de ver houding tussen de prijzen van pro- dukten die het exporteert. Met name voor landen in de Derde Wereld die grondstoffen exporteren is deze ruil voet de afgelopen jaren sterk ver slechterd. Gerekend in reële prijzen ligt hij op het moment op het laagste niveau van de hele eeuw! Wil een land nu evenveel kunnen importe ren als vroeger dan moet een veel voud aan grondstoffen of goederen worden uitgevoerd. Om hun schul den te kunnen afbetalen en voor de betaling van de rente daarop, heb ben Derde-Wereldlanden deviezen (harde, westerse valuta) nodig. Export is de belangrijkste manier om daar aan te komen. Het kappen van regenwouden en het exporteren van hardhout door landen als Malei sië, de Filippijnen en Brazilië is daar een voorbeeld van. Deviezen zijn ook nodig om industrieprodukten te kunnen kopen waarvan de prijs in verhouding tot die van grondstoffen veel sneller stijgt, zodat de ruilvoet verslechtert. De prijs van grondstof fen die merendeels uit de landbouw afkomstig zijn is vaak te laag om daarmee voldoende deviezen te kunnen verdienen. Omdat de boeren toch aan een inko men moeten komen worden ze ge dwongen steeds meer te produce ren. Zelfs meer dan goed is voor de grond waarop ze (noodgedwongen) roofbouw plegen. Deze verhoogde produktie drukt de prijs weer om laag omdat het aanbod te groot wordt in verhouding tot de vraag. Een andere reden voor daling van de grondstofprijzen is het op de markt komen van vervangende produkten (bijv. zoetstoffen voor suiker, kunst vezels voor sisal of katoen.m gelei ders van andere materialen dan koper). Wil een land een eigen industrie opzetten of via een internationaal bedrijf binnenhalen, dan moet vaak aan het Noorden worden betaald voor het management, de technolo gie en de licenties. In hoeverre deze schuldensituaties bijdragen aan het vernietigen van Kom vanaf 2 oktober t/m 13 oktober storten op uw spaarrekening. U ontvangt dan een leuke attentie van uw Rabobank. Spaarders van 4 t/m 12 jaar ontvangen een gratis toegangsbewijs voor de die op 20 oktober plaatsvindt in het dorpshuis "Swanla". Tevens geldt voor de hele maand oktober een EXTRA HOGE RENTE voor de SPAARVASTREKENING met een looptijd van 1 '/2 4, 5 en 6 jaar. Nieuwe spaarders ontvangen f 7,50 gratis inleg bij opening van een spaarrekening. dorpsstraat 190 zevenhuizen 01802-2344 dorpsstraat 12 moerkapelle 01793-1577 het milieu is moeilijk in cijfers uit te drukken. Wel is duidelijk dat de regering van een arm land geen middel en beschikbaar heeft om aan milieubescherming te doen en zodoende geen andere keus heeft dan bijvoor beeld het tropisch hardhout te kappen en te exporteren. Ook voor de arme bevolking staat alleen nog de keus open van het kappen van het laatste hout voor brand hout en het ontginnen van eigenlijk niet geschikte velden voor de landbouw. De dag van morgen is dichter bij dan de volgende generatie. Zelfs het tegen betaling accepteren van vaten chemisch afval die in het Westen niet mogen worden opgeslagen kan in een dergelijke noodsituatie als een uitweg worden gezien. Keren Kan die geldstroom niet worden gekeerd en zo ja wat kan daarbij de bijdrage zijn van de kritische consumen ten in Nederland? Als landen in het Zuiden hun schulden niet langer betalen aan het Noorden zullen de westerse landen handelsbarrières opwerpen. Maar aan de andere kant hebben de westerse landen ook het Zuiden nodig voor de afzet van hun produkten. Zal de geldstroom zich niet simpelweg zelf keren omdat het zo niet door kan gaan? De vraag is echter hoe lang daar nog tijd voor is en welke criteria worden gehanteerd omdat te bepalen. De arm ste landen, vooral in Afrika, wórden buiten het systeem gemanoeuvreerd: ,afgeschreven omdat ze economisch niet interessant zijn. Er is sprake van desinvesteringen. Wat volgens optimisten ook positief kan zijn omdat er dan eindelijk een echte kans is om de ontwikkeling in eigen hand te nemen om een zelfstandige economie op te zetten. Voor meer informatie: zie brochure in de bibliotheek of bel Riet Peddemors tel. 3497. 2 LU O 5 cc j Op zaterdag 14 oktober a.s. organi seert Natuur-en vogelwacht "Rotta" een herfstwandeling in de Bleiswijk se Zoom. Dat wordt weer fijn door de bladeren schuifelen op zoek naar van alles wat de natuur ons in één van de interessantste jaargetijden: de herfst, te bieden heeft. Paddestoelen, van heel groot (reu- zenbovist), tot piepklein (menie- zwammetje) en alles wat daar tusse nin zit met prachtige kleuren en vormen, zullen zeker aan bod ko men. Vruchten en zaden zijn ook onverbrekelijk met de herfst ver bonden. Wie heeft er geen hazelno ten gezocht, de afgelopen weken? En wat een vlierbessen en rozebot- tels zitten er niet aan de struiken? lekker om jam van te maken: onont beerlijk voedsel voor de trekvogels, die hun buik rond willen eten, voor dat ze vertrekken naar hun winter kwartier. Evenzo belangrijk voor onze stand en wintervo gels die hier de koude pe riode moeten doorbren gen. Over dit alles en nog veel meer. kan men wetens waardighe den te weten komen als onder leiding van ervaren gidsen mee gewandeld wordt. De wandeling duurt ca. 1.5 uur. Vertrek tijd: 14.00 uur vanaf rest." 't Zeelt- je"-Kooilaan- Bleiswijk. cc c cc

Dorpskrant | 1989 | | pagina 7