Algemene beschouwingen politieke partijen FITNESS» DE BESTE TOER-TOCHT RIJD JE THUIS Gemeentelijke Herindeling: Ontwikkelingssamenwerki ng Automatisering Politie/brandweer: Onderwijs: Verkeer: Werkgelegenheid Kunstwerk: KOOIJ MOERKAPELLE 01793-2353 Zevenhuizen - Alle frakties van de politieke partijen inde gemeenteraad van Zevenhuizen gaven vorige week donderdagavond hun beschouwing op de Gemeentebegroting voor 1990. Complimenten klonken aan het adres van het college en gemeente-ambtenaren voor het opstellen van de begroting. De SGP liet levensbeschouwelijk geluiden horen in z'n algemeenheid, maar n.a.v. sommige zaken in het bijzonder, terwijl het CDA dat t.a.v. het milieuvraagstuk deed. De meeste frakties roerden dit onderwerp even aan. Vorigjaar was er onzekerheid en dacht men dat er op dit tijdstip: oktober 1989 zekerheid te hebben of herindeling door zou gaan. Nu, na de val van het Kabinet en het op dit moment nog ontbreken van een regering, is dat nog steeds onzeker. Bouwlokaties: SGP.CDA en PvdA, hopen dat Zevenhuizen niet de aangewezen plaats wordt voor grote bouwlokaties. en grootschalige tuinbouwgebieden. De SGP "Waar blijven de groene longen van Zuid-Holland? Het CDA stelt dat oplettendheid geboden is. PvdA denkt aan een motie om een geluid te laten horen richting de Kamer en is voorstander van een groenstrook van Hitland/Nieuwerkerk a.d. IJssel. via de Eendrachtspolder en Tweemanspolder naar Moerkapelle. Door aanvullende aanleg van fiets en wandelpaden kan dit gebied een zeer positieve recreatieve waarde krijgen. Nieuwe uitbreidingen van kassenbouw vindt de PvdA, een bedreiging "Nog even en het licht in Zevenhuizen gaat nooit meer uit! Met zorg wordt door hen het rapport dat binnenkort door de provincie wordt uitgebracht over de "inrichting van het zgn. tussengebied inzake de glastuinbouw" tegemoet gezien. Er is een commissie gevormd die zich bezig gaat houden met "ontwikkelingssamenwerking" De PvdA zeer content met het ontstaan van deze gespreksgroep ziet met belangstelling de uitkomsten van deze groep tegemoet. Het CDA acht dit initiatief zinvol: de WD ziet graag nadere berichten over de beoogde ontwikkelingssamenwerking tegemoet en heeft een positieve houding ten opzichte hiervan, hoewel zij een definitief standpunt laten afhangen van het concrete voorstel. "Zowel de samenstelling van de groep als het plan van aanpak interesseren ons". De SGP komt met twee vragen: 1. Is de door u genoemde gespreksgroep die de relatjé "'gemeente en ontwikkelingssamenwerking" nader beziet, een door het college ingestelde groep? 2. Wie nemen deel aan deze gespreksgroep? Aannemend dat uw college deze gespreksgroep heeft ingesteld,, dan vinden wij het niet verstandig dat u dit buiten de politiek om heeft gedaan. Als er in onze gemeente iets aan ontwikkelingssamen werking moet worden gedaan, laat dan alle politieke groeperingen meepraten en meedenken, ook vooraf, het standpunt van de SGP is dat de belangen van degenen die ontwikkelingshulp ontvangen, het beste zijn gediend wanneer niet alleen hulp wordt geboden op materieel terrein, doch ook op geestelijk gebied. Er staat niet voor niets in de Bijbel geschreven:" Want wat baat het de mens, zo hij de gehele wereld gewint en lijdt schade aan zijn ziel". De PvdA constatyeert met grote vreugde dat er in de Raad grotere belangstelling bestaat voor het aangaan van vriendschapsbanden met b.v. een Poolse gemeente. "Twee sporig" vindt de PvdA. enerzijds geënt op herindeling, anderzijds op niet-herindelen. Dit beleid zal dan in nauw overleg met de medezeggenschapsraad (nieuw) moeten plaatsvinden. Waardering klonk van CDA voor de inspanningen van de medewerkers. "Kostenbeheersing" meent Gemeente Belangen. "Wij vragen u de nodige zorgvuldigheid in acht te nemen en zijn benieuwd naar de voordelen". "Instandhouden" is de mening van de WD waar het de school "De Nessevliet" in Oud Verlaat betreft. Privatiseren van schoonmaakonderhoud van scholen en openbare gebouwen juicht de WD toe "De politiek heeft de handen vol aan het verkeer, zeker aan de overtredingen, zodat de preventie wat minder aan bod komt. "Alcoholcontrole bij de horecabedrijven" meent deze partij. "Vandalisme neemt in onze gemeente steeds meer toe. Dit blijkt uit het halfjaarlijkse rapport van de rijkspolitiek. Het HALT-project levert tot op dit moment nog geen vruchten af. Wij hopen dat dit op korte termijn wel het geval zal zijn". De SGP vraagt het college gestructureerd aan vandalisme bestrijding op de scholen aandacht te schenken. Graag wil deze fraktie ook vernemen of op heterdaad betrapte vandalisten ook de rekening krijgen gepresenteerd. De erotische shows bij Ben Verburg's discobar, reeds door de CDA aan de orde gebracht tijdens een rondvraagronde na een gemeenteraadsvergadering baren de SGP zorgen Te bedenken dat onze jeugd daar naast drank een wereldse muziek nu ook nog met vunzige sex wordt geconfronteerd is verschrikkelijk. Als wij als bestuurders van deze gemeente niet proberen deze aktiviteiten te weren, dan laden wij een grote schuld op ons, waar we later verantwoording voor zullen moeten afleggen". M.b.t. het politieverslag merkte de heer Zwerus op dat het accent in overleg met politie en commissie A.B.Z. op de bereidheid van zaken aan te durven pakken moet komen te liggen. De SGP neemt verder aan dat de benoeming van een nieuwe brandweercommandant met de nodige zorgvuldigheid zal woerden omringd. De VVD, zich aansluitend bij de complimenten voor het functioneren van brandweer en politie signaleert dat de parkeerdiscipline zonder doorlopende effectieve controle, m.b.t. het noordelijk deel van de Dorpsstraat, snel verdwijnt. Daarom beveelt deze fraktie de alertheid van de politie ter zake warm aan, ook als het gaat om snelheidscontroles op de Burg. Klinkhamerweg en mogelijk ook op het Noord- en Zuideinde. De WD komt op de Burg. Klinkhamerweg terug bij Verkeer, vervoer en waterstaat. Instemming betuigt deze fraktie aan wethouder Van IJperen met het beleid wat deze voert: op een reeks plaatsen zijn verbeteringen aangekondigd of al uitgevoerd. "Wij blijven u oproepen- en zullen als WD hieraan ook het nodige doen- om een goede omleidings route om ons dorp heen of een goede verbinding tussen de A12 en de A20 bij de hogere overheden te bepleiten. De SGP is benieuwd naar het resultaat van de metingen naar de verkeersintensiviteit en hoopt dat de reconstructie voor een verlichting heeft gezorgd. Gemeentebelangen constateert dat er nog steeds te hard wordt gereden: denkt dat door gedragsbeïn vloeding erna kan worden gestreefd naar een verhoging van de verkeersveiligheid en vraagt of er nog geluidswerende voorzieningen worden getroffen. Gemeentebelangen stelt vragen over de studie van Rijkswaterstaat naar de Verkeerscapaciteit van rijksweg 12. -In hoeverre wordt de gemeente Zevenhuizen daarin betrokken: -Wanneer is de studie afgerond:- Moet voor het omleidingstracé op de uitkomsten van de studie worden gewacht? De PvdA acht het noodzakelijk dat er tellingen worden verricht. Deze fraktie is voorstander van het onderzoeken van het doel en de herkomst van vooral het vrachtverkeer, wat van de BK weg gebruik maakt, inbegrepen het nachtverkeer. "onze route-alternatieven zijn nauwelijks in behandeling genomen,. Toch kan de studie verbetering capaciteiten Rijksweg A 12 voor Zevenhuizen heel belangrijk zijn. Uit onze informatie is gebleken dat bij de A12 studie ook de directe aansluitmoge lijkheden A20 - A12 bij Gouda en de op- en afritten Bredeweg betrokken worden. Onze fraktie wil voorstellen om de op-en afritten Noordeinde ook bij deze studie te betrekken. Het moet echt onaantrekkelijk gemaakt worden voor het doorgaand verkeer op de B.K. weg. Uit notulen van een evaluatiegesprek en schriftelijk aan onze fraktie gestelde vragen, maken wij op dat de dialoog tussen de bewonersvereniging en het College niet optimaal genoemd kan worden." De PvdA dringt daarom aan op een goed overleg". Een verkeersinstallatie bij De Beuk, over de Weth. kreftlaan, ziet men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid geplaatst, noemt de realisatie van het voetpad achter de Bongerd langs, op de Weth. kreftlaan en dringt tevens weer aan op goede verlichting op achterpaden. Gemeentebelangen pleit, bij de herinrichting van de Dorpsstraat, een hearing te houden voor aanwonenden. Deze fraktie is voorstander van Carpooling-terreinen b.v. bij Bredeweg en Noordeinde. Deze fraktie noemt de aanleg van hert fietspad langs de Bredeweg "een gebed zonder end", terwijl de SGP het gemeentebestuur van Moerkapelle sterkte toe wenst bij de onderhandelingen bij de grondverwer ving. Instemming betuigt deze fraktie met de versnelde uitvoering van de reconstructie van het kruispunt Bredeweg/Noordelijke Dwarswegen vraagt of het verantwoord is de oversteekmogelijkheid voor fietsers vanaf Waddinxveen/Zevenhuizen, nabij v.d. Spek, te handhaven. Een parkje: De WD meent dat het voorzieningenpeil van Zevenhuizen hoog ligt maar mist een echt "parkje", met wandelpaden en bankjes. "Wellicht kan de strook langs de Ringvaart nog verder ingevuld worden en/of kan de Bosgracht in dit kader nader onder de loep worden genomen". Men vraagt hiervoor een concreet onderzoek. Uitbreiding bedrijfsterrein: het college-beleid t.a.v. de uitbreiding van het industrieterrein t.a.v. de verplaatsing van twee bedrijven, uit de Dorpsstraat, ondersteunt de SGP en vindt dat de procedure zo spoedig mogelijk moet worden ingebed in de werkwijze die het College voorstelt en altijd heeft gevoerd. De VVD juicht de particuliere initiatieven bij de normale hantering van de geldende spelregels uit privatiseringsoogpunt en uit hoofde van hun_politieke visie toe en denkt, mede gezien vanuit de werkgelegenheid, er dringend behoefte is aan een nieuw plandeel. Eén en ander met waardering voor het tot dusver gevoerde bel De PvdA denkt dat de uitbreiding van het industrieterrein grote nadelen heeft voor de verkeerssituatie op de BK weg, doch vindt dat een gefaseerde uitbreiding gerealiseerd zien.Op langere termijn lijkt een onderzoek naar andere lokaties, b.v. langs rijksweg A12. hen zinvol. Gemeentebelangen juicht uitbreiding van het bedrijfsterrein toe ïn het kader van de-werkgelegen-- heid. was een punt dat door alle frakties werd benaderd. De werkeloosheid is in Zevenhuizen met 20% toegenomen. De PvdA meent dat daar moeders bijzitten van jonge kinderen omdat er hier geen Kinderopvang is. Op grond van de mogelijkheden die binnenkort volgens plan "Oort" komen, wil deze partij de mogelijkheid voor kinderopvang willen creëren. Gemeentebelangen en PvdA wijzen op het beleid van de overheid inzake de sollicitatieplicht ook van vrouwen. De PvdA en Gemeentebelangen betreuren het dat er zo weinig van de mogelijkheid tot basiseducatie gebruik wordt gemaakt. (Basiseducatie is een onderwijsprogramma gericht om evt.(vrouwen) te gaan werken.) De zaak van het milieu is niet iets van enkelingen, maar van alle raadsfrakties. De éne Iraktie ging wat dieper op de materie in dan de ander: met name het CDA en de PvdA, doch allen hebben hart voor het milieu.De SGP wil een milieu-beheersplan opgesteld zien zodat een verantwoord stappenplan opgemaakt wordt.De PvdA is voorstander van uitvoering van mini-containers, inzameling schadelijke stoffen, composteren en gratis ophalen en verwerken van snoeihout, een geldelijke ondersteuning voor het papier ophalen, uitbreiding en verbetering van de glasbakken en uitbreiding van de mogelijk heden om klein chemisch afval in te leveren. Voorlichting door de gemeente en vrijwilligersgroepen vindt men een goede zaak. "onwetendheid is de oorzaak van slecht milieugedrag". De kosten hiervan komen volgend jaar aan de orde... Scheiding aan de bron( b.v. van groente-fruit en tuinafval) staat ook de WD voor ogen. "De vervuiler betaalt" Een schone omgeving men denkt aan de aanschaf van een klein veegwagentje door de gemeente rijdend), bevordert een milieuvriendelijk gedrag. "Zwerfvuil" noemt de PvdA hetgeen aangetroffen wordt in de plantsoenen die sterk vervuild zijn. Een probleem dat de gemeente geld zal gaan kosten. Deze fraktie blijft voorstander van uitbreidingen onderhoud van plantsoenen in eigen beheer. Uitbesteding bij te veel aan wek, voor korte tijd. vindt men een goede zaak. Controle wil men o.a. op het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de tuinbouw en volkstuinderij. Het gebruik van methylbromide is voor de PVDA slecht verteerbaar. De WD raadt het college, met het oog op de vele woningzoekenden met klem aan de nieuwbouw vooral te richten op de premie koop A-sector en de ongesubsidieerde-en vrije sector. "Een specifiek plan voor geschakelde seniorwoningen komt ons eveneens gewenst voor. Uw aangekondigde notitie zien wij met belangstelling tegemoet". De PvdA ziet graag gesubsidieerde woningen, met name op het terrein Dorpsstraat 1 Men denkt als er veel in de vrije sector gebouwd wordt. Zevenhuizen een speeltuin van de rijken zal worden. Ook is de PvdA voorstander van vergroting van de huidige dorpskernen.De SGP. vraagt zich af wanneer B. en W. de onteigeningsprocedure starten voor de laatste te verwerven gronden voor nieuwbouw in plan Swanla.Het CDA staat bouwen naar behoefte voor ogen. Zij wensen deze afweging: gezinsgrootte en gezinssa menstelling. beschikbaar geld, afweging koop/huur, kwaliteit Huisvesting voor ouderen in de dorpskern staat Gemeentebelangen voor ogen omdat ze vanaf De Zuidpias moeizaam via het Kerkepad naar de winkels kunnen. Bovendien pleit deze fraktie voor een inzichtelijk systeem voor woonruimteverdeling. Een puntensysteem heeft Zevenhuizen nog steeds niet De WD vindt een post voor onvoorzien van zesduizend gulden een te wankele uitgang spositie en steunt het college voorstel om voor 1990 alle belastingen, rechten en tarieven met 2% te verhogen. Zo ook het CDA. De SGP stelt zelfs voorwaarden om mee te gaan in de belastingverhoging, nl. het bedrag dat men overhoudt na belastingverhoging te gebruiken voor het milieubeheer."Enige vorm van verder tariefdifferentiatie wijzen wij op voorhand ten stelligste af". De PvdA en Gemeentebelangen gaan eveneens akkoord met de belastingverhoging van 2% en zijn beide voorstander van toeristenbelasting. De pvdA als milieubijdrage ingevoerd in alle recreatieschapsgemeenten besproken zien in het bestuur van het Recreatieschap Rottemeren.Gemeentebelangen stemt in met de belas tingverhoging wanneer er vroegtijdig wordt bezien hoe een eventuele volgende belasting verhoging voor 1991 kan worden opgevangen. Wat het openbaar vervoer betreft wil de WD het college het voortouw laten nemen om op korte termijn weer bij NS aan te kloppen voor een NS station, in het belang voor het hele dorp. Een zitbank van enig formaat komt binnenkort als kunstwerk bij het raadhuis. De SGP noemde dit een goed alternatief voor het Praathuisje van Gem. bel. Het CDA vraagt zich af of het kunstwerk een vliegtuigvleugel wordt en welke Zevenhuizen van formaat het juiste zitvlak hebben en of de gemeente, gelet op de begrotingsruimte, wel voldoende draagvlak. Sociaal fonds: Alle frakties steunen het instellen van een sociaal fonds, waarbij de PvdA nog de vinger legt bij degenen die net boven de minimale grens zitten. Het bezien van de huurprijzen van de "verhuurde eigendommen" van de gemeente lijkt de SGP een gezonde zaak. De S.G.P. spreekt de vrees uit dat bij opheffing van de huidige indicatiecommissie de afstand tussen de bejaarde inwoners en de commissies te groot wordt. De SGP, alsmede de PvdA staan een alcoholmatigingsbeleid voor ogen. Niet meer roken en het alcoholgebruik tijdens raadsvergaderingen en commissievergaderingen, achter wege te laten. Diversen PvdA: spreekt de wens uit dat het jeugdwerk in het dorpshuis spoedig geprofileerd zal zijn: Gemeentebelangen wil actualisering van de nota Jeugd-en jongeren werk herinnert het college nog aan de geluidsoverlast in de foyer met Catgeszaal. aanpassingen in gebouw De Vierkap wegens het niet meer gebruiken van de brandweer- garage. Deze ruimte is bij De Vierkap getrokken. Aanleunwoningen bij het bejaardentehuis 'De Zevenster" ziet men graag gebouwdIPvdA Gemeentebelangen en CDA)Gemeentebelangen pleit voor de oprichting van de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk en voor de realisering van een verpleeghuisafdeling bij De Zevenster welke kans men heel klein acht Gem. belangen is van mening dat over deze zaak in overleg moet worden getreden met Moerkapelle en Bleiswijk..PvdA wil een onderzoek naar borstkanker laten combineren met het gestarte onderzoek naar baar moederhalskanker. Onderzoek heeft aangetoond, dat fietsen de aangewezen manier is om fit te worden en te blijven. Overtollig gewicht verliezen en tegelijk werken aan de conditie De "Hometrainer Promotion" van DBC is de ideale thuisfiets, zowel voor de begin nende als de wat meer gevorderde sporter Klein, licht, handzaam en toch opmerken) stabiel. Compleet met snelheidsmeter, kilometerteller en functionele alarmklok. Bescheiden van afmeting en moeiteloos te verplaatsen. Thuis trainen, onafhankelijk van het Hollandse klimaat. Op een kwaliteits-product van DBC. voor een zeer bescheiden prijs

Dorpskrant | 1989 | | pagina 12