i Nieuwe opleidingen aan "De Breevaart" in Gouda De Kruik... Original Delftsbiue from Holland met certificaat van echtheid! -m- mmm J0kMDG0-A p begeleiding (AB) |P Nu ook MDGO-Aktiviteiten- voor het glazuurbakken is het aardewerk wit Nieuwerkerk a.d. IJssel- Een jubileum in zicht? Een geschenk voor een relatie gezocht of voor familie overzee? Een aandenken aan een heuglijk feit? Een prijs voor de winnaar? Een reklame-artikel? Wie zoekt die vindt, maar eigenlijk hoeven inwoners van Nieuwer kerk, Zevenhuizen of Moerkapelle niet te zoeken. Ze weten van het bestaan van "De Kruik". Ze kennen, of de eigenaar die zich veelvul dig beweegt in duivenkringen, als fervent duivenmelker, en/of hebben hier of daar diens prachtige produkten gezien: Originele Delfts blauwe handgeschilderde vazen, wandborden en andere siervoorwerpen, vervaardigd in het atelier aan de Eerste Tochtweg 44: Dirk Brem de kunstenaar, de plateelbakker, de schilder en za kenman, wiens produkten een wereldwijde reputatie genieten. Iemand die gewoon zichzelf blijft, volop meedraait in het bedrijf, dat als éénmanszaak begon, met een vrouw die hem door dik en dun terzijde staat. Een belofte wordt met dit artikel over zijn Plateelbak- kerij-aardewerk-fabriek-kunstatelier, ingelost. Reeds lang was dit bedrijf in gedachten, maar kwam echt in beeld en behoorde tot de mogelijkheden als de Dorpskrant de stap naar Nieuwerkerk maakte... Nu dus De Kruik, waar Vakmanschap Meesterschap is Er heerst in atelier "De kruik" een plezierige werksfeer, hetg een ongetwijfeld te maken heeft met het ambachtelijke van dit bedrijf. Enkelen zijn geconcen treerd aan het "decoreren", waaronder de heer Brem him self. Er moet nog een grote be stelling kandelaars gedecoreerd worden. Mevrouw Brem doet de stofkappen op de computer en de geautomatiseerde admini- stratie-apparatuur: haar do mein. Een medewerker is aan het glazuren, terwijl de gieter, vormgever, de rommel opruimt van het kleigieten in de gipsvor- men. We kunnen de beschilder de en geglazuurde vazen en kannen fotograferen die klaar staan in de oven: allemaal een der van uiterlijk door het witte, melkachtige glazuursel. Ander halve dag later, als de inhoud van deze grote oven gebakken is en afgekoeld, wordt de tweede foto gemaakt. Dan zijn ineens alle decoraties zichtbaar Bestellingen komen er van "all over the world", ooit van de Sjah van Perzië, president Marcos. General Motors en de diverse Ministeries zijn vaste klant, evenals Scheepvaartbedrijven uit Rotterdam. "De Kruik" is vast leverancier aan 175 sportprijzenwinkels in Nederland. In opdracht met ins criptie, maar in serie, met de hand beschilderd, kunnen daar allerlei sporten op worden afge beeld: van biljarten, bowling, boogschieten, crossfietsen, voetbal, fietstoertochten, volley bal, zwemmen, windsurfen enz. enz. Zo werden b.v. in opdracht wandborden vervaardigd voor PSV toen deze de Europa-cup won, ook voor Ajax en F.C. Den Bosch. Het laatste wandbord voor een sporter was voor Gerrie Kneteman. ter gelegenheid van diens afscheid. Jaarlijks wordt er een groot aantal duivenvere- nigingen van wandborden voor zien. Burgemeesters en wethouders Naast de "groten" der aarde weten velen uit de regio "De Kruik" te vinden. Menigeen heeft een fraai Delftsblauw handge schilderd wandbord aan z'n wand hangen, al dan niet gekre gen bij een gelegenheid of zelf aangeschaft. Tuinders, direc teuren, burgemeesters, brand weerlieden, gemeentefunctiona rissen enz. enz. Brem: "Ik denk dat de woning van oud-burge meester Van 't Verlaat in Zeist er vol mee hangt, want we hebben nogal wat gemaakt voor z'n af scheid. Met het tegeltableau was hij bijzonder blij. Ook de huidige burgemeester van Zevenhuizen, de gemeentesecretaris en ande re bestuurders, zoals wethou ders, kennen m'n adres", lacht hij. Wie het duivenlokaal in Ze venhuizen binnenstapt b.v. kijkt z'n ogen uit bij het zien van de juweeltjes die aan de wand hangen, de meeste voorzien van een duif en inscriptie... Het procédé Het begin: Een vaas, een kande laar (zeer geliefd in deze tijd van het jaar) een asbak of wandbord, begint z'n leven in een "mal". Een vorm, specifiek gemaakt voor het doel waarvoor hij nodig is, in de juiste afmeting. Het begin is het gieten van klei in de gipsvor- men. Na een bepaalde tijd wor den deze weer leeggegoten en een opgedroogde rand blijft ach ter in de vorm en wordt vrij snel hard. Na een paar uur wordt er een bord uitgehaald en kunnen de vormen weer volgegoten wor den. Het vervolg: De volgende fase is het afwerken met spons en wa ter. Als de modellen droog ge noeg zijn, worden deze in de oven gebakken op een tempera tuur van 1020 graden Celsius. Na het bakken heet het BIS- KWIE. Het schilderen: Deze biskwie wordt door de vakmensen van "De Kruik" beschilderd in Delfts blauw, Deltsrood, Delftsgroen en Polychrome (gekleurd). De glazuur: Dan gaat er een laag glazuur over door middel van dompelen of spuiten en gaan de produkten opnieuw de over in voor de gladbrand. Het glazuurbakken: Dit duurt 8 uur en krijgt een temperatuur (blauw) van 1030 graden Cel sius en de overige 1010 tot 1020 graden Celsius. Als alles gecon troleerd is wordt het verpakt en de gehele wereld over gezonden. Verzending: Heel blij is de heer Brem met de service vqn de Pak ket dienst, die ervoor zorgdraagt dat alle artikelen in goede staat op de plaats van bestemming ar riveren... Moet je goed kunnen schilde ren om de motieven goed neer te zetten? "Eigenlijk wel. Onze oudste dochter Maijolijn, kan het b.v. heel goed. Ze is een meesteres in het vak. We hebben onder onze mensen ook "meesters", die vroeger bij bekende Plateelfa- brieken werkten. Je moet in ieder geval een vaste hand heb ben en aardig kunnen tekenen. Soms wordt er gebruik gemaakt van hulpmiddelen: ponsieven. Een patroon met kleine gaatjes dat op het te beschilderen voor werp wordt gelegd en waarover je een beetje houtskool strooit. Dan heb je de contouren alvast en kun je sneller werken. Maar we maken ook borden of schilde ren vazen met als voorbeeld een foto of een schilderij". De heer Brem toont fraaie bor den, die overgebleven zijn door beschadiging of breuk, waarna een dag arbeid over gedaan moet worden. (Wie een indruk wil krijgen van de mogelijkheden die "De Kruik" biedt moet gewoon eens langs gaan, of een afspraak maken.) De werknemer die werkgever werd... De nu 51-jarige Dirk Brem be gon het ambachtelijke vak van plateelschilder op jeugdige leef tijd. Als Gouwenaar was er in zijn omgeving,in deze branche volop werk. Bij één van de groot ste Nederlandse plateelfabrie- ken, V.d. Want, in de Kuyper- straat. kreeg hij een vijf-jarige opleiding, die met werk gecom bineerd werd. "We begonnen met ca. 20 leerlingen, in een leerlingenzaal. Uiteindelijk was ik de enige die nog overgebleven was".Binnen enkele maanden mocht hij lepelbekertjes gaan beschilderen, een order van 100.000 stuks. Er was voor het grootwinkelbedrijf dat ze afnam tevens een jaarlijkse afzet van een miljoen kandelaars. In een groot vertrek zaten de schilders gezellig bij elkaar, met een ach tergrondmuziekje. Om de beurt werd er bij de koffie op een heer lijke Goudse stroopwafel getrak teerd. "Het werken was hier erg gezellig". Vervolgens werkte de heer Brem bij een zeer bekende grote plateelfabriek in Sassen- heim: Van Velsen, als thuis- schilder. Hij woonde met z'n vrouw en twee dochters aan de Hoofdweg in Nieuwerkerk en verdiende zo de dagelijkse boter ham. Op een gegeven moment bouwde hij zelf een ateliertje, kocht een oven en ging geboorte bordjes schilderen en bakken. Zijn vrouw bezocht alle drie de Goudse ziekenhuizen met de geboortebordjes met het doel om een order te krijgen bij de 'kraamvrouwen'. Het bedrag dat hiermee verdiend werd werd gespaard voor een grotere oven. Van lieverlede kwamen er zoveel bestellingen dat de heer Brem slechts een halve week voor Van Velsen kon werken. De eerste klant "M'n eerste klant was V.d. Schantz uit Delft. Die kocht alles wat ik maakte. Omdat er zoveel afzet bleek voor m'n produkten, besloot ik me in dat jaar in te schrijven bij de Kamer van Koophandel. M'n bedrijfje groei de en binnen een halfjaar had ik zes mensen in dienst die voor me schilderden. Verhuizing In 1974 zijn we verhuisd naar dit pand, aan de Eerste Tochtweg. Vanaf dat moment had ik 30 mensen in dienst, hetzij thuis of op het bedrijf. Velen van hen zijn oud-collega's, omdat de meeste aardewerk en plateelfabrieken verdwenen zijn. In 1978 heb ik twee echteplateelschilders/ bakkers aangenomen om het authentieke Oudhollandse pla teel te gaan maken van plateelfabriek:"Zuid-Holland", maar na twee jaar moest ik stop pen omdat het produkt te duur werd. Te arbeidsintensief, dus niet te betalen", aldus de heer Brem. Deze vaklui zorgen, even als de andere "meesters" beho rend bij het bedrijf, onder en thousiaste aanvoering van het echtpaar Brem, allen met veel plezier in hun dagelijkse arbeid, dat aan de vraag om "Origineel Delftsblauw" van "De Kruik", kan worden voldaan komende schooljaar gaat met twee nieuwe middelbare beroepsopleidingen starten, nl: MDGO- Aktiviteitenbege- leiding en Oriëntatie en Scha af keling. MDGO-Aktiviteitenbegelei- fjyy ivxi^vjw-/^tvtivitciiciiuc^cici- V// ding (AB) is een 3-jarige opki jk ding voor meisjes en jongens v/% met een LBO- of MAVO-diplo ma of gelijkwaardige opki jk ding. Tijdens het tweedejaar V// lopen de leerlingen stage in dezelfde soort instellingen v/% waar ze later kunnen gaan werken, o.a. in verpleegtehui- zen, bejaarden-en verzorging- 7// stehuizen. psychiatrische zie- kenhuizen en instellingen voor verstandelijk gehandi- capten. In deze tehuizen doen zij allerlei creatieve en ar- v/% beids-aktiviteiten met de V// bewoners. Daarnaast organi- seren zij gemeenschappelijke v/% feestavonden en vakantie-ak- tiviteiten. Tot nu toe waren leerlingen, die deze opleiding wilden vol- gen aangewezen op scholen v/% buiten Gouda, het is gebleken v/v, dat er in de regio Gouda veel instellingen zijn (én nog ko v/% men) waar aktiviteitenbege- leiders werkzaam zijn. V/% In het begin van de negentiger jaren verwacht men een tgi v/%/ kort aan goed opgeleide be- v/% roepskrachten in de welziins en verzorgingssector. Dat is eén van de redenen waarom v/% "De Breevaart" nu start met de opleiding MDGO-AB. Het verwachte tekort aan V/% goed opgeleide beroepskrach- ten heeft ook zeker een gun V// stige invloed op de toekomst- heden voor de leer- van de opleiding Agogisch Werk (AW). eveneens aan "De Bree- /v/, vaart" is verbonden, met V/% name in de Kinderopvang wordt een sterke groei voor- |p speld. De opleiding Oriëntatie en v/% Schakeling duur maximaal V// één jaar en komt in de plaats van de Intas-opleiding. het v/% oriëntatie-en schakelpro- gramma is enerzijds bedoeld voor jongeren, die zich nog v/% willen oriënteren op arbeid. beroep en/of vervolgoplei- v%% ding. anderzijds voor jonge- V// ren die wél weten welke oplei- ding ze willen gaan volgen. v/% maar niet beschikken over het juiste opleidingsniveau. Ook jongeren die te jonge zijn v/% om b.v. een inservice-opki- ding te volgen, kunnen zien V/% via Oriëntatie en Schakeling V/% een jaar voorbereiden op in- service-onderwijs. Voor deze v/% opleiding heeft men geen be paalde diploma's nodig, het is ook mogelijk om tijdens net v/% schooljaar te starten "ei VV/ onderwijs is individueel ge; V/% richt en bij de toelating wordt V/% vooral gelet op motivatie. Het Goudse Middelbare Be roeps Onderwijs heeft mogelijkheden. veel .na het glazuurbakken is dit het resultaat. mogelijkheden. Binnenkort gaan alle Goudse v/% scholen voor kort en lang. volle tijd en deeltijd MBO sa- menwerken. Per 1 januari 1990 fuseren de betrokken besturen en de fusie van de scholen zal op 1 augustus 1990 plaatsvinden. Wie meer weten wil van de V/% MDGO-opleidingen van "De Breevaart". kan de adverten- tie elders in deze Dorpskranj V/% lezen, of contact opnemen met de school. Jan van Renes- seplein 1 in Gouda. |p tel.01820-12477.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 16