Gezin komt om door defecte geiser 0 goed gedijen en denk maar »na aan deje™ Erica Terpstra in Zevenhuizen JL Koolmonoxide-vergiftiging Nieuwpoort SK«^fzl^S0,dde"Verg'mgtag Q Publicatieborden en plattegronden Plattelands vrouwen vieren kerst Kerstmarkt Moerkapelle zaterdag 16 december Keuken NIEUWPOORT (ANP) Een gezin van drie perso nen uit het Zuidhollandse Nleuwpoort is omgekomen door koolmonoxidevergifti ging. Een inwoonster van Nleuwpoort, die bij het be vriende gezin op bezoek wil de, ondekte gisteravond dat haar kennissen dood op de bovenverdieping van hun woning lagen. Het gezin bestond uit een 29-jarlge vader, zijn 23-jarl- ge echtgenote en hun zoon tje van anderhalf. Uit onderzoek bleek dat de koolmonoxidevergifti ging was veroorzaakt door een slecht functionerende geiser in de keuken. De familie is vermoede lijk al donderdagavond om het leven gekomen. figuur 1 i— -V* O O O O GOED figuur 2 FOUT Wie het gedicht van Corrie van Nierop in de vorige Dorpskrant gelezen heeft of misschien bewaard, zal een lichtje opgaan. In en in triest en het had misschien voorkomen kunnen worden De heer M. Duineveld, werkzaam als bouwkundig medewerker bil de gemeente Zevenhuizen, wil graag aan de lezers van de Dorps- krant kwijt wat zijn ervaringen zijn op dit gebied. Meer dan de helft van de mensen die een afzuigkap koopt, sluit dat apparaat op het ventilatiekanaal in de keuken aan, op een wijze die onveilig en in strijd met de bouw-en gasvoorschriften is. Ventilatie-wisselklep: levensreddend! Uit een nader onderzoek bleek, dat men in Nieuwpoort ook die fout gemaakt had en dat die fout, naast gebreken aan de geiser mede verantwoordelijk was voor het drama. In Zevenhuizen en Moerkapelle komt deze onjuiste aansluiting van de alzuigkap in zeer veel huizen voor. Bij al die afzuigkappen die onveilig zijn gemonteerd kan de fout met een vrij eenvoudige voorziening verholpen worden, door tussen de pijp van de afzuigkap fi? i5 ventilatiekanaal, een ventilatiewisselklep te plaatsen". (De heer Duineveld is zelf de "uitvinder" van de ventilatiewisselklep, en dankzij hem is deze in de gasvoorschriften opgenomen: alles met het doel om koolmonoxidevergiftiging en vochtige en ongezonde keukens te voorkomen!!red.) Goede ventilatie en het ongeval in Nieuwpoort 1. Onwetendheid met fatale gevolgen PP 16 november 1989 kwamen in een huis in Nieuwpoort Zuid- Holland, drie mensen om door koolmonoxide-vergiftiging Volgens een der buren van het getroffen gezin, blies de afzuigkap boven het fornuis, voorheen de kookdampen via een pijp door de muur naar buiten de keuken Volgens rV iL-PP' oorschrift en moet er in elke keuken een ventilatiekanaal in het plafond zijn waardoor schade- 'l-lp; ëassen en vocht continue tot boven het dak afgevoerd kunnen worden. Dit met uitzondering van die woningen waarin een modern centraal afzuigsysteem aanwezig is. iin T lnah?t wiS 'n NieuvYPoort heeff een ventilatiekanaal en in de oude toestand was dat kanaal vrij voor het doorlaten van verbrandingsgassen en waterdamp uit de keuken. Deze oude situatie voldeed aan de voorschriften (zie figuur 1) Omdat deze oplossing geuroverlast veroorzaakte in het gebied naast de keuken had men aldus de figuur 3 GOED 9^ het plafond (zie figuur 2) Deze o^sing had, sa^eS fatale gevolgen, omdat het ventilatiekanaal in het plafond, geblokkeerd was door de pijp van de Het drama hadwal^hyn^ 5* ?hele,huid' het ventilatiekanaal in het plafond te plaatsen (zie fig.3.) mpeie ventilatie wisselklep tussen de pijp van de afzuigkap en lio iranfllnt-tn 1 1 O 3. Woningen zonder afvoerloze keukengeiser Schimmels 4. Samenvatting het gevaar is in de meeste geval en on een simnele manier te aprooiemen van het bestuur van de plaatselijke WD-afdeling. Mevrouw Terpstra was zeer belangstellend over de plannen die er in Zevenhuizen best aan om een verpleeghuisdependan ce. Bij realisering hiervan lopen hoogbejaarden niet meer het risico nog een keer te moeten worden overgeplaatst naar een Verpleeg huis buiten Zevenhuizen. Door bestuur en directie is mevrouw Terpstra verteld dat men klaarstaat om met deze nieuwe activiteiten aan te vangen. Mevrouw Terpstra was met bestuur en directie van mening dat het beter is kleine Verpleeghuis dependances aan bestaande bejaar dentehuizen te bouwen dan grotere, geheel losstaande Verpleeghuizen. Echtparen kunnen hierdoor langer bij elkaar blijven en verhuizing op hoge leeftijd kan worden voorko men. Echter, niet alle Haagse be sluitvormers denken hierover het zelfde. Daarom zal er nog veel moeten ge beuren voordat een heistelling naar "De Zevenster" kan komen. Mevrouw Terpstra kreeg een uitvoe rige rondleiding, o.a. door de Tuin kamer. keuken, ziekenafdeling, re creatiezaal en aula. Ook bezocht zij een woonappartement (Het echt paar Grootendorst. waarmee zij een gezellig gesprek voerde). Het Kamer lid was zeer te spreken over de orga nisatie van het huis en de manier waarop er aan leiding wordt gege ven. Ook was zij zeer onder de in druk van het grote aantal vrijwilli gers dat op enigerlei wijze een taak vervult in "De Zevenster". Het be zoek duurde ongeveer twee uur. Zevenhuizen- Bij het park naast de Opril, en bij de kruising van de Burg. Klinkhamerweg/Noor- delijke Dwarsweg, staat een re clamebord. Deze borden zijn geplaats door Publex. Zij mogen daar van de gemeente Zevenhui zen staan, in ruil voor de plaat sing van een drietal aantal plat tegronden. Deze worden met een i aange duid. Wie vanaf de noordelijke Dwarsweg Zevenhuizen binnen rijdt, ontdekt er één op de hoek van de eliestraat. De volgende staat op de Wethouder kreftlaan en de derde tegenover het meentehuis, bij de opticien Moerkapelle- De afdeling Moer kapelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen viert woensdag 13 december "Kerst" in Poolse sfeer. Aanvang 20.00 uur in dorpshuis "Op Moer". Dinsdag 9 januari zal de gebrui kelijke Nieuwjaarsreceptie wor den gehouden, aanvang 9.30 uur. Als een van de eerste in de Goudse Regio, houdt de Winke liersvereniging Moerkapelle op zaterdag 16 december a.s., van 14.00 tot 21.00 uur haar eerste Kerstmarkt. De Kerstmarkt wordt gehouden in de gehele Dorpsstraat. Er zal door zo'n 50 deelnemers worden meegedaan. In tegenstelling tot de inmiddels zeer bekend staande Braderie hebben zij bewust gekozen voor een kleinere compacte opzet. De Dorpsstraat met z'n sfeervol verlichte winkels leent zich uit stekend voor een Kerstmarkt. Alhoewel de Braderiecommissie de afgelopen jaren een behoorlij ke ervaring heeft opgedaan met het organiseren van braderieën is een Kerstmarkt toch wel wat anders. Typische Kerstmarkten vinden we veel bij onze Ooster buren en ook al enige jaren in de grenssteden van onze zuidelijke provincies. Er is alles aan ge daan om het juiste sfeertje te creëren. Kramen met verlich ting, onderbroken door veel groen en omlijst met passende muziek. Een Kerstmarkt vraagt ook van de deelnemers een se lectie van artikelen in de ca deausfeer. Wat dat betreft zit het wel goed. Maar ook op sportief gebied valt er het een en ander te beleven. Om alvast in de stem ming te komen kan men zelf op de 'latten' gaan staan en een eindje gaan langlaufen. Ervaren instructeurs van de Ned. Skive reniging (afd. Zoetermeer) zullen u met raad en daad bijstaan. Ook zullen zij de nodige demon straties geven in langlaultech- nieken. Bij Eurosurfing 'Surf Ski' kunt u terecht voor al uw ski-en langlaufwensen. terwijl op het gebied van (winterreizen de Rabobank en Andorski u aPes kunnen vertellen en laten zien. U krijgt het koud...doe dan mee aan de wedstrijd boomstam- zagen...er zijn flinke geldprijzen te winnen! Als u het dan nog met warm krijgt, dan kunt u zich nog altijd warmen bij een van de vuurkorven. Kinderen kunnen gratis een ritje maken in een heuse bokkenwagen. Bij de oude ambachten kunt u geme ten van ouderwets handwerk. Ook de Typische Winter- en Kerstmarkthapjes en drankjes zijn natuurlijk in ruime mate aanwezig. Volgende week meer.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 20