i Eerste Hulp...van levensbelang!!!!! Wetenswaardigheden Moerkapelle en I gemeenteraadsverslag 1 ,r De Burgemeester Klinkhamerweg: een heet hangijzer Wat maakt de route door Zevenhuizen zo aantrekkelijk?? JSf! Zevenhuizen- Een ongeval. Een mevrouw op de fiets met achterop een jongen, wordt aangereden door een achter haar rijdende auto die hen als het ware schept... De oorzaak is onbekend Werd de automobilist verblind door de laagstaande zon of zat hij zo in gedachten dat hij de fiets niet opmerkte'? Gelukkig dat het ongeval vlakbij één van de vele EHBO-posten die Zevenhuizen rijk is gebeurde De gewonden een beetje verzorgd en gerust gesteld konden worden De politie met wie de EHBO zo prettig samenwerkt, behoefde niet gewaarschuwd te worden, want de loto betreft een in scène gezette situatie, die echt had kunnen plaatsvinden. De voorzitter van de EHBO- aldcling Zevenhuizen, de heer Arie de Vos, heeft het de afgelopen zomer nog meegemaakt. Botsing met acht gewonden "Op een zondag, ik dacht op Vader dag. Er waren acht gewonden bij een frontale botsing op de hoek van de Knibbelweg met de Noordelijke Dwarsweg. De baby is helaas later overleden... We hoorden de klap en renden naar buiten. Het eerste wat je dan doet, terwijl, als dat nodig is, de brandweer de gewonden uit de auto ('s) bevrijdt, is, de betrokkenen geruststellen. Op je knieën bij hen gaan zitten, of je arm om iemand heenslaan die helemaal van de kook is... Ik stond bij de gewonden, bij wijze van spreken, met m'n handen in m'n zak, alleen maar rustig bij hen. M'n vrouw ontfermde zich over de moeder en kinderen... Levens reddend waren we dan wel niet bezig, maar wel kalmerend. Je laat het handelen aan de broeders van de ambulance over".... (Later kreeg de familie De Vos nog een dankbetuiging van de burge meestervoor hun kordate en gerust stellende optreden.) Levensreddend Levensreddend kan een EHBO-er wel optreden als: -iemand zich verslikt -een moeder ontdekt dat haar kind een schoonmaakmiddel heeft ge dronken of zich ernstig bezeerd heeft: -er ergens in zijn/haar onmiddelijke nabijheid bij iemand een hartstil stand optreedt, -of getroffen wordt door een hart aanval.... -Iemand te water raakt en gered kan worden met mond-op-mond beade ming... Bij verkeersongevallen is dat duide- ijk wat minder tegenwoordig, om- lij dat nu direct de ambulance gebeld kan worden. "Vroeger moesten we eerst de huis arts bellen, verrichtten wij eerste hulp, b.v. door het spalken van een gebroken ledemaat, of verzorgen van uiterlijke kwetsuren. Als de huisarts, die soms "visites" reed, pas na enige tijd kwam stelde deze dan vast of het slachtoffer met de ambulance naar een ziekenhuis vervoerd moest worden, waarna dan pas de ambulance gebeld mocht worden. Kostbare minuten gingen zodoende verloren. De moeders De eerste categorie die het EHBO- diploma zou moeten hebben zijn de "moeders". In huis gebeuren de meeste onge lukjes. Als moeder verstand van eerste hulp heeft, dan hoeft er in veel gevallen, niet direct naar de huis arts gerend te worden.. Een wond kan moeder zelf met water en zeep reinigen, droogdeppen en verzor gen.... Een brandwond eveneens, mits niet te diep. net als beklem ming en noem maar op. Wat te doen als een kind van de trap valt... bewusteloos blijft liggen... Een buil oploopt of een flinke verwonding. Hechten, een maag leegpompen en andere ingrepen, behoren uiteraard tot de specifieke taken van de medi ci. maar in eerste instantie is de moeder de "eerste hulp" door alleen al het kind gerust te stellen en zelf niet in paniek te raken. Zij dient handelend en rustgevend op te tre den. Ze weet, door haar EHBO-op- leiding, wat ze moet doen!".... Heel belangrijk is Eerste hulp voor mensen in het onderwijs. leidinggeVen- opgetreden b.v. bij sportmanifesta heer De Vos betreurt het dat er zo weinig onderwijzers een EHBO- diploma hebben. Leidinggevenden hebben een EHBO-diploma nodig "Voor hen is het eigenlijk noodzake lijk. Stel je voor een kind maakt een enorme smak. Raakt bewusteloos. De meester tilt het op, terwijl hij dat helemaal niet mag doen... De gevol gen zijn soms niet te overzien... Of een kind dat valt en juist opgetild moet worden omdat het dreigt te stikken.. Aankomende onderwijzers krijgen op de PABO wel EHBO-les, maar soms is de kennis die hen overgedragen wordt, niet helemaal correct. M'n dochter Arna kan ervan meepraten. Ook over het feit dat niemand van haar collega's een EHBO-diploma heeft.." Sportinstructeurs, bedrijven, winkels "En dan hebben we het nog niet eens over verwondingen die kinderen en sportbeoefenaars op kunnen lopen, gehad. Helaas komt het voor dat grote bedrijven, waar de verplich ting geldt dat er onder de werkne mers EHBO-ers moeten zijn, deze niet in hun midden hebben.... Vreemd dat ze niet enkele van hun medewerkers hiertoe kunnen bewe gen... En wat te denken van winkel personeel: Juist daar komen veel mensen. Het zal gebeuren dat er in jouw zaak iemand iets overkomt, een hartstilstand krijgt, door een beroerte wordt getroffen, of zich ver wond... Hoe moet er dan gehandeld worden... De huisarts erbij roe pen?.. Natuurlijk snel doen... Maar misschien is hij net "onderweg" naar een patiënt. In de kostbare tijd die verloren gaat kan de klant sterven... Dat had voorkomen kunnen worden als iemand in die winkel eerste hulp kon verlenenO ja, wat het zwembad betreft: gelukkig heeft mevrouw Bosch het EHBO-diplo ma.." EHBO -opleiding: Doen! Op dinsdag 9 januari start in Zeven huizen weer een nieuwe EHBO- cursus. Dat betekent voor de cur sist: ca. 12 dinsdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur aanwezig zijn in het gebouw voor hulpverlenings diensten. Luisteren naar de theorie lessen van dokter Teus Brands uit Sliedrecht. Het luisteren naar Teus Brands blijkt volgens De Vos, een genoegen te zijn. Deze beschikt niet alleen over "onderwijskundige" kwalitei ten. maar weet z'n gehoor ook te boeien. Zoals al vele jaren gebruike lijk, verzorgt mevrouw Metselaar uit Waddinxveen de praktijklessen. Jaco die draaierig werd De EHBO- Zevenhuizen is erg blij drie LOTUS -mensen in haar mid den te hebben. Deze "spelen" voor gewonden. De dochter van de heer De Vos, Arna, op de foto als gefin geerd slachtoffer, kan er wat van met behulp van wat rode kleurstof. Jaco. de buurjongen, heeft het als ander "slachtoffer" ondervonden. Ze maakte met die rode kleurstof een bijna echte wond op z'n voorhoofd.. In de spiegel kijkend schrok hij zo. dat hij er draaierig van werd.... EHBO: paraat bij happenings Alhoewel er zeker zo'n zestig inwo ners (1% een geldig EHBO-diploma hebben, treden ze niet zo naar bui ten. In de Gemeentegids staan de adressen vermeld waar EHBO-kof- fers zijn. Wel naar buiten wordt vondvier- daagse. Bedrijfsvoetbal, Autocross enz. "Vroeger, in de vijftiger, zestiger jaren, hadden we niet te klagen over belangstelling. Elke nieuwe cursus en de herhalingscursussen, hadden veel belangstelling. Men had ook meer tijd hiervoor, want studie, sport, hobby's en televisie waren nog geen concurrenten. De mensen kwamen naar de EHBO omdat het er gezellig was. De onderlinge band was dan ook sterk". Arie de Vos kan het weten, want hij was vanaf de oprichting in 1956, lid, door de allereerste cursus in Zeven huizen te volgen. In 1971 werd hij voorzitter. Als secretaresse mag zeker de naam van Hennie Nieuwland niet vergeten worden. Zij zorgt ervoor dat de nieu we cursus en de herhalingscursus op tijd in de Dorpskrant worden aangekondigd. "Dit jaar hadden we geen beginners cursus, op aanraden van het hoofd bestuur, omdat er een nieuw Oran- je-Kruisboekje uitkwam. We krijgen een nieuw opleidingsprogramma, veel meer gericht op zelfhandelend optreden. Na de cursus worden er nog twee avonden gegeven over hartmassage. Deze kunnen ook door mensen die niet de EHBO- cursus volgden, worden bijge woond. Verder wordt er elk jaar een herhalingscursus gegeven van ca. 8 avonden. Deze dient men bij te wonen om het EHBO-diploma geldig te houden". Wie belangstelling heeft voor de nieuwe EHBO-cursus kan dinsdag 9 januari naar het gebouw voor hulpverleningsdiensten, naast de brandweergarage, aan de Burg. Boerstraat komen, of zich aanmel den bij Hennie Nieuwland, tel.01802-1522. wetenswaardigheden EHBR (Eerste hulp bij rampen) De B.B (Bescherming Bevolking) was vroeger de eerste die naar het ongeval c.q. de plaats des onheils ging. Tegenwoordig is dat de vrijwil lige brandweer. Deze bevrijdt slach toffers en voert gewonden af. Een bepaalde groep binnen de EHBO. waarvan een aantal tot de vroegere B.B. behoorde, heeft een extra oplei ding genoten om bij rampen ingezet te worden, in samenwerking met brandweer en politie. Arie de Vos is van de EHBR de leider. De groep telt 15 "man". Als het enigszins mogelijk is wordt er éénmaal per jaar een gezamenlijke oefening gehouden. Het aantal inwoners van Moerkapelle bedroeg op 1 november 33 n- irqhB vrouwen en 1615 mannen. kwijtscheldingsbeleid belastingen Er is een rapportage opgesteld over hetl kwijtscheldingsbeleid van de gemeentelijke belastingen. Bij het onleffgeni van de gemeentelijke belasting-aanslagen voor het jaar 1990 zal via adver fl tenues in de Dorpskrant aandacht aan het verkrijgen van de kwiitschpl-B dings-mogelijkheden worden gewezen. rookverbod openbare gebouwen De heer S. Duursma Alg. Belang, vondl het met in het algemeen belang dat de overheid zich bemoeit met het roken I zoals hij stelde de kleine geneugten des levens. "Als er ruimten zijn waarfl mensen werken kan ik me voorstellen dat het beter is daar niet te roken I maar aan de andere kant moeten er gelegenheden zijn waar men dat wel kan I doen ...Overigens... de heer Duursma is een hele kleine roker af en toel steekt hij na afloop van de raadsvergadering een sigaartje op... Met ingang van 1 januari 1990 is het verplicht dat in de voor het publiek toe-B gankelijke of voor gemeenschappelijk gebruik bestemde ruimten, een rook-1 verbod wordt ingesteld. Het collegevoorstel om een rookverbod in bepaalde 1 gemeentelijke ruimten niet te roken.werd dan wel niet enthousiast begroet 1 door de raadmaar men gaf er zijn instemming aan: Gemeentehuis met uit 1 zondering van de werkruimten c.q. werkkamers, maar wel de hal (beneden I en boven), de trap. de raadzaal en de B.&W kamer; b. gebouw Moeneen: I c. openbare basisschool: d. beide aula's op de begraafplaatsen; e. voorma I lige openbare kleuterschool; f. kantine werkplaats gemeentewerken- g B kantine brandweer, met uitzondering van de zithoek aan de zuid oost B zijden.... sancties Wat de sancties zijn als iemand toch een rokertje opsteekt werd fl er ook op een vraag van de heer Duursma niet duidelijker op wijziging vergoedingsregeling vrijwillige brandweer De gemeenteraad ging akkoord met de vergoedingsregeling voor de vrijwil- fl ligers bij de gemeentelijke brandweer. slachtofferhulp Vierhonderd gulden stelt de gemeente Moerkapelle be schikbaar aan het buro 'slachtofferhulp' Midden- Holland., voorbereidingsbesluit De gemeenteraad ging akkoord met de bouw van twee garages aan De Kievit. De grondprijs bedraagt f 2000 per kavel excl. BTW. Verder was het nodig i.v.m. de planologische ontwikkeling van de 5e fase van uitwerkingsplan Wilde Veenen, een voorbereidingsbesluit ex. art. 21 van de Wet op de R.O. werd genomen... De gemeenteraad ging hiem akkoord. begroting dorpshuis Er blijken geen donkere wolken meer aan de lucht wat betreft de bestuurlijke verhoudingen met het dorpshuis, zodat, de begroting voor 1990 door de Moerkapelse raad werd goedgekeurd... zilveren draagmedailles Een bedrag van f 1.160,— was nodig om een tiental zilveren draagmedailles aan te kopen. Deze worden aan personen die bijzondere verdiensten hebben geleverd, uitgereikt, uniformen Daar het budget van de gemeentebegroting van 1989 het nog toeliet, kan de vrijwillige brandweer van Moerkapelle kleding aanschaffen. De totale kosten bedragen ca. f 4.860,— De uniformen voor de Jeugdbrandweer kosten ca. f5.245,- Dit bedrag kan ten laste van de post "onvoorzien" afgeschreven worden, kunstwerk begraafplaats Architect W. Koetsier, de ontwerper van de aula. heeft een kunstenaar bereid gevonden die een kunstwerk voor de aula van de nieuwe begraafplaats "Westhage" gaat maken. De gemeenteraad stelde hiervoor een krediet van f 10.750,-beschikbaar belastingen De heer De Gooijer SGP stelde aan de orde dat het de verwach ting is dat de Waterschappen de rioleringen en het onderhoud ervan in beheer zullen overnemen. Hij dacht dat het extra bedrag dat de verhoging van de opbrengst van de invoering van een rioolrecht voor zakelijk gerech tigden van f 12,— per aansluiting, niet nodig is. Hij en fractiegenoot Lindhout stemden, evenals bij de begrotingsbehandeling, tegen de verho ging van de onroerend goedbelastingen van f3,- naar f 3,20 voor zakelijk gerechtigden en van f 2,- naar f 2,30 voor gebruikers, hondenbelasting In de nieuwe verordening is een tarief opgenomen van f 66,— voor de eerste hond, f92,— voor een tweede hond en f92.— vooriedere hond boven het aantal van twee. De geraamde meeropbrengst voor 1990 zal als gevolg van genoemde tariefsverhoging f 2000,- bedragen, legesverordening Tevens is reeds per eerder genomen raadsbesluit beslo- 8000°^ ver'10S'në van c'e legestarieven. De meeropbrengst is geraamd op f Veel Nieuwerkerkers, inwoners van Capelle a.d. IJssel die in Zoetermeer en de Haagse agglomera tie hun dagelijkse werkkring hebben en doorgaand vrachtverkeer, maakt gebruik van de aantrekke lijke route door Zevenhuizen. Daardoor is de verkeersdruk op de Burgemeester Klinkhamerweg enorm en veroorzaakt overlast bij de bewoners. Vrachtwagens verminderen nauwelijks hun snelheid, nadat ze door groen verkeerslicht gereden zijn, of trekken snel op en ontmoeten dan, op snelheid, een even brede, of bredere tegenligger. Dan wordt er nog nauwelijks vaart geminderd en van de ontsnappingsmogelijkheid van het naast de rijbaan gelegen fietspad gebruik gemaakt met alle gevolgen van dien! De tegels van het fietspad en trottoir, op de Burgemeester klinkhamerweg zijn kapot gereden. De vermoedelijke dader moet een vrachtwagen zijn. Dit is niet de eerste keer dat dit gebeurt, herhaalde lijk komt het voor en het zal meerdere malen plaatsvinden. Hoewel de bewoners, en het gemeente bestuur zoiets ook voorstaat, een rondweg om Zevenhuizen willen, is zoiets de eerste zeven a acht jaar niet haalbaar. Dat werd o.a. duidelijk uit de beantwoording van gestelde vragen tijdens de alge mene beschouwingen op de gemeentebegroting voor 1990 door wethouder Van Yperen. De provin cie heeft eerst de rondwegen om Gouda en routes vanaf Rotterdam in studie. Mogelijkerwijs zouden, na aanleg van deze rondwegen de problemen in Zevenhuizen zich grotendeels oplossen.. Reconstructie Door de provincie Zuid-Holland is financiële medewerking verleend voorde renovatie reconstructie van de Burg. Klinkhamerweg. Gekozen werd voor een opknapbeurt waarbij aan weers zijden fietspaden werden aangelegd, ten koste van de wegbreedte. Dit, met inspraak van de bewoners, die deze maatregelen toejuichten, maar toch een lans bleven breken voor een versnelde aanleg van een rondweg. De veronderstelling van hen dié zich met de voorbereiding en de reconstructie van deze tertiaire weg door Zevenhuizen, bezighielden, o.a. de Ned. Heidemij, was dat een versmalde wegbreedte.(en een extra verkeerslicht) vrachtwagens zou noodzaken om een andere route te kiezen, b.v. via de Brede weg. of via Rijksweg 20 bij Gouda de aansluiting op Rijksweg 12 laten maken. Helaas blijven de grote vrachtwagens door Zevenhuizen denderen daarbij gebruik makend van de uitwijkmogelijkheid over het fietspad.... Dit artikel is mede bedoeld voor hen die als vrachtverkeer van deze route gebruik maken: probeer eens een andere route....! y P/ n' ■flfli

Dorpskrant | 1989 | | pagina 6