Tweeling voert actie in Moordrecht Bespreking nieuwe aanwinsten bibliotheek (3) Welzij nsplan Ikonen en Kerststukken in het gemeentehuis Tentoonstelling "basiseducatie" in gemeentehuis Zevenhuizen Spiegeltje spiegeltje aan de wand.... Tentoonstelling en demonstraties15 jaar Zeven Muzen (f\e koop wegens verhuizing: noterf^ bergm.+ dressoir. Klass. eeth. Hang olielamp, divan bed. platen speler boxen, bandrec. koperen helmkits en diverse andere spullen TELEFOON 01802-1719 jj Zevenhuizen/Moordrecht- De zus jes Charony en Yardenah Koole uit Moordrecht hebben ontzettend hun best gedaan voor de actie voor kin derkleding en speelgoed voor een Pools kindertehuis. Zij gingen in Moordrecht, hun woonplaats, gewa pend met de Dorpskrant waarin het artikel stond over de tweemansactie van Rinus Otterspeer en Tjebbe Zijl stra voor Polen, vrijwel iedereen langs om kinderkleding en speel goed. Ook op de Moordrechtse scho len vonden ze bijval. Het resultaat was zakken vol kinderkleding en speelgoed. Hun actie is een gevolg van een bezoek aan hun grootmoe der die in het Zevenhuizense bejaar dentehuis "De Zevenster" woonach tig is. Daar lazen ze van de actie van de twee Zevenhuizenaren. "De actie loopt fantastisch", glun dert Rinus Otterspeer als we hem in het dorp tegenkomen. Er is al een groot bedrag aan giften binnengeko men, maar nog niet toereikend om een ambulance voor te kopen en medische apparatuur." Hij had ons eerder vertelt dat de tweeling zo enthousiast op pad was geweest en dat de chr basisschool "De Een- dragt" de onlangs gehouden oud- papier-actie bestemd heeft voor Polen. De opbrengst bedroeg maar liefst vierhonderd gulden!! Breien - Diverse bewoonsters van "De Zevenster" en daarbuiten zijn aan het breien geslagen om leuke kleertjes te maken voor de Poolse kinderen in het kindertehuis in Chelno. Kinderkleding en speel goed, beide in prima staat, kan wor den ingeleverd: Rozenstraat 6; Burg. Klinkhamerweg 24 of bij res taurant "De Otter" aan de Zevenhui- zerplas. Doen hoor! Bankrekening: Wie aan het eind van het jaar z'n giro-of bank biljetten pakt en de jaarlijkse giften voor goede doelen gaat uitschrijven moet zeker niet de actie voor Polen vergeten. Het reke ningnummer bij de plaatselijke Rabobank is: 3750 49142 t.n.v. Ambulance voor Polen. Romans JAKES, JOHN - De tol van de vrij heid (Noord Zuid :5) De noord Zuid serie (dl. 1Noord Zuid -dl.2: Liefde en oorlog - dl. 3: Fakkels in de storm - dl. 4: Hemel en hel) handelt over de periode voor, tijdens en na de Amerikaanse Burgeroorlog (1861 -1865). Twee bevriende families staan mo del voor Noord en Zuid, resp. de Hazards (noordelijke industriëlen) en de Mains (zuidelijk landaristo- cratie). In dit vijfde en laatste deel ligt het zwaartepunt van handeling in het westen; de meedogenloze strijd tegen de Indianen, maar ook de politieke strijd om de burger rechten en de wrede praktijken van de Ku Klux Klan. In een nawoord verantwoordt de auteur zichzelf over de historische feiten. Een boeiende historische reeks die een goed beeld geeft van een belangrij ke periode uit de Amerikaanse ge schiedenis. Jeugdboeken NORDQVIST, SVEN - Opa Pettson viert kerstmis Wanneer opa Pettson de dag voor kerstavond met Findus de poes dennetakken gaat halen met de slee, struikelt en zijn voet verstuikt, dreigt het Kerstfeest niet door te gaan. Er zijn namelijk nog geen boodschappen in huis, er kan dus Wet gekookt worden. Er is nog niet gepoetst en er kan zelfs geen kerst boom gehakt worden. Findus is diep bedroefd. Maar Pettson en Fin dus maken met veel fantasie zelf een kerstboom en als buren dan n°g allerlei lekker eten komen brengen, wordt het toch nog een beerlijk kerstfeest. Met veel humor en vaart getekend en geschreven Prentenboek, dat zich afspeelt op bet Zweedse platteland. SCHUBERT, INGRID- Sinterkerst/ Ingrid Dieter Schubert Sinterklaas komt thuis na een ver moeiende pakjesavond. De pieten Willem hem verrassen met een ca deau. hij krijgt een kist vol ver- kleedkleren. Sint gaat alles uit Proberen,. Zijn uiteindelijke keuze valt op een Kerstmannenpak. Zijn schimmel komt voorrijden met een arreslee en Sinterkerst vertrek. Een Prentenboek. Zevenhuizen- De heer M. Zijderhand, Gem. belangen, zei, tijdens de behandeling van de vaststelling van het welzijnsplan 1990 en 1991moeite te hebben met de stijgende kosten van de bibliotheek. Wethouder Dorres- tijn legde hem uit hoe het kwam dat een afschrijving van 10% op de boeken een normale zaak is en de kosten volgend jaar zullen stabiliseren. Hij hoopte dat volgend jaar het welzijnsplan weer bij de begroting behandeld gaat wor den. Enkele jaren was dit niet zo omdat het besluit van proefgemeenten ingetrokken is. (Zevenhuizen moest als proefgemeente al vroeg de begroting voor het volgende jaar behandelen). Sociaal fonds De gemeente Zevenhuizen gaat een Sociaal Fonds in het leven roepen. Naast een kwijtscheldingsbeleid met betrekking tot gemeen telijke belastingen, komt er nu een Sociaal Fonds waarop de minima aanspraak kunnen maken. 1. Voor noodzakelijke kosten die verband hou den met ziekte en/of invaliditeit en waarvoor geen beroep kan worden gedaan op een voorliggende voorziening tot een bepaald maximum per gezin per jaar; 2. de kosten van actieve deelname aan educatieve, sportieve, recreatieve en/of sociaal culturele activiteiten, inclusief de kosten van een zwemabonnement op zwembad "De Koommolen" te Zevenhuizen tot een bepaald maximum per deelnemer per kalenderjaar; 3. schriftelijke adviezen van het nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting in Den haag met een bepaald maximum per advies. De gemeenteraad voteerde donderdag een bedrag van f 6000,— voor dit Gemeentelijk Sociaal Fonds. Alle fracties lieten duidelijk hun instemming met de instelling van dit Fonds horen. Slachtofferhulp De gemeente Zevenhuizen draagt f 768,— bij aan het Bu reau Slachtofferhulp Midden-Holland te Gouda. De heer J. Hogenes Gem. belangen benadrukte de belangrijkheid tot de inzet van adequate maat schappelijk werkers/sters, in plaats van vrijwilligers. Zijn fractie ging niet akkoord. Wethouder Dorrestijn had geen bezwaar tegen vrijwilligers mits deze bijgestaan worden door maatschappelijk werksters, omdat de kosten anders uit de hand lopen. Mevrouw S. Kruit PvdA zei geen voorstander te zijn van "snippersubsidies" en de taak van dit bureau onder te laten brengen bij Midden-Holland. Deze opmerking veroorzaakte hilariteit bij haar fractiegenoot de heer P. Hofman, die even daarvoor bij de behandeling van de agenda van "Midden-Holland" juist opgemerkt had dat dit grote lichaam zo "log" is... Vrijwilligers.... niet te betalen.... Lovend lieten de raadsleden zich uit over het vrijwillige jeugdwerk dat in gebouw "De Vierkap" wordt verricht bij de behandeling van de begroting was veel te laat binnen) 1989 en het andere vrijwilligerswerk door de stichting gedaan. Laatstgenoemde had een sluitende begroting, in tegenstelling tot het jeugdwerk, die een ge raamd tekort van f 8.208,— heeft. Nog grotere lofuiting, met name van Pouw Hofman, klonk bij de behande ling van de "sluitende" begroting voor 1990 van de stichting dorpshuis, deze zei trots te zijn op het fraaie dorpshuis, klonk aan het adres van de Dorps- huisvrijwilligers. (De voorzitter reagerend op de trots en de voornaam van Hofmari'Pouw" hierop: Hij is zo trots als een pauw") Ook andere raadsleden, met name de heer Kerkhof, sloot zich hierbij aan. Complimenten van mevrouw S. Kruit klonken t.a.v. het vele vrijwilligers werk dat in de bibliotheek wordt verzet. Dit n.a.v. de behandeling van de jaarstukken 1988. Zij constateerde dat het lezen door de jeugd enorm is toegenomen en er veel jeugdabonnementen zijn bijgekomen. De heer Zijderhand Gem. bel. reageerde hierop:"abonnementen om'niet', die in het verleden betaald werden.... Ikonen van de heer Sebel uit Zoetermeer; Kerststukken van Zevenhuizenaar Peter Smorenburg Zevenhuizen- Vanaf vrijdag 15 tot 30 dec is er een tentoonstelling over Ikonen en Kerststukken in het gemeentehuis. Deze tentoonstelling wordt onder auspiciën van de culturele commissie "Zeven Muzen" gehouden. De ikonen zijn van de heer W. Sebet uit Zoetermeer, de Kerststukken van Peter Smorenburg. Schilder, metselaar, beeldhouwer Er zijn 12 Ikonen te bewonderen. De schilder/beeldhouwer W., Sebel (74 jaar) schildert al vanaf zijn 12e jaar. Voor hem is het een innerlijke drang om te scheppen. Hij schildert land schappen en ook wel futuristische schilderijen, maar de laatste vier jaar is hij overgegaan op ikonen. De heer Sebel kwam met deze schilderkunst in aanraking via de t./v. Hij is daar over gaan lezen. Vanuit de levensbeschrij vingen van de heiligen, schilderde hij de ikonen. Sebel ziet het schilderen van ikonen niet als zijn levenswerk, ondanks dat hij er 54 thuis heeft hangen, maar meer als een periode in zijn hele oeuvre. Hij noemt het een uitdaging om denkbeelden die in z'n hoofd zitten op het doek te zetten ondanks dat het geen goedkope hobby is. Hoewel hij als jonge man met het kunstenaarsvak begonnen is was er voor de oorlog geen droog brood mee te verdien. Dus ging hij dat op een andere wijze doen. Hij werd metselaar en in z'n vrije tijd hanteerde hij het penseel. Op 45-jarige leeftijd begon hij met beeldhouwen, iets wat hij zeker net zo mooi doet als schilderen. Kerststukken De kerststukken zijn van Peter Smorenburg. De 19-jarige Peter kwam onlangs in de Dorpskrant toen hij enkele maanden ervaring in de V.S. had opgedaan in zijn toekomstige vak van "bloembinder". Hoewel hij daar ook veel geleerd heeft, bleken zijn bloemstukken, waarvan hij de techniek op de Middelbare Tuinbouwschool "Huis te Lande" te Rijswijk geleerd heeft, maar door eigen kunstzinnigheid zo origineel, dat er veel vraag naar was. Dit jaar hoopt Peter examen te doen. cursus bloemschikken: In februari start Peter een cursus "bloemschik ken" bij de "Zeven Muzen". Telkens op een dinsdag in de maand in dorps huis 'Swanla" Ot> de grote tentoonstelling van "de Zeven Muzen" die in januari gehouden wordt, houdt hij een demonstratie. Verder vindt hij het leuk om grote opdrachten te doen, iets wat hem in Amerika ook reuze goed afging evenals op z'n stage-adres in Rotterdam. Bepaalde thema's kunnen door hem uitgewerkt worden b.v. voor het bedrijfsleven, bruiloften en par tijen. Meewerken aan een inzending voor een wedstrijd in bloemsierkunst lijkt hem ook erg leuk. expositie Wie in de drukte van de voorbereidingen even van de rust wil genieten van de expositie kan dat tijdens de openingsuren van het gemeen tehuis doen. Van 8.30 tot 17.00 uur. Op de vrijdagavond 22 en 29 decem ber is het gemeentehuis tussen 19.30 en 20.30 uur een uurtje open. "Onderwijs aan volwassenen" Van 3 t/m 17 januari wordt er in het ge meentehuis een expositie gehouden over "basiseducatie". De bezoekers wordt aan de hand van foto's, duidelijk gemaakt welke mogelijkheden de stichting Volwassen-educatie "Roosje Vos", als enige instelling voor basise ducatie in Midden-Holland, biedt. Het motto van "Roosje Vos" is "Wilt u weer gaan leren? Kom het bij ons proberen!". De foto-tentoonstelling is een duidelijke weergave van de mogelijkheden die deze instelling biedt en reist door de hele regio "Midden-Holland". Eerder werd de tentoonstelling in Waddinxveen en Lekkerkerk gehouden. Na Zevenhuizen is de gemeente Vlist aan de beurt. Foto's en kunstwerk De foto's zijn een produkt van een kunstenaar die een maand lang alle aspecten van de onderwijsmogelijkheden op de gevoelige plaat heeft vastgelegd en vervolgens met deze beelden voor zich een fraai "kunstwerk" creëerde. Dit is bevestigd aan het meer dan honderd jaar oude, fraai gerenoveerde schoolgebouw aan de Patersteeg/Groeneweg, is geves tigd. Op de panelen zijn bovendien teksten te lezen die duidelijkheid verschaffen voor welke personen deze vorm van "aanvullend" ondferwijs bestemd kan zijn. Het doel Directrice mevrouw R. Boogaard:"Het doel van de basiseducatie is om mensen de gelegenheid te bieden hun achterstand in onderwijs in te lopen, zodat zij beter kunnen functioneren in de maatschappij en door kunnen stromen naar vervolgonderwijs". De doelgroepen Ons bezoek aan "Roosje Vos" leverde de volgende wetens waardigheden op: De basiseducatie richt zich op verschillende doelgroepen, die ieder een eigen benadering vragen: buitenlandse mannen en vrou wen; Nederlandse mannen en vrouwen; her-intreedsters; 50- plussers; woonwagenbewoners. Bij het leren in de basiseducatie gaat het altijd om drie dingen: -levenser varing; -kennis; -vaardigheden. Programma-onderdelen van de basiseducatie bestaan uit: "Nederlandse taal" (Nederlands als moedertaal, Nederlands als vreemde taal) en "Engels", "rekenen". Verder krijgt men "sociale vaardigheden" gedoceerd als: "studie vaardigheden", "maatschappelijke oriëntatie", "beroepenoriëntatie" en "informatiekunde". Basiseducatie is bestemd voor volwassenen vanaf 18 jaar die maximaal 2 jaar voortgezet onderwijs hebben genoten. Ervaring Mensen die bij "Roosje Vos" komen om te leren, staan niet meer aan het begin van hun leven. Zij hebben al veel meegemaakt. Vaak hebben ze tegenslag en teleurstelling gekend. Velen hebben geen prettige school herinneringen. Er is dan moed nodig om weer te gaan leren. De cursisten komen uit allerlei landen. Zij brengen ieder hun eigen taal mee. Nederlands leren betekent dan veel meer dan woorden leren. Het betekent: vertrouwd raken met andere levensstijl, een andere maatschappij, andere gewoonten. Leren bij "Roosje Vos" is uitgaan van respect voor elkaar, respect voor wie men is. Iedereen die komt leren in de basiseducatie draagt veel ervaring mee. Die ervaring kan gebruikt worden. Bovendien wordt er in het leren van uitgegaan dat iedereen de mogelijkheid heeft om zich verder te ontwikkelen. Mensen ontdekken telkens weer dat ze tot meer in staat zijn dam ze gedacht hadden. Creativiteit Deze manier van leren vraagt veel, zowel van de cursisten als van degenen die lesgeven. Van de cursisten vraagt het de moed om zich open te stellen en inzet om vol te houden. Van de educatief-werkers vraagt het veel creativiteit, energie en een groot inlevingsvermogen, het vermogen om sfeer te scheppen, waarin ruimte komt voor vertrouwen en voor plezier in het leren. Door te leren komen mensen in aanraking met vreemde werelden. Dit kan kennis zijn op het gebied van rekenen, ofsociale vaardigheden. Reizen in kennis Reizen vraagt wat van de reizigers, zij moeten er wat voor doen. Er is lef voor nodig om het bekende achter te laten en het onbekende tegemoet te gaan. Reizen is niet altijd gemakkelijk. Er is vaak oponthoud onderweg. Dan moet er gewacht worden op aansluiting. Reizen geeft ook iets terug: nieuwe kennis en ervaring. Vooral de ontmoeting met andere mensen kan veel betekenen. Er is van elkaar te leren. Er worden 50 cursussen gegeven in Gouda en omgeving. Per week volgen ongeveer 650 cursisten de lessen. (Zevenhuizenaren zijn ingedeeld bij de Nieuwerkerkse groep in de school "De Tweemaster") De lessen worden uitgevoerd door docenten. In sommige gevallen bijgestaan door vrijwilligers. Drie fasen De basiseducatie is onder te verdelen in drie fasen: -basisedu catie als eind-onderwijs; -basiseducatie als oriëntatie-onderwijs; -basiseducatie als schakel-onderwijs. Voor een groot aantal cursisten is de basiseducatie "eind-onderwijs". Hieronder vallen de alfabetiserings-groepen, zowel Nederlanders als bui tenlanders en ook de groep licht verstandelijk gehandicapten. Het leerdoel, de motivatie om te leren, het tempo waarin mensen kunnen leren en het kennisniveau zijn bepalend voor het ingedeeld worden in deze fase. De leergroepen die gevormd worden bestaan uit ca. 10 cursisten. Zij worden na een begin-gesprek "intake" geplaatst in een niveau-groep. Eén of twee keer per week wordt er aam deze groepen Nederlandse les gegeven. Daarnaast is er de mogelijkheid om rekenen of Engels te volgen in niveaugroepen. Mevrouw Boogaard: "Er is een snel toenemende belangstelling voor ba siseducatie, hoewel "Roosje Vos" pas twee jaar functioneert. De financiën voor onze instelling komen uit de gemeenten van de regio "Midden- Holland", als subsidie-bijdrage. We hebben 26 educatieve werkers van het totaal van 35 medewerkers die onze stichting telt. Moeders met jonge, nog niet schoolgaande kinderen, kunnen dankzij onze professionele "kinderop vang", als zij dat willen, kunnen overdag weer naar "school" voor basisedu catie. Wij hebben hiervoor een optimale voorziening", lacht ze.... (Deze, gevestigd in het instellingsgebouw, ziet er. binnenkomend via de hoofdingang in de Patersteeg, dan ook zeer gezellig uit. Kinderen verkeren hier in een situatie dat hun leventje, zoals ze thuis gewend zijn, met eten spelen slapen, gewoon door kan gaan. Ook bij andere vestigingen blijkt doorgaans overdag kinderopvang tot de mogelijkheden red.) Lesnemen is zowel overdag als 's-avonds mogelijk. Eén les duurt 2 1/2 uur. De kosten zijn laag gehouden. Men betaalt f 50,— voor een heel schooljaar. Wie belangstelling heeft kan bellen: tel.01820-28444, of schrijven: naar de Stichting "Roosje Vos" Patersteeg 30, 2801 ZC Gouda. De andere mogelijkheid is de tentoonstelling af te wachten. Direct in het nieuwe jaar, van 3 januari t/m 17 januari in het gemeentehuis van Zevenhuizen. Open tijdens kantooruren. Zevenhuizen- Schoonheidsspecialiste Tineke Bijsterbcsch van de Wethou der Kreftlaan 16 in Zevenhuizen, start binnenkort met cursussen "huidver- zoring en make-up". Op maandagavond 8 jan. vindt de le avond plaats van een serie van 4. Op donderdagmorgen 11 januari start een cursus voor hen die liever overdag willen. Tineke: "Meer dan 4 cursisten kan ik tegelijk in m'n salon ontvangen, dus daarom dacht ik aan een cursus van 4 lessen op maandagavond en eenzelfde op donderdagmorgen". De dames die aan de cursus deelnemen wordt het volgende geleerd: hoe reinig je de huid wat doet peeling voor je huid? men krijgt een huidanalyse en ervaart de werking van de vaporisator (stoomapparaat) wimpers worden geverfd geleerd wordt hoe een pakking te maken voor handen en gezicht: alles gericht op het "zelf doen thuis". De cursisten leren wat het beste is voor hun huid. De laatste les gaat over make-up en de foefjes om met gebruik van een oogpotlood, mascara en een lipstick (blosjes maken op wangen b.v.), op vakantie, toch bepaalde correcties aan kunt brengen. Elke les duurt ca. anderhalfuur. Het doel van de cursus is om de dames die er "goed verzorgd" uit willen zien, te laten zien dat ze dat zelf een beetje in de hand hebben. Een trucje als het gebruik van een ampul om de huid glad te maken en een mooie roze teint te geven, wordt hen ook geleerd. Tineke: "Je hebt ampullen om de vochthuishouding op peil te houden. Het hoe en waarom zal ik tijdens de cursus vertellen. Veel vrouwen denken: 'voor mij hoeft dat niet hoor, al die poespas'. Zij zullen misschien ontdekken dat het wel nodig is, maar dan een paar jaar later. Vroeger hadden de mensen nauwelijks crèmes nodig en behoefde de huid nauwelijks een extra verzorging. Men waste zich met re genwater, dat toen nog helder en fris was. Tegenwoordig met de luchtveron treiniging, de droge lucht van de centrale verwarming en de zure regen heb je wel hulpmiddeltjes nodig. Juist mag er bij reiniging nauwelijks water gebruikt worden, maar huidreinigingsprodukten"... Op welke wijze, en hoe de dames met hun huid om moeten gaan, wordt hen allemaal tijdens de cursus uitgelegd, het belooft een zeer boeiende cursus te worden. Vanwege het beperkte aantal plaatsen per cursus wordt aan geraden snel Tineke te bellen....01802-2462. Zevenhuizen- Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de culturele commissie "Zeven Muzen" vindt er op vrijdag 12 en zaterdag 13 januari een tentoonstelling plaats in Dorpshuis "Swanla". De opening gebeurt vrijdaga vond om 19.00 uur. Die avond is de expositie tot 21.00 uur open. Zaterdag 13 jan. kan men de tentoonstelling tussen 10.00 en 17.00 uur bezoeken. Er zal werk te zien zijn van cursisten en cursusleiders van de cursussen: tekenen/schilderen, pottenbakken, kalligrafie, knip-en naailessen, bloemschikken en sieraden maken. Ook zullen er demonstraties worden gegeven. Daarnaast is er informatie van de Filmclub "Rottezoom" en alge mene informatie over de concerten van de "jarige culturele commissie "Zeven Muzen". Waarom een culturele commissie? Dat was een vraag die 15 jaar geleden niet meer gesteld werd toen duidelijk werd hoe fijn het is kinderen in het ei gen dorp aan ballet-en muzieklessen in Zevenhuizen te laten meedoen. Nu, 15 jaar later, is de "Zeven Muzen" uitgegroeid tot een organisatie met een ruim aanbod op cultureel gebied. Toneel en concerten Naast de cursussen organiseert de"Zeven Muzen" concerten, toneelvoorstellingen en werkt samen met de gemeente wat betreft tentoonstellingen in het gemeentehuis, brengt Kindertheater in sa menwerking met "De Speelparasol" en organiseert lezingen i.s. m. de Open bare Bibliotheek. •Veelkleurig De culturele commissie verheugt zich erop om vrijdag 12 en zaterdag 13 januari alle belangstellenden te laten kennis maken van de veelkleurigheid van de "Zeven Muzen". Demonstratie-programma Zeven Muzen Zaterdag 13 januari: Van 10.00 tot 11.00 uur demonstratie bloemschikken; tussen 11.00 en 12.00 uur blokfluit-optreden; Om 13.00 uur demonstratie jazzballet; Tussen 13.00 en 15.00 uur demonstratie kalligrafie; Om 14.00 uur jazzballet: Tussen 14.00 en 16.00 uur tekenen, pottenbakken en gitaarspel. 16.30 uur modeshow. Voor de kinderen.is er een hoekje waar ze kunnen tekenen, kleien en kalligraferen, iedereen is hartelijk welkom. De toegang is gratis. Vrijdag 12 januari van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 13 januari van 10.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis Swanla Burg. Klinkhamerweg 87 Zevenhuizen, Catgeszaal, inl. 01802-1913.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 39