£\Q© 3© ftcsObBbs/ 3® QQc^t? 3©' Voor kunstenares Lenie Spanjers is werken haar hobby Een boek met bekenden.... Eerste paal voor nieuw tuinbouwbedrijf ■nHHJii j Sportprestaties op niveau Besprehl nieil aanwins bibliotheek! Nieuwerkerk a.d. IJssel- "Een lijf biedt houvast. Een model is ook voor abstracte schilderkunst onontbeerlijk. Zonder op m'n papier te kijken, teken ik de lichaamscontouren. Als ik naar het papier zou kijken zou m'n hand gaan haperen. Wanneer het model bewegend is. b.v. een balletdanseres, dan krijg je meer vloeiende lijnen. Je moet, eigenlijk al voordat je ^én streepje op het papier aanbrengt, je gedachten uitschakelen. Hetgeen je creëert hoeft niets voor te stellen. Je bent abstract bezig. Het waarom je iets doet met gebruikma king van gemengde technieken, weetje ook niet. Misschien dat ik pas later, een aantal jaren nadat iets tot stand gekomen is, bij mezelf bedenk waarom ik dat of dat gedaan heb. Ik zie of herken het model in m'n werkstuk, een ander zal er weer iets anders in ontdekken. Ook alsje problemen hebt of er situaties zijn waarvoor je één twee drie geen oplossing hebt kun je je heerlijk uitleven in het schilderen en tekenen, je voelt je er heerlijk ontspannen bij Cursus tekenen/schilderen De 51-jarige Lenie Spanjers, die in het abstract kunstzinnig uiten, veel genoegdoening vindt, heeft hier een dagtaak aan. Daarnaast geeft ze ook aan huis les in kleine groepjes. Deze manier van schilderen, teke nen en plakken: de gemengde tech niek, is veel moeilijker dan menig een denkt, maar door iedereen te leren, op welke leeftijd dan ook. Vooral mensen die in de VUT zijn, of vrouwen die, kinderen naar school, thuis weinig om handen hebben. Velen hebben er altijd van gedroomd om nog eens met schilderen, teke nen of een andere hobby te begin nen, maar zijn er niet toe gekomen. Soms is er weieens een duwtje in de rug voor nodig. Anderzijds is het ook vaak zo dat men niet weet waar men moet beginnen, of bij wie,... De Nieuwerkerkse weet haar ei gen kunstzinnigheid op creatieve wijze over te dragen op haar leerlin gen. De oudste van het groepje van drie: bestaande uit twee dames en een heer, is 77 jaar en net zo enthou siast als de andere twee. Zij zijn los gekomen van het naturalistische schilderen met keurige lijntjes, huisjes, landschappen en stille vens, waardoor er kleurrijke, speel se abstracte creaties op het papier verschijnen. Soms wordt er gebruik gemaakt van een model, een andere keer fungeert mevrouw Spanjers als zodanig, in tussen zelf vanuit haar ooghoeken, de vormen van één van de cursisten op papier vastleggend. Niet alleen de resultaten van me vrouw Spanjers, maar ook die van haar cursisten, mogen gezien wor den.. Kruist in het nieuwe gemeentehuis Drie schitterende produkten van haar kunstzinnigheid hangen in het nieuwe Nieuwerkerkse gemeente huis, op de bovenverdieping nabij de wethouderkamers. Op de open dag Vein het gemeentehuis maakte Lenie foto's. Handen stonden cen traal bij de opening en het "open huis" 'handen die het gebouw ver vaardigd hadden', 'handen schud den' -feliciteren; 'handtekening plaatseri- in receptieboek"Va nuit dat gezichtspunt ben ik de drie schilderijen gaan maken. Zoals gebruikelijk op wit tekenkarton. Ze zijn 70 x 100 cm". Dat is eigenlijk de vaste afmeting van de Nieuwerkerk se kunstenares, die stapel is op de kleur aqua-blauw, die je veelvuldig in haar werken aantreft. Accent- kleuren zijn b.v. rood en geel. Ze werkt voornamelijk met textielverf, acryl - en plakkaatverf. Ze vindt aan olieverf op doek het nadeel dat het zolang duurt voor de verf droog is, alhoewel er meer glans op komt te liggen. Lovende kritieken Haar kunstzinnige uitingen zijn herhaaldelijk tentoongesteld ge weest o.a. in Gouda. Ze is aangeslo ten bij de Stadsgalerie. In een recensie over een expositie in 1988 wordt benadrukt dat Lenie werkt vanuit menselijke emoties. Over haar werk "Verleden Tijd": "het sombere is het heden en het kleine, heldere deel een (beter) verleden. Het werk stemt, naast het feit dat het bijzonder zorgvuldig en strak is uitgevoerd, in ieder geval tot naden ken en relativeren". .i 'jijMivA/ F ru Coen Deering overhandigt een aantal exemplaren van zijn boek aan een Nieuwerkse boekhandelaar van het Libanon Lyceum, S.G. Prins Alexanderpolder en thans Thorbecke S.G. Nieuwerkerk a.d. IJssel - De 57-jarige Coen Deering, leraar lichamelijke opvoeding aan de Thorbecke Openbare Scholengemeenschap in Rotter dam- Alexanderpolder, heeft een boek geschreven over "sportieve" leerlin gen en hoogtepunten van "zijn" school, gedurende ca. 25 jaar. Het boek heet "Sportprestaties op niveau" ..."de turbulente geschiedenis van een school". Hij schreef dit n.a.v. het 20-jarig bestaan van de school als scholengemeenschap. De school op zich, vroeger "Libanon Lyceum gehe ten, bestaat al veel langer, maar werd, in het kader van de invoering van de Mammoetwet aan het eind van de zestiger jaren, veel meer dan alleen maar Lyceum. Ook de lagere opleidingen LEAO, LHNO plus MAVO, en het hogere Atheneum kwamen erbij. (Het HAVO is enigszins vergelijkbaar met het voormalige Lyceum red.) De recensent benadrukt dat in haar werken waar in ijle lijnen en heldere kleuren verwijzingen worden gegeven naar mensen. Hetzij door middel van zeer sprekende handen; hetzij door een deel van een gezicht of andere li chaamsvormen. Deze gemengde tech nieken (waarbij ook gebruik gemaakt wordt van losse stukjes al dan niet bedrukt papier, red.), worden met een veel lossere hand aangebracht op pa pier van groot formaat. Met ogen kunnen handen de meest sprekende delen van de mens zijn en zegt een gebaar meer dan een volzin, welke net zo goed onzin kan zijn. De waarde van vooral het gebaar, weet Lenie Spanjers juist in dit werk op bijzondere wijze weer te geven," aldus de recensie. Een lovende, welke het vernuft van Lenie onderschrijft... Een kunstenares die als hoedenmaakster begon Mevrouw Spanjers. Rotterdamse van origine, sinds 1960 in Nieuwerkerk woonachtig, bleek al op jeugdige leef tijd over creatieve talenten te beschik ken. Naar de Academie voor Beeldende Kunsten, zoals haar beide dochters, waarvan de één cum laude afstudeerde op "textiel" en de jongste de richting "fotografie", gekozen heeft, was bij haar ouders niet denkbaar. Hoeden maken en vormgeven, eveneens een manier om je creativiteit in te leggen, had wel hun instemming. Haar schilder-aspi raties werden door haar toekomstige man wel toegejuicht, want hij gaf haar een schildersezel cadeau. Lange tijd in hun huwelijk, toen de kinderen nog klein waren kwam er weinig van schilderen en tekenen. Toen ze wat groter werden ging ze naar een avondcursus 'creatieve handvaardig heid', om vervolgens het jaar daarop één dag per week naar de Vrije Acade mie naar Den Haag te gaan. Ze begon met zeefdrukken op papier en vervol gens textiele werkvormen en zeefdruk ken op stof. Daarna modeltekenen o.l.v. Trix Zwartjes en abstraheren: het leren abstract tekenen en schilderen. Een opleiding van tien jaar resulteerde in een gedegen vakkennis. Intussen gaf ze in enkele plaatsen, lessen creatieve handvaardigheid via de Stichting Kunstzinnige Vorming. Na een vijftal jaren kwam hier, door bezuinigings maatregelen en buurtvergrijzing, ver andering in en kreeg Lenie meer tijd om thuis te werken. Nu schildert/tekent zij met enkele Waddinxveense kunste naressen één dag per maand gezamen lijk waarvoor een model wordt inge schakeld. Dit èn de wekelijkse schil derles bij haar aan huis zijn de momen ten waarop ze met anderen bezig is. Om echt creërend bezig te zijn, geniet Lenie van de stilte in haar atelier in haar riante woning aan de Deensestraat. Hier werkt ze met plezier van de vroege ochtend tot de late avond.... "Ik heb er altijd zin in. Soms ben ik al in m'n nachtkleding om naar bed te gaan en wip ik nog even m'n atelier binnen om nog een paar streken neer te zetten, omdat het even daarvoor niet lukte..." Wie wil in groepsverband komen schilderen en tekenen? Wie al korte of langere tijd met de gedachte rondliep eens te gaan teke nen of schilderen kan zich met Lenie in verbinding stellen. Zij wil ouderen en jongeren bijstaan in de eerste beginse len van deze "kunst". Wie bij haar op cursus wil en al gevor derd is, is natuurlijk ook hartelijk welkom. Inl. tel. 01803- 14722. Leerlingen uit Zevenhuizen Het Libanon Lyceum was in Ca- pelle a.d. IJssel gevestigd en (op de flets) bereikbaar voor Zeven- huizense en Nieuwerkerkse jon geren. Met name uit Oud- Verlaat bezochten leerlingen deze school, die na een grote brand verplaatst werd naar de Prins Alexanderpol der, waar ook het hoofdgebouw stond en van welke omgeving de school inmiddels de naam droeg: S.G. "Prins Alexanderpolder". Brand verwoestte ook daar een gedeelte van de noodgebouwen. Thans heeft de scholengemeen schap een up to date schoolge bouw aan de Prinsenlaan. Metrohalte Prinsenland "Je komt er met de metro langs. Als je bij de halte Prinsenland stopt zie je aan beide zijden een nieuw schoolgebouw. Aan de éne kant de Thorbecke scholenge meenschap en aan de andere kant een nieuwe MTS". Daan Sterkenburg een uitmun tende volleyballer Leuk is de vermelding van Daan Sterkenburg, een Zevenhuizense leerling, die met zijn school in 1982, Nederlands Volleybalkam pioen werd. Zijn leraar lichamelijke opvoe ding vond hem een uitblinker in de volleybalsport die tegen China, Cypres, Israël en Denemarken en andere landen, tijdens een groot scholieren-wereld- toernooi in België, opvallend presteerde. "Daan speelde in die tijd bij de Ze venhuizense volleybalvereniging, toen "Zevenklappers" geheten. Het was een serieuze speler; ie mand die keihard trainde en analyserend volleybal speelde. Hij koos in plaats van volleybal voor een studie aan de Erasmus- universiteit...", klinkt het wat spijtig. Mevrouw Dorrepaal "het einde". Ook vermeld het boek, dat te koop is bij diverse boekwinkels in Nieuwer kerk, en in Zevenhuizen bij Piet Heij, de naam van lerares Frans, de vroe ger in Zevenhuizen woonachtige mevrouw Liesbeth Dorrepaal. Een voormalig leerlinge die op interna tionaal niveau korfbal speelt, Han- neke van Eek, zei over haar, in een in het boek vermeld interview 'me vrouw Dorrepaal: "het einde".' Coen Deering herinnert zich een uitwisseling met een zelfde type school uit Rochefort in België toen zij spontaan haar collega Neder lands bij haar thuis onthaalde. Wie had dat kunnen denken.. Dat diverse van zijn pupillen, waar aan hij gymnastiekles gaf, zo hoog op de sportladder zouden belanden, is iets waar hij versteld van staat. Zij worden dan ook uitgebreid in zijn boek belicht en vertellen elk hun verhaal. Edwin van Ooijen- Excel sior speler en keeper van het Olym pisch elftal; Rob Eger, die in de ere divisie voetbalt bij Sparta, Bemhard Fransen, huidig leerling 5 Ath. is een befaamd roeier. Hij gaat met de Nederlandse ploeg naar Barcelona. Paul Malherbe, 5 HAVO is ook een jeugdig sporttalent, voetbalde bij NRC Ommoord en nu bij Excelsior. En neem b.v. oud-leerling Graeme Rutjes, speler in het Nederlands elftal... We zouden nog meer namen kunnen noemen, maar dat voert te ver. Het boek is overzichtelijk sa mengesteld en zal hen, die vroeger op het Libanon Lyceum en de S.G. Prins Alexanderpolder, leerling geweest zijn, bijzonder interesse- Schrijven als hobby Voor Coen Deering, die er zeker zo'n 350 uren in heeft gestoken was het doel niet lucratief, maar meer een gestalte geven aan zijn hobby: schrijven en journalistiek. In de avonduren volgt hij de opleiding journalistiek ir burg. Door het vervaar van dit boekwerk ovei school en in het bij zond; sportieve prestaties van aantal leerlingen en ex-la gen, krijgt hij een aantal stellingen bij zijn studie. Dankzij z'n hang naar m gie en vanuit de gedachte wat bewaart heeft wat' ki boek, dat in een oplagi 400 verscheen, gerealii worden. Er is gebruik gen van veel archiefmateriaal tunadruk in Capelle a.d. 1 zorgde voor de totstai ming. Nog een herinneringsbol En misschien, heel missJ gaat de heer Deering, diel tijds een tiental jaren, vijftigste, lid was van hel willige brandweercorps Nieuwerkerk, daar nog een boek over schrijven, weet. Hij heeft in ieder gei smaak van het schrijven te pakken.... ROMANS MURDOCH, ANNA - Heti| rium van een vrouw De liefde voor het krantel zen wordt de AmerikaT Yarrow al jong door haargf vader en vader bijgebracÉ ziet, na de dood van haar 1 en het mislukken van huwelijk, kans het voort te zetten. Onder haal zielende leiding groeiJ "Gazette" uit tot een graf bloeiend 'krantenimpei De schrijfster, echtgenotl de krantenmagnaat Ra Murdoch, gebruikt haarl kennis van het kranten»! als "leitmotiv" in deze boef familiegeschiedenis JEUGDBOEKEN BAUMANN, KURT - Pil piloot (Een Vier Windstij prentenboek) Piro, een kleine jongen, aan spelletjes die je kunt! alsje niet alleen bent, zoaf Misschien brengt hij lezl op een idee. Zelf mag hij ofl wacht met zijn vader naaf leuke tante in een klein tuig dat door zijn vader T bestuurd. Voor kinderen ervan dromen piloot te vei komt er een technischel schrijving van een vlieg vliegtuig en de kunst va vliegen, met de namen vai instrumenten erbij. De illustraties over tweel na's en op de kaft zijn kil en grappig. Vanaf ca. 5jl INFORMATIEVE BOEKEl KLAAUW, B VAN DER grootste vliegtuigen ter v| Dit boek behandelt de 1 vaartgeschiedenis aanl hand' van de vliegtuigei door de jaren heen. De ver verduidelijkt waan* verschillende perioden I bepaalde soorten toesa (zoals watervliegtuigen 1 menwerpers) met een P omvang werden ontval terwijl andere tijden orni re grote vliegtuigen \ro« Het boek laat zich makj lezen en geeft, door het J zen behandelingskritc' een goed inzicht in del lijnen van de ontwikkelirl^ schiedenis van de luchti|esJte r, Vanaf ca. 14 jaar. "tg tute c Zevenhuizen- Hoewel niet zo gebruikelijk, (maar waarom ook niet als er een verzoek toe gedaan wordt). fjJ js we melding van de start van een tuinbouwbedrijf van de Nieuwerkerkse firma Van der Kooy. Maandat n 11 t werd de eerste paal geslagen voor de bouw van een gloednieuw tuindersbedrijf aan de Zevenhuizense h uii|t)OV weg, van ca. 10.000 m_ Het bedrijf aan de leTochtwegin Nieuwerkerk, van deze familie Van der Kooij, werd door buur man Reijm gekocht en zij vonden land te koop van de familie Bie- mond in Zevenhuizen. Vader en zoon Van der Kooij gaan, in maatschapsverband, mini-or chideeën kweken, iets wat ze in Nieuwerkerk ook al deden. On der de grote kas komen ruim 500 heipalen. Men gaf de voorkeur aan heien en nam het zekere voor het onzekere. Bij het bedrijf wordt tevens een schuur ge bouwd. Er zijn bij de gemeente Zevenhuizen vergunningen aan gevraagd voor de bouw van twee bedrijfswoningen: voor ouders en zoon met a.s. schoondochter. Men hoopt dat de bouw eind april gereed is waarna de inventaris overgebracht kan worden en het bedrijf halfjuni "in produktie" is. Tijdens de bouw groeien op het Nieuwerkerkse bedrijf de nieuwe orchideeënplantjes. i'LL i,y' 't/oï'-.r,/'

Dorpskrant | 1990 | | pagina 14