■SI 20 Dl ifeïart (LdS ®j°)!133 LU [facöDbGbs/ Q3©1!? OSqqqqq ***Bijen houden Het veertje van Tut Hola EHBO vereni ging Benthui zen start nieuwe cursus! Het Leger in di Schuilplaats Vitaal en fit met Vitafit brood TGei 41 4? minder natrium bi aar Bijen houden van stuifmeel en nectar. Iemand die bijen houdt is een "imker" en de imker die deze hobby heeft, "houdt" van zijn bijen Ontzettend nuttige insecten die voor bestuiving zorgen van bloem en plant en daardoor een betere zetting van b.v. fruit en zelfs nog produkten leveren, zoals was, honing, stuifmeel en propolis. Bijen... bijzondere diertjes, die een geheime taal hebben, die niet te doorgronden zijn; raadselachtig en een bijzondere symboliek hebben... met de koningin in hun midden... In Benthuizen ontmoeten we d© hGGT H.1VI. Smit. Niet zomaar iemand die je ziet en vergeet, maar die je in dit dorp vaker tegenkomt. Pas nog bij de Veilig Verkeerskwis in de sporthal en eerder.... waar was dat nou... "o ja de gemeenteraadsvergaderingen, hij is raadslid. Even denken was dat... eh.... o ja. van de WD!" Maar dat alles staat hier buiten, schuiven we als hobby, vrijwilliger of interesse, even terzijde... We praten met imker Smit. die de liefde voor het bijen houden als jongen kreeg, daartoe geïnspireerd door een kennis van zijn vader die ook imker was. Zo begon hij op 15-jarige leeftijd met een "gekregen" bijenvolk, dat groeide en waarvan hij er twee maakte. (Destijds was het "imkeren" nog aan een vergunning gebonden.) Tijdens z'n militaire dienstperiode verdwenen die volken.. Een nieuw volk In 1981 ging er een wens van hem in vervulling op z'n volkstuin: hier was eindelijk een plaats waar hij bijen kon houden. De tuin achter zijn woning, was daarvoor te klein en de aanvliegroute teveel geblokkeerd door de omliggende woningen. Om bijen te houden moet er ruimte zijn. Hij begon met een geschonken volk tijdens het volgen van cursussen bij de Leidse Imkersvereniging, dat het blad "De Stertselaar" uitgeeft. Hij is redelijk fortuinlijk met zijn volken, weet de gevreesde varroa, een le vensbedreigende mijtsoort dat groepsgewijs, hele bijenvolken kan uitmelken, te vernietigen, door tweemaal in december een behan deling met perizine toe te passen.... Zijn volken namen in omvang toe. hij wist van dat éne volk, plus de zwermen die hij in heggen en plantsoenen in Benthui zen en omgeving na een telefoontje van de Dienst Gemeentewerken of de politie schept, er negen van te maken. Vier teveel, zodat deze on langs afgevoerd zijn naar bijenstal len in Oegstgeest en het Cronestein park in Leiden, waar de bijenvolken van de Leidse imkersvereniging staan. Veel honing Verder "slingerde" hij deze zomer van vijf volken 160 kg! honing. Een hele goede opbrengst, welke zeker te wijten is aan de veelheid van bloeiende heesters in Benthuizen en Zoetermeer tijdens de zomermaan den. In beide plaatsen is veel open baar (bloeiend) groen.(plantsoenen en parken). Het is een bekend feit dat imkers liever een volkstuin hebben in of bij een grote stad, dan dat ze uitsluitend afhankelijk zijn van "het platteland". In de agrari sche dorpen is voor bijen heel weinig te halen. Wat is een imker? Een imker is iemand die veel geduld heeft, niet tegen "bezig zijn" opziet en niet verwacht dat een hobby als "bijen houden" geld in het laatje brengt. Soms is het tegendeel waar... Schrijfster dezes kan er van meespreken omdat haar man de zelfde hobby in Zevenhuizen beoe fent en duizenden zoemertjes in de zomer ijverig bezig ziet met het ver zamelen van stuifmeel en nectar maar het resultaat zeldzaam is, er nauwelijks honing is. Dit is mis schien te wijten aan de akkerbouw- omgeving en de op bijen-lijven be luste varroa-mijt.... Een imker is ook iemand die, hoe wel kalm van aard, toch actief is. Houdt z'n bijen goed in de gaten, kan in de maanden juni en juli, wanneer er koninginnebroed uit kan komen, moeilijk op vakantie; moet, als hij allergisch voor steken is, drommels goed oppassen voor een bijesteek.. Altijd de kap op en voor hebben, handschoenen aan, mouwen en boord en broekspijpen dicht houden als hij/zij in de kast werkt.... Bijen houden er niet van dat de imker in de kast rommelt. Daarom moet dit tot het noodzake lijkste beperkt worden en liefst all een in de ochtend, in ieder geval voor een uur of één, twee. Geen lucratieve hobby De heer Smit kan, hoewel aarzelend, stellen dat zijn hobby, bijna kosten dekkend is. Al moeten we niet verge ten dat de bijen ook het nodige kosten aan attributen, zoals raamp jes, imkers-uitrusting en benodigd heden en... voeding! Die voeding wordt hen voor de winter toege diend. De éne imker neemt daarvoor een verzadigde suikeroplossing en de ander, in dit geval de heer Smit, koopt trim-o-bee. "Dit is een soort vloeibare suiker, die geen restsuiker oplevert. Deze ver hoogt de weerstand van de bijen, die anders een infectieziekte kunnen krijgen nl. "roer" of "nozema". Poepvlucht Ook zorgt de trim-o-bee, dat de bijen niet zoveel ontlasting produceren. Op één van de eerste mooie voor jaarsdagen, bij temperaturen rond de tien graden Celsius, verlaat vrij wel het gehele volk de bijenkast om z'n ontlasting kwijt te raken, welke de bijen de hele winter bij zich ge houden hebben. Ze gaan tevens op het eerste voedsel af dat ze kunnen vinden: sneeuw klokjes, crocussen en wilge-katjes zijn zeer geliefd vanwege hun schat aan stuifmeel. Dit is nodig voor de eiwit-produKtie en om het volk te vermeerderen". Het jaar rond: een cyclus Imker Smit vertelt dat een bijenvolk vöör 1 oktober moet zijn ingewin- terd, d.w.z. de voeding moet zijn toegediend en de bijen niet meer gestoord, behalve bij de perizine- behandelingen. De darren zijn in augustus al afge slacht omdat hun taak afgelopen is. De koningin wordt omringd door duizenden werksters zodat er een soort bal ontstaat met een isolatie effect. In de kern is het ca. 35 graden Celsius. Als het een strenge winter is, hoeft geen enkele imker bang te zijn dat z'n volk omkomt, tenminste als er van tevoren voldoende voe ding is toegediend en er geen cala miteiten zijn opgetreden.... Een Kwakkelwinter is gevaarlijk Juist een kwakkelwinter is veel gevaarlijker en. zo denkt men, kan de bijen zoveel energie kosten, dat ze de "kern" niet meer warm kunnen houden. De afgelopen winter was b.v. een veel te warme winter. De wintercyclus wordt verstoord door temperaturen rond de tien graden. De bijen verlaten dan de kast, ge bruiken energie en zouden in feite bijgevoed moeten worden.Dat is de meest aannemelijke reden dat er de vorige winter zoveel bijenvolken ver dwenen zijn", denkt de heer Smit. (Hoewel in zeer beperkte mate. blijkt de koningin ook in de winter eitjes te leggen. Deze worden door de werk sters opgepeuzeld. Dit is onlangs bekend geworden bij een onderzoek. Tot dusver nam men aan dat de koningin in de winter helemaal in ruste was. red.) "in april gaat de koningin weer uit gebreid aan de "leg". De werksters die de winter overleefd hebben blij ven "voedsel" halers. De eerste werksters die "geboren" worden, krijgen de taak om de koningin te voeden, raten te bouwen en blijven in de kast. De koningin kan ca. 1500 a 2000 eitjes per dag leggen. Telkens krijgt de werkster een hogere rang. De eerste tien dagen is zij poetsbij en voedsterbij. De tweede tien dagen is zij bouwbij, schoonmaakster en neemt de binnenkomende nectar in ontvangst. Na de taak van vlieg- plank-bewaking wordt zij "haalbij". Haar leven duurt slechts een zestal weken. Darren zorgen voor de be vruchting van de koningin. Dat ge beurt maar één keer op een speciale plaats tijdens de zgn. "bruids vlucht". De koningin bewaart dat zaad wel enkele jaren in haar lijf." (Niemand weet precies hoe dit in z'n werk gaat. De wetenschap is hier nog niet uit. Als die bevruchting heeft plaatsgevonden is de taak van de darren afgelopen en worden ze in augustus afgemaakt door de werk sters. red.) Zwermen Zwermen is het mechanisme van vermenigvuldigen tot instandhou ding van de soort. Dit is een uniek systeem in de dierenwereld, dat all een bij bijensoorten voorkomt. In de loop van het voorjaar, ca. eind mei, is het bijenvolk gegroeid naar het hoogtepunt van zijn bestaan: de zwermperiode. Dat dit eraan zit te komen is al herkenbaar aan de aan zet van speeldoppen en darrenraat. (verlovingsperikelen), wat vervol gens gevolgd wordt door de aanzet van Koninginnecellen (moerdop pen). Wanneer de nieuwe koningin nen rijp zijn, ca. 11 tot 13 dagen na het leggen van het eitje door de oude koningin en bij goede weersomstan digheden, verlaat de oude koningin de kast en neemt ongeveer de helft van het volk mee. Dit heet "voor zwerm". Direct als zij vertrokken is loopt één van de nieuwe koningin nen uit, die via een geluid, het zgn. "tuten"- lijkt op de bezettoon van de telefoon- aangeeft dat er weer een koningin in het volk is. Toch zal deze koningin bij een flink volk ook ver trekken. (nazwerm). Vervolgens loopt weer een koningin uit. etc. Dit gaat zo door, tot het volk te klein wordt en er zelf een eind aan maakt, door de dan nog aanwezige konin ginnen in de dop te doden en de doppen weg te eten. De imker kan het zwermproces, éénmaal aanwezig, slechts vertra gen door het volk ruimte te geven. Hij kan het voorkomen door zelf tijdig een kunstzwerm te maken, door de oude koningin met een deel van het volk in een nieuwe kast te plaatsen. Via doppen breken en jon ge Koninginnen (3 a 4) in de oude kast te laten inlopen - waarna ze zelf uitvechten welke koningin over blijft- heeft dit deel ook weer een koningin en is dan weer een volks. Hierdoor voorkomt hij dat zijn volk "aan de zwier" gaat. Soms ontgaat het hem, waardoor soms een andere imker gelukkig gemaakt kan wor den die de zwerm elders "schept" en zo een heel nieuw volk krijgt. In de periode dat alles in bloei staat: juni, juli, kan een bijenvolk groeien van 20.000 tot 50.000 bijen, door ruimte te geven aan de konin gin om eieren te leggen. De imker plaatst dan een aantal extra broed- kamers en honingkamers op de kast". Blij is de heer Smit met de rijke flora in de omgeving van het volkstuin complex, de boomgaard op enkele honderden meters afstand en ak kerbouwgewassen als koolzaad en karwljzaad. Vooral het laatste geeft een pikante smaak aan de honing. Zijn honing wordt afgezet via de SRV wagen van de heer Verboom, zodat Benthuizenaren honing van eigen grond kunnen proeven. Heel gezond en lekker. "Mensen die last hebben van allergieën, zoals astma, of ex- ceem, moeten eigenlijk honing eten van de eigen omgeving. Dat verhoogt de weerstand. Dat is hier in Ben thuizen door diverse mensen be proefd en ondervonden..." Nationale Boomplantdag Zo geliefd als de honing van Ben- thuizens enige imker is, zo bekend is de imker "himself' ook bij de school jeugd. Elk jaar vertoont de heer Smit, op Nationale Boomplantdag, aan groep zeven van de beide basis scholen, een dia-serie over bijen. Zo krijgt de jeugd aanschouwelijk on derwijs over deze nuttige insecten en mag tevens kennismaken met het meest bekende produkt dat de bijen, naast "was" en het nieuw ontdekte natuurgeneesmiddel "pro polis", leveren, namelijk "honing". "We houden dan een smaaktest. Ik koop een potje honing in de winkel en neem er één of meerdere van huis mee. De leerling mag dan twee toast jes proeven, één met de Benthuizen- se honing en de andere met onbe kend honing en zeggen welke hij/zij de lekkerste vindt". Dat dit als "erg leuk", van de provinciale ambtenaar bij het Recreatieschap Rottemeren, die hiervoor vrijaf neemt, gewaar deerd wordt, is begrijpelijk. Een gevolg hiervan is tevens de interesse die de kinderen hierdoor krijgen van de bijen, waardoor ze er meer van willen weten, net zoals u die dit artikel gelezen heeft.... We hebben slechts een tipje opge licht van de sluier van een onbegrij pelijk proces en van diertjes die een ongekende ijver aan de dag leggen. De bij is "bloemvast" Terug naar de natuur.... ook in de gewasbescherming wordt van de natuurlijke werking van insecten gebruik gemaakt.... Steeds meer blijkt de belangrijkheid van bijen, die van nature voor een goede be stuiving zorgen zoals b.v. aan klok huizen van appels aangetoond kan worden of de appelbloesem goed bestoven is... "Met het plaatsen van bijenkasten in een boomgaard moeten de bijen alleen gericht zijn op de bestuiving van de appelbloesem, waar zij de nectar en het stuifmeel - uithalen. Een bij is nl. "bloemvast". Als er b.v. lang gras op de grond groeit met paardebloemen ertussen, zullen de bijen, als ze eerst op de paardebloe men vliegen niet op de appelbloesem gaan vliegen. Daarom moet de kwe ker het gras eerst maaien". Wie meer wil weten van deze interes sante, leerzame en veelomvattende hobby, kan b.v. de heer Smit of andere imkers terecht. Verder best aan er goede boekjes over bijen houden, maar wie een bijenvolk wil aanschaffen dient eigenlijk hiervoor een cursus te volgen. Er zijn o.a. imkersverenigingen in Boskoop, Gouda. Leiden en Haarlem. Inl. tel. 079- 31 34 07. Wegwijs in imkerland In Nederland valt de imkerij onder het Ministerie van Landbouw en Visserij. In het "Bijenhuis" in Wage- ningen. Grintweg 273, 6709 AP Wageningen, tel. 08370 -12863, komt men nog veel meer te weten over "bijen". Ook imkersbenodigd heden zijn hier verkrijgbaar. Officiële instanties: Consulent schap in Algemene Dienst voor de biienteelt, Tilburgseweg 32, 5081 NG Hilvarenbeek (tel.013- 42 58 88) en proefbijenstand: zelfde adres. Vereniging tot Bevordering der Bi jenteelt in Nederland, met maande lijks officieel orgaan: redactie en administratie: Bijenhuis Wagenin gen. Een foto in de Dorpskrant geplaatst mag uitsluitend vanaf donderdagmorgen 8.30 uur, de dag na de ver schijning op woensdag, te gen betaling van vijf gul den bij drukkerij Elgersma Dorpsstraat 62 a, worden afgehaald. Is de foto reeds afgehaald, dan kan deze be steld worden: kosten f 7.50 per foto en vooraf te betalen. ingezonden: Benthuizen- Op woensdag 24 jan.organiseert de Evenementen Commissie Benthuizen voor kinderen vanaf 4 jaar een Kindermiddag. Dan wordt een prachtig poppenspel met de poppen van Damiët van Dalsum opgevoerd. Waar gaat deze voorstelling over??? Wel over "het veertje van Tut Hola' Tut Hola verzamelt al de fantasie die de volwassenen bij het vuilnis zetten. Ze maakt dit tot fantasiepoeder en ziet dan wat ze wil zien. Plotseling is daar de grote knal waardoor alles bedekt wordt met een zwarte laag stol. Er gebeuren vreemde dingen: een veertje groeit uit het hoofd van 4 ut Hola. De wachters, die steeds als standbeeld stonden, gaan bewegen. En een vreemd wezentje Zero komt aangevlogen op zoek naar zijn eigen stukje ruimte. De vraag is wat is fantasie en wat is werkelijkheid? Wie komt beleeft een spannende middag. Aanvang 14.00 uur in sporthal De Hil Entreeprijs 2,— Duur 55 minuten. Vanaf 4 jaar. Kent u ook dat gevoel van paniek een ongeluk of ongelukje? Zelfs als een kind valt en daai hard begint te schreeuwen is eerste reactie vaak schrik. Kou daarbij nog verwondingen, ora acht of deze groot of klein zijn, d staan we al snel met de handen het haar. Om hulp te kunnen geven, om) rust te kunnen stellen moet uil iets af weten van ongevallen en l| sel. Dat leert u op een EHBO-cursusl Daar leert u wat u moet doen enol wat u niet moet doen als iema| plotseling hulp nodig heeft. Misschien toch een idee, die EHB| cursus in Benthuizen. Deze start op 12 februari. De cl sus wordt op 15 (gezellige) maan! gavonden van 20.00 tot 22.00 uurl het Kruisgebouw van Benthuiz| gehouden. Het cursusgeld is 150 gulden sen, oefenmateriaal en examen i| begrepen). Aanmelden bij mevrouw T. ij Dorp, Pr. Bernhardstraat 8. 27 BG Benthuizen of telefonisch 07 413086. Benthuizen- Zaterdag 20 januaii I er iemand van Het Leger des Heils gast in koffiebar "De Schuilplaai Het belooft een bijzonder inten santé avond te worden waarop a: tergronden en het werk van 1 Leger des Helse met dia's woitl belicht. Bekend is van deze gelt I gen dat zij op straat zingen, dakl zen en verslaafden opvangen I kleding ophalen. De avond in I bouw "De Bron" begint om 201 uur aan de Dorpsstraat 48 in ft I thuizen. Delft/Zevenhuizen- Er is een nii2o|anua soort brood dat 'Vitafit'-brood h^Bzen, Het bevat Engevita. vitamineert- (een vinding van Gist-Brocadesl^^B goed door de mens wordt opgfmjmS fTl men en de balans van het vitarn' B-complex verbetert. Deze gis^BfiBCl hittebestendig, zodat de vitani) ook na het bakproces voor de m Of beschikbaar blijven. 'Vitafit' brood bevat de helft n!;«-- tt keukenzout. Het is algemeen kend dat teveel keukenzout de*^" op hoge bloeddruk en hart- en ziekten vergroot. Dit wordt vei zaakt door de hoeveelheid nat in keukenzout. In 'Vitafit' brotj de hoeveelheid natrium met de verlaagd en vervangen door mineraal kalium. Hierdoor 'Vitafit' brood, ondanks het zoutgehalte, smakelijk! Het Q bevat tarwekiemen als ro' Hi waarde leverancier, terwijl tid^BI vens verrijkt is met soja-lecitt^Bl V hetgeen cholesterolafzetting bloedvaten voorkomt. Het ""^B bevat tarwezemelen, die rijk zij11 Pr. Iff jy vezelstoffen, eiwitten en minerê^B r brood kortom gezond en lekker 1

Dorpskrant | 1990 | | pagina 8