y m Startsein voor Kunstproject Schaatsen in Oostenrijk Renoveren en aanpassen of Nieuwbouw Scholieren ontmoeten ex-drugsverslaafde lllll Prijsuitreiking Lieffering Zoetermeer Drugs-preventieproject Rijkspolitie groep Nieuwerkerk fevenhuizen- Hoewel de beeldengroep al vele jaren op het schoolplein van de openbare basisschool't Reigerbos" Vaat, vond er maandagmorgen toch een onthulling plaats. Alle leerlingen van deze school waren er bij aanwezig, bit gebeuren werd door een "kunstzinnige" fotograat op het dak van de school vastgelegd. Deze had tevens de taak bm de 3 vuurpijlen die aldaar opgesteld stonden het luchtruim in te schieten. De onthulling, die door een tiental pnderen werd verricht, bracht meer aan het licht dan alleen maar de ludieke beeldengroep: ook een lijn met vellen arton, waarop de reden voor deze geste duidelijk op stond vermeld, nl. het Kunstproject van 't Reigerbosdat ^4 dagen de gemoederen in de school zal bewegen. i de lessen die deze weken plaatsvinden wordt de aandacht van de kinderen op kunst en cultuur gevestigd, ichilderen, beeldhouwen, grafische kunst, dans, toneel, poëzie en proza, foto en film. De rode draad zal zijn: "familie" I Voorts zullen er zowel binnen als buiten de school activiteiten in het kader van het kunstproject plaatsvinden. De groepen 6 t/m 8 brengen b.v. een bezoek aan het museum Boymans Van Beuningen in Rotterdam, Beeldhouwer leun de Graaff uit Zevenhuizenbrengt een bezoek aan de school (vandaag)verder komt de Zevenhuizense keramiste Anneke Nap over haar werk vertellen. Ook Coby van Weringh, kalligrafie, komt op bezoek. Verder is er voor de bngsten een optreden van een muzikaal poppentheater enz. f)pdinsdag 20 februari van 18.30 tot 20.30 uur kunnen ouders naar de tentoonstelling komen kijken die het resultaat pvan het bezig zijn met "kunst en cultuur". ^an de alternatieve Elfste dentocht die het afgelopen Teekeinde op de Weissensee ji Oostenrijk, werd gehou- len. namen ook rijders deel Ik het verschijningsgebied lan de Dorpskrant. Cor en Itien van Leeuwe, niet meer T Zevenhuizen woonachtig Jnaar toch "oude bekenden" |an de Rotte; Gerrit van Vliet lit Nieuwerkerk zijn bekende lamen. pok die van Bram van Wen- f®i, Jan Ottevanger, Cock in Martin Kortlever en Piet ieuze. Nieuwerkerk a.d. IJssel- In de R.K. basisschool "De Wingerd", Kroonkruid 107 te Nieuwerkerk a.d. IJssel, aanvang 20.00 uur, wordt een bijeenkomst gehouden van het R.K. Parochiebestuur St. Joseph. Het onderwerp van de avond is "renoveren en aanpassen of Nieuwbouw?" Een bouwcommissie die een vijftal jaren in het leven werd geroepen, constateerde dat zowel de R.K. kerk als de pastorie aan de 's-Gravenweg in een slechte bouwkundige situatie verkeren. Hoewel er over de fundering in 1987 nog optimistische berichten klonken, blijkt dit ook tegen te vallen. Reparatie aan de fundering betekent zonder m,eer dat de pasto rie gesloopt moet worden en dat daarmee de restauratie en de aanpassing van het kerkgebouw aanzienlijk kostbaarder worden. Bovendien is dringend behoefte aan neven ruimten. De vraag wordt nu gesteld: "als er toch veel geld uitgegeven moet worden is het dan niet beter om over iets nieuws na te denken? Over een gebouw dat nog beter aan de wensen van de parochiegemeenschap beantwoordt?" Ook vroeg men zich af "zou ons kleine kerkje aan de 's-Gravenweg niet veel van zijn karakter verliezen als het zou worden aangepast en verbouwd? Van lieverlede kwam na intensieve bestudering het idee om tot de bouw van een sfeervol le warme kerk te komen met daarop aansluitend de gewenste gemeenschapsruimten. Inmiddels zijn er al gesprekken met de gemeente gevoerd over de lokatie. Genoemd is de plaats van het oude raadhuis. Duidelijk is, uit gedetailleerde berekeningen, mede gebaseerd op een ruime steun van het bisdom, dat nieuwbouw, ook uit oogpunt van kosten, het aantrekkelijkste is. Vanavond zijn parochieleden hartelijk welkom op de informatieavond en mogen zij hun mening geven, waarbij het Parochiebestuur hoopt dat allen een open en positieve houding hebben. RABtÖ TELEVISIE |e, ';fjmorgen werden door heren Lieffering de prijzen uitgereikt aan de gelukkige winnaars van de prijsvraag die l, ?e°Pen najaar door Lieffering werd gehouden. Deze stond, in het speciale "magazine" dat eind september huis- fvolge^11 _oe'ermeer en omgeving werd verspreid. Vervolgens diende men ook de oplossing te bedenken in de magazines/prijslijsten die in november en december verschenen. Dat een dergelijk magazine goed Lj o in j)e hyr'f't'01^'en er Z'C'1 'n regio veel puzzelaars bevinden, bleek uit het aantal inzendingen dat de 2000 overtrof. Ideore j's een Camcorder werd door mevr. Carla Droogh te Waddinxveen gewonnen. De le prijs: de Akai rhswr°H g WOn Verhoek Zoetermeer; 2e prijs, een Armstrad Satelliet-schotelantenne ontving Com. Louw lagnptr u Pri^s Philips Portable kleuren t.v. ging naar Michael F. Gomes uit Zoetermeer; 4e prijs Siemens Lpertp kn hamers te Delft, 5e prijs de Sony Sports Walkman won J.N.M. Smeele uit Zoetermeer en 6: de 'i Uraagradio ontving Roy Ottevanger te Delft. Op de foto twee uan de zeven politiemensen die het drugspreventiepro ject voorbereidden en coördineren: links A.J. Prinsen, rechts G. Mak. Nieuwerkerk a.d. IJssel- "We willen geen interesse of nieuwsgie righeid opwekken, niet vertellen over de verschillende soorten drugs en hoe je ze gebruikt, maar de houding van de kinderen positief beïnvloeden. Hen direct confronteren met iemand die de verschrikking van de drugsverslaving aan den lijve heeft onder vonden en er een afkeer van heeft. Voor jongeren in de leeftijd van 11 tot en met 13 jaar is hun leefomgeving heel belangrijk: hun ouders, hun huis, familie, vrienden, school, toekomst en noem maar op. Dat heeft de verslaafde allemaal opgegeven. Dat horen de kinderen rechtstreeks van de verslaafde, die ze zullen ontmoeten. Deze antwoordt op door de kinderen gestelde vra gen. Bijvoorbeeld hoe hij ertoe gekomen is om drugs te gaan ge bruiken. Misschien wel op een feestje, of met een groepje andere jongeren. Hoe hij van soft drugs met hard drugs in aanraking kwam en de ellende die de verslaving met zich meebracht. Op welke wijze zW proberen aan geld te komen voor die drugs. Met dit soort voorlichting probeer je je doel te bereiken", zegt politiefunc tionaris G. Mak. "Dat doel is dat ze gewapend zijn tegen de verleiding van drugs, omdat ze de gevolgen van nabij gehoord hebben. Niet van hun vader, moeder, de onderwijzer op school of van de politie, maar van iemand die de verschrikking van het verslaafd zijn aan den lijve heeft ondervonden en er meer dan genoeg van heeft". Naar het Huis van Bewaring De ontmoeting met een ex-drugsver slaafde vindt plaats in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Leerlingen van de hoogste groepen van basis scholen van Nieuwerkerk: de "Elim- school" en de "Pr. Willem-Alexan- derschool" en van "De Eendragt" uit Zevenhuizen plus de eerste klas van de Prins Bernhard-Mavo, gaan daar naar toe, onder begeleiding van twee politiemensen van de groep Nieu werkerk die zich met dit "drugspre ventie-project" bezighouden. De maximale groepsgrootte is ca. 15 kinderen. Deze bezoeken worden met een tussenpoos van enkele weken, afgelegd. Ouders zijn van dit "uitje" op de hoogte, want het "drug spreventie-project" kan slechts uitge voerd worden als de ouders er hun goedkeuring aan hechten. Zij kregen hierover een voorlichtingsavond. Hun instemming moeten zij, als reac tie op een brief, kenbaar maken. Voorbereiding en overleg De heer Mak:De benadering is een totaal andere dan tot dusver gebrui kelijk. In 1988 zag ik deze manier van drugspreventie die in een wijk van Amsterdam met succes be kroond was, op de t.v. Na met colle ga's hierover gesproken te hebben, is er contact met Amsterdam gezocht en hebben we ons breder georiën teerd o.a. met de CAD en het RIAGG. Vervolgens hebben we alle scholen in de gemeenten van de groep Nieuwerkerk aangeschreven of zij positief tegenover een drug spreventie-project stonden dat op deze wijze gepresenteerd zou wor den. Toen er respons kwam zijn wij met vier man naar een speciale cur sus van de Gemeentepolitie in Am sterdam geweest, waarbij de prakti sche kant van de zaak uitvoerig werd behandeld. Vervolgens zijn we weer in contact met de aangemelde scho len getreden, kregen de kinderen voorbereidende lessen over het drug- spreventie-project en werden ouders voorgelicht over de werking van het project. Hoewel er nog maar een paar scholen positief gereageerd hebben, Moerkapelle b.v. op het moment dat we, zo rond de jaarwis seling vorig jaar met dit project be gonnen, nog niet tot de groep be hoorde, verwachten we dat er meerx scholen zullen volgen. In dit beginsta dium hadden we er ook niet meer in kunnen passen. We begonnen met vier commissieleden: mijn persoont je, G. Holtappels, G. Dam en J. Leenheer, maar dat is een te smalle basis. Leenheer is inmiddels ver huisd, dus viel die af. Onze commis sie telt nu 6 man, want ook A.J. Prinsen, S. Pouwels en S. Prins doen mee. We moeten wel een breed draagvlak hebben, want per week ben je maar 2 a 3 dagen op het bureau en heb je verder andere dien sten". Drugs-preventie "De elementen die in de directe confrontatie naar voren komen zijn: het kan mij overkomen wat jou des tijds overkomen is. Men denkt wei eens "een stickie maakt je nog niet verslaafd", maar van het één komt het ander. Nu de kinderen van dicht bij het negatieve aspect van het gebruik van drugs en de consequen ties van de verslaving van drugs met eigen oren gehoord en met eigen ogen gezien hebben kunnen ze zich wapenen tegen het 'hè joh doe niet zo flauwdoe mee 1Zij weten dat van experimenteren tot er niet meer vanaf kunnen komen, het gevolg is" Handelwijze Politieman G. Dam, ook bij het ge sprek aanwezig: "We zijn blij dat we in het Huis van Bewaring mogen komen. Wij begeleiden de kinderen, geven hen misschien een duwtje in de goede richting, maar ze moeten zelf vragen stellen. Degene die door de kinderen ondervraagd wordt moet een verslaafde zijn die lichame lijk al ontwend is. Meestal zijn ze nog niet veroordeeld. Het zal zo zijn dat het steeds een andere ex-drugsver- slaafde is. Nadat de kinderen vragen op hem afgevuurd hebben vindt er, nadat de verslaafde weer terug is naar zijn cel, nog een nagesprek plaats met de kinderen, om hen te ontladen. Vervolgens gebeurt dat thuis bij de ouders, die volledig op de hoogte zijn van het bezoek dat hun kind die dag heeft afgelegd. Tenslot te is er de andere morgen het kring gesprek om de indrukken nog eens op een rijtje te zetten en wat men ervan geleerd heeft" Gewapend En de praktijk leert dat de jongeren van deze directe confronta tie met het drugsprobleem, waarmee ze op het oog in hun beschermde wereldje nauwelijks mee te maken hebben, maar misschien als experi menteel gedrag op de middelbare school in de stad mee te maken krijgen, danig onder de indruk zijn geraakt. Ze zijn nu niet alleen ge waarschuwd maar ook gewapend met een goede motivatie

Dorpskrant | 1990 | | pagina 9