on Be-pe spare-Hês eten f 17,50 DE REIGERHOF PLAVUIZEN Hofö f 0,90 f 1,40 DECO-VLOER Reigerhof 29 Nieuwerkerk a.d. IJssel Telefoon 01803-17437 Scoutcentrum Nieuwerkerk a.d.IJssel Schoenmakerij stomerij NIEUWERKERK A. Reisverzekering 7 f/v Informatie 01803- 18476. inclusief stokbrood, salade en sausjes Ook a la carte mogelijk. Geheel muzikaal omlijst door entertainer organist Kees Korbijn. om teleurstelling te voorkomen graag tijdig reserveren! Party Service Restaurant Vergelijk de premie die u nu betaalt met die van ons! L. Bemiddelaar: Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij maken over het terrein en in het zes lokalen tellende gebouw I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I GRATIS GELEGD v.a. 25 m2 VLOERVERWARMING COMPLEET v.a. 1295,- RESERVERING MOGELIJK EN FINANCIERING errf op *Ut J?Qro, I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Scouting :veel mogelijkheden voor jeugd Wandeltochten door de blubber Scouting is veelzijdig Het beeld van een padvinder is veranderd Spel Karaktervormend de Reigerhof oW »9« 4CK XW «00 xok W» WK 000» <00* «00 W« 0000 «->: ^Premie, per persoon, per dag, Europadekking; Exclusief kosten voor t geneeskundige hulp vanaf met eigen risico Inclusief kosten voor geneeskundige hulp vanaf zonder eigen risico WK «M» M" «-■> WO AVA yW "V> >w' y'*" Nieuwerkerk a/d IJssel en omstreken W.A. Grocneweg 14 - 2761 DD Zevenhuizen tel.: 01802-1899 Als onderlinge aangesloten bij de Novo ,maa tetf ijnerir üerBaelo si heerlt DE VLOERENSPECIALIST Winkelcentrum "Dorrestein" Nieuwerkerk a.d. IJssel Tel. 01803-15385 it het vo// es Pr. Irenelaan 86 Alphen a.d. Rijn Tel. 01720-95622 e*< ntet y8e «ttef Het nieuwe gebouw met rode pannendak, bij het voormalige gemaal dat de naam "Francois" draagt, is vanuit de verte al waar te nemen. Ook de bezige teeners op de dijk. Dat zijn de oudsten de Rowans en Sherpa's, van 15 tot 17 jaar. Ze spelen één of ander spel met opdrachten, sprongen en krijtstrepen op de dijk. Het is buitengewoon zacht weer voor de tijd van het jaar. De Verkenners, jongens van 11 tot 15 jaar, zetten een tent op, laten zich vervolgens even voor een stoeispelletje afleiden en rollen van de dijk af over de grond en het gras... Anderen, die we alleen maar in de verte bezig zien om hen niet in hun spel te storen doen iets met een boomstam en weer anderen zitten in een knotwilg. In het gebouw zelf worden voorbereidingen getroffen om een beetje Carnaval te vieren. De Padvindsters, de meisjesspeltak van 11 tot 15 jaar, waar Boelo o.a. leider van is, lopen verkleed, samen met de Kabouters, meisjes van 7 tot 11 jaar, polonaise, na daarvoor eerst geoefend te hebben in het takelen van een zwaar voorwerp. Het Scout centrum in Nieuwerkerk a.d. IJssel, is dusdanig opge zet dat er bij slecht weer, zes groepen gelijktijdig in het gebouw kunnen. Bovendien is het oude gemaal een lustoord voor jongens en meisjes die van klimmen en klauteren houden, want bovenin dit gebouw zijn, knusse kleine hokjes voor kleine groepjes. Hoe je een hangmat, met gebruikmaking van spijkertjes op een lat en touw, zelf knoopt is voor de jeugd die hier z n bivak houdt, gesneden koek. Die hangmatten zijn nuttige gebruiksvoorwer pen voor het zomerkamp. Elke groep gaat op een ander kamp. De datum ervan wordt al direct na de zomervakantie bekend ge maakt en vrijwel alle scouts gaan met het kamp mee dat hun leiding organiseert. Omdat de ouders al vroegtijdig op de hoogte zijn passen die hun vakantieperiode aan bij het zomerkamp van hun kroost. De zomerkampen dragen het karakter van "survival kampen": zijn gericht op het overleven, maar zijn daarnaast niet zo primitief dat er geen gebruik wordt gemaakt van moderne hulpmiddelen. Maaltijden worden lang niet altijd op een hout vuurtje ot een spiritusbrandertje gekookt. Natuurlijk is iedere scout wel in staat om een blik zonder blikopener open te krijgen of een vuurtje te maken zonder lucifers; erop berekend om in de buitenlucht desnoods onder landbouwplastic, als het een trek tocht betreft, te overnachten. Maar uiteraard gaan er ook tenten mee en kookgerei, waaronder een kookstel. Een enkele keer. als het een echte survivaltocht betreft, is dat voor alle zekerheid Ook gaan er soms ouders of andere verzorgers mee die voor de jongste groepen, koken. Boelo Boelema gaat met Lia Schipper samen als leiding met 17 a 18 "meiden" naar Eerbeek. Een vrachtwagen wordt er gechar terd voor het vervoer van de fietsen en kampmateriaal. "Een paar jaar geleden hebben we een survivalkamp gehad en zijn terug met de boot vanaf hattem komen varen tot hier in de IJssel. Dat vonden de meisjes spectaculair. Ze praten er nu nog over". Bij Scouting Nieuwerkerk valt veel te beleven. Spelletjes doen, knutselen, play-back, en dingen uit de natuur opsporen en onderzoeken, speurtochten houden, sporten enz. En wat te denken aan een boottocht over de Ringvaart: Er zijn maar liefst drie boten, dus ook op het water kan "verkend worden, al is Nieuwerkerk geen zeeverkennersgroep. Een heerlijke wande ling door de polders van Nieuwerkerk is een geweldige ervaring. Onder de blubber kom je dan thuis.... héérlijk over sloten ge sprongen, vogels gezien en gehoord en plezier gehad... Soms een weekeinde weg naar een ander Scout-centrum, ot in mei kamperen en dat boven het houtvuur je potje koken, meestal een éénpansgerecht.... Volgende week komen er 40 scouts uit een andere plaats naar het Scoutcentrum in Nieuwerkerk Daar is genoeg ruimte voor deze groep. De Nieuwerkerkse staf zorgt hier dan voor de maaltijden. "Jeugdwerk bevordert de gemeenschapszin. Mensen die in hun jeugd bij jongerenorganisaties aangesloten waren en met name dè padvinderij, blijken niet voor een kleintje vervaard. Veel grote jongens komen uit het jeugdwerk. Neem b.v. André v.d. Louw en een man als Albert Heijn. Laatstgenoemde was bij de padvinderij. De jongeren wordt geleerd tegen een stootje te kunnen. Anderen krijgen er in het maatschappelijke een opleiding voorwaar zijn opgegroeid zijn. Ze reageren goed op moeilijke situaties: blinken uit in zelfwerkzaamheid. Dit alles kan in het bijzon» gezegd worden van hen die bij de padvinderij betrokken il geweest. Tegenwoordig heet het Scouting en heeft het niet mei die strakke gedisciplineerde trekken van vroeger", aldus voorzf ter P. van Bruchem. Was een padvinder iemand in een korte broek en werkte hijz: de hele dag in het zweet om een heitje aan een karweitje over houden en de rest van zijn vrije tijd te vullen met het verrichter goede daden; elke dag één, want dat moest deze brave Hendi dan moet benadrukt worden dat de huidige scout niet meera dat beeld beantwoord. Scouting, de grootste jongerenorgans tie ter wereld, is een bruisend spel. In Nederland zijn maar» 130.000 kinderen en 20.000 leiders en leidsters die dat kunni bevestigen. Scouting is een spel van verkennen, zoals het 75ï geleden ontstond en steeds weer door jongens en meisjesopn eigen wijze wordt doorverteld en uitgebeeld. Uitgaande var begrip "samen" ontstaat bij hen spelenderwijs zorg voor me mens, de gemeenschap en het milieu in de meest brede nis van het woord. "Het spel" is het kenmerk van het kind. Het spel van verken is het kenmerk van Scouting. Een spel voor kinderen, gebasa op even simpele als aanspreekbare activiteiten, van kampej zwerftochten maken, sport, binnen :en buitenspelen, handvat digheid en expressie. Een veelzijdig spel, waarin kindeer jongeren spelenderwijs hun weg zoeken naar zelfstandige Dus voor kinderen die verder willen kijken dan hun neus langs graag van de buitenlucht houden, zich graag uit willen le* lekker vies worden, maar ook kunnen luisteren en.... willen De bevers is de naam van de jongste speltak. Jongens en meisjes van 5 -7 jaar. Ze dragen rode sweaters beleven veel tijdens hun spel: fantaseren over "Hotsjietonia Lange Doener die toveren kan, Sander de kater, Lappezakh Pompedomp en leider Langedoener en Scheurenmaar De kabouters, meisjes van 7 -11 jaar, spelen dat ze in Bambilië wonen. j "Het Junglebook" staat model voor de welpen, de jongensvsj tot 11 jaar, met de bekende akela. Situaties worden nagesp en werkelijkheid en fantasie lopen in het spel in elkaar ov Hoewel het opvallend is dat er een zekere mate van leergiet heid bij de kinderen aanwezig is, wil het zeker niet zeggwj Scouting een jeugdorganisatie is waarbij je veel moet we* i leert juist het omgaan met elkaar: karaktervormend. Scoeui ook niet elitair, star, militaristisch, braaf en paraderen in up. Natuurlijk hebben ze nog de traditionele padvinder outfit. isw het vlag hijsen bij het begin van de groepsbijeenkomst, m het starre en drillerige is verdwenen. Óp ontspannen manier worden karakters gevormd van me die in de maatschappij tegen een stootje kunnen... Scouting kan de jeugd veel bieden, maar Scouting vraag f veel van de leiding. Inzet en betrokkenheid bijvoorbeeld- w ook creativiteit en vrije tijd. Kinderen vanaf 5 jaar zijn hartelijk welkom! De schapskosten bedragen f 160,— per kind per jaar. Help helpen!!!!! Er is grote behoefte aan leiding: oudere I jongeren. Wie Scouting nog niet kent krijgt vanuit het uitstekende opjej sapparaat een basiscursus. Het is de waarborg van a Nieuwerkerk dat de kinderen bij hen in goede handen 4 minder hoeven ze binnen Scouting geen genoegen te1 f Het is per slot van rekening hun spel vervolg zie volgende pagina

Dorpskrant | 1990 | | pagina 10