Veel leesplezier' ■r l'ïym Landelijke Stichting Behoudt Kleine Gemeenten stelt onderzoek in naar effect herindeling Programma zaterdag 3 maart voetbalvereniging Groeneweg f" Foto's in de Dorpskrant Let op!!! Nieuw onderdak voor Scouting Nieuwerkerk hydraulische SLANG STUK? ehoudt enthuizen Ook te huur door verenigingen en organisaties!) Sinds vorige zomer beschikt Scouting Nieuwerkerk over een schitterende accomodatie, «arop men terecht trots is. Daarbij past een welgemeende dank en erkentelijkheid aan het gemeentebestuur van Nieuwerkerk voor de medewerking op alle terreinen. Een gebouw aai op dit moment slechts door één organisatie gebruikt wordt en alleen op zaterdag en acidenteel (bij weekeindkampen) ook op zondag. "Dat mag, wat ons betreft allemaal veel aieer worden. Wat de scouting betreft hebben we te weinig leiding om het gebouw meer dagen open te stellen. Wie heeft behoefte aan zaalruimte?? - Verenigingen, organisaties of instellingen, clubs enz. die zaalruimte in het gebouw b.v. voor korte of langere tijd op vastgestelde tijden willen huren, mogen bij ons aankloppen. Het is zonde dat dit gebouw verder niet gebruikt wordt", zosteitde heer P. van Bruchem, voorzitter van het stichtingsbestuur dat de financiële zaken van Scouting Nieuwerkerk regelt. "Alleen bruiloften en partijen zijn niet toegestaan. We denken meer aan een schaakclub, damclub, kaartgroep of wie weet welke groepen of ver enigingen om zaalruimte verlegen zitten. Wij kunnen hulp bieden. Er is bovendien meubilair er is in de grote zaal straks een vouwwand." Deze blijkt ergens tweedehands op de kop getikt. Het schoonmaken (de vloeren zijn na een halve zaterdag al helemaal onder de modder gelopen red.) behartigt Scouting zelf. D.m.v. een rooster weet iedere scout wanneer hij of zij corvee heeft. En dat gebeurt zonder mopperen, de jeugd weet niet beter en heeft verantwoordelijkheidsgevoel Stoelen uit het bejaardentehuis - Boven in de bestuurskamer staan tafels uit een school uit Capelle a.d. IJssei en tref je de stoelen die eens dienst deden in het bejaardentehuis Chrysanthenum. Afdankertjes waarmee men bijzonder blij is, want meubilair zelf aanschaf fen zou te kostbaar zijn na de investering in het nieuwe gebouw. Daarvan moet de exploitatie sluitend gemaakt worden: al is de overheidssubsidie aanzienlijk, worden wegen bewandeld om via andere mogelijkheden een optimale subsidiëring te krijgen, er is het streven om op eigen benen te staan. Ooit is Scouting Nieuwerkerk zonder subsidie begonnen. Toen waren het twee clubs van de padvinderij die in 1968 de koppen bij elkaar staken en fuseerden: de Prins Alexander jongensgroep en de Honingraat meisjesgroep. Stichting - In augustus 1981 werd de Stichting Scouting Nieuwerkerk a.d. IJssei in het leven geroepen. In april 1987 ontstond, mede met het oog op de nieuwbouw, een beheers stichting. De nieuwbodwplannen werden eind 1984 geboren. Al enige jaren had men reeds het terrein bij het Francois gemaal, met enkele noodlokalitei- ten plus beheerderswoning, waar wind en water, in deze hoek waar de elementen vrij spel hebben, de houten gebouwen snel deden verteren. Nieuwbouw - Het streven was om elke speltak een eigen lokaal te geven. Na ruim 4 jaar plannen maken kwam er eindelijk groen licht en kon er gebouwd worden. Daarbij hoorde ook de sloop van de nood-bouwketen op het terrein. Tijdens die werkzaamheden werd een vrijwilliger van Scouting dusdanig geblesseerd door een omvallende muur dat hij de evoigen ervan nu nog ervaart. )it gebeuren wierp een enorme schaduw op de bouw van het nieuwe gebouw. Met bouwmaterialen sjouwen - Tijdens de bouw waren er nog een aantal strubbelingen. Aannemer H.P. de Wit mocht van de eigenaar van de dijk naast de Ringvaart, het Hoog heemraadschap Schieland, niet met vrachtwagens rijden, dus werd er voor bij het fietspad gelost en met kleine wagentjes over een afstand van ca. 300 meter, langs de Ringvaart, bouwmateriaal vervoerd. Vorig jaar 4 november werd het zes lokalen 8x8) tellende gebouw officieel geopend. In zelfwerkzaamheid door de leden was de finishing touch verzorgd, terwijl het buitengebeuren door de gemeente verzorgd werd, o.a. een toegang spad. Een fraaie accomodatie - Het buitengebeuren moet nog worden afgerond, maar dat is een kwestie van gras inzaaien op plaatsen waar dat door de bouw verdwenen is. Verder ziet het er puntgaaf uit, zowel binnen als buiten en kan Scouting Nieuwerkerk a.d. IJssei terecht trots en blij zijn met deze fraaie en efficiënte accomodatie op een schitterende lokatie.... Zevenhuizen- Groeneweg Al -Be Fair Al aanvang 14.30 aanwezig 13.45 uur; Gr.Cl - Ammerstol Cl aanvang 12.45 aanwezig 12.00 uur; Gr Dl- Bergambacht Dl aanvang 11.00 aanwezig 10.30 uur; Gr.D2 -Unio D2 aanvang 9.45 aanwezig 9.00 uur; Gr. El -Donk El aanvang 9.45 aanwezig 9.15 uur; Gouda E2 -Gr E2 aanvang 9.00, vertrek 8.00 uur; Gr. E3 - Unio E3 aanvang 11.00 aanwezig 10.30 uur; Stolwijk F1 -Gr F1 aanvang 11.00 vertrek 10.00 uur. uitslagen van zaterdag 24 februari Grweg BI -Gouderak 3-3; D2 -Be Fair 0-5; E2 - Nieuwerkerk 5-1; F1 - Nieuwerkerk 2-5; E3 afgelast iv.m. familie omstandigheden van de leider. Groeneweg wenst hem veel sterkte toe. Oud papier Oud papier, kan elke dag van de week ingeleverd worden bij v.v. Groeneweg. Veldtraining Woensdag 7 maart is er buitentraining voor F1 en F3 van 14.30 tot 15.30 uur, E2 en El van 15.30 tot 16.30 uur, D2 en Dl van 16.30 tot 17.30 uur. lidmaai Wij maken direkt een nieuwe! Garage C. van der Knijff Bredeweg 31, Moerkapelle Tel. 01793-1728 t.k. papegaai-kooi vierkant kleine hond. mand; 2 2-pers. dekens nieuw Tel. 01802-2686 t.k. gevraagd: weerhuisjes en baboeskapoppetjes Tel. 01828-16284 Yamaha DT 125 LC bj 85 als nieuw vaste prijs 2950,-. Tel. 01828-17584 t.k. bergschoenen maat 36, 39, 40. f 10,- p.p. Dachstein Tel. 01793-1775 te huur: caravan op 5 sterren- camp. Renesse 100 mtr. vh strand 23-6/21-7. 01802-1942 foto in de Dorpskrant geplaatst mag uitsluitend vanaf donder dagmorgen 8.30 uur, de dag na de verschijning op woensdag, te- .^n betaling van vijf gulden by drukkerij Elgersma Dorpsstraat 62 a w orden afgehaald. Is de foto reeds afgehaald, dan kan deze be- worden: kosten f 7.50 per foto en vooraf te betalen. Benthuizen- Het bestuur van de landelijke stichting "Behoudt Kleine Ge meenten", had op 25 januari j.l. een gesprek met mevrouw D.Y.W. de Graaff- Nauta, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, over de problema tiek van de gemeentelijke herindeling. Tijdens dat gesprek liet de staatssecre taris doorschemeren wel eens een inzicht te willen hebben in de reacties van de personen die wonen in her-ingedeelde gemeenten. Het bestuur van deze Stichting, die onder haar leden twee Benthuizenaren telt, nam de uitdaging aan. Temeer omdat men zelf reeds met een dergelijk onderzoek was begonnen. Mevrouw H. de Ruiter en de heer T.C.Daey Ouwens, beiden ook lid van de werkgroep "Behoudt Benthuizen" namen op zich het werk dat aan de samenstelling van di| rapport vooraf moest gaan, te coördineren. Reacties - "Inmiddels hebben we zo n vijftig reacties uit gemeenten die van ca. 10 tot 20 jaar geleden zijn her-ingedeeld. Deze maken duidelijk dat de mensen die bezwaren hadden voorafgaand aan de herindeling, deze nog steeds hebben en dat er tevens bezwaren zijn bijgekomen. Neem b.v. een burgemeester van een her-ingedeelde gemeente die we om zijn reactie vroegen. Deze was, voorafgaand aan de herindeling, vóór, nu is hij tegen, d.w.z. hij vindt het jammer dat het heeft plaatsgevonden, ondanks dat hij er in positie veel beter van geworden is. Is herindeling goedkoper? - Eén van de aspecten die we boven water willen halen is of het werkelijk goedkoper is om gemeenten her -in te delen: samen te voegen dus. De argumenten die gebruikt worden zijn b.v. dat er maar één gemeentesecretaris, in plaats van meerdere, zoals voor de herin deling, in functie hoeft te zijn, evenals één burgemeester. Men vergeet echter dat alle ambtenaren een hoger salaris ontvangen, zodat de overheadkosten behoorlijk omhoog gaan. Verder is het voorgekomen dat her-ingedeelde gemeenten, artikel 12-gemeenten geworden zijn", aldus de heer T.C. Daey Ouwens uit Benthuizen. Op de bres voor behoud zelfstandigheid - Dat de WerkgroepBehoudt" Benthuizen" een groep is die op de bres staat voor het zelfstandig blijven van de gemeente Benthuizen, is de inwoners al sinds de oprichting ervan, zo'n vijf jaar geleden, bekend. Immers, dit uit vijf personen bestaande comité, hield een drietal keren een enquête onder de bevolking. Vragen waren: "voor of tegen herindeling?" en zo ja "welke richting uit, naar Zoetermeer of omliggende dorpen?". De laatste maal dat er een enquête gehouden werd bleken er op de totale bevolking slechts drie ingezetenen die vóór herindeling waren. Haastklus - Eén en ander onder een enorme tijdsdruk, want men wil het rapport nog voordat de behandeling van het wetsvoorstel tot herindeling van enkele Züidhollandse gemeenten, waaronder Benthuizen, aan de staatsse cretaris aanbieden. De verwachting is dat de behandeling medio maart in de Tweede Kamer plaatsvindt. Koortsachtig is er dan ook getelefoneerd en geschreven naar ex-wethouders, burgemeesters en oud- burgemeesters van her-ingedeelde gemeenten overal in Nederland. "Het was een grote klus die halsoverkop moest worden gedaan. Ga het maar eens proberen om alle adressen van wethouders te achterhalen uit de periode voor en na de herindeling van een bepaalde gemeente in een periode die meer dan tien jaar geleden is. Bij de aanbieding van dit rapport willen we de regering vragen om een wetenschappelijk bureau de opdracht te geven om ons rapport te onderbouwen. We denken dat onze steekproef representatief is. Als we een wethouder van een voormalige gemeente bellen weten we niet of hij voor of tegen de herindeling was. Geen voordelen bij herindeling - De voordelen van herindeling die van regeringszijde zijn aangevoerd blijken in de praktijk achterhaald. De onder zoekers krijgen echter het idee dat de door de regering éénmaal op de rails gezette trein van de herindeling zijn rit, dwars tegen alles in, moet afmaken. Neem b.v. die avond in Ter Aar toen het lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA de heer F.J.v.d. Heijden sprak. Hij zei dat er tijdens de coalitiege sprekken tussen PvdA en CDA, het CDA van de herindeling afwilde, maar de PvdA wilde doorgaan. Toen uiteindelijk gezegd werd 'we stoppen' heeft de PvdA gezegd door te gaan met de lopende situaties. In het nieuwe Regeerakkoord werd overeengekomen dat nieuwe herindelingen slechts zouden plaatsvinden als de provinciale overheid de noodzaak daarvan aantoont." Er wordt beweerd dat kleine gemeenten op intergemeentelijk niveau het onderspit delven van grote gemeenten, maar dat is de vraag. Overigens gaat het grote stedenbeleid in de richting van convenanten: grote gemeenten die woningen gaan bouwen in de omliggende dorpen. De vraag is 'moet je met herindeling doorgaan als je zoiets van plan bent?' Verder denkt men dat er bij een grote gemeente meer kennis in huis is. Dit is echter nimmer bewezen, bovendien kunnen kleine gemeenten altijd de Vereniging Nederlandse Gemeenten raadplegen als men iets niet weet. De afstand - In je eigen gemeente ken je de wethouders en de raadsleden. Wil je iets bespreken dan ga je even langs. Een gemeenteraad voor vier dorpen, met her en der verspreide raadsleden, werkt niet functioneel. De afstand bestuurde, bestuurder wordt veel te groot. Stel je voor Benthuizen met Hazerswoude en samen met Koudekerk de gemeente Rijneveld. Moet je naar het gemeentehuis in Hazerswoude -Rijndijk, ben je (buiten de wachttijden!) drie kwartier heen en drie kwartier terug, dus anderhalf uur onderweg. Geen vrijwilligers meer na herindeling - En wat denk je van de gemeen schapszin. Je krijgt op een gegeven moment niemand meer voor het vere nigingsleven. En de relatie inwoner plaatselijke overheid? Er is b.v. een straatlantaarn die stuk is, of je signaleert een manco in je gemeente? Je kunt de telefoon pakken en het melden en dan te horen krijgen dat je maar eens terug moet bellen omdat de bewuste ambtenaar er niet is. Dat doe je dan al niet meer en misschien nooit meer, terwijl in een kleine gemeente dege ne die de telefoon pakt zelfs, als de betrokken persoon er niet is, de boodschap voor je aanneemt." "Ja", lacht mevrouw De Ruiter "ik had het laatst nog met het straatnaambordje. Ik had gebeld en een paar uur later zag ik de gemeentemensen al. Veel mensen zijn uit de grote stad speciaal in Benthuizen komen wonen vanwe ge de dorpssfeer". De heer Daey Ouwens vertelt ook van situaties waarvan hij telefonisch vernam, dat dorpshuizen uit verschillende plaat sen, na herindeling fuseren onder één stichtingsbestuur, te weten, dat van de grootste gemeente. Het ge volg is dat de betrokkenheid bij de dorpshuizen van de overige gemeen ten, kleiner wordt of geheel vervalt. Eén positieve reactie - Lachend vertelt hij van die éne positieve reac tie na de herindeling. Die werd schrif telijk gegeven. Een wethouder van een bepaalde gemeente is na de herindeling Gedeputeerde van die bewuste provincie geworden. "En wat te denken van een gemeente als Driebruggen die al tweemaal is herin gedeeld? Hoe serieus is men daar de eerste keer te werk gegaan?. Alles was zgn. tot in de finesses geregeld. En evenzo Margraten, Assendelft en Rozendaal(Gelderland) dat reeds bij de provinciale voorbereiding drie maal anders werd her- ingedeeld!" aldus de heer T.C. Daey Ouwens. Als het aan hem, mevrouw De Ruiter en alle inwoners (op drie na) ligt, blijft Benthuizen zelfstandig! Hopenlijk wordt zijn rapport, waarin argumen ten voor herindeling als niet steek houdend worden ontmaskerd, heel serieus genomen en is er toch nog een lichtpuntje dat een gemeente als Benthuizen geen herindeling staat te wachten... Wie weet Vragen in de Tweede kamer.. Als het aan staatssecretaris me vrouw D.Y.W. de Graaff- Nauta ligt blijft Benthuizen niet zelfstan dig, want zij acht de financiële positie in de achterliggende jaren zwak. Voor haar een reden en argument om de herindeling toch door te zetten. Haar voorkeur gaat uit naar de gemeente Koudekerk. Een samenvoeging van Moerka pelle en Benthuizen spreekt staats secretaris De Graaff niet aan. Dit blijkt uit antwoorden op vragen van leden van de Tweede kamer. Volgens de staatssecretaris zijn de wegverbindingen tussen Moerka pelle en Zevenhuizen beter dan tussen Moerkapelle en Benthui zen. Ook de respectievelijke af standen tussen de nu nog zelfstan dige gemeenten zijn verschillend: drie en zeven kilometer. (En dan te bedenken dat de afstand van Benthuizen naar Hazerswou de -Rijndijk maar liefst 11 km. bedraagt. Even naar het gemeen tehuis is dan een rit van anderhalf uur met het openbaar vervoer red.) Daarnaast constateert de staatsse cretaris dat de voorkeuren die in het verleden door de betrokken ge meenten zijn uitgesproken er niet op wijzen dat in het gebied zelf duidelijke relaties tussen Moerka pelle en Benthuizen worden ge zien. Benthuizen gaf de voorkeur aan een combinatie met Hazers- woude-dorp en Moerkapelle gaf een voorkeur aan Zevenhuizen. Mevrouw De Graaff benadrukt in de beantwoording nog eens dat G.S. bij het herindelingsvoorstel hebben gestreefd naar samenvoe ging van gebieden met een ho mogeen karakter. Die benadering heeft ertoe geleid dat niet voorges teld werd Benthuizen bij Zoeter meer te voegen. Uit het verslag blijkt dat diverse Kamerfracties zeer belangstellend hebben gereageerd op de split singsvariant, waarbij Benthuizen en Hazerswoude-dorp samen zou den gaan en Hazerswoude Rijndijk met Koudekerk. Mevrouw De Graaff-Nauta meent echter dat met het vormen van twee afzonderlijke gemeenten de mogelijkheid verdwijnt om samen hang aan te brengen in het beheer van het landelijke tussengebied. Bovendien vindt ze het alternatief geen wezenlijke verbetering van de bestaande situatie inhoudt. In dat geval zou er een splitsing van Hazerswoude moeten komen. Reactie van de heer T. Daey Ouwens: "Naar onze mening gaat de staatssecretaris aan een mogelijkheid voorbij, nl. "een zelf standig Benthuizen"!"

Dorpskrant | 1990 | | pagina 11