Gemeente Zevenhuizen Jeugddienst Grondverkoop Swanla BURGERLIJKE STAND Bij de les blijven Verleende bouwvergunningen Openbare vergaderingen Collecteschema Collecte-opbrengst KERKDIENSTEN zondag 4 maart Zevenhuizen Moerkapelle Onteigening f MEDISCHE l DIENSTEN MA Dl "ZUIDPLAS" DORPSKRANT GEBOREN: Tuitel, Laura, dochter van: Tuitel, Aart J. en: Jongenelen, Jeannette, op 20 februari 1990. OVERLEDEN: den Hollander, Willem, oud 69 jaar, op 21 februari 1990. Als uw kind vier jaar is mag het naar de basisschool, verplicht is het dan nog niet. Dat komt pas een jaar later: als uw kind vijf jaar is moét het naar school. Dat moeten is vastgelegd in de Leerplichtwet 1969. Omdat niet iedereen precies op de hoogte is wat die wet inhoudt en aan welke regels men zich moet houden volgt hieronder een uiteenzetting. Blijven er desondanks nog vragen, dan kunt u zich altijd wenden tot de directeur van de school van uw kind of tot de leerplichtambtenaar. AANVANG EN EINDE VAN DE LEERPLICHT Met ingang van 1 augustus 1985, bij het van start gaan van de basisschool dus, is de aanvang van de leerplicht gewijzigd. Vanaf die datum begint de leerplicht op de eerste schooldag van de maand volgend op de maand waarin de leerling vijf jaar is geworden. Om overbelasting van het jonge kind te voorkomen bevat de Leerplichtwet twee vrijstellingsmogelijkheden voor vijfjarigen. De leerplicht eindigt aan het einde van het schooljaar na afloop waarvan de minderjarige ten minste twaalf volledige schooljaren een of meer scholen heeft bezocht, dan wel aan het einde van het schooljaar waarin de minderjarige zestien jaar is geworden. VERPLICHTE INSCHRIJVING EN GEREGELD SCHOOLBEZOEK Op grond van de Leerplichtwet zijn degene, die het gezag over een minderjarige uitoefent en degene, die zich met de feitelijke verzorging van een minderjarige heeft belast - een ieder voorzover hij daarvoor verant woordelijk kan worden geacht (dus de ouders, de voogden of de feitelijke verzorgers) - verplicht te zorgen dat: 1. de minderjarige als leerling van een school is ingeschreven, en: 2. deze school na inschrijving geregeld bezoekt. VRIJSTELLING De Leerplichtwet biedt de mogelijkheid om in bepaalde gevallen vrijstelling te krijgen van de verplichting tot schoolbezoek. Een grond voor vrijstelling van geregeld schoolbezoek is aanwezig zolang: a. de school is gesloten of het onderwijs is geschorst; b. bij of op grond van algemeen verbindende voorschriften schoolbezoek is verboden (besmettelijke ziekten, staat van oorlog, enz.); c. de minderjarige bij wijze van tuchtmaatregel tijdelijk de toegang tot de school is ontzegd; d. de minderjarige wegens ziekte verhinderd is de school te bezoeken, e. de minderjarige wegens het vervullen van godsdienstplichten verhin derd is de school te bezoeken; f. de minderjarige door andere gewichtige omstandigheden verhinders is de school te bezoeken. Wanneer aan één van deze criteria niet wordt voldaan en het kind de school niet geregeld bezoekt is er sprake van schoolverzuim. De criteria a. t/m e. spreken voor zich. Het grote probleem is het beroep op vrijstelling wegens gewichtige omstandigheden (punt f.). De Leerplichtwet geeft geen definitie voor dit begrip. Als voorbeeld van gewichtige omstandigheden kunnen, aldus de toelichting op de wet, worden genoemd: sterfgevallen in de naaste familie, zware ziekten van de ouders of zeer slechte weersomstandigheden. Het is gebleken, dat er ondanks deze voorbeelden nog (veel) onduidelijkheid heerst. paarom wordt hieronder een nadere omschrijving gegeven van het begrip "gewich tige omstandigheden". GEWICHTIGE OMSTANDIGHEDEN Gewichtige omstandigheden worden aangenomen te bestaan: 1voor het voldoen aan een wettelijke verplichting, een en ander voor zover dit niet buiten de lesuren kan geschieden; 2. bij verhuizing; 3. bij huwelijk van bloed- of aanverwanten tot en met de vierde graad (hieronder worden begrepen de kinderen van de broers en zusters van de ouders van de leerlingen, m.a.w. de neven en nichten van de leerlingen); 4. bij ernstige ziekte van bloed- of aanverwanten tot en met de vierde graad; 5. bij overlijden van bloed- en aanverwanten tot en met de vierde graad; 6. bij bevalling van de moeder/verzorgster/voogdes; 7. bij 25-, 40-, 50- en 60-jarig ambts- of huwelijksjubileum van bloed of aanverwanten tot en met de vierde graad; 8. indien de werkgever de werknemer verplicht buiten de schoolvakan tie vakantie te nemen. De werkgever dient een werknemersverklaring over te leggen. Hiermde wordt bedoeld, dat uit een schriftelijke ver klaring van de werkgever dient te blijken, dat de werknemer werkelijk bij hem in dienst is. 9. bij (kleine) zelfstandigen. Mogelijk kan het zo geregeld worden, dat het ene jaar wel verlof wordt verleend en het andere jaar niet, al dan niet in combinatie met een roulatiesysteem voor de collega's; 10. bij het bezoek van familie in een ander werelddeel, tenzij dit regel matig (jaarlijks) gebeurt; 11bij dorpsfeesten, indien alle schoolgaande kinderen in het betreffende dorp vrijaf hebben; 12. in het geval (kleine) zelfstandigen hun bedrijf geopend hebben op zaterdag, kan incidenteel een dag vrijaf worden gegeven. 13. in zeer bijzondere gevallen voor andere omstandigheden dan hier voor genoemd, echter niet voor andere vakanties dan genoemd onder punt 8, zoals vakantie voor carnaval, wintersport, enz. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat onder gewichtige omstandigheden geen wintersportvakanties of verlenging van de officiële vakanties vallen. AANVRAAG EN TOEKENNING VAN EXTRA VRIJE DAGEN In principe mogen niet meer dan 10 extra dagen worden verleend. Bij familiebezoek in verafgelegen landen (b.v. Indonesië, Suriname, Canada) kunnen meer dan 10 dagen worden toegestaan. Een verzoek om "school vrij" buiten de officiële vakanties op grond van één van de genoemde omstandigheden dient te worden gericht aan de directeur van de school. In de periode van 21 t/m 28 februari 1990 zijn door burgemeester en wethouders van Zevenhuizen vergunningen afgegeven voor: - de bouw van een volkstuinhuisje aan de Wollefoppenweg 59; - de bouw van een tuinhuisje aan de Dorpsstraat 144. Een ieder die meent in zijn belang te zijn getroffen door de verlening van één van de bovenstaande vergunningen, kan binnen 30 dagen na de dagtekening van dit blad een gemotiveerd bezwaarschrift ingevolge deWet arob indienen bij burgemeester en wethouders. De vergunningen liggen gedurende deze termijn ter inzage ter gemeen tesecretarie op het bureau Ruimtelijke Ordening e.a. (Dorpsstraat 89). Donderdag 8 maart 1990 Commissie Onderwijs, Welzijn, Sociale Zaken en Volksgezond heid Maandag 12 maart 1990 Commissie Openbare Werken, Ruimtelijke Ordening, Volkshuis vesting, Verkeer en Milieu Dinsdag 13 maart 1990 Commissie Algemeen Bestuurlij ke Zaken, Financiën, Economi sche Zaken en Personeelszaken Donderdag 29 maart 1990 Raadsvergadering. De vergaderingen worden in het gemeentehuis gehouden. De aanvang is 19.30 uur. Van 5 t/m 11 maart 1990 zal er een collecte gehouden worden door Unicef. De collecte die van 5 t/m 10 fe bruari 1990 gehouden is door Die renambulance Gouda e.o. heeft f 755,- opgebracht. Zevenhuizen- Op zondag 4 maart a.s. aanvang 19.00 uur, wordt er in de Hervormde kerk van Zevenhuizen weer een Jeugddienst gehouden. Ds. Teijgeler uit Zeist komt praten over het thema "verdoving of verlossing?" Muzikale medewertóng wordt ver leend door het interkerkelijk koor "Meeting" uit Waddinxveen. Herv. kerk 10.00uurds.H. beek, 19.00 uur ds. E K. Tcis jeugddienst Oud-Verlaat 10.00 uur ds.A. Eijk Geref.kerk 9.30 uur ds. W. Dj se, 18.30 uur drs. N.A. Riemr Vrijz.Herv. 19.00 uur ds. A. Jonge Gouda R.K. gemeenschap Moerk le/Zevenhuizen 10.15 uur ei ristieviering dorpshuis Swanla Herv. kerk 9.30 uur dienst, 18! uur drs. J.W. van Estrik Geref.Gem. 9.30 en 18.30uur D. Rietdijk Aan grondeigenaren betrokken bij het plangebied "Swanla die nu gewikkeld zijn in de onteigeningspro cedure of die reeds grond hebben afgestaan vroegen we commentaar op de gang van zaken. De heer Roodhuyzen van "De Knabbelfarm" is redelijk te spreken over de transactie die hij met de gemeente sloot. Een grondruil. Op de grond die hij nu in eigendom heeft mag t.z.t. een woning voor de doch ter of de zoon gebouwd worden. Inmiddels is de aanvraag voor de bouwvergunning al ingediend bij de gemeente. De heer Roodhuyzen: "Ergens wa ren we met het hele woningbouwver- haal niet blij omdat we bang zijn dat Zevenhuizen een stadje wordt. We hebben destijds dit gekocht om rustig te zitten. Ik vind dat de deskundige van de gemeente de zaak in eerste instantie verkeerd voorstelde. Hij zei dat hij mijn belangen en die van de gemeente behartigde, kijk en dat is de reden dat de zaken niet zo snel zijn gegaan. Uiteindelijk, omdat onteigening in de lucht zat, hebben we toch de knoop doorgehakt, zonder advocaat of deskundige onzerzijds, maar wel met advies van elders en gesteld "we zijn slechts rentmeester over dit spul waarvoor we moeten zorgen dat de waarde ervan blijft. Nu hebben we tot ieders tevredenheid een ruil gedaan". De heer A. Biemond vindt het jammer dat de gemeente de verkoop van zijn land verkeerd naar voren brengt. Omdat Biemond van mening was dat de grond agrarisch moest blijven, diende hij een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan "Swanla" in. "Gesprekken over grondruil zijn er geweest en ook daadwerkelijk is mij vervangend land aangeboden maar dit was niet op een goede lokatie. Overigens had de Raad van State hierover kritiek op de gemeente; men vond dat de ruil niet goed behandeld was Als ik ander land zou moeten kopen dan was ik meer geld kwijt dan ik van de gemeente zou ontvangen. Daarom heb ik in een persoonlijk gesprek met B. en W. in januari vorig jaar gesteld te willen verkopen op basis van de pnjs welke b.v. Van Leeuwen in Waddinxveen voor z n grond ontving van de gemeente Waddinxveen. Dat bleek onaanvaardbaar. Dan vecht ik me dood om m n bouwland te houden. Tenslotte moet ik m'n bedrijf uitoefenen dacht ik. Totaat het beroep bij de Kroon behandeld zou worden en het er alles van weg had dat ik de zaak toch zou verliezen.Toen heb ik eieren voorm n geld gekozen en gedacht wat rest me?', toen ik een serieus aanbod kreeg van een projectontwikkelaar. Zo was het een gedwongen handel geworden Ook aan de eigenaren van een perceel grond waarvoor de onteigeningspro cedure gestart is vroegen we een reactie op de gang van zaken. De heer A. Veerman zei niks van een onteigeningsprocedure te weten en vroeg of we het niet bij het verkeerde eind hadden. Hij zei de Dorpskrant weken niet te hebben gelezen, omdat hij het veel te druk had met het afwikkelen van stormschade. "Als het zo was dan had hij hierover wel schriftelijk bericht gehad", zo antwoordde hij. De heer T. Vos, een echte Zevenhuizenaar, vindt het erg dat er zoveel woningen gebouwd moeten worden op agrarische grond. "We zitten in een agrarische plaats. Daar vechten we voor. We vinden dat er genoeg woningen zijn. Er worden huizen gebouwd voor jongeren van 18, 19-jarigen, jongeren die helemaal nog niets van het huishouden afweten. Ook voor mensen die scheiden en er komen maar mensen van buiten de gemeente bij. Daar moeten we voor waken. Als we dat niet doen dan hebben we hier straks een massa huizen, een massa glas en een massa bomen. En over 10 jaar staan de huizen leeg. Laat ze de tuinders maar naar Groningen stuiten daar is nog genoeg land en hier de boeren maar eens in hun waarde laten die nog voor eten zorgen. Denk maar eens aan de oorlogsjaren. Nu worden we in de stront getrapt". Fa. V.d. Bogert: De heer H. v.d. Bogert stelt niet te beroerd te zijn om met de gemeente te onderhandelen, wat ze al vijf jaar laten doen door een onteigeningsdeskundige, de heer Van Zanten. Laatstgenoemde had het druk en beloofde terug te bellen....??... Zaterdag 3 maart: dokter. Ensing, Dorpsstraat 196, Zeven! zen, tel. 01802-1204. Zondag 4 maart: dokter! Renssen, Hoefweg 74. Bleiswijk, 01892-14085. Spreekuren gezinsverzo Zevenhuizen: ma, di. do en 9.00-10.00 uur, tel. 2622 Moerkapelle: ma en woe 8 uur, tel. 2589. Spreekuren maatschapp^ werk: Zevenhuizen: ma er 12.00-13.00 uur, tel. 2622. Moerkapelle: di 12.00-13.00 tel. 2589. stichting sos telefontf hulpdienst rijnmond Dag en nacht bereikbaar een gesprek van mens tot®^ TEL. 0 1 0- 4 36 2244 Kruiswerk Midden-HoA» wijkgebouw: Dorpsstr. 01802-1280; spreekuur», pleegkundigen en uitleen art™ maandag, woensdag, vrijdag - u. tel. 01802-1280 Acute hulpvragen v00!^3!» nacht en weekenddienst: tel. f1 29466 en op werkdagen 16.30 u. tel. 0 1 828-17377. Ledenadm.: Centraal Gouda, tel. 01820-29466. j V.B.O.K. Hulp aan moe» kind bij ongewenste zwange Tel.: 01802-2947 enOl79rH' Landelijk: 033-620244 Onafhankelijk informatie blad. Verschijnt eenmaal p» week op woensdag in een oplage van 16.000 exemplaren. Redaktie-adres: Drukkerij Elget-m8 Dorpsstraat 62a 2761 AG Zevenhuizen Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Tel. 01802-2289 Fax. 01802-345" of: Noordeinde O 2761 BN Zevenhuizen Tel. 01802-1653 De redaktie van de P(,rP' krant stelt zich niet kelijk voor de inhoud vat advertenties en ingezon' mededelingen in deze Bovendien behoudt zt]zu het recht voor, zonder oP van reden, advertentie6* j publikatie in de dorp6 1 weigeren.

Dorpskrant | 1990 | | pagina 2