loove rolstoelen nam nieuwe ivisvesting officieel in gebruik Opening van Zaken: Dpening van Zaken imlBImiÊÊSÊmm Dorpskrant 383/31 oktober 1990 pagina 19 Uhuizen- Het gaat "Doove rol- jelen" maar om één ding, nl. "De te voorziening voor de cliënt", lie cliënt is de gehandicapte, lis ouders of verzorgers, of de teling waar hij verpleegd wordt. I worden door technische verte- liwordigers optimaal voorgelicht ibegeleid, immers de aanschaf van fcrolstoel met de voor de gebruiker Jüzakelijke aanpassingen vereist ■nodige zorgvuldigheid, lie clientele nog beter van dienst lain en vooral ook meer kantoor- Me te hebben, werd vorig jaar de luw gestart van een fraai bedrijf- Indop het Nijverheidscentrum in «Éuizen. Het werd gerealiseerd door de bekwame vaklieden 'hand matig', specifiek op de wensen en gericht op de handicap, worden uit gevoerd. 'Doove rolstoelen' geniet voorname lijk bekendheid in de Zuidhollandse en Brabantse regio. De gemeente Tilburg herbergt een filiaal van Doove rolstoelen. De 26 jarige zoon Jan, zijn rechten studie afrondend, inmiddels net als zijn zuster dat al voor hem was, is, na twee jaar, aardig ingeburgerd in de zaak, waarvoor hij en zij, de liefde met de paplepel kregen ingegoten. Zijn vrouw Annemarie draait ook al mee in het bedrijf dat werkgelegen heid schept voor ca. 35 mensen. lingslanden worden door Doove al tijd gesteund in 'gratis' leverantie van tweedehands rolstoelen, met de ge dachte dat mensen in ontwikkelings landen reuze handig zijn en van drie oude rolstoelen er twee goede zullen maken. "We leven hier in Nederland in een welvaartsstaat, dus kan de gehandicapte daarvan profiteren en het beste hulpmiddel, met vergoe ding van instanties, verkrijgen. Vol- doeq de rolstoelen na een paar jaar niet meer, dan worden ze afgedankt. Wij zijn blij om partijen tweede hands rolstoelen voor een habbekrats - zeg zo'n vijfentwintiggulden per stuk - te kunnen kopen en er anderen blij mee te maken". De Graaf Bouwbedrijf Moerka- en heeft als huisstijlkleuren w/wit en Magenta-rood. Het 's terug te vinden in het pwelogo. Een vierde deel van een r '°opt door de eerste twee let- P van Doove en de 'r' van rol- (elen.... nieuwe pand, dat zeer doelmatig opzet is heeft als kantoorruimte vierkante meter, evenals de •oom. De werkplaats plus op- "We heeft een omvang van 11000 vierkante meters. F getrouw is efficiënt ingericht met LPj im ^kelijke uitstraling, bezoeker/cliënt in de hal Irrf j00m' 9een nummer is KSj?r receptioniste vriende- r°rdt ontvangen. Tweede pand Doove hJ! n Weten c'at °P het bedrij- Ljln reeds een pand staat dat LmR.bo°d aan "Doove rol- ,s thans, na de verhui- van de inboedel naar het nieuwe J at vrijdag jl. officieel geopend /frik door een andere - p.. ,t bedrijf nl. "Doove Me- m,.. zusterbedrijf beweegt zich mm en is Sericht op ver- iLit e!?a'en ter preventie van I ziekoni v/^rliggen van langdu- fcjorr was tot dusver in iï gevestigd. Van beide be- Klik® mevr°uw K. Doove- Brmsn en' ,na het overlijden van i sinds tien jaar, de directie. 82^1^' ^00ve B.V. staat voor zd I??8* en ervaring op het Ijechriiek ro'stoe'~ en revalida- Fr!Uananbe")k dealerbedrijf Fche po °?ve binnen de is var, ii fzondere positie in. k?*markten thuis, heeft Finn zaken door jarenlange SineiaonkPjSHn9 en ontwikke- Lvgen bedrijf en cliëntgerichte ften 'aatste heeft zeker te de aanpassingen die Leuk is het te horen dat een groot aantal van hen uit Zevenhuizen en directe omgeving afkomstig is. Hoe Doove begon "M'n ouders begonnen zo'n 24 jaar geleden in Rotterdam-Noord met de verkoop van allerlei revalidatie- hulpmiddelen, van looprekken, ledi kanten tot electrische hulpmiddelen en toiletartikelen, douche-stoelen, po-stoelen enz. Toen de zaken toe namen moest er uitgebreid worden en vonden m'n ouders een pand in Blijdorp. Dit is tot op heden daar blijven bestaan, alleen is er een los koppeling gekomen van 'Doove ripple service' (nu Doove Medical) en 'Doove rolstoelen'. 'Doove rolstoe len' verhuisde naar de Swanlaweg in Zevenhuizen. Hier hadden we een uitstekende werkplaats langs de Swanlaweg in de gehuurde, grote loods en hadden aan de voorzijde een showroom. Omdat we graag zelf wilden bouwen werd een eigen pand op het industrieterrein gerealiseerd dat in 1983 werd geopend. Van lieverlede groeide Blijdorp uit z'n jasje en werd besloten om op het industrieterrein een tweede pand te bouwen en 'Doove Medical' ook naar Zevenhuizen te laten verhuizen. Dat is inmiddels gebeurd en nu heb ben we twee bedrijven op het in dustrieterrein. Beide bedrijfspanden hebben een showroom. Aan het Nijverheidscen trum 12treft de bezoeker bedden en matrassen e.d. aan tegen decubitus. In de showroom in het nieuwe pand, staan tal van rolstoelen, looprekken, en andere aanpassingen om zich voort te bewegen. Van elke groep artikelen hebben we er een paar in huis. Wil een cliënt iets anders, het kan, dan bestellen we het. In de showroom staan zo'n 50 a 60 mo dellen". Sociale bewogenheid Het bedrijf toont zich 'sociaal bewo gen', want acties voor ontwikke- gerichte aanpassingen, in het bijzijn van een vertegenwoordiger van de 'betalende' instantie (verzekering of overheid). Stichting ter nagedachtenis aan vader "Ter nagedachtenis aan m'n vader, die in het bijzonder begaan was met het lot van gehandicapte kinderen, is er een stichting in het leven geroe pen die telkenjare aan een aantal wensen van bewoners van instellin gen c.q. kinderdagverblijven, tehui zen voor gehandicapten enz. tege moet zal komen. Ons bedrijf reserveert voor dit doel einde jaarlijks een bepaald budget en stort dit in een speciaal hiervoor be stemd fonds dat door een stichting wordt beheerd. Met het oog op de opening hebben we een aantal in stellingen, kinderdagverblijven en dergelijke, aangeschreven. Gehandi capte kinderen mochten hun wens(en) kenbaar maken, variërend van vliegen in een mandje onder een hete luchtballon tot het zingen van een duet met-een bekende zanger. Uit de stapel wensen die ingezonden werd hebben we een selectie ge maakt. Zo wordt de wens van een gehandi capt meisje dat graag naar Legoland wil, vervuld. Zij gaat dit samen met haar ouders doen. Een ander meisje brengt, met begeleiding, een bezoek aan de mini-Playbackshow van Henny Huisman. Een groep pupillen van een tehuis in Alphen a.d. Rijn gaat naar de 'Manege zonder drem pels' in Bennekom, waar zelfs zwaar gehandicapten (bedlegerigen) tussen twee paarden in, in een soort draagmat, de genoegens van het paardrijden kunnen beleven. Het te huis "Craeyenburg" uit Nootdorp wilde een bekende zanger of zange res op bezoek. De bewoners krijgen een avondvullend programma in de aula. Een kinderdagverblijf Roosendaal- een groep van 60 gehandicapten- gaat per bus een dag met volledige verzorging, genieten in een subtro pisch zwemparadijs. Een groep van een Kinderdagverblijf uit Gouda brengt een bezoek aan de skibaan "Casa Blanca" in Antwer pen. "De stichting is nog heel pril en nog niet functioneel, maar de doelstelling wordt al uitgevoerd", aldus Jan Doove. vlnaie gebouw op het bedrijventerrein in Zevenhuizen, gebouwd door Bouwbedrijf De Graaf, f3 terecht een aanwinst voor dit terrein genoemd worden. Hierin is gevestigd: Doove moeien. Dankzij de firma Doove zijn inmid dels veel gehandicapten in Polen, Roemenië, Angola, Chili en andere landen, gelukkig gemaakt met een rolstoel, kruk, rollator, driewielfiets enz. Wat het laatste betreft: Een jaar of tien geleden was Doove uitvindder van een fiets die twee wielen aan de voorzijde had en één achterwiel, in tegenstelling tot de gebruikelijke ge- handicaptenfiets met twee achter wielen. De fiets is enorm positief ontvangen door de gehandicapten, want deze konden nu, zonder zich om te draaien, bekijken of ze door een be paalde opening konden met hun fiets. Inmiddels is de produktie door Doove gestaakt omdat concurrentie vanuit het verre oosten hen hier toe noodzaakte. "Wij doen alles zelf en produceerden niet aan de lopende band, zoals die landen. Arbeidsloon ligt hoog en schroefjes boutjes en moeren in draaien, passen, meten en alle an dere handmatige verrichtingen wa ren zeer arbeidsintensief..." Goede werksfeer De werksfeer in dit bedrijf waar de gemiddelde leeftijd van de medewer kers rond de 30 jaar ligt, is uitste kend. Zowel het administratief per soneel, de leidinggevenden als de technici zijn op elkaar afgestemd. De technici zijn hier geen 'robots' die de hele dag geestdodend werk doen. Het zijn kunstenaars, waar het spe cifieke aanpassingen betreft. Ze hebben gevoel voor de gehandicapte medemens, worden betrokken bij de wensen die door deze cliënt of diens verzorger worden geuit enbieden oplossingen. De technisch adviseurs zijn tevens vertegenwoordigers die onderhan delen met leidinggevenden aan re- validatie-centra, met mensen van de ergo- en fysiotherapie spreken en met hen overleg voeren over een aan te kopen rolstoel met op de cliënt- Een feestelijke receptie Zevenhuizen- Terwijl de regen in plassen neervalt, studenten auto's van gasten elders parkeren op het industrieterrein, klinkt in de grote, tot receptiehal omgebouwde werk plaats, jazzmuziek van een viermans formatie. Genodigden, terug van de rondleiding door dit nieuwe, fraaie, door Bouwbedrijf De Graaf uit Moer- kapelle gebouwde pand van Doove Rolstoelen, ontmoeten elkaar of staan, al dan niet met een glaasje dromerig te staren over de akker bouwlanden die gehuld zijn in een regensluier. Zij allen wachtend op de dingen die komen gaan En dan wordt de heer mr. M.W.J. Menken, hoofd van de afdeling 'ge handicapten' van het ministerie van Sociale Zaken, in zijn rolstoel het podium opgereden voor de ope ningstoespraak Toespraken Omdat een bedrijf als 'Doove Rol stoelen' zich geheel heeft gericht op de gehandicapte, stond deze dan ook centraal op deze openingsmiddag. menleving en gaf voorbeelden waar bij gehandicapten hulp afwijzen. Tenslotte ging hij in op de nieuwe 'leefvoorzieningenwet' waarbij rol stoelen vanaf één loket toegewezen kunnen worden en schetste het tra ject van 'zorg' van de instanties. Hij vertelde van de voornemens om re gionale 'hulpmiddelencentra' te stichten op vier plaatsen in Neder land waar demonstraties van die hulpmiddelen gegeven kunnen wor den. Uiteindelijk kwam hij weer bij zijn uitgangspunt terug: de mondigheid van de gehandicapte in de samenle ving. "Het gaat niet zozeer om de gehan dicapten, maar meer 'zijn wij zelf niet gehandicapt in de attitude t.a.v. de gehandicapte mens? Ik wens de fir ma Doove en medewerkers veel suc ces bij het beter doen integreren van gehandicapten in de samenleving". Jan Doove, zei verheugd te zijn dat zoveel genodigden, onder wie o.a. burgemeester en mevrouw Van Gent, aanwezig waren, prees de mentaliteit van de medewerkers in casu de verhuizing, welke ook door werkt in het dagelijks werk. De heer Menken schilderde deze beslist niet als 'zielig' af, integendeel. "Invaliditeit is een zichtbaar gebrek; je bent gestoord in je handelingen. Het hebben van een handicap is een 'zich bellemerd voelen'. Ik denk niet dat één en ander in een bepaalde relatie hoeft te staan". Hij gaf als voorbeeld twee meisjes van 18 jaar. Het éne meisje in een rolstoel, b.v. woonachtig in het "het Dorp" bij Arnhem- zonder drempels (architectonische belemmeringen noemde hij dat) en de ander op de dansvloer met een wipneus, waar door ze zich uitermate gehandicapt voelt. Hij vertelde zelf 6 weken te vroeg geboren te zijn, sprak over geboorte trauma en vervolgens toonde hij van uit eigen ervaring hoe reacties van anderen opgevat kunnen worden. Vanuit zijn doorzetting rondde hij een universitaire studie af, sprak over prestatiemoraal, integratie in de sa- "U geeft blijk van flexibiliteit en vak manschap om zo onze reputatie op service-gebied hoog te houden". Voorts zette hij z'n moeder, directeur mevrouw Kitty Doove in het zonne tje. Zij is belast is met de uitvoerende kant van Doove Ripple service (nu Doove Medical) en Doove rolstoelen. "Schijnbaar op de achtergrond, doch echt aanwezig, streng, maar recht vaardig. Dankzij haar doorzettings vermogen is het dat we vandaag deze opening vieren". Hierna maakte de heer Doove de gelukkigen bekend aan wiens wens gevolg is gegeven, n.a.v. de stichting die in het leven is geroepen ter nage dachtenis aan de overleden vader Doove (zie artikel elders op deze pagina). Vertegenwoordigers van de betrokken instellingen e.d. namen daarbij symbolisch de prijzen in ont vangst.

Dorpskrant | 1990 | | pagina 19