'68 BENTHUIZEN Afscheidnemer! van een gemeenteraadslid lid De heer J. Roggeveen neemt afscheid als gemeenteraadslid van Benthuizen uisplein jerkerk Jim Dorpskrant 389/12 december 1990 pagina 19 ife^W'n^erTiro- IS huisplein. Van iW oiir trden 0.a. "der Ie jjL?'* K tf Fran?°is Jf ster BSC '68 had ei- verdiend dan de 2-2 Trainer Rolf Jans jsers zoeken voor Ben tier Foortse en Askold J Graper, Eric Pos en [npleteerden het elftal, I geweldige werklust tot Itoatwilde komen. Wat [met de wedstrijd van jen RA VA! De kansen [niet benut. In de 23e lep Vermeulen een vrije ■stond een geweldige |oor het Postalia doel jngernietin. In de 33e ■Schel de Bruin de bal in jafschopgebied te pak- 3 het hele veld over, [een passeerde hij John scluis 1-0. Het werd niet Iwant in de 45e min. s een vrije trap ne- ii streep joeg hij de bal 1-1. Geladen kwamen taren aan de start voor iPeter ter Luun schoot last. Frank Vis knalde nenkant van de lat en wrdam schoot centi- 20e min. viel er [aan de andere kant. De i een comer van Cor knie van Richard jen John Windhorst had iDegroen-witten voch- I voor de gelijkmaker en In. was het raak. Rein |K de bal hoog voor in ti en het was de hard- Invoerder Aad den Boer lopte 2-2. De strijd om [treffer laaide hoog op [oor de prima leidende [r A. v. Elleswijk binnen [houden. [rogramma Ussel- Het Raad- ieuwerkerk nadert z'n fcieel gebeurt dat met peming van het kanto- ^annex politiebureau, 1 20 december om or Commissaris van de J- S. Parijn. fPol Hermandad" zal Heit extra luister bijzet- 1 kinderkennis ^niberisheteenfees- a:lt de weekmarkt staat teken van de nade- n«n 14.30 tot 18.00 twderkermis op het s-Avondsom 19.00 I. rllchting op het plein ma tot 21.00 uur een rkest een vrolijke Jre zal brengen. P°t van een glaasje l'en ander hart en |ment 1 U19a Lowina en - in de kerstsfeer j6,. jStman kleine »i!u deren ukdelen 7 het winkelcentrum Filmvoorstelling: IlSuuf1?8 Moreau. plaats dorps- Benthuizen- Bekenden nemen afscheid. Ze gaan weg. Niet uit Benthuizen, maar wel als raadslid. Eén van hen is de heer HMSmit die voor de WD van 1984 tot 1991 in de ge meenteraad zitting had. De laatste, 4 1/ 2 jaar als fractievoorzitter. "Waarom besloot u niet meer als raadslid terug te keren?" "Dat heb ik niet besloten. Door de her indeling per 1-1-'91 hebben er op 28 november j.l. verkiezingen plaatsgevon den. Op de verkiezingslijst, samengesteld uit kandidaten van de drie op te hefifen gemeenten, sta ik op de vijfde plaats. We hebben als WD in de nieuwe gemeen teraad slecht drie zetels verworven, van daar dat ik niet meer als raadslid terug keer". "Hoe bent u destijds in de gemeentepo litiek verzeild geraakt?" "Nadat ik in 1967 in Benthuizen was komen wonen, ben ik verzeild geraakt in het verenigingsleven en lid geworden van de afdeling Benthuizen van de WD. Daarvan ben ik ook bestuurslid (secreta ris) gewest. De gemeentepolitiek trok me wel en via het lidmaatschap van de Commissie van Advies en Bijstand van het College van B. en W. was een raadslidmaatschap een logische stap. De afdeling van de VVD en de kiezers gaven mij het vertrouwen". "U koos voor een bepaalde politiek. Waarom?" "De beginselen van de liberale politiek, verwoord met vrijheid, verantwoordelijk heid, verdraagzaamheid, sociale- recht vaardigheid en gelijkwaardigheid, spra ken en spreken mij het meeste aan. Het zijn voor mij de bouwstenen voor een daadwerkelijke en praktische sociaal-de mocratische politiek". "Wat vindt u in de periode van uw raadslidmaatschap verbeterd in uw ge meente?" "De voorzieningen. En dan denk ik aan het nieuwe bedrijventerrein, de sporthal, het dorpshuis, de peuterspeelzaal, het kruisgebouw, het volkstuincomplex, de ijsbaan, dierenweide, openbaar groen en openbare verlichting. Diverse van deze zaken vonden hun basis in particulier initiatief vanuit de burgerij. Dat is een goede zaak waaraan je met plezier meewerkt. Ook moeten de ont wikkelingen worden genoemd ter oplos sing van de milieuproblematieken. Op ruiming oude olietanks, apart ophalen van het chemische afval, composteren etc. Er mag gerust gesteld worden dat de gemeente Benthuizen hierin een voor trekkersrol heeft gespeeld". "Wat had beter gekund?" "De sportvelden van het voetbalcom plex". "Wat was uw stokpaardje?" "Vrij liggende wandelroute rond het dorp en dat ei genlijk de totale be- bouwde kom van Benthui zen best als een totaal woonerf ingericht had kun nen wor den". "Vindt u dat u bij gedragen heefaan hetgeen tot stand is gekomen?" "Het fijne van de gemeentepolitiek in Benthuizen is altijd geweest, tenminste zo heb ik dat ervaren, dat je gezamenlijk als raad- en het gaf dan niet welke politieke kleur je had- werkte om iets tot stand te doen komen. En ik denk dat ieder raadslid hierdoor zijn bijdragen heeft kunnen leve ren en iets herkent van zijn eigen in breng". "Heeft u ook weieens gedacht te falen op bepaalde punten?" "Eerlijk gezegd eigenlijk niet. Zeker, er waren weieens momenten dat je dacht 'dat zit niet goed', 'dat gaat niet de goede kant op'. Maar meestal ontbrak dan wat meer achtergrond-informatie. De openheid van bestuur en de zorgvuldi ge voorbereiding waarin we werkten en de enorme bereidheid van het ambtena ren-apparaat bezorgden je dan de beno digde informatie. Zeker, achteraf komen er altijd zaken naar voren uit de praktijk, waarvan je dan zegt: "Dat had wat anders gekund". Maar in het algemeen waren het dan toch slechts dingen, als je er rekening mee had kunnen houden, wei nig zouden hebben afgedaan aan het besloten eindresultaat". "Het raads-en commissiewerk nam veel vrije tijd in beslag. U kreeg daarvoor een vergoeding. Vindt u die in overeenstem ming met de uren die u maakte?" "Als je dit werk wilt doen- en dat geldt eigenlijk ook voor het verenigingswerk- dan moet je nooit de financiële vergoe ding in de afweging meenemen. Het kost je eerder geld en als er een vergoeding tegenover staat dan is dat mooi meegeno men. Ik ben er dan ook niet één, twee, drie voorstander van dat het naar zakelij ke normen betaald moet gaan worden. Om dit werk te doen moet je een zeker idealisme hebben. De winst/ het rende ment, om deze termen dan toch te ge bruiken, vind je in het feit dat je iets kunt betekenen voor je medeburgers, dat je zaken kunt toetsen aan je eigen principes een beginselen, en dat het geheel ook een verrijking van je eigen leven is door het opdoen van ervaring en kennis op andere terreinen dan waar je beroepsmatig da gelijks mee bezig bent". "Was het dan meer een hobby?" "Eigenlijk niet. Een hobby kun je doen wanneer je zin hebt en stoppen wanneer het je niet meer aanstaat. In dit werk ligt toch ook een verantwoordelijkheid en plicht om zeker de verkozen periode af te maken en eraan te werken. Het is echt geen achteroverleun-situatie". "Vindt u dat de gemeenschap zich wei eens dankbaarder mag opstellen t.a.v. het gemeentebestuur?" "Ik denk dat dat niet aan de orde behoeft te zijn. Door de verkiezing word je als het ware door de burgers ingehuurd om zo goed mogelijk hun belangen binnen het totaal van belangen van de gemeenschap te laten meewegen. En dat de burgers de zaken kritisch volgen is alleen maar goed. Dat prikkelt het gemeentebestuur en dat is prima. Wel moet de burger beseffen dat een verkozen raadslid er niet zit om spe cifiek een eigenbelang van de burger te vertegenwoordigen. Gebeurt dit wel dan stel ik gewoon dat het betreffende raadslid ene de burger gewoon niks snapt van de functie van het gemeentebestuur" "Zou u de bevolking kritischer wensen er meer bij betrokken?" "Ja, maar dan meer positief opbouwend kritischer. Er wordt teveel van het feit uitgegaan dat er alleen maar rechten zouden bestaan. We hebben allemaal ook plichten. Ook zie je en hoor je zo gauw :"Oh, dat kost geld. Laat de gemeen schap dat dan maar betalen". De be trokkenheid moet toch uit de burger zelf komen. Het is dan ook zo merkwaardig dat je in deze tijd, waarin je zo vaak beluistert 'ik heb recht hierop en 'recht daarop'men zo slecht gebruik maakt van dat éne zo belangrijke democratische recht van stemmen bij verkiezingen! Zie de laatste uitslag maar van de herinde lingsverkiezingen. Opkomst slechts 63,, "Hoezou dat volgens u kunnen verbete ren?" "Openheid van bestuur, ondanks dat de burgers hun vertegenwoordigers hebben gekozen, toch de burger blijven betrekken bij de politiek, b.v. door burgers in raads commissies. Door een goed voorlich tingsblad door de gemeente uit te geven. Ook de pers kan er een grote bijdrage aan leveren en dan niet alleen publiceren als er sensatie is of juist alleen de negatieve kanten verwoorden. Overigens hebben we in Benthuizen daar over het algemeen niet over te klagen gehad. Het gemeente blad "Carillonklanken", "De Haagsche Courant" -editie "Zoetermeer", tot voor een jaar, toen mevrouw R. Oosterop er nog werkte en dan nu "de Dorpskrant", besteden veel aandacht aan het wel en wee in de gemeentepolitiek". "Wat sprak u het meest aan in uw raadsperiode?" "Dat je gezamenlijk als raad iets kunt doen. De politieke verschillen eigenlijk geen betekenis hebben omdat je met elkaar tot resultaat wil komen voor de gemeenschap in je gemeente. Ik ben er dan ook voorstander van dat alle politieke partijen moeten stellen: bij gemeentelijke verkiezingen geen landelijke politiek. Er moet aan de burger duidelijk worden ge maakt dat gemeentelijke politiek iets heel anders is dan landelijke politiek. Ik denk ook dat, als we dit doen, de burger zich ook veel meer betrokken zal voelen bij de gemeentelijke politiek. Immers, het staat dichter bij zijn huis. Dus geen optreden meer van landelijke kopstukken bij ge meentelijke verkiezingen. "Zou u deze periode over willen doen?" "Neen. Ik zie geen redenen waarom ik deze periode over zou willen doen. Eén ding is zeker, dat ik het niet had willen missen". De ervaring had misschien een wat an dere benadering/werkwijze opgeleverd en wat nuance-verschillen in standpunten en besluiten. Maar ik denk dat het resul- taat niet veel anders was geweest" "Heeft u nog wensen t.a.v. uw nieuwe, heringedeelde gemeente?" "Er ligt een wensenlijstje door de raad van Benthuizen aangenomen en die zag ik gaarne punt voor punt gerealiseerd de komende drie jaren". Heeft u nog een boodschap voor de nieuwe gemeente?" "Gebruik het jaar 1991 om een goede gemeentelijke organisatie op te bouwen en om duidelijk de financiële positie van de nieuwe gemeente op tafel te krijgen". "Gaat u zich straks niet vervelen?" "Ik denk het niet, hoewel het wel anders zal zijn. Het is de bedoeling dat ik via fractie-begeleiding betrokken zal blijven bij het werk en ik vind dat ook wel be langrijk. Ik ga ervan uit dat onze drie raadsleden de termijn tot 1994 zullen uitzitten, maar moet ik toch onverwacht opdraven dan wil ik wel voorbereid zijn. En verder heb ik nog vele andere inte resses". Heeft u nog andere hobby's c.q. vrije tijdsbesteding?" "Ja, ik ben imker met momenteel 7 vol ken. Ik heb een volkstuin op het complex te Benthuizen en ik heb af en toe het werk als penningmeester van Veilig Verkeer Nederland afdeling Benthuizen". Benthuizen- De 66-jarige Jan Roggeveen heeft acht jaar in de gemeenteraad van Benthuizen gezeten voor de PvdA. Hij besloot zich- mede gezien zijn leeftijd- niet meer verkiesbaar te stellen, terwijl de toenemende grootte van de gemeente na de herindeling daarbij ook een rol speel de. "Mijn scholing is ook niet zo hoog dat ik het raadswerk makkelijk doe. Neem b.v. het lezen van de stukken. Ik heb twee uur nodig tegen wat een ander in één uur leest. Toch ben ik blij dat ik raadslid heb mogen zijn en destijds met voorkeurstem men gekozen ben. Ze hebben me eigen lijk opgejut om me verkiesbaar te steFlen. Riet Köper werd lijstaanvoerder. Zij was import had ook veel hart voor de gewone man, maar ik kende meer mensen en de plaatselijke situatie." Roggeveen is een man die normaliter weinig woorden verspilt, niet snel op de voorgrond treedt, maar het is een beetje moeilijk om uit z'n pretogen op te maken of hij iets nu serieus meent of dat hij een grapje maakt. Bescheiden is hij in ieder geval, want het interview dat middels een correspondentie verliep, leverde nauwe lijks stof tot schrijven op. Gelukkig bleek hij bereid op mondeling gestelde vragen in te gaan.... De heer Roggeveen is blij dat de PvdA in de loop der jaren toch het vertrouwen van de werkende mensen heeft gewonnen. "Destijds begonnen als SDAP kostte het heel veel moeite om de partij van de grond te krijgen. Benthuizen was 40 jaar gele den oer-conservatiefMoetje voorstellen. Ik kom uit een SGP-gezin. Als jongen werd ik opgevoed zoals ds. Kersten het zei. Die wist hoe het moest. Toen ik op 18-jarige leeftijd te werkgesteld werd in Duitsland werd mijn blik verruimd en toen ik terugkwam was mijn mening veran derd. Van lieverlede kregen anderen ook een andere mening, durfde men meer. Er was een zeer gemotiveerde kern die huisbezoeken ging afleggen om de hand arbeiders van ae noodzaak van een eigen partij te overtuigen. Ach en toen is er ook nog een handgemeen geweest en ver volgens, in het verlengde daarvan iemand gevallen met de dood tot gevolg. Ja dat zijn herinneringen die vergeet je niet gauw. Het is fijn dat wij als socialisten wat hebben kunnen doen voor de gewone man. Zelf ben ik altijd handarbeider ge weest. Metselaar. Bij Bontenbal in Zoe termeer en bij Groen en Bregman en tenslotte bij Huurman in Delft. In de loop der jaren is de situatie in Benthuizen veranderd. In het voordeel. Het leefklimaat is in z'n algemeenheid stukken verbeterd. Er is meer burgerlijke inspraak en er wordt geluisterd. De sa menwerking in de raad is uitstekend. Dit sprak me bijzonder aan in z'n algemeenheid is de bevolking van Benthuizen ook plezieriger geworden in de omgang, zijn meningen niet meer zo erg zwart/wit. Neem b.v. dorpshuis "De Tas". Dat was 25 jaar geleden een plaats des verderfs. Nu heeft zelfs de SGP met de verbouwing ingestemd. Dat is fijn, want het is gewoon een cultureel centrum. Verder is er best veel aandacht aan het milieu geschonken. Het milieu gaat ons zeer ter harte. Neem b.v. de gifbestrijding. De gemeente is nog steeds niet gifvrij al is men op de goede weg met de biologische wijze van aanpak. Gelukkig stond ik j in de ?<t strijd voor het milieu niet al leen en ik zie verbe- t e ring Neem b.v. de Ring vaart waar ik langs woon. Jaren was er geen kroos en dat begint nu weer te komen, dus is de natuur zich aan het herstellen". Jammer vindt de heer Roggeveen zaken als het onnodig knotten van de wilgen langs de Ringvaart. Hij denkt dat dit nu weer gedaan is om de kruin breder te maken.... Hij stelt dat het raadswerk hem zeer nauw aan het hart lag, het eigenlijk meer een hobby van hem was. Dat er een vergoe ding voor het raadswerk wordt gegeven vindt hij geen vereiste. Hij heeft zich gewoon ingezet voor z'n medemens en z n dorp en vindt dat min of meer vanzelf sprekend. Hij heeft van z'n raadsperiode genoten, maar zou deze ook nog wel over willen doen; denkt het dan zelfs beter te doen... Valt er een aarzeling in z'n stem te be speuren dat hij eigenlijk nog wel een poosje raadslid had willen blijven? En dat de herindeling daar een streep doorhaal de??? Net als de andere scheidende raadsleden heeft hij ook nog wel een wens voor de nieuwe gemeente Rijneveld. "Dat er beter stadsvervoer komt" "U zult het raads-en commissiewerk straks vast missen". "Ja, maar ik heb nog van alles te doen hoor. Ik mag graag vissen, dammen en kaarten. Ik ben ook nog lid van de schaak club en ga ook wel eens graag met m'n vrouw op stap. We hebben ook kinderen en kleinkinderen, dus er valt van alles te beleven lacht de heer Roggeveen. l

Dorpskrant | 1990 | | pagina 19