ZEVENHUIZEN Afscheid burgemeester A.H. van Gent.... Bij afscheidnemen hoort een beetje achteromkijken. Van Waddinxveen naar Zevenhuizen Dorpskrant 390/19 december 1990 levenhuizen- Het valt niet mee om acht en een half jaar op één pagina Dorpskrant te krijgen. 1 verband met het naderend afscheid van burgemeester A.H. van Gent, 'ie per 1 januari vertrekt vanwege de herindeling en bovendien precies Ieen maand later 65 jaar hoopt te worden, kijken we achterom en staan uestil, terwijl de tijd doordraait...het heden wordt alweer verleden op de grens van de toekomst.... Iln de periode 'burgemeester A.H. ■van Gent' is er het nodige gebeurd in «Zevenhuizen. Misschien niet zo schokkend, maar toch wel opmer- Ikelijk. Neem bijvoorbeeld het nieuwe ge meentehuis: beeldbepalend in het centrum van het dorp. Voordien, als een soort voorbereiding hierop, werden winkels met daarboven een aantal appartementen gerealiseerd. Een vervolg erop was de totstandko ming van het Raadhuishof: in twee fasen. En wat te denken van de bibliotheek: waar een plattelandsgemeente al niet toonaangevend in kan zijn! Een unieke voorziening die optimaal functioneert door een goed beleid en veel vrijwillige inzet Zo kreeg Zevenhuizen een nieuwe, modem opgezette, dorpskern. Een bekroning op zijn inzet, vormt ongetwijfeld de voortzetting van de woningbouw in het nieuwe uitbrei dingsplan "Swanla", hetgeen heel wat hoofdbrekens, flexibiliteit, tact en vastberadenheid heeft gekost Sociaal Fonds en Stuurgroep Ontwikkelingssamenwerking Wat minder in beeld, maar toch op merkelijk, is bijvoorbeeld de instel ling van het Sociaal Fonds, als een oalletje opgeworpen, opgevangen door de politiek De Stuurgroep Ontwikkelingssa menwerking kwam eveneens op ini tiatief van Zevenhuizens eerste bur ger van de grond en heeft gestalte gekregen, waarbij nu het accent ligt op de bewustwording van de inwo ners inzake Ontwikkelingssamen werking. Met de zekerheid dat de Stuurgroep een breed draagvlak heeft, met mensen die zelf Ontwikkelingssa menwerking in de praktijk hebben gebracht, kan de heer Van Gent straks met een gerust hart terugtre den. Waddinxveen Het echtpaar Van Gent ver huist half januari naar Wad dinxveen. Terug naar de plaats van her komst, want de heer Van Gent werd er geboren en is er getogen. Was, na een periode van 8 jaar bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam, 16 jaar secretaris "Oosteuro pa" bij het Nederlands Cen trum van Handelsbevorde ring. De eerste 5 1/2 jaar van laatstgenoemde 'baan' com bineerde hij met zijn wethou derschap voor de Partij v.d. Arbeid in Waddinxveen. Daarna werd zijn wethouders 'ambt' een dagtaak. In totaal had hij deze functie 9 jaar. Hoe bepaalde feiten in het leven kunnen verlopen moge blijken: Toen de heer Van Gent tus sentijds wethouder werd volgde hij de heer P. Lips op: de vader van de huidige burge meester van Moerkapelle en (misschien) de aanstaande burgemeester van de nieuwe heringedeelde gemeente "Moerhuizen". Zo lijkt het of de fakkel wordt doorgegeven, ook al is de kleur anders Het vraaggesprek goed kende u Zevenhuizen toen u l ?r de burgemeesterspost van Zeven- en solliciteerde?-'A.ardig goed. Van- Eu- 'e" ^at 'k vHj dichtbij woonde; aïïi?Tn ''9* op ca. 8 kilometer af- l/JuIk kende echter niet meer dan °°guit zo'n tien mensen. Het beeld dat •an Zevenhuizen had,was dat er vrij l(«ging" 6n '1e' Er n'et bekrompen aan Waarin verschilt Zevenhuizen van Waddinxveen? 'Wal on//" 'n schaalgrootte; de bestuurlijke /•attingen verschillen niet zoveel. Ver- zou deze vraag wel uitgebreider kun- L' J"orden beantwoord, al naar gelang 'J Paa'd aspect waarop je eventuele ^schillen wilt bekijken" W Zo n ster'ce binding met ,fJ nxveen dat u om die \.en dQar weer een huis kocht? tyaj,Was niet de bedoeling dat we in «Minxveen zouden gaan wonen na y.Pensionering. Helemaal niet. We antwoorden "ja". Binnen de mogelijkheden is er steeds rekening gehouden met wensen en me ningen van belanghebbenden. Goede ar gumenten worden praktisch altijd geho noreerd. Soms vindt men dat een verras sing, maar het is een vanzelfsprekend heid. Wie ermee te maken heeft gehad, kan het bevestigen". U denkt niet dat er ergens gefaald is, dat dingen beter gekund hadden? "Daar zou ik diep over na moeten den ken. Ik heb overal voldoening van gehad en van m'n werk genoten. Er zullen geen grote misslagen gedaan zijn". Vond u het moeilijk om als burgemeester op te treden, De burgemeester wie een bepaalde voorziening wil treffen waarvoor overheidstoestem- "ling nodig is, z'n bedrijf wil verplaatsen, op zoek naar een woning is of er één wil laten bouwen, wendt zich in Zevenhuizen tot de burgemeester, het wekelijkse spreekuur had dientengevolge niet over publiek te klagen, bot er tussendoor ook een gewillig oor was, viel op te maken uit de drukbezette agenda van Zevenhuizens eerste burger: een persoonlijkheid Mn wiens oor en oog weinig voorbijging. Die ook bereid was zich in de Materie vast te bijten en de weg wees die bewandeld moest worden. Naar tuiten niet zo beminnelijk, wat stroef overkomend, maar wars van Pluimstrijkerij en beloftes die niet na gekomen konden worden. ten gezagdrager die als zodanig naar buiten onopvallend was, maar die te touwtjes strak in handen had, waardoor blunders voorkomen konden gorden. Zo ook in de pers. Als hoogste gezagsdrager altijd bereid flormatie te verstrekken, doch met de nodige voorzichtigheid, immers een woord kan al een verkeerde conclusie wekken?! Wden graag een wonjng jn Gouda ge- *>nd n"as ee Ui.6."' Dat het Gouda niet geworden is kjuwrj maken met het mislopen van een //Pan van het bedrijf dat voorgeno- öoor won'nSen in Gouda te bouwen, w een 2ekere tijdnood zijn we op een 'jajj, ff1, moment naar Waddinxveen tot. 'Jken omdat daar wel woningen werden die eind december ge reed zouden komen". Is het burgemeestersambt u mee of tegen gevallen? "Ik heb ervaren wat ik verwacht had te ervaren. Eerder, in de periode Waddinx veen ben ik enkele vrij lange periodes waarnemend burgemeester geweest. Toen kwam ik ook van alles tegen. Bo vendien waren vooral de laatste drie jaar van m'n wethouderschap in Waddinx veen veelomvattend omdat m n porte feuille omvangrijker was geworden.Het is wel zo dat ik de periode prima vind zo. Het is voor iedere burgemeester goed om na een bepaalde periode naar een andere gemeente te gaan. Je loopt dikwijls voorop in de schijnwerper. Voor elke functie waarin men een dergelijke positie bekleedt is het goed om na verloop van een bepaalde periode op te stappen en z'n plaats aan anderen, af te staan. Voor mij betekent het met pensioen gaan, maar als ik jonger was geweest dan had ik naar een andere gemeente gesolliciteerd. Dat hoeft niet persé een grotere te zijn Wat vond u hoogtepunten uit uw ambtsperiode in Zevenhuizen? "Uiteraard de reconstructie van de dorps kern met de eerste fase winkels pius woonhuizen, Raadhuishof, gemeente huis en bibliotheek, maar eveneens de uitbreiding van het bedrijfsterrein en na tuurlijk de vergroting van het dorpshuis met de sporthal. Als u zou vragen heeft alles u voldoening gegeven?', dan zou ik enerzijds als manager, ander zijds representatief? "Dat kan goed samengaan. De represen tatie staat niet voorop. Neemt relatief zelfs een ondergeschikte plaats in. Overi gens de burgemeester in een gemeente als de onze, is de enige full-timer en ontvangt zijn salaris naar mijn mening vooral om te managen. Er was en is ook werk genoeg. De eerste periode (van zes jaar red.) hadden beide wethouders nog hun werkkring en was ik ook hun plaats vervanger. Er kwam van alles op me af: afwisselend en plezierig. De representatie is ook een plezierige afwisseling. Wat weieens over het hoofd wordt gezien is je taak als voorzitter. Niet alleen in B. en W. en de gemeenteraad, maar telkens weer als je als burgemeester de voorzittersfunc tie hebt; hetzij in kleine, hetzij in grote kring. Voorzitter zijn is algemene leiding geven: waar wil ik uitkomen. Hoe wil ik de vergadering zo leiden dat we op de be stemming arriveren? Er moet altijd een besluit genomen kunnen worden, anders heb je voor niets zitten vergaderen en is er dus geen voortgang." Hoe staat u tegenover burgerlij ke inspraak? "De inspraak van de inwoners heeft zich sterk ontwikkeld. Er zijn in vele gevallen regels voor die inspraak. Ook van de spontane inspraak wordt goed gebruik gemaakt. Het is een positieve zaak en ik herhaal ook hier: goede argumenten worden gehonoreerd. Maar ook de ge meente heeft meestal goede argumenten om een bepaald voornemen uit te voeren. Dat moet ook onderkend worden". Wat waren uw functies buiten Zevenhuizen waarin u de gemeente vertegenwoordigde? "Het Recreatieschap Rottemeren, de Molenstichting, het gemeenschappelijke Energiebedrijf lhans E. W.R.de Drinkwa terleiding, de Vuilverwerking Midden- Holland, de Regionale Brandweer". Op persoonlijkke titel zat ik in: het Provin ciaal Overleg Welzijn, de provinciale com missie Volkshuisvesting, de commissie Economische Zaken van VNG". U kwam daar ook andere burgemeesters tegen. Waren dat meer dan collega's voor u? "Op de diverse vergaderingen kwam je vaak andere burgemeesters tegen, net naar gelang het gebied dat de betreffende instantie, omvat. Half Zuid-Holland meen ik, van noord tot zuid. Ook worden er vriendschappelijke contacten onderhou den met een tiental burgemeesters uit de naaste regio. We komen, met de part ners, zo'n viermaal per jaar bijeen". De herindeling hing als een zwaard van Damocles boven Zevenhuizen en Moerkapelle. Dat dit een feit werd achtte u dat onoverkomelijk of had u goede hoop dat de gemeenten daaraan konden ontkomen? "De hele ambtsperiode was het eerste inderdaad het geval. We hebben als ge meentebestuur door de jaren heen duide lijk onze stem laten horen, aanvankeelijk bij Gedeputeerde Staten, later bij de Tweede Kamer. Echt geluisterd is er niet naar de argumenten van de gemeenten. Ook niet op de hoorzitting in Alphen. De staatssecretaris had eenmaal een positie ingenomen. Toen het Kabinet demissio nair werd was de vraag: welke wetsont werpen gaan door? Welke niet? Zo werd de herindeling van o.a. Zuidx Holland naar het volgende Kabi net verschoven- geseponeerd- en waren er nog hoopvolle gedachten dat het onderwerp niet meer aan de orde zou komen. Het nieuwe Regeerakkoord gaf steun aan die gedachte. De nieuwe regering haalde toch het wetsontwerp van stal en het ging door de Tweede - Kamer.Dat er nog een mogelijk- heid in zou zitten dat de Eerste li®! kamer het wetsontwerp niet aan j zou nemen hadden weinigen ver wacht. De Kamer heeft nauwelijks ;.f geluisterd naar welke argumenten 1111 dan ook... Het heilige herindelen moest doorgaan".... Dat Zevenhuizen financieel gezond is, heeft mede te maken met de gemeentelij ke wijze van huishouding voeren. Het gemeentebe stuur heeft goed op de portemonnee gelet. Op welke wijze? "De jaarbegroting en vooral ook de meerjarenbegroting goed in het oog houden; bij elk te nemen be sluit. Er zijn verschillende grote investeringen gedaan ten laste van daarvoor bestemde reserves. Toch zijn de reserves in totaal op peil gebleven. De laatste jaren zijn er ook nieuwe doelreserves inge voerd. In een enkel geval wordt de rente van een gemaximaliseerde reserve gebruikt als voeding voor een nieuwe reserve. Dergelijke manoevres hebben er ook toe bijgedragen dat belas tingen maar beperkt verhoogd zijn". Moerkapelle is helemaal aange sloten op de riolering, Zevenhui zen moet nog enkele buitenge bieden aansluiten. Hoe komt dat? "Vanwege de omvang van de gemeente. Men bedenke dat Moerkapelle 724 ha. groot is en Zevenhuizen 2807 ha. Ook wij hebben in de afgelopen jaren '83, tot '86 fors gebruik gemaakt van de subsidierege ling van de rijksoverheid. Echter moest een resterend deel uit eigen middelen bekostigd worden. Om alles in één klap aan te sluiten zou niet gekund hebben. Er waren ook nog andere voorzieningen in de gemeente welke getroffen moesten worden. Nu is het werk, voorbereid door de Grontmij, aan de Knibbelweg aan uitvoering toe. Daarna is de Bierhoogt- weg aan de beurt. De laatste fase van het buitengebied is het Noordeinde, dat ge beurt over enkele jaren. De planning is om het geheel in 1996 rond te krijgen. Wat de rioleringstarieven betreffen: hier betaalt men ca. 80 gulden en in Moerka pelle 104 gulden voor een huisaanslui ting". Naar aanleiding van kapitaalsobjecten en het uitvoering geven aan raadsbesluiten die in het afgelopen jaar genomen werden komt ook de reconstructie van de Dorpsstraat ter sprake "De besluitvorming voor de reconstructie van de Dorpsstraat heeft wat tijd nodig gehad, maar gelukkig kan er nu met de werkzaamheden begonnen worden zodra de winter voorbij is' Woningbouw Van uit te voeren werkzaamheden is het een klein sprongetje naar de woning bouwDe talrijke woningzoekenden ca. 200 serieuze gegadigden die voor de eerste maal een woning zoeken, van wie de burgemeester er velen op het spreek uur kreeg en de- met mondjesmaat toege kende contingenteringen door de overheid.Voor 1991 wat de financiële contingentering betreft: een zestal wo ningwetwoningen en vijf premie-koop. Het aantal vrije sector-woningen voor 1991 is al in aanbouw door Willigen en Van Straaten.Zevenhuizen mag maar met mondjesmaat bouwen en - volgens Zevenhuizens scheidend eerste burger, ziet het er voor de toekomst niet veel rooskleuriger uit. "Er is geen echte verruiming in het pro vinciaal- en streekplanbeleid te verwach ten". I Ziet u eventuele mogelijkheden voor de inwoners van Zevenhui zen bij de (mogelijke) realisering van de "Achtkamp", naast de Wollefoppenweg, richting Nieuwerkerk? "Als die bouwlokatie doorgaat en als de inwoners van Zevenhuizen daar willen wonen zou het mogelijk zijn onze wo ningzoekenden daar een zeker recht van voorkeur te laten krijgen". Toekomst Op het tijdstip waarop dit interview plaatsvindt is nog niet bekend wie de nieuwe burgemeester van Moerhuizen wordt. Algemeen wordt aangenomen dat dit burgemeester A.W. Lips van Moer kapelle wordt. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland maakte tijdens een hearing van de politieke gemeente- raads-fracties van de nieuwe, heringe deelde gemeenten, duidelijk, dat er wat hem betreft slecht vier gegadigden zijn voor de vier nieuwe gemeenten, nl. de genen die thans een burgemeestersfunc tie hebben en niet met pensioen gaan of een interim-functie hebben gehad. Aan burgemeester A.H. van Gent de vraag: Vindt u dat een burgemeester lid moet zijn van een politieke partij? "Het is belangrijk dat een burgemeester zijn politieke kleur kenbaar maakt omdat hij daarmee onderstreept politiek bewust te zijn. Dat vind ik wel een eerste voor waarde, daar hij ander het functioneren van de gemeenteraad niet zou begrijpen. Een politiek bewuste burgemeester hoeft niet geheimzinnig te doen over zijn poli tieke achtergrond. Als voorzitter van het gemeentebestuur moet je neutraal, ob jectief zijn, je politieke kleur maakt dan niet uit. Een burgemeester kan nooit al leen functioneren. Hij denkt samen met de wethouders, als college. Je hebt een gezamenlijk standpunt, tenminste in 99 van de 100 gevallen. Heeft u een boodschap voor de nieuwe gemeente? "Tja, dat men niet moet schromen tot verandering. Alleen door verandering blijft alles interessant en prettig bewoon baar. Er zijn collega's die afscheidnemen en zeggen: "Zo alles staat op de rails"dan vraag ik me af 'voor hoelang?' Een bestuurder die zegt: nu kan ik de drie komende jaren op m'n lauweren rusten, heeft het bij het verkeerde eind. Men moet zich aanpassen en inspelen op si tuaties. Kritisch zijn en zorgen nergens achter te lopen. Er moet dagelijks geke ken worden of de trein ook op iets langere termijn kan doorrijden". Heeft u verder nog een wens? "M'n wens is een aansluiting op de bood schap. Waar het de nieuwe gemeente als eenheid betreft zou ik wensen dat in de afzonderlijke dorpen met de de daar ge bruikelijke cultuur rekening wordt gehou den Dat zal moeilijk genoeg zijnmaar die wil moet er zijn. Weliswaar worden straks verordeningen opgesteld die gelden voor de gehele gemeente. Daarin zal het geven en nemen tot uitdrukking moeten ko men". "Na een drukke ambtsperiode komt straks ineens de rust. Heeft u hobby's? "Niet veel. Ik heb er vertrouwen in dat ik een zinvol programma zal kunnen op bouwen". Een wens met betrekking tot het 12 1/2 jarig bestaan van de Dorpskrant Tenslotte wens ik de jarige "Dorpskrant" een goede toekomst, op weg naar het zilveren jubileum. Daarbij spreek ik de wens uit, dat de krant steeds veel aan dacht zal besteden aan hetgeen vanwege de gemeente wordt gedaan. De open baarheid van bestuur naar alle inwoners, kan alleen werkelijk tot zijn recht komen als de plaatselijke pers daarbij een be langrijke rol speelt". De Dorpskrant bedankt de scheidende burgemeester voor het in haar gestelde vertrouwen en wenst de heer Van Gent alle goeds toe voor zijn komende le vensfase:... Afscheidsbijeenkomsten Ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester A.H. van Gent van Zeven huizen, wordt aan het echtpaar Van Gent een afscheidsreceptie aangeboden in dorpshuis "Swanla" te Zevenhuizen op donderdag 20 december a.s. van 20.00 tot 22.00 uur voor de inwoners van Zevenhuizen.Hieraan voorafgaand vindt een receptie plaats voor genodigden buiten de gemeenteOp woensdagavond 19 december is er een afscheidsbijeen komst van de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur, ten gemeentehuize Donderdag 13 december om 15.00 uur vindt de laatste gemeenteraadsvergade ring plaats.Vrijdag 21 december is er in het gemeentehuis een informeel afscheid waarbij aanwezig alle gemeentelijke me dewerkers.

Dorpskrant | 1990 | | pagina 55