Gronden nieuwe bestemming Afscheid van gemeenteraadslid J J.J. Bregman te Benthuizen (SGP) Benthuizen verdwijnt? Welnee. kunt U in de aorpskranf weer van alles lezen over Benthuizen Gemeente raad Benthuizen jaar Herindeling van Benthuizen en een felicitatie voor de jubilerende Dorpskrant Kerstviering Plattelands vrouwen Felicitatie uit Benthuizen Dorpskrant 390/19 december 1990 door Wouda Harteveld- van Driel Ma. van Ada Vermeulen "Benthuizen is een klein gehucht, maar het is berucht", een uitspraak van Antje Rodenburg uit mijn kinder jaren. En die kinderjaren liggen al zo'n halve eeuw achter me. Is er in die tijd veel veranderd in Benthuizen? Ja, de omvang van het aantal inwo ners is toege nomen: van 'en kele hui zen en wat var kenskot ten'naar een mo- d e r n aan doend geheel van een- gezins-, wat grotere tot luxe bewoningen. Boerderijen verdwenen of verander den van aanzicht, de Kikkerbuurt ging en kwam, krotjes zijn er niet meer te ontdekken in de oude Dorps-, straat, sloppen en stegen werden weggevaagd van de Benthuizense bodem. Maar de inwoners bleven, nakomelingen van oude Benthuize- naren. Vaak zijn ze te herkennen aan hun voornamen - al dan niet verbas terd om ze iets mooier te laten klin ken - en hun gezichten. "Je bent er zeker één van die en die?" is een vraag die van alle tijden is en zeker nog opgang doet in een wat kleinere leefgemeenschap. Langzamerhand worden nieuw-ingekomenen ook weer Benthuizenaren en men ver geet snel de betrekkelijkheid van al les. Vrouwen of mannen van au tochtonen zijn immers ook eens nieuw ingekomen! En dan van ge hucht naar berucht. Ik heb in mijn leven in ons dorp heel wat gehoord en gezien dat te maken zou kunnen hebben met het 'als berucht bekend staan' van Benthuizen. Wie van ons heeft met die geruchten nooit direct of indirect te maken gehad? Zo gaan we naar het eind van 1990. De laatste dagen van Benthuizen als gemeente zijn geteld, maar het dorp ah leefgemeenschap blijft bestaan. 700 jaar zelfstandig, zelf de Ben- jhorn en de Hoogeveen opgeslokt h®hbend, gaan we gemeentelijk op in Rijneveld" of hoe de gemeente ook mag gaan heten. Met Zoetermeer naast de deur moeten we binnenkort kh Pro^eren het groene hart te blijven van een Provincie die soms niet leefbaar lijkt. Ik vraag me af hoe het met de telefoonboeken zal gaan. net hoekje Slootweg - tot voor kort behorend bij Zoeterwoude- staat niet bij onze dorps-telefoonnummers, bm maar niet te spreken van Hazer- swoude, de Rijndijk en Koudekerk. ™e vormen samen straks een ge meente. Zal 008 straks bol staan van be aanvragen om telefoonnummers ^an mede-gemeentenaren? Ik weet "et niet.... Vooruitziend hoop ikdat ons dorp leefbaar blijft; dat we met elkaar als gemeenschap daarover jannen blijven praten en er naar baten) handelen;.dat de Historische Knng een rol kan blijven vervullen als schakel tussen verleden - heden- bekomst; en dat de jubilerende W^krant de functie mag blijven ^houden die zij nu heeft. Misschien k'Ven 'n ogen van grotere 1 ,r°frS" c'an een 9ehucht, maar 1 ,°rden we van 'berucht' bekend om I actiwteiten die we ontplooien, als 1 Rijn ld" 'n C'e ^rote 9erneente jjauda Harteveld- van Driel Benthuizen- Z'n verschijning boe zemt ontzag in. Een man met een rijzig postuur die helder uit z'n ogen kijkt en z'n zaken onder controle heeft. Zo iemand moet een leidinggevende functie heb ben. Dat klopt, want de heer J.J. J. Bregman, het scheidende SGP- raadslid van Benthuizen is werk zaam bij de politie Deze 49-jarige Benthuizenaar had gedurende twee periodes van vier jaar zitting in de Benthuizense ge meenteraad. Dat hij geen deel uitmaakt van de nieuwe gemeenteraad van "Rijne veld" heeft een tweeledige oorzaak. Enerzijds de herindeling: meerdere kernen: raadsleden uit de verschillen de kernen en de combinatie met de RPF, waardoor hij niet op een ver kiesbare plaats kon komen. De heer Bregman verzeilde destijds in de gemeentepolitiek door het lid maatschap van de SGP-kiesvereni- ging "De Wachten". Hij kwam, in 1982, bij het samenstellen van de groslijst op een verkiesbare plaats, terwijl de gemeenteraad in dat jaar tevens van zeven naar elf raadszetels uitbreidde. Hij koos voor christelijk/principiële politiek en dientengevolge voor de SGP omdat deze partij overeenstemt met zijn pricipes en geloofsbeleving. "Het is namelijk politiek gefundeerd op Gods Woord en de drie formulie ren van eenigheid". In de periode dat hij raadslid was is een aantal faciliteiten verbeterd. "Het rioleringssysteem o.a. waar door er minder vervuiling van het oppervlaktewater plaatsvindt. Ver der is de molen "De Haas" gerestau reerd, herkenbaar in de wijde omge ving van Benthuizen". Bregman had geen specifiek stok paardje noch wil hij zich op de borst Ifcp- pen t e hebben wij meegewerkt aan hetgeen tot stand is gekomen". Wat falen betreft merkt hij op dat niemand zonder fouten is. De kritische betrokkenheid van de Benthuizense bevolking acht hij groot. "Middels inspraak, hoorzittin gen enz. worden ze erbij betrokken". "Wat sprak u het meeste aan in uw raadslidmaatschap?" "Ten eerste het bezig zijn voor de gemeenschap. (Het zoeken van het ware welzijn) Ten tweede de collegia liteit in de raad". Bregman zou de periode best over willen doen, alhoewel hij niet ver wacht het dan beter te doen. Een echt hoogtepunt uit z'n achtjari ge raadsperiode schiet hem niet te binnen. Wel zit hem nog iets dwars, hetgeen hij een dieptepunt noemt. "Realisering van de sporthal "De Hil". Ik betreur het nog steeds, dat met instemming van een meerder heid van de raad de sporthal "De Hil" is gerealiseerd. Hierdoor werd en wordt gelegenheid gegeven om op de zondag sport te beoefenen, zij dat het nu alleen nog maar recreatief is. Maar recreatief of in wedstrijdver band, de zondag wordt hierdoor ont heiligd en dat smart mij als recht geaarde SGP-er" Als wens geeft hij de nieuwe ge meenteraad het volgende mee: "Ik hoop dat de nieuwe gemeente raad de gemeente mag besturen in overeenstemming met Gods Woord en wens hen Gods zegen toe". De heer Bregman zal, zich straks niet vervelen, integendeel. Hij blijft secre taris van de SGP-kiesvereniging, lid van de SGP/RPF-fractie-begelei- dings-commissie en heeft als hobby's knutselen en tuinieren Per 1 januari is het dan zo ver. De zelfstandige gemeente Benthuizen zal ophouden te bestaan. door Ton Verbree, voormalig bur gemeester van Benthuizen Ik weet nog goed, dat tijdens de procedure tot mijn benoeming als burgemeester/secretaris van Bent huizen in 1978, ook het voortbe staan van Benthuizen als zelfstandige gemeente ter sprake is geweest. "Het loopt zo'n vaart niet", was toen de gedachte bij zowel het kabinet van de Commissaris der Koningin als bij het kabinet van de minister van Binnenlandse Zaken. Nu, 13 jaar later, is het dan wel zo ver. Betekent dat ook dat de gemeen schap van Benthuizen ophoudt te bestaan? Welnee, die blijft gewoon, en ik ben er van overtuigd dat deze gemeen schap zich zeer zeker een geheel eigen plaats zal weten te verwerven binnen de gemeente Rijneveld. Ik heb Benthuizen in de periode 1978/1987 leren kennen als een gemeenschap die weet wat ze wil en als eenheid optrad, ondanks het feit dat er zich relatief veel allochtonen, stedelingen, hadden gevestigd. Een gemeenschap die de souplesse ver toonde na een roerige tijd vrij snel de gelederen te sluiten en verder te gaan met de opbouw van hun gemeente, hun gemeenschap. Benthuizen mocht en mag er nog steeds zijn. Zal er nu veel veranderen? Sedert gele den ontstaan door de samenvoeging van vijf gemeenten; zeven kernen, variërend van ca. 450 inwoners tot 6.0000 inwoners. Vanuit die erva ring meen ik te mogen stellen dat er inderdaad het één en ander zal ver anderen. Het bestuur zal afstandelij ker en meer volgens objectieve maatstaven handelen. In Benthuizen kon je een E.C.B. bijvoorbeeld informeler benaderen en gunsten buiten een regeling toe kennen, omdat het de enige com missie in de gemeente was op dat gebied. Straks moet u het met vier vermenigvuldigen en dan komt het plaatje er anders uit te zien. Maar een grotere afstandelijkheid van het bestuur behoeft niet te be tekenen dat daarmee de gemeen schap van Benthuizen onder sneeuwt. Integendeel, ben ik geneigd te zeg gen. De Benthuizenaar zal zich best laten horen. Overigens, denk eens aan een "Vereniging Dorpsbelangen" of zo iets. Een particuliere spreekbuis na mens Benthuizen naar het gemeen tebestuur, heus dat werkt. Ik ben er van overtuigd dat, hoewel de gemeente Benthuizen wordt op geheven, de gemeenschap van Benthuizen ook in de toekomst duch tig haar plaats zal weten waar te maken in de regio. Sterkte! Ton Verbree. lr9rietstraat 13 2731GG Benthuizen Benthuizen- Vorig jaar is op het ter rein achter de woningen Dorpsstraat 4 tot en met 10, de loods "My Way Textiles" afgebrand. De gronden waarop deze loods stond vallen on der de bepalingen van het bestem mingsplan 'dorp 1977 In dit be stemmingsplan was de loods weg bestemd' en is de mogelijkheid ge creëerd voor de bouw van drie vrije sector-woningen. Het bestemmings plan heeft een verouderde faserings regeling die niet aansluit op de bouw mogelijkheden die B. en W. in het kader van het Streekplan Zuid-Hol land Oos en de daarop afgestemde faseringsafspraken hebben. De raad werd maandagavond ge vraagd een voorbereidingsbesluit te nemen, nu de loods door een calami teit is vernietigd en het nu mogelijk is dat er voor het gebied bouwaanvra- gen worden ingediend, die op basis van het bestemmingsplan niet kun nen worden geweigerd. Ter voorko ming van een dergelijke situatie moest een voorbereidingsbesluit worden genomen Benthuizen- In verband met de herin deling hebben de navolgende perso nen laten weten uit hun functie van ambtenaar van de burgerlijke stand te willen worden ontslagen: mevrouw A.M. van Waaij- van Dijk; mevrouw J. de Ruiter- van der Kamp en de heer A.J.W. Bazen.Tevens bleek dat de heer A. Verbree en de heer M. Bogerd nog nooit officieel als ambtenaar van de burgerlijke stand zijn ontslagen. De raad ging akkoord met het voorstel om allen eervol ontslag te verlenen. Benthuizen- De Kerstviering van de afdeling Benthuizen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vindt hedenavond plaats in gebouw "De Tas" aanvang 20.00 uur. Ada Vermeulen. Benthuizen-Graag wil ik de Dorps krant feliciteren met haar 12 1/2 jarig bestaan. Sinds enkele jaren ver schijnt de Dorpskrant ook in Bent huizen, waar ik woonachtig ben. Met veel genoegen lees ik de artikelen in de Dorpskrant. Ik vind het een hele gezellige krant; een krant die dicht bij de mensen staat. Ook heb ik veel waardering voor de vlotte, gezellige berichtgeving m.b.t. belangrijke ge- beurte- nissen en jubi lea e.d. T evens vind ik ook veel informa tie over allerlei activitei ten in de o m g e - aHVja ving. jMFjf JÊ Omdat ff ik deel uitmaak van een team, dat Koffie ochtenden voor vrouwen en in de Voorjaarsvakantie een Vakantiebij- belclub in Benthuizen, voor kinderen van 5 t/m 12 jaar organiseer, ver zoek ik regelmatig de Dorpskrant een berichtje over deze activiteiten te publiceren, wat dan ook keurig wordt geplaatst. Ook maak ik deel uit van een vrijwil- ligersteam van de christelijke boe kenbus "De Bron", die elke dinsdag middag van 13.00 tot 17.00 uur bij het winkelcentrum "De Korf" in Ben thuizen staat; daarover kunt u elke week een advertentie in de Dorps krant lezen. Ik wens de Dorpskrant toe dat ze nog vele jaren blijft bestaan.

Dorpskrant | 1990 | | pagina 59