BENTHUIZEN Kennismaking met de burgemeester van Rijneveld Dorpskrant 391/9 januari 1991 Even voorstellen: Mr.M.J.J.M. Boelen, 49 jaar, ge huwd en vader van een in Leiden studerende zoon en woonachtig in Rijnsaterwoude. Benthuizen Rijneveld-De burgemeester van de nieuwe gemeente Rijneveld is een vriendelijk en openhartig mens. Een conclusie die vrijwel iedereen zal trekken bij een kennismaking. Ie mand die meer 'burgervader' dan ambtelijk bestuurder is. De eerste ontmoeting vond-plaats op de afscheidsreceptie van de zelfstan dige gemeente Benthuizen in ge bouw "De Tas". De handdruk die de benoemde burgemeester van de nieuwe gemeenteRijneveld met de scheidende burgemeester van Bent huizen, M.A. van der Have wisselde werd vereeuwigd, maar door een technische fout in de doka bleek dat alles vergankelijk is Gemeentehuis Rijneveld De tweede ontmoeting is over de drempel van het nieuwe jaar. Maan dag 7 januari 9.00 uur. Dan is er al een raadsvergadering achter de rug, zijn de wethouders gekozen en is er een aarzelend begin van het op orde stellen van zaken in het 'huis der gemeente' te Rijneveld. Wie de verkeerde ingang kiest ont waart achter het nog kale raam van het aangebouwde kantoor, de voor malige gemeentesecretaris van Ben thuizen, de heer H.J. Dokter, hij heeft in het gemeentehuis van de" voormalige gemeente Hazerswou- de, een adviserende taak bij Algeme ne Zaken. Ook bode Lippold treffen we in de gang. Hij heeft in de nieuwe organisatie dezelfde taak als in Ben thuizen, nl. die van gemeentebode, maar heeft nu drie collega's met de zelfde functie. Hij noch anderen hebben in deze paar dagen al echt hun draai gevonden. Na melding bij de receptioniste komt de derde bekende Benthuizense voor het voetlicht: mevrouw J.P. Luiten- Bels, die een deeltijdfunctie met Jeannette de Gelder heeft als secre taresse van de burgemeester. Zij begint zich, nu het meubilair ge plaatst is, te oriënteren, maar toont zich een stressbestendige gast vrouw...... En dan stappen we aangekondigd de burgemeesterskamer binnen... Daarbij valt niet de eerste blik op de burgemeester, maar, hoe kan het ook anders met de grote ramen, op het uitzicht over het water en op de kale bomen Een notaris die burgemeester werd De gemeente Rijneveld heeft een burgemeester wiens beroep 'notaris' was. Na z'n studie 'notariaat' te Utrecht was mr.M.J.J.M. Boelen aanvankelijk kandidaat-notaris te Gouda en Rotterdam en werd in 1975 te Rotterdam notaris. Hij bleef 10 jaar in functie, tot zijn burgemees tersbenoeming in 1985 voor de burgemeesterspost van de drie dor pen: Leimuiden, Nieuwveen en Rijn saterwoude. Drie afzonderlijke ge meenten met een totaal van ruim 9000 inwoners. Het is vrij uniek dat een notaris bur gemeester wordt. Mr. Boelen dankt zijn positie waar schijnlijk aan z'n politieke aspiraties als lid van de deelgemeenteraad van Rotterdam: Hillegersberg/Schie- broek, voor de WD vanaf 1977 en zijn periode als lid van Provinciale Staten vanaf 1982 tot 1985. "Ik solliciteerde meer vanuit de ge dachte 'het lukt toch niet de eerste keer' Tot m'n eigen stomme verba zing werd ik benoemd". U had uw functie van burgemeester toch kunnen continueren? "Inderdaad, maar het bleek er niet in te zitten. Rijnsaterwoude, Leimuiden en Woubrugge zijn samengegaan in de nieuwe gemeente Jacobswoude. De burgemeester van Woubrugge, de heer Brouwer De Koning bleef. Voor de samengevoegde gemeenten Nieuwveen en Zevenhoven bleef als burgemeester aan van de nieuwe gemeente Nieuwveen, de heer Huig- sloot. Natuurlijk had ik graag willen blijven, want in Rijnsaterwoude en omgeving hebben we vrienden en kennissen maar ik heb het gistera vond tijdens een Nieuwjaarsreceptie nog zo geformuleerd: 'zakelijk gezien vind ik deze nieuwe job een enorme uitdaging: van 9100 naar 19.6500 inwoners, maar privé hadden we graag gebleven'", lacht de heer Boelen. Over afzienbare tijd verhuist hij met zijn vrouw van Rijnsaterwou de- ca. 12 km. afstand waarover hij elke dag vanwege de drukte door Alphen, ruim een half uur doet- naar de ambtswoning in Hazerswoude- dorp. In de ambtswoning in Rijnsa terwoude komt dan de nieuwe bur gemeester van Jacobswoude. Had u verwacht dat u als burgemees ter van de nieuwe gemeente Rijne veld benoemd zou worden? "Na het vertrek van burgemeester J.v.d. Sluis naar Noordwijk zat het erin dat dit zou gebeuren. Kon je met optellen en aftrekken deze gevolg trekking maken" Zijn uw oude gemeenten content met de keuze van Brouwer de Koning en Huigsloot. "Ze vinden de herindeling jammer, heb ik begrepen uit de reacties van de bevolking" Vindt u het een grote overgang? "Jazeker alleen al het inwonertal, je kunt je nu minder met details inlaten, jammergenoeg. Het besturen van een kleine gemeente en een grote is een heel groot verschil en vraagt een andere benadering. Je kunt je minder met details bemoeien en zal dat dus meer met de hoofdlijnen moeten doen. Het is voor ons allemaal wennen, iedereen loopt een beetje als een kat in een vreemd pakhuis rond. En ik dus ook, maar dat zal wel snel gaan" Gaat uw voorkeur uit naar manage ment of kiest u voor representativi teit. "Representativiteit hoort erbij. Al zijn er onderdelen die ik wel leuk vind en andere niet. Welke zal ik niet laten merken. Graag wil ik daarin dicht bij de inwoners staan. Ik hoopt dat men mij weet te vinden voor bepaalde taken als openingen e.d. Daarnaast neem ik mij voor om bruidsparen die bijvoorbeeld 50, 55 of 60 jaar ge trouwd zijn te bezoeken, mits dat er niet één per week is, want dan verleg ik het aantal huwelijksjaren, ga ik b.v. alleen bij bruidsparen vanaf 55 jaar getrouwd, op bezoek. Vanaf 50 jaar kan men in ieder geval rekenen op een gemeentelijke attentie. raadsvergadering beëdigd door de raad Hij is een vraagbaak. Niet alleen voor de burgemeester, maar ook voor de ca. 100 ambtenaren die de gemeen te Rijneveld teltOok de wethou ders zijn de burgemeester tot steun. De portefeuilles zijn verdeeld. De burgemeester heeft naast z'n gebrui kelijke taak als hoofd van brandweer en politie en rampenbestrijding ook de portefeuilles van financiën, auto matisering, voorlichting en rijksweg li- Deze heeft hij niet gekozen, maar zijn "Nee. Ik heb begrepen dat het een gezellige en open bevolking heeft, dat is ook de ervaring die ik heb de paar keer dat ik er geweest ben. Ik weet ook dat het streng protestant is, althans in belangrijke mate, maar dat er ook andere gezindten wonen en dat is het dan zo'n beetje. En ik weet vanuit mijn statenlidmaatschap van de problemen die er in Benthuizen leven. De problematiek tussen Bent huizen en Zoetermeer bijvoorbeeld. Het dorp Benthuizen moet dorp blij ven en Zoetermeer moet de afspra ken, die neergelegd zijn in het con- ke belangstelling...red) Eenmaal per week 'zitting' van ambtenaren plus wethouder In de raad komt er a.s. donderdag een voorstel tot handhaving van en kele faciliteiten in Benthuizen. De gedachte van het college is, om één maal per week, waarschijnlijk op donderdag, van 11.00 tot 13.00 uur, zitting te houden in het voorma lige gebouw van Gemeentewerken: voor bevolking, bouwvergunningen, sociale zaken, spreekuur van een lid van het college dat tegelijkertijd En de jaarlijkse Sint Nicolaasin- tocht.... in Benthuizen was burge meester M.A. van der Have altijd bereid met de Sint en zijn gevolg een rijtoer te maken.... "Ik ben gaarne bereid om de Sint hartelijk te verwelkomen, net zo goed als ik dat in de drie dorpen deed waarover ik burgemeester was. Al leen hield men rekening met elkaar omdat ik niet op drie plaatsen tegelijk kon zijn. Zo zij het in de gemeente Rijneveld ook geregeld kunnen wor den. in de éne woonkern om zo laat en in de andere op een andere tijd. En het management? "Het management van het hele amb telijke en bestuurlijke gebeuren vindt ik een fijne uitdaging, samen met de gemeentesecretaris" De gemeentesecretaris van Rijneveld is de voormalige gemeentesecretaris van Hazerswoude, de heer H.J. Blom. Hij is in de eerste gemeente- hem door de wethouders toebe deeld. Wat financiën betreft, de nieu we burgemeester mag dan wel een gespecialiseerde opleiding en prak tijkervaring hebben in het notarieel recht, hij heeft inmiddels in de loop van vijf en een half jaar, door zich te verdiepen in de materie, ook de know how van gemeentefinanciën opgedaan. De begroting voor 1991 is dan wel niet door hem opgesteld, maar hij heeft er wel kennis van genomen en weet dat deze technisch gereed is. Deze moet echter nog helemaal sa mengesteld worden voor de gemeen teraadsvergadering van maart. Gelijk daarna wordt er gestart met het sa menstellen van de begroting voor 1992. Wat betreft het beleidsprogramma is door de raad vastgesteld. De partijen maken het met elkaar, of de burge meester het ermee eens is maakt niet uit, de politiek bepaalt het. De heer Boelen:"Er zitten punten in het be leidsprogramma waar ik het absoluut niet mee eens ben. Ik heb het loyaal uit te voeren. Maar er stonden in dit beleidsprogramma geen onvertogen woorden." Of het gebeuren kan dat er een meer derheidsstandpunt aan de raad voorgelegd wordt? "Ik ben een voorstander van unani miteit en streef ernaar om tot over eenstemming te komen. Als het niet lukt dan houdt alles op, maar mijn streven is er wel naar Niet tot in het oneindige compromissen beden kend, dat is ook niet goed. Dan is het beter om een meerderheids of min derheidsstandpunt in te nemen". U heeft een 'even'aantal collegele den, de meerderheid is er niet. "De stem van de burgemeester, al hoewel hij boven de politieke partijen staat, kan in B. en W. de doorslag geven, want de burgemeester heeft in B. en W. stemrecht.. Een wapen dat zeer zeldzaam wordt gebruikt en hopelijk niet nodig zal zijn". Benthuizen Kent u de inwoners van Benthuizen, heeft u er plaatselijke contacten? venant nakomen en niet voortdu rend blijven lonken in de richting van.zou het misschien toch zo kun nen zijn dat we een Noordhove 3 kunnen realiseren. Ik denk persoon lijk dat we een halt moeten toeroe pen en zeggen: tot hiertoe en niet verder! Laat Benthuizen maar het eerste buffertje zijn tussen de verste delijking in het westen en het 'groene hart"'. huwelijken Het gemeentehuis van Benthuizen blijft nog even intact voor huwelijks voltrekkingen. "Het instandhouden zou een te kost bare zaak zijn, maar het gemeente bestuur beraadt zich nog over wat er met het gebouw gaat gebeuren: ver kopen of niet. We kunnen wel dienstbaar zijn, maar de kosten om het instand te houden zijn veel te hoog. Bij het afscheid van de oude raad hoorde ik de suggestie, maak er een museum van of zo. Op zich een leuke gedachtemaar wie brengt de centjes mee". De burgers staan in Benthuizen erg dicht bij de politiek en andersom ook. Hoe denkt u dat te kunnen continue ren? "Het is in een gemeente met een omvang als Rijneveld en de afstan den die er tussen de diverse kernen zijn erg moeilijk. We hebben in het college afgesproken dat we tenmin ste tweemaal per jaar naar alle ker nen toegaan om daar een bijeen komst te houden met de burgers, om op de hoogte te worden gesteld van hun wensen. We trachten in Bent huizen een aantal service-zaken zo lang mogelijk te handhaven, zodat de mensen toch wat dichterbij kunnen profiteren van de gemeente, met het oog op de gebrekkige openbaar ver- voerverbindingen. Ja en dan hoop ik toch dat de mensen ook hier naar toe komen. Ik kan het gemeentehuis niet als een soort rijdende trein door de kernen laten rijden. (Gelukkig wisten Benthuizenaren het gemeentehuis van Rijneveld te vinden; was er vanuit Benthuizen op de eerste gemeente raadsvergadering van de nieuwe ge meente 'Rijneveld" de nodige publie- plaatsvindt en verder kunnen men-l sen altijd bellen als ze met vragen I zitten. Ook is de ambtenaar van sol ciale zaken bij mensen die slecht terl been zijn, aan huis te komen. We zijnl bereikbaar en men hoeft niet tel schromen. We hebben ons zittenI afvragen hoeveel keer komt iemand per jaar naar het gemeentehuis enj waarvoor is dat dan. Wij hebben een! inschatting gemaakt dat 75 a 80 van de burgers komt voor rijbewijs oil andere bevolkingszaken. De overige 20% voor andere zaken. In een ver-I houding 80/20 moet een éénmalic spreekuur per week voor Benthuizen voldoende zijn. En als ze iets heel snel nodig hebben dan kunnen ze het hieii komen halen. Een ander geval is, bel even dan sturen we het op, of korrl even langs dan sturen we het de! andere dag op. Daarmee hopen we aan de wensen van in ieder geval dei Benthuizenaren tegemoet te komen I Ik vind het te zwaar belastend voor del mensen van dit huis om meerdere! malen per week, gedurende tweel dagperioden zitting te houden Burgemeester en wethouders-spreekuur op donderdagmiddag??? Gaat u spreekuur houden? "Over het spreekuur voeren we not nader een discussie. De gedachtij leeft om dit gemeentehuis op eet andere manier dan de gebruikelijk' ochtend-openstelling van 9 tot 11 uur Open te stellen. In mijn vorigf gemeente hadden we bijvoorbeeld als college een spreekgelegenhe j op de woensdagmiddag. Hier in hef gemeentehuis van Rijneveld is hel voornemen dit éénmaal per wee! waarschijnlijk op donderdagmiddaf van 1600 tot 1800 uur te organis ren. Iedereen is er dan en men kan voor a z'n vragen bij een college-lid terecht! Hierover worden nog mededelingef gedaan in de pers.Daarmee wot ïj de service aan het publiek vergroot Is er goede hoop dat er een gemeen telijk voorlichtingsblad komt o maakt u gebruik van de plaatselijk'! pers, b.v. de Dorpskrant? vervolg op volgende pagina...

Dorpskrant | 1991 | | pagina 10