ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Afscheid gemeenteraad Moerkapelle Loket burgerzaken in Moerkapelle geopend beurs Uttrecht De Dorpskrant, nu 2 in 1. y Dorpskrant 391/9 januari 1991 Een raad met verrassingen... Wethouder Jac.v.d. Spek ontvangt bij zijn afscheid Koninklijke onderscheiding I Moerkapelle- Dinsdagmiddag 18 [december- In de raadzaal van het |Moerkapelse gemeentehuis wonen [tientallen genodigden de buitenge- wone-gemeenteraadsvergadering bij. Onder hen deputaties van andere gemeenten, onder wie o.a. van Ze venhuizen, Benthuizen, Waddinx- veen en Bleiswijk. Zij zijn grotendeels weer aanwezig tijdens de afscheids- bijeenkomst van de gemeenteraad van zelfstandig Zevenhuizen, een dag later. Zo ook de kabinetchef van de Commissaris van de Koningin, de Iheer Robben.In Benthuizen verte genwoordigt burgemeester Lips op 28 december zijn gemeente. Op het moment van de aanvang van de raad- een voortzetting van de vergadering die eerder deze middag plaatsvond- is het nog niet bekend wie de burgemeester van de nieuwe gemeente "Moerhuizen" wordt.... Halverwege wordt de heer Robben aan de telefoon geroepen en dan klinkt hef'Burgemeester Lips is be noemd tot burgemeester van Moer huizen". Spontaan reageert de gemeentese cretaris van Zevenhuizen, de heer Visser hierop door de heer Lips te willen toespreken, echter wordt de volgorde van sprekers van de 'lijst' gehanteerd en komt de heer Oos terhof f aan het woord, wnd. ge meentesecretaris van Moerkapel le.... Later krijgt de heer Visser echter wel de gelegenheid en dan mag hij de nieuwe burgemeester met wie hij in de toekomst nauw samen zal wer ken. het eerste relatiegeschenk van "Moerhuizen" aanbieden: een ball point met inscriptie. De volgende avond maakt hij een dergelijk gebaar naar de scheidende burgemeester van Zevenhuizen Burgemeester A.W.Lips is de eerste spreker van een rij die tijdens deze laatste raadsvergadering in het fraaie witte gemeentehuis van Moerkapelle het word voert. Hij belichtte de her indeling en de uitgangspunten die ertoe geleid hebben dat dit gebeurde. "Er zijn velen betrokken geweest bij het raadsgebeuren, niet alleen in d achterliggende periode, maar ook in het verre verledenEr is altijd gewerkt voor het welzijn van anderen. Vele raadsleden plus wethouders, kortom gemeentebesturen hebben zich, ge steund door het ambtelijk apparaat, ingezet voor onze gemeenschap. Ons voorzieningenniveau blijft zeker niet achter, het tegendeel zou be toogd kunnen worden. Het is een terugzien en een gedenken van be stuurders die ons ontvallen zijn. Zij hebben met elkaar gewerkt voor de gemeente en de gemeenschap, iedereen wordt hiervoor hartelijk be- ankt. In de laatste 12 jaar heeft de raad beslissingen genomen, na construc tief overleg". Spreker vond het ver- rietig dat er - met als inzet de herin- elingsproblematiek-een kwestie ge weest is waardoor er een andere wethouder kwam. Hij bedankte alle raadsleden voor de wijze waarop hem tegemoet is getreden, dankte voor de prettige wijze van samenwer king met de diverse wethouders en stelde de aanwezigen gerust met de concludering dat de naam "Moerka pelle" echt niet verdwijnt. Hij las vervolgens het gedicht over Moerka pelle voor, waarop een lied is ge maakt. Onder dankzegging overhandigde hij vervolgens alle raadsleden een glas gravure van Moerkapelle en hing hen de ere-penning in zilver van de ge meente Moerkapelle om. Tevens werd mr. Klaassesz, oud commissa ris van de Koningin, die de vergade ring bijwoonde een raamhanger met het wapen van Moerkapelle en mar kante gebouwen, overhandigd, ver gezeld van een boeket. Wethouder J.A. Lindhoud ontving een pennenset en wethouder Van der Spek een horloge. (De heer R. de Gooijer (SGP) woon de deze vergadering wegens een sterfgeval in de familie, niet bij) Wethouder J.A. Lindhoud stelde dat Moerkapelle een betrekkelijk klein dorp is met een oorspronkelijk boe renbestaan, maar waar tegenwoor dig een bloeiend bedrijfsleven is op een terrein waarop omliggende ge meenten jaloers zijn. Hij bedankte voor de prettige samen werking in de raad, maar ook met mensen 'in de straat' waarmee kon worden gepraat, omdat Moerkapelle niet afstandelijk is. Hij hoopte dat de twee gemeen schappen, na de samenvoeging, ook werkelijk aaneengesmeed worden, waarvoor hij zich persoonlijk hoopt in te zetten. Hij bedankte voorts de ambtenaren en dacht dat zij met vertrouwen de toekomst afwachten hoe hun werkplek wordt. Verder wees hij op hun dienende taak. Hij bedankte het college voor de colle giale sfeer en zette vervolgens me vrouw Lips-Lievaart in het zonnetje door haar de ere-penning van de gemeente Moerkapelle om te han gen. Hiervoor bedankte haar echtge noot. Wethouder Jac. v.d. Spek hield een redevoering 'voor de vuist' weg, het- democratie. Beseft men in Dén Haag wel wat men heeft aangericht? Welke fortui nen zijn gemoeid met de stress-situa ties van de ambtenaren die straks moeten verhuizen omdat een grotere gemeente over een grotere bestuurs kracht zou beschikken". De heer Wolff zei zich echter bij het feit neer te leggen, afscheid nemen van Moerkapelle en hoopte dat de zes Moerkapelse bestuurders de Moerkapelse identiteit in "Moerhui zen" zullen verdedigen. "Moerkapelle moet het eigen karak ter houden dat is de wens van de gehele raad", zo stelde hij. Vervolgens ging hij in op het af- scheidsaspect van gemeente, ge meenteraad en burgemeester en het bereiken van veel zaken in Moerka pelle. Als persoonlijk hoogtepunt noemde hij e instelling van het ambtsgebed waar men unaniem achter stond. Hij bracht vervolgens de intocht van de burgemeester op 1 november 1978 in beeld" een optocht door de gemeente met praalwagens en mu ziekcorpsen. moerbosveen. "Nu kunnen we stellen: was dat maar doorgegaan, daarbij de vraag stel lend of Moerhuizen wel de oplos sing". Duidelijk merkbaar in zijn toespraak was de ervaring die de heer Keijzer inmiddels met intergemeentelijke bestuurssituaties heeft, waarbij zaken als verkeer, planologie e.d. met meerdere gemeenten worden opge pakt. Hij zei nog verliefd te zijn op Moerka pelle waar de eènheid van de bevol king niet veranderd is. Hij wees op de mogelijkheid om een dorpsraad in te stellen om lokale zaken aan te pakken, vanuit een mondige samenleving. In Moerkapelle doet niemand iets alleen, altijd wordt alles samenge daan." Foto Koninklijke onderscheiding voor Jac.v.d. Spek De grote verrassing ijdens de van 9 t/m 13 januari te ouden Vakantiebeurs in Utrecht unnen bezoekers kennismaken met e 26e editie van de ACSI: de In- ernationale Campinggids. Hierin reft de vakantieganger 7000 cam- inqs overzichtelijk gebundeld. Moerhuizen Door de samenvoeging van Zeven huizen met Moerkapelle is het ambtelijk apparaat van de gemeente Moerkapelle verhuisd naar Zeven huizen. Het nieuwe gemeentehuis van Ze venhuizen is het 'huis der gemeente' van de nieuwe gemeente "Moerhui zen". Desondanks kunnen inwoners van Moerkapelle voor 'burgerzaken' toch in Moerkapelle terecht. In de Rabobank is maandagmorgen een loket geopend waarachter een medewerker van 'bureau burgerza ken' van de gemeente Moerhuizen, driemaal per week zitting heeft. Eén en ander had een officieel tintje geen hem zeer goed afging. "Eigen lijk zou de vlag vandaag halfstok moeten hangen, maar de wet laat dit niet toe' Ondanks ons heftige verzet komt het er van dat we samenge voegd worden." Spreker memoreerde vervolgens aan de wijze waarop hij in 1978 tot wethouder beëdigd werd: geen bur gemeester, dus deed hij het zelf. Hij bracht tevens de ambtelijke loop baan van burgemeester Lips in herin nering. "U kwam hier op het gemeentehuis als krullenjongen, zonder salaris. 23 jaar geleden begon u hier. U bent opgeklommen met vervolgens een prachtige ketting, die u dik 12 jaar om hebt hangen" De heer V.d. Spek zei trots te zijn op hetgeen in de loop der jaren in Moer kapelle tot standgekomen is, wees eveneens op het bedrijfsterrein, om dat Moerkapelle het bedrijfsleven hoog in het vaandel heeft. In 10 jaar zijn er 234 woningen gerealiseerd, hetgeen veel is. "We zullen blijven vechten voor woningen voor eigen inwoners, alsmede voor het fietspad langs de Bredeweg. Dat moet nodig aangelegd worden de onderhandelingen lijken tot nu toe, onmogelijk. Toch heb ik hoop op nieuwe ontwikkelingen.Graag zou den we nog een fietspad naar Wad- dinxveen aangelegd hebben, maar zodra je op de grond van een nabu rige gemeente komt dan begeef je je op een moeilijk terrein. Spreker maakte van de overhandi ging van de ere-penning aan de bur gemeester een grapje, noemde deze een'veredelde hondepenning' en wenste iedereen alle goeds, onder dankzegging voor de prettige samen werking. De heer C. Wolff de gevoelens van de gehele raad vertolkend, begon ook over 'vlaggen'. Stelde de vraag of deze op een dag als vandaag, wel in top moesten hangen, dat Moerka pelle strijdend ten onder ging, het vaantje gestreken moet worden, maar de vlag toch blijft wapperen. "We hebben weemoed. Dit hebben we niet gewild. We waren er fel op tegen, ook onze collega's in Zeven huizen. De lokale democratie moet het afleggen tegen de parlementaire en werd bezegeld met een handdruk van burgemeester A.W. Lips en Ra- bobankdirecteur A. Lamot in het bij zijn van o.a. gemeentesecretaris A. Visser. Laatstgenoemde controleer de- als openingshandeling- de pas poorten van de heer en mevrouw Lips en constateerde, met een felicitatie, dat de datum 7 januari voor mevrouw Lips een bijzondere is. Openingstijden loket burgerzaken Moerkapelle Het loket in de Rabobank te Moerka pelle waar "burgerzaken" geregeld kunnen worden is op maandag-, woensdag- en vrijdagmorgen geo pend van 10.00 tot 12.00 uur. "Wij zaten erop en het volk juichte", zo grapte hij. Hij sprak zijn bewonde ring uit over de parate kennis van Moerkapelle's eerste burger die een vraagbaak voor iedereen was".' De heer Oosterhoff was de eerste spreker die het woord tot de nieuwe burgemeester van "Moerhuizen" mocht richten en feliciteerde hem met zijn benoeming. Namens alle ambtenaren sprak hij woorden van erkentelijkheid over zijn warme hart dat hij het ambtenarencorps toe droeg. En mede tot de gemeente raad: Dat zij het prettig hebben erva ren om in Moerkapelle een werkge ver te hebben die hun werk waar deert. Dat er altijd nog een gedachte is dat ambtenaren traag zouden zijn, is in Moerkapelle niet aanwezig. De heer Oosterhoff beëindigde zijn lovende toespraak met een gedicht Oud-burgemeester I.J.P. Keijzer memoreerde de periode Moerkapel le van veel langer geleden dan 12 jaar (1965-1978) en wees op de sugges tie die destijds met het oog op de herindeling gedaan werd: Zeven- Wethouder Jac.v.d. Spek kreeg, bij het scheiden va"n de raad, een Ko ninklijke onderscheiding uitgereikt. Toen burgemeester A.W. Lips voor de tweede maal het woord nam en achter het spreekgestoelte ging staan, was hij een beetje verbouwe reerd toen het woord tot hem gericht werd. Er was immers geen enkele indicatie dat er 'iets' op touw gezet was. Geen familielid was in de zaal aanwezig. Dat z'n kinderen in de hal stonden te wachten daar had hij geen weet van. Dat ze lang moesten wach ten ook niet. Omdat er de vrees bestond dat het nog langer zou du- .ren, alvorens alle sprekers aan het woord zouden geweest zijn, werd door de heer Lips het woord geno men en hem, net nog in het bijzijn van z'n kinderen, de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld. De scheidende wethouder kreeg deze vanwege zijn wethouderschap gedurende 12 jaar en zijn vrijwillige bestuursfuncties in diverse organisa ties.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 17