ZEVEHHUIZEH/MOERKAPEUE Laatste gemeenteraadsvergadering Moerkapelle eleidsprogramma wethouders Moerhuizen Dorpskrant 391/9 januari 1991 oerkapelle-Dinsdag 18 december wam de gemeenteraad van Moer- apelle voor de laatste maal bijeen op en uitzonderlijk tijdstip, nl. 's- mid- ags. Deze vergadering verliep in en sneltempo, zodat er nog ruim en uur tussenruimte was voor de uitengewone raadsvergadering aarin ruimte was voor gastspre- ers. Inwonertal ermeldenswaard was nog het aan- al inwoners dat Moerkapelle op 1 ecember telde. nl. 3435, te weten 766 vrouwen en 1669 mannen. Fietspad:... een treurige zaak!!!! e heer A. Verweij RPF, wees, naar anleiding van de behandeling van e notulen van de vorige raadsver- adering, op de vertraagde aanleg an het fietspad langs de Bredeweg, aarvoor één familie dwarsligt. Deze amilie stelt voorwaarden en heeft op 'eze wijze de aanleg al buitenge- oon vertraagd. "ij vroeg hiervoor uitgebreid aan- acht en noemde het erg jammer dat oiets kan gebeuren Huurwoningen kopen: te weinig animo e uitslag van de gehouden enquête nder huurders van gemeentelijke uurwoningen naar de belangstelling 'e bewoonde woning te kopen is eleurstellend. Slechts 22 huurders ermeldden op hun antwoord- trookje (van de in totaal 128 binnen e gestelde termijn terugontvangen) at zij in principe van de mogelijk- eid gebruik wilden maken hun huur- oning te kopen. Degenen die geen ntwoordstrookje hebben ingeleverd ijn beschouwd als 'niet-geïnteres- erden'. e heer M. Lindhout SGP zei het te etreuren. "Onze fractie legt zich eer bij de beslissing van B. en W.". e heer H. Doornhein PvdA vroeg et beleid van het college van bur- emeester en wethouders van de emeente Moerhuizen, wordt ge- ormd op basis van de inhoud van het eleidsprogramma. aarbij zal het streven van Gemeen- ebelangen, WD en het CDA, de racties die een wethouder leverden, rop gericht zijn, alle kernen zoveel ogelijk hun eigen identiteit te laten ehouden. e fracties spreken de wens uit dat it werkstuk voor de gehele raad, als en aanvaardbaar kader voor sa- enwerking kan dienen. Algemeen bestuur: Is uitgangspunt voor het lokale be tuur wordt gekozen voor een over- eid die burgers en hun organisaties elpt met het dragen van hun eigen erantwoordelijkheid, doch zonodig ok haar eigen verantwoordelijkheid eemt. Aandachtspunten: regelmatige persvoorlichting; ndere samenstelling van de be- aar-en beroepschriften-commis- ie onderzoeken; ereglementeerd spreekrecht in adscommissies en onderzoeken of it mogelijk is voorafgaand aan aadsvergaderingen e gemeentenaam 'Moerhuizen' zal an een referendum worden onder- 'orpen; "perkte handhaving van gemeen- lijke dienstverlening in Moerkapel- timulering van de belangstelling an de burgers bij de ontwikkelings- roblematiek- door oa. voorlichting; et gemeentepersoneel voldoende ogelijkheden voor vorming en op- iding bieden; erughoudend beleid t.a.v. vergun ingen voor gokkastautomaten; oegere toezending stukken voor adsleden en deze in het algemeen voorzien van een pré-advies met oofd- en beslispunten. Verkeer en Vervoer estreefd wordt naar een totaalvisie P de verkeers-en vervoerssituatie in gemeente oerhuizenAandachtspunten oede bereikbaarheid van bedrijfs- zich af welke woningbouwvereniging (in Zevenhuizen) straks, na samen voeging, de huurwoningen van het gemeentelijke woningbedrijf over gaat nemen. Burgemeester A.W. Lips zei dat het de keus is van het woningbedrijf of de woningen geprivatiseerd worden. Eén en ander is nog onduidelijk en zal in de nieuwe situatie Moerhuizen, nader aan de orde worden gesteld, en passant het navolgende beant woordend: De heer C. Wolff CDA, vroeg zich af of het raadzaam was om nu al een bepaalde naam te noemen omdat één en ander van zakelijke onder handelingen afhangt, hetgeen de heer A. Verweij RFP, beaamde. Grondoverdracht De eigendomskwestie van stroken grond bij de woningen Van Hogen- dorpstraat 18 t/m 28 is opgelost. De betreffende stroken grond, eigen dom van de gemeente, worden aan de eigenaren van de woningen overgedragen. De hiermee gepaard gaande kosten worden voor de éne helft betaald door de gemeente Moerkapelle en de andere helft wordt betaald door de koper. Eén en ander onder bepaalde voor waarden met betrekking tot de kabels die onder de grond lopen. (Na afloop van de raad, maakte een bewoner van de betreffende wonin gen gebruik van het spreekrecht en zegde de gemeenteraad dank voor de wijze van afwikkeling van deze zaak, ontstaan door een wandelpad-in spraak) Verkoop gronden Aan een particulier, Akkerweg 36, wordt een perceeltje grond verkocht om dit bij zijn tuin te betrekken van ca. 15 m2 a f 750,excl. BTW. Met de firma Van den Berg is over eenstemming bereikt over de ver koop van een perceel grond op het huisvesting; -mogelijkheden tot nieuwe of verbe terde verbinding tussen de bedrijven- lokaties Moerkapelle en de rijksweg A-12 actief bezien; -initiatieven ter realisering van een N.S.-halte. -in samenwerking met de provinciale overheid een omleidingsweg, ter ontlasting van de B.K. weg realise ren; -bij ontwikkeling van een bestem mingsplan extra aandacht schenken aan verkeersveilige bereikbaarheid van overige delen van de gemeente. -Verkeersremmende maatregelen op de daarvoor in aanmerking ko mende wegen; -een preventief beleid m.b.t. de vei ligheid, gericht op verlichting, veilige voet- en fietspaden en achterpaden; -bevorderen van carpooling. Economische zaken en werk gelegenheid De gemeentelijke taak hierin is het scheppen van voorwaarden voor een gezonde bedrijfsontwikkeling met in achtneming van eisen op milieuge bied. Gestreefd wordt naar: -het bedrijfsleven goede informatie en service te bieden; -behoud en versterking van werkge legenheid in de agrarische sector; -met de agrarische bedrijfsvoering (en vervoermiddelen) rekening hou den; -mogelijkheden voor uitbreiding van het industrieterrein t.b.v. plaatselijke bedrijven nastreven; -vaststellen van een marktverorde- ning; daarin op korte termijn ver plaatsen van de Zevenhuizense markt t.b.v. verbetering van de ge meentelijke dienstverlening. Onderwijs Levensbeschouwelijke pluriformiteit en vrijheid van onderwijs zijn uit gangspunten voor het onderwijsbe leid. Aandachtspunten: -handhaven van kwalitatief goed ba sisonderwijs; -aandacht voor een zorgvuldig per soneelsbeleid; -de Londo-normen zoveel mogelijk als uitgangspunt hanteren; bedrijfsterrein, van ca. 1800 m2. De grondprijs is vastgesteld op f 160.000,excl. BTW. De bewoner van de woning De Grut to 28 mag een strook grond van ca 45 m2 bij zijn woning in gebruikne- men a f 25,per jaar. Een huurder van een gemeentelijke huurwoning mag, in verband met ruimteproblemen, z'n woning ver groten. Er zal een dubbelzijdige dak kapel worden aangebracht. De kos ten worden in de huurprijs verre kend. Verlichting Een onderzoek heeft aangetoond dat het niet overal een financiële bespa ring geeft om tot de aanschaf van energiezuinige lampen voor de straatverlichting over te gaan, gelet op de verhouding russen investerin gen en netto-opbrengsten, een uitzondering hierop vormen de armaturen in de Moerdijkstraat. Deze zijn energieverslindend, waar door de kosten op korte' termijn kunnen worden terugverdiend. De kosten voor vervanging worden op f 2.500,geraamd. De raad stemde ermee in dat zeven armaturen worden vervangen aan de Moerdijkstraat. De gemeenteraad stelde tevens een voorbereidingskrediet vast voor de reconstructie van de Moerkapelse Zijde van f 80.000, De I.J.P. Keijzerschool mag een luisterhoek inrichten kosten f 2.485, De verwarmningsinstallatie van het multifunctionele gebouw "Moer- veen" zal worden vervangen: kosten f61.750,— De jaarlijkse lasten ad. f 7.400, kunnen ten laste van de post 'Tasten -het blijvend zorgdragen voor goede en veilige bereikbaarheid voor de jeugd van het voortgezet onderwijs in omliggende gemeenten; -in principe geen spreiding van leer lingen van een school over meerdere gebouwen; -op scholen aandacht voor versla- vings-preventie alsmede de milieu problematiek. Milieu Voor een leefbare samenleving ook voor de toekomst is aanpak van mi lieuproblemen een centrale taak: Aandachtspunten -Streven naar een groene en schone gemeente met behulp van beheer splannen; -bij het inzamelen en verwerken van huisvuil dienen scheiding aan de bron en hergebruik te worden gestimu leerd; -zorg voor voldoende groenvoorzie ningen alsmede goed onderhoud ervan; -bij toepassing van kunstmatig dag licht in -de agrarische sector de daarvoor geldende regels toepassen. Zorgtaken Een goed sociaal klimaat betekent dat de gemeente een aantal zorgta ken voor haar rekening neemt of er actief bij is betrokkenDaarbij bestaat aandacht voor alle lagen van de be volking. Dit zal in nauw overleg met betrokken maatschappelijke organi saties worden vormgegeven en komt tot uiting in: Cultuur, welzijn, sport en recreatie -De geestelijke vrijheid van organi saties en instellingen op dit terrein is het uitgangspunt van het college: -het- in overleg met de ouderen zelf- handhaven en verbeteren van de kwaliteit van de bejaardenvoorzie ningen, gericht op het zo lang mo gelijk zelfstandig kunnen functione ren van ouderen; aanleunwoningen vormen daarin een belangrijk in strument; -het waar mogelijk samen met het bedrijfsleven en andere gemeenten - bevorderen van professionele vor men van Kinderopvang, waarbij als voortvloeiende uit de meerjarenbe groting 1990-1994" worden ge bracht. Een gedeelte van de verwarmingsin stallatie: ketel, radiatoren en leidin gen, dateert reeds van 1955. Bij inspectie bleek dat de verwar mingsinstallatie in z'n geheel, in het oude gedeelte, aan vervanging toe was. (Het overige circuit met een eigen c.v.installatie, dateert uit 1972) De heer A. Verweij RPF, kon zich niet verenigingen met een begro tingswijziging die de aanschaf van een beregeningsinstallatie bij de voetbalvereniging betrof, het be schikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf: een bedrag van f 18.000,,is nooit voorgelegd aan de raad. Dorpsstraat Door de heer A. Verweij RPF werd de vraag gesteld of de eindoplevering (door de aannemer) van de Dorps straat al heeft plaatsgevonden. Hij- en velen met hem- hebben gecon stateerd dat het wegdek al aan het verzakken is; er plassen liggen! Wethouder j.v.d. Spek beaamde dat de oplevering is gepasseerd en dat de bepalingen nagekeken worden wie er aansprakelijk is voor de kuilen en of de gemeente dit moet accepteren. "Het is in de commissie aan de orde geweest: asfalt of klinkers, toen werd gesteld dat klinkers beter warendeze toezegging werd later door de aan nemer ontkracht. Ik moet eerlijk zeggen dat het wegdek me tegenvalt. Er zijn al behoorlijke niveauverschil len. Misschien ontkomen we niet aan een herbestrating. We onderzoeken of de aannemer aansprakelijk gesteld kan worden" Zevenmoerbosveenging niet door, Moerhuizen kwam er in de plaats voor... uitgangspunt geldt dat dit budgettair neutraal verloopt; -het handhaven van het voorzieftin- genniveau van de bibliotheek binnen aanvaardbare financiële grenzen; -het optimaal gebruik van -de spor- taccomodaties; de diverse vereni gingen in de gemeente dienden op gelijkwaardige basis hiervan gebruik te kunnen maken. Zo nodig wordt dit in een accomodatie-nota vastgelegd. -Emancipatiebeleid is erop gericht dat ieder, ongeacht sexe of burger lijke staat, geaardheid of afkomst de mogelijkheid heeft een maatschap pelijk en economisch zelfstandig be staan te verwerven; -het streven naar behoud van waar devolle gebouwen en monumenten ondersteunen. Sociale zaken -De gemeentelijke Sociale Dienst moet ook erop gericht zijn burgers te helpen bij schuldsanering en budget voorlichting: sociaal fonds; -een sociaal verantwoord ontheffin genbeleid en kwijtscheldingsbeleid t.z. belastingen en tarieven; -privacy voor uitkeringsgerechtigden bij het behandelen van hun aanvra gen; -stimuleren van bij-of herscholing van werklozen; -het instellen van een college van bijstand (na verordening); -Aandacht voor sociale vernieuwing; -Asielzoekers blijven een aandachts- groep Volksgezondheid en maatschappelij ke dienstverlening Inzet voor een optimale gezond heidszorg op gemeentelijk niveau. Aandachtspunten:-goede eerste lijnszorg, aandacht voor bevolkings onderzoeken;- zo mogelijk vestiging van een dependance van een ver pleegtehuis. Ruimtelijke Ordening De ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente wordt sterk getekend door haar ligging in het Groene Hart en het nagestreefde behoud van het landelijk karakter. Aandachtspun ten: -De gemeente neemt initiatieven om tot samenwerking te komen met De heer R. Duursma maakte van de Rondvraag gebruik om daarin z'n zegje over de laatste 25 jaar Moerka pelle te doen. "Onder burgemeester Keijzer is er nog sprake van geweest de rond vraag af te schaffen, gelukkig is dat niet gebeurd". De heer Duursma, die vele jaren deel uitmaakte van de raad, thans een aantal jaren terug van weg, bena drukte de prettige wijze van samen werking, het voorkomen van de gro te gemeente "Zevenmoerbosveen", waarvan in de zestiger jaren sprake is geweest en wat later in de buitenge wone raadsvergadering, nog eens genoemd werd door burgemeester I.J.P. Keijzer. Hij stelde dat de gemeenteraad van Moerkapelle nooit uit 'ja-knikkers' heeft bestaan. "Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Hij hoopte dat het nieuwe gemeen tebestuur van "Moerhuizen op de zelfde wijze functioneert als dat van Moerkapelle gedaan heeft. De heer Duursma vertegenwoordig de in de raad de Moerkapelse groe pering "Algemeen Belang"waarvan ook mevrouw A. van der Feltz deel uitmaakt. Zij beiden komen terug in de nieuwe Moerhuizense gemeente raad, doch in verschillende fracties. Resp. Gemeentebelangen en de WD. Bodebus De Moerkapelse gemeentebode, Ed Broer, is bij officiële gelegenheden zoals de gemeenteraadsvergadering, huwelijksvoltrekkingen e.d. altijd 'behangen' met de bodebus. Me vrouw A. van der Feltz vroeg deze bodebus een bijzonder plekje te ge ven als deze niet meer gebruikt wordt. (Ed Broer blijft geen bode en Zevenhuizen heeft een eigen bode bus, al wordt deze niet gedragen red.) Een toezegging aan de stichting 'oud Zevenhuizen/Moerkapelle,' werd nog niet echt gedaan. omliggende bedreigde gemeenten teneinde aantasting van het open gebied tegen te gaan; -de eigen bevolking dient zo min mogelijk overlast te ondervinden van de recreatie; -bij wijzigingen van bestemmings plannen dient het landelijk karakter te worden behouden; -behoud van de landschappelijke waarden van het Rottegebied dient te worden nagestreefd. Volkshuisvesting Op dit gebied ligt een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor gemeente en woningbouwcorporaties. Aan dachtspunten: -De gemeente schept duidelijke voorwaarden waarbinnen de corpo raties hun eigen verantwoordelijk heid gestalte kunnen geven. -Een regelmatig overleg tussen alle partijen in de volkshuisvestingssector is van groot belang, -mede-verantwoordelijkheid van de corporaties bij de dagelijkse uitwer king van het toewijzingsbeleid door instelling van een woonruimte-ver- delingscommissie -gemeentelijk woningbezit overdra gen aan een van de in de gemeente werkzame corporaties; -woningbouw afstammen op de plaatselijke behoeft; op basis van een kwantitatieve en kwalitatieve analyse van de totale plaatselijke behoefte (huur- en koop); - aandacht voor ouderenhuisvesting; daarin ook meer streven naar doorstroming. Een specifieke nota huisvesting ouderen kan dit zonodig nader uit werken. financiën er wordt gestreefd naar een even wichtig financieel beleid, waarbij de draagkracht vari de burgers in het oog wordt gehouden en geen on verantwoorde hypotheken naar de toekomst worden genomen. -Een sluitende begroting moet steeds uitgangspunt zijn; -nastreven van een verantwoord subsidiebeleid; -bij herziening van de subsidieveror deningen moet o.m. open eind-me chanismen worden vermeden; -waar mogelijk een terughoudende opstelling t.o.v. verhoging van tarie ven en rechten; -afweging van bestaand beleid t.o.v nieuw beleid.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 19