BENTHUIZEN fscheid zelfstandig Benthuizen homasvaer en Pieternel s 3 Dorpskrant 391/9 januari 1991 T ■gemeester M.A. van der Have de eerste die voor de laatste maal ens een openbare, in dit geval een tengewone, raadsvergadering zelfstandig Benthuizen, op 28 ember, het woord voerde. Dat de 'erwachtse burgemeestersperio- de|voor deze oud-burgemeester van iderdorp, die veel langer duurde was verondersteld, hem zwaar -allen is, bleek niet uit zijn schdntegendeel. :e 70-jarige liefhebber van de nse taal, had zijn toespraak uit punten samengesteld waarbij de insegezegdes, meto.a. 'L'histoire jrepète'. Als klassieke muzieklief- ber voegde hij er ook nog een izikale noot aan toe, zodat de wee- iedige toonzetting bii het afscheid- nen van een zelfstandige ge- :ente, wat naar de achtergrond iuwd werd. Helemaal verdween :e uiteraard niet. alle drie jaar en acht maanden dat ier tijdelijk burgemeester ben ge lest klonken er geen valse noten, ar was er sprake van een symfonie t wel contrapunten en een enkele onant, maar alles bijeen klonk het :htig in de oren. De Benthuizense rfonie getuigde van een mooie n en u heeft prachtige muziek naakt". eker zei dat het goed is dingen te refetiveren, het gewone leven van doorgaat, maar dat alles be- ■kkelijk is. Een aantal zaken bljft:"de toren, molen de Haas en wit weet klatert de fontein in de tolkomst weer". H| wilde niet al te dramatisch doen, lar vroeg, na de loftrompet over de hildige raad gestoken te hebben, aan d^Benthuizense raadsleden die in de uwe gemeenteraad van "Rijne zitting krijgen, zich te blijven |etten voor het welzijn van de inwo- s van Benthuizen. imens de WD sprak de heer HM In zijn afscheidsbetoog stelde hi|dat de WD z'n tijd al jaren vooruit eweest door regionaal samen te |rken. "Niet de schaalvergroting, ar de macht van het getal recht- digen de herindeling", klonk het |t spijtig. Hij vond de door de sug- van de voormalige Benthuï- ztfbe burgemeester J.A. Verbree, eei ;ede, om een vereniging -rpsbelangen' op te richten en stilde dat er nu een eind kwam aan zJfstandig Benthuizen. Deze zelf standigheid duurde van 1817 tot 1991. Vf der klonk er nog een lovend |ord over de prettige samenwer- in de raad en het college waar- het laatste begrip toonde voor ars standpunten, hetgeen een [tgevende factor was in de ge- entelijke politiek. Hij was het met d|heer Van der Have eens dat wet houder Van Leeuwen een geboren bestuurder is en bedankte hem voor de belangenbehartiging van de ge meentelijke medewerkers Ook laatstgenoemden zegde hij, net zoals de na hem volgende sprekers, hartelijk dank voor de medewerking."De nieuwe organisa tie vraagt inzet, maar blijf jezelf". Zij laatste'dank betrof het thuisfront: de partners en kinderen van zowel bur gemeester als raadsleden, voor het 'ruimte geven'. De heer W. Boevé, vertolkte de ge voelens van het CDA inzake de her indeling, waarvan het zwaard van Damocles hen jarenlang boven het hoofd hing. Hij betrok in zijn dank woord ook de werkgroep "Behoudt Benthuizen" en de samenstellers van "Carillonklanken"."Wij hopen op enigerlei wijze "Carillonklanken te kunnen gebruiken als basis van een voorlichtingsblad voor de nieuwe ge meente "Rijneveld"." Hij prees het college voor de inzet in de strijd tegen de herindeling en het totstandgekomene. Lof zwaaide hij voorts toe aan de scheidende burge meester die als gepensioneerde uit stekend op de winkel heeft gepast. Hij wenste hem nog veel goede jaren in gezondheid. De heer Boevé be loofde dat hij met de overige Benthui zense vertegenwoordigers in de nieu we gemeenteraad van "Rijneveld" de belangen van de woonkern Benthui zen te zullen behartigen en vele za ken op de rails te zetten. Met de toewensing van Gods zegen voor het nieuwe college en de ambte naren van de gemeente "Rijneveld", eindigde de heer Boevé z'n toe spraak. Grappig was de limerick, die hiervoor nog klonk: "Er was eens een raad in Benthuizen die eigenlijk niet wilde verhuizen maar Den Haag nam toch het besluit En blies de zelfstandige kaars Bent huizen uit Rijneveld komt er boven te staan maar Benthuizen blijft als woonkern bestaan." Mevrouw M.A. Köper-v.d. Hooff PvdA begon haar toespraak met een gedicht over de landelijkheid die ty perend voor Benthuizen is. Haar toe spraak had een melancholieke on dertoon en er schemerde verdriet door inzake de wijze waarop de her indeling tot standgekomen is. Bent huizen, dat haar 'vanaf het hoogje rijdend' in 1966 lief is geworden en waar veel woningen werden ge bouwd, heeft, volgens haar, een goed leefklimaat, waar de verhoudin gen goed liggen, er een rechtstreekse praatmogelijkheid is en dat alle wen sen die de PvdA vanaf 1978 had, heeft gerealiseerd. De heer P. Bregman vertolkte de gevoelens van de SGP, vergeleek de wereldpolitiek en de ontwikkeling in Rusland, met de zekere mate van rust waarin Nederland verkeert, doch waarin de ernst van het leven gemist wordt omdat het volk 'brood en spe len' wil en wees erop dat 'in het houden van de geboden grote loon ligt'. Wethouder mevrouw G.E.A. van Craaikamp wees op de uitstekende samenwerking in de raad, het betrek ken van de inwoners bij het gemeen telijk wel en wee, op het gerealiseer de in de laatste periode, het vrijwilli gerswerk voor bejaarden en stelde dat de gemeente nauwelijks 'drem pels' had. Zij waarschuwde de nieuwe gemeen te om alert te blijven, dat stilstaan achteruitgang betekent. Dat men waakzaam moet blijven voor de land- veroveraar Zoetermeer en een goe de gemeentelijke voorlichting aan de inwoners over het reilen en zeilen van de gemeente "Rijneveld" met in wen wees erop dat in de situatie in de 17e eeuw, kerk en staat vermengd waren: de staat een grotere invloed had op de kerk en memoreerde aan het schilderij van Ferdinand Bols in de Schepenzaal in Amsterdam. (Mo- zes die met de twee stenen tafelen van de berg kwam) Wel kan er vanaf de kansel een waarschuwing klinken tegen een be paald gedrag, zoals na de brand bij "My Way" toen er goederen wegge nomen waren. In zowel de Ned.Hervormde als Geref.Gem. kerk. Net zoals vandaag de dag de kerken van Urk de bevolking vermanen om de regels van de burgerlijke overheid t.a.v. de visserij te eerbiedigen. De heer Van Leeuwen bracht voorts de aandachtsgebieden binnen de raad en college inzake het milieu onder de aandacht, waarin Benthui zen in vergelijking met andere ge meenten, een voortrekkersrol heeft gespeeld. "Als een kleine gemeente het bijzonder de woonkern Benthui zen. Niet door wekelijks een pagina "Rijneveld nieuws" in een bepaalde krant die in de drie woonkernen ver schijnt, maar op een andere wijze. In haar dank betrok ze vervolgens wethouder M. van Leeuwen en bur gemeester Van der Have. Eerstge noemde om zijn geduld. Wethouder M. van Leeuwen stelde dat hij (sinds 1982 wethouder) er niet van houdt om te preken in de raad: dat gebeurt in de kerk. Dat dit niet wijze van opstelling van christelijke politiek is, niet gericht op isolement, maar engagement en het goede voor de gehele gemeente voor ogen heb bend. Niet afzetten, maar inzetten, niet prekerig, maar ervoor zorgen dat kerk en staat ieder z'n eigen plaats hebben. De heer Van Leeu- als Benthuizen zo serieus met het milieu omgaat kan men landelijk na tuurlijk niet achterblijven". Hij wees vervolgens op de wethou dersfunctie, die veelomvattender is dan vroeger en enige zelfstandigheid in zich heeft. Uiteraard klonk ook uit zijn mond een dank voor de prettige samen werking met raad en collega-wet houder met een bijzonder compli ment aan het adres van de burge meester. Hij memoreerde de woor den van een vroegere oud-president van de U.S.A. dat die na diens aftre den (na een machtspositie) weer ge woon burger werd, dit als een voor recht te mogen beschouwen... Hij wenste de ambtenaren veel succes in de nieuwe organisatie en sprak een extra dankwoord tot de gemeentese cretaris. Gemeentesecretaris de heer H.J. Dokter stelde dat deze laatste zit tingsperiode een moeilijke geweest is, zeker voor het ambtenarencorps: voorjaarsnota's en najaarsnota's en veel georganiseer en voorbereidend werk in verband met de samenvoe ging- "Met een inwonertal van 3500 heb ben vergelijkbare gemeenten grote re uitgaven aan salariskosten"zei hij en duidde erop dat er met weinig ambtenaren veel gedaan werd. "De dienstverlening hebben we hoog in het vaandel gehad". Hij benadrukte de wijze van opstel ling van de ambtenaren inzake infor matieverstrekking aan raadsleden soms net voor de raad- en de open stelling van het raadhuis: vertrouwe lijk en geheim waren gangbare be grippen, voor het lezen van de raads stukken in het gemeentehuis. Dat niet alleen een gemeentesecre taris een speciale functie heeft maar tevens vreemd door anderen wordt aangekeken op de aanspreektitels, bracht hij tevens in herinnering. Toen ze ooit met drie leden van de werkgroep "Behoudt Benthuizen", op een vroege zaterdagmorgen naar Grijpskerke vertrokken inzake een manifestatie (vanaf het Goudse NS- station): "Secretaris koopt u even de kaartjes", klonk het. "Goed burge meester", was het antwoord. Een verbaasde vroege mede-reiziger rea geerde op de aanspreektitel van se cretaris en burgemeester, hetgeen in het bedrijfsleven niet in gebruik is, maar wel een traditie binnen de over heid. Spreker stelde tevens prettige herin neringen aan het werken in Benthui zen te houden daarbij zelf de kreet hanterend: "Je zult nog eens terug denken aan de vleespotten van Benthuizen", ten opzichte van de ambtenaren. Tenslotte waren alle genodigden op de publieke tribune, waaronder part ners van de raadsleden, collega burgemeesters, oud burgemeester Verbree, de kabinetchef van de Commissaris van de Koningin, de heer Robben e.a. getuige van de overhandiging van een fraaie kristal len karaf met glazen. Hierin gesym boliseerd dat de zelfstandigheid een kostbaar goed is: het blijft breekbaar. In de karaf is het wapen van bent huizen gegraveerd. Deze ontvingen alle raadsleden, de burgemeester, alsmede de gemeentelijke ambtena ren. Het oudste raadslid, mevrouw B.M. van Harinxma thoe Slooten- Elout. mocht als eerste, deze fraaie set in ontvangst nemen. Midden op de foto de heer Van Bovene, de samensteller van het oudejaars rijm. Bérhuizen- Op vrijdagmiddag 28 december werd er niet alleen een buitengewone raadsvergadering gehouden, maar vond er tevens in dorps hui "De Tas" een afscheidsreceptie plaats van de gemeenteraadsleden en daburgemeester, allen vergezeld van hun partner. D4 dames van de Historische kring hadden zich voor deze gelegenheid weer inriun fraaie kostuums gestoken en mevrouw W. Harteveld- van Driel had de eer om de scheidende burgemeester het eerste exemplaar van het fraaie herinneringsboekje van de Historische Krin- gaan te bieden. Dit boekje "Het jaar rond in Agrarisch Benthuizen" werd geschreven door de heer A. J.F. van der Hoeven en behandelt de eerste helft van de 20 ste eeuw in een Zuidhollands plattelandsdorp. Het is een alleraardigst verzorgd boekje, met leuke gebeurte nissen en foto's, met de zaken die gedaan moesten worden het hele jaar door. Van elke maand een verslag. (Binnenkort komen we hier nader op terug red.) Tevens werd het burgemeestersechtpaar door de dames van de Historische Kring een fraaie, op Oudhollandse wijze opgemaakte bloemenmand overhandigd. Thomasvaer en Pieternel, alias Eddie van Craaikamp en Riet Vloemans, verhaalden van de talloze happenings van zelf standig Benthuizen, hier en daar met politiek gekruid en overgoten door een smakelijk sausje. Voor deze prozaïsche verkwikking zorgde als vanouds weer de heer Piet van Bovene. Dit keer niet ter gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie, maar bij het einde van Benthuizen als zelfstandige gemeente. Het echtpaar V.d. Have kreeg een herdenkings-Carillonklan- ken aangeboden, evenals gasten van buiten. De inwoners van Benthuizen kregen dit laatste exemplaar, van bijzondere gehalte, met fraaie foto's van gemeenteraad, diverse com missies en gemeentelijke medewerkers, thuisbezorgd. Een exemplaar om te bewaren

Dorpskrant | 1991 | | pagina 21