ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE De heer M. Lindhout kwam niet terug als gemeenteraadslid De gemeentebode en de bodebus Schaakvereniging Moerkapelle Het oude jaar uit het nieuwe in.... Qemeentebode H.J. Lippold Dorpskrant 391/9 januari 1991 Joerkapelle- Op de grens van het Dude en nieuwe jaar, van twee zelf standige gemeenten naar een sa- nengevoegd Moerhuizen, is er een gesprek met het ex-raadslid van Moerkapelle, de heer M. Lindhout. Ie thans 51 -jarige Moerkapellenaar, naakte 16 jaar en vier maanden deel uit van de Moerkapelse gemeente raad. Toen hij raadslid voor de SGP werd, bestond de gemeenteraad uit zeven personen. )e SGP kreeg toen twee zetels, na- Bat voordien de SGP er slechts één telde, de heer D.v.d. Spek was toen gemeenteraadslid en werd, bij de installatie van de nieuwe raad in 1974, wethouder. )at de SGP twee zetels behaalde was nede te danken door de gereedko- ning van het bejaardentehuis "Beth- pan" van de Gereformeerde Ge- neente en de aanleunwoningen. )e heer Lindhout heeft 3_ jaar bur gemeester I.J.P. Keijzer meege- naakt en weet nog uit die tijd dat de heer Lips waarnemend gemeente- iecretaris van Moerkapelle was. ■De heer Keijzer is een hele spon tane man en kon uitersten samen- linden. Hij kon zowel met kerkelij- len opschieten als met buitenkerke lijken. Op Bid- -als Dankdagen Woonde hij een dienst bij in onze |erk. Die goede gewoonte heeft lurgemeester Lips voortgezet en daarin prijs ik hem. Zoiets geeft een aparte binding". Moerkapelle was een klein dorpje, misschien de helft van nu? n de tijd van Keijzer is de gemeente enorm gegroeid. Hij wist precies de fyeg in Den Haag om aan een contin gent woningen te komen. Daar heeft Moerkapelle wel z'n voordeel mee edaan. De heer Lips heeft een goe- e leermeester aan hem gehad. Ik geloof dat je diverse aspecten in zijn wijze van optreden en werk terug vindt. Ik heb het als een hoogtepunt in m'n raadsperiode ervaren toen de heer Lips burgemeester van Moer kapelle werd en gun hem van harte de taak die hij nu als burgemeester van Moerhuizen krijgt. Ik wens hem daarin het bijzonder Gods onmisbare zegen toe". Toen wethouder Daan v.d. Spek zich terugtrok als wethouder en zich niet herkiesbaar stelde als raadslid, wilde u toen geen wethouder worden? "Daar ontbrak me de tijd voor. Ik was werkzaam bij veevoederhandel Bac en kon me voor deze functie niet vrijmaken. Bovendien zou er dan zoveel op me afkomen waarvoor ik me niet capabel achtte. In de eerste raadsperiode had ik veel steun aan de parate 'dorps- en zake lijke kennis' van de heer V.d. Spek. Opvolger werd zijn broer Jac. v.d. Spek, die eveneens zakelijk bij de tijd was'". De heer M. Lindhout heeft drie pe riodes meegemaakt waarbij met z'n tweeën de SGP vertegenwoordigd was in de Moerkapelse gemeente raad en één periode, toen Moerka pelle meer dan 3000 inwoners kreeg, werd het een driemanschap. De heer R. de Gooijer, was nieuwko mer. "We waren blij dat er na lange tijd ook een lid van de Hervormde Ge meente in de fractie kwam. Z'n ken nis van zaken en het werk dat hij van het raadslidmaatschap maakte, daar heb ik m'n bewondering voor, maar de presentatie als zodanig is niet mijn de vergaderingen rekening houden met eikaars gevoelens". Waarom heeft u zich niet verkiesbaar gesteld? "Het was duidelijk dat er zetels inge leverd moesten worden omdat de manier. Op het scherp van de snede te discussiëren lag mij niet. Ik houd meer van de weg van de minnelijk heid. Niet alleen buiten de raad goed met elkaar omgaanmaar ook tijdens raad uit 13 zetels zou bestaan. (Moer kapelle had 11 zetels en Zevenhuizen 13 red.) Ik heb toen een poosje ge twijfeld. Wat moet ik doen. Ik vond dat ik maar moest stoppen. Op de SGP-kieslijst kwam ik op de vierde plaats. Bij een combinatie van Ze- venhuizen/Moerkapelle met de RPF, zou dat betekenen op de 12e plaats. Daar vond ik dat de leden gesproken hadden dus legde ik me erbij neer en zag ik af van verdere kandidatuur". Dat er in de vier raadsperiodes in Moerkapelle veel tot stand gekomen is lijdt geen twijfel. Wat- vond u het belangrijkste van deze tijd? "Dat is moeilijk te zeggen. Er zijn zoveel zaken gepasseerd. Ik ben er wel van overtuigd dat Moerkapelle een goed voorzieningenpeil heeft. Ik heb het b.v. leuk gevonden dat het dorpshuis totstandgekomen is dank zij CDA en SGP. Onze fracties von den deze grootte geschikt, maar Alg. Belang en PvdA wilden een nog groter gebouw, waarin ook zaal voetbal kon plaatsvinden. Als het laatste doorgang had gevonden zouden de lasten nog veel zwaarder geworden zijn". De laatste vier jaar was de heer Lindhout vaak 's avonds van huis. Voor het gezin: vrouw en zes kinde ren, betekent het neerleggen van zijn raadswerk dat het gezinshoofd vaker thuis is. Vervelen zal de heer Lindhout zich zeker niet, want hij heeft een grote volkstuin en geniet van de doe-het- zelfkarweitjes aan z'n eigen huis. Heeft u nog een wens? "Ik hoop van harte dat het bijzondere karakter van Moerkapelle door de nieuwe raad gerespecteerd wordt. Het orthodoxe karakter bedoel ik dan met name. Dat iedere woonkern z' eigen identiteit houdt". Moerkapelle- Met de herindeling ver dwijnt er een stukje Moerkapelle dat niet meer terugkomt. Zoiets zijn b.v. de plaatselijke gebruiken in een ge meentehuis. Het fraaie witte ge meentehuis blijft nog tot 1 april be schikbaar voor huwelijksvoltrekkin gen, maar wat er daarna mee ge beurt, is nog een vraag. Dat beslissen de dame en heren politici. Een bepaalde ceremonie zal er straks niet meer zijn in Moerkapelle waar het de eigen specifieke ceremonieën bètreft. De gemeentebode Ed Broer zal niet meer in ornaat, met op zijn revers de 'bodebus' het bruidspaar ontvangen; niet meer de rode loper ujj'egsen waarover het bruidspaar voortschrijdtPlaatselijke gebrui ken worden zo nostalgie. Ed Broer krijgt in het gemeentehuis van Zevenhuizen een functie op ad ministratief terrein inzake het ge meentelijk woningbe- heer. De 'bodebus' komt in de brandkast terecht, of, zoals Ed Broer heeft voorgesteld, in een vitrine van de stichting "oud-Ze- venhuizen/Moerka- pelle", als die een permanente tentoon stelling in dorpshuis "Op Moer" in richt De Moerkapelse ova le 'bodebus', voor zien van een draaglint in 1986, is van zilver. Deze dateert uit het jaar 1798 en is ver vaardigd door Izaak Kroon uit Rotterdam. De bodebus D e bode- b u s was in vroe ger tij de n een on der- schei- dings- teken, dat gedragen werd door boden in dienst van Bestuursli chamen, zoals de Ka mers der Staten Ge neraal, de provinciale Staten, Gemeentebe sturen, Hoogheem raadschappen, Wa terschappen en Pol ders. Sporadisch zijn er nog bodes, die trots hun waardigheidste kens dragen. De geschiedenis van de bodebus gaat te rug tot in de vroegste middeleeuwen. Bo des, die berichten moesten overbren gen, droegen deze geschreven en met het zegel van de op- sen zijn, die nog ergens op zolders in gemeentehuizen verborgen zijn en vaak niet meer als bodebus herkend worden. (Dit citaat over "de bodebus" is van de heer M. Agterberg, gemeentebo de van Schipluiden uit het boek dat handelt over bodebussen) Benthuizen Ook Benthuizen heeft een 'bode bus'. Wie gemeentebode H. Lippold in functie, bij officiële gelegenheden ter zake de gemeente, ontmoet zal de ook de bodebus zien prijken. Hoewel het een gebruik is dat gemeentebo des een 'bodebus' dragen deed hij dat b.v. bij huwelijken alleen als het ver zocht werd. Wat er met de Benthuizense bodebus gaat gebeuren is nog niet bekend. De Historische Kring zou een stuk ge schiedenis in huis halen, maar het kan ook zijn dat alle bodebussen van de drie gemeenten gezamenlijk ten toon worden gesteld Zevenhuizen Ook Zevenhuizen heeft een bode bus, al zien we gemeentebode D. Bos deze niet dragen. Waarom laat hij in het midden. Het blijkt geen ge bruik. drachtgever voorziene stukken in een bus aan een gordel (bus is afge leid van het Griekse "pyxis"- oor spronkelijk een palmhouten cylindri- sche doos - wat zoveel wil zeggen als "waar iets geborgen kan worden".) Soms droeg zo'n bode een staf, wan neer hij op reis was. Amsterdam heeft nog zo'n bodestaf. Vroeger kon de bode, kenbaar aan zijn bode bus, gratis gebruik maken van het toenmalige openbaar vervoer, zoals trekschuit, veerpont of diligence. Vanaf de vijftiende eeuw werd aan de bodebus een schildje toegevoegd met het wapen van de instantie, die de bode vertegenwoordigde. Vanaf die tijd werd de uitvoering van de bodebus vaak erg kostbaar. Befaam de sierkunstenaars en zilversmeden ontwierpen waardevolle exempla ren, die vaak nog een pronkstuk vormen van musea. Ongetwijfels zullen er veel bodebus- Moerkapelle- Afgelopen vrijdag vond de eerste schaakronde van het nieuwe jaar plaats in "Op Moer". De eerste wedstrijd die geopend werd was de partij tussen H. Doornhein en G.J. Freeke. Een overwinning was voor Doornhein niet weggelegd. Lange tijd was het een remise-stelling, maar daar Freeke van zijn "titel" remise koning af wil, had hij het goede voornemen om te winnen, met een zwaar offensief in het middenspel gelukte het hem, Doornhein tot overgave te dwingen. Nu nog een paar keer verliezen en dan kan hij z'n titel overdragen aan een andere spe ler. De eerste winst in dit nieuwe jaar is voor J. de Lange. Z'n tegenstander: J. Segaar, was zo aardig een stuk cadeau te doen. Dan is het voor een schaker als De Lange niet moeilijk om de volle winst binnen te halen. De langste partij van deze avond was de wedstrijd tussen W. Vroegindeweij en G. v. Ommeren, uiteindelijk hebben ze toch de punten moeten delen. Waarschijnlijk wilde C. van Vuuren de langste partij spelen, in een gewon nen stelling nam hij ruimschoots de tijd om over z'n zetten na te denken, later bekende hij dat z'n tegenstander hier ook schuld aan had, want A.v.d. Werff probeerde V. Vuuren te over tuigen dat hij een vrij-pion had. Dan moet je alles rustig bekijken. Jammer voor V.d. Werff, maar V. Vuuren beheerste goed het eindspel. Een spannende partij was de match tussen M.M. van Vuuren en W. Wortman. Aanvankelijk leek het erop dat Van Vuuren met z'n ver vooruitgeschoven pionnen z'n tegenstander onder controle kon houden. Gevaarlijk echter bij zo'n stelling is dat het ineens in een puinhoop kan veranderen. Dat ondervond Van Vuuren. uiteindelijk gaf hij de partij dan ook op. Wat minder spannend was de partij tussen J. Roest en A. de Groot. Al in de openingsfase kwam Roest een stuk voor te staanTijdens het spel heeft hij meerdere stukken weten te verove ren. Dan is het niet moeilijk meer om de zwarte koning tot overgave te dwingen. D. Bac, winnaar van het oliebollentoernooi te Schiedam, wist ook deze avond zijn partij winnend af te sluiten. Z'n tegenstander was M. Vroegindeweij. De 'b'-opening blijft bij M. van Vuuren favoriet, ook nu wist hij mede dor deze opening, de winst te behalen op A. Hoogduijn. Door een overwinning op W. Stange is B. van Geffen koploper van de ranglijst. Hij zal alles op alles zetten om z'n koppositie te handhaven. Dat belooft dus spanning aan de top. In de middenmoot stijgt G. van Meeteren weer een plaatsje. Hij behaalde een overwinning op T. van Sevenhoven. Na een aantal non-actieve-schaakja- ren, was deze avond J. Hoff (mede oprichter van de schaakvereniging) weer present. Zijn tegenstander F. de Wit ondervond dat hij her schaken nog niet had verleerd. Nog steeds zijn nieuwe leden hartelijk welkom. Op vrijdagavond mag iedereen vrijblij vend eens langskomen in "Op Moer"

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9