ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Na bijna 40 jaar in de VUT De "Swanlake-club" Gospelfeest in Amsterdam Natuur waarnemer worden? Dat kan! Open Huis Oranje Nassau College nt Dorpskrant 392/16 januari 1991 pagina 11 Op zaterdag 9 maart wordt er in de Bethelkerk te Amsterdam aan de Vasco Da Gammastraat een 'Go- spelfestival' gehouden. Kolonel Bosschardt en Jaap Zijlstra zijn sprekers op deze dag, die voorna melijk met muziek gevuld zal zijn. "Target" uit Veenendaal, "Firststep" uit Rotterdam ebn de Nederlandtali- ge gospelzangeres Silvia Harinck, maken de dag tot een geslaagde. Toegangsprijs tien gulden. Inl. tel. 05776-1655" of 020- 825754. Regio- De KNNV Delft en omstre ken. de vereniging voor veldbiologie, roept mensen op om 'natuurwaar nemer' te worden. Naast 'natuur bekijken' kan er met de verzamelde gegevens, gewerkt wor den en kunnen bouwstenen aange dragen worden om grond- en wa terbeheerders van advies te voorzien en kritisch te volgen en te adviseren, hoe zij met de natuur om dienen te gaan. Inl. tel. 015- 610048 Zoetermeer/regio- Op woensdag 23 januari en donderdag 24 januari worden er in de christelijke scholen gemeenschap Oranje Nassau Colle ge te Zoetermeer, 'voorlichtings avonden' gehouden. Aanvang 20.00 uur. Deze avonden zijn bestemd voor de ouders van leerlingen van groep 8. Op zaterdag 26 januari houdt deze scholengemeenschap voor Athene um, Havo en Mavo "Open Huis" van 10.00 tot 12.30 uur. Dan zijn toe komstige leerlingen van alle leerjaren hartelijk welkom. De school staat aan de Parkdreef 282, wijk 24 te Zoetermeer. Inl. tel. 079 -41 10 41. Moerkapelle-"Even heb ik gedacht om de 40 jaar vol te maken, zoals de kinderen ook aanraadden, maar op een gegeven moment moet je een streep kunnen zetten. Nu is de moge lijkheid er nog om bij 60 jaar van de VUT-regeling gebruik te maken. Misschien verandert het wel snel en word je verplicht om tot je 65 ste jaar te blijven werken, net als vroeger". De 60-jarige Laurens Hertog besloot kweekwijze van orchideeën. Hoe toch ook de orchideeënteelt, bijzon der intensief is. De bloemstengel aan een haakje aan een lijn wordt opge hangen (soort katrolletje) en deze telkens moet worden bijgesteld, op dat de stengel vooral recht blijft. Hoe kwetsbaar een orchidee is, je de bloe men makkelijk beschadigen kunt, je rustig moet werken en zoeken tussen de bladeren of je een knop ziet die je aan een haakje moet bevestigen... militaire dienst zou-moeten, maar niet doorging, werd zijn betrekking opgezegd. Gelukkig was er ander werk. Anderhalf jaar werkte hij bij Leen v.d. Spek op de boerderij "t Land van Belofte". "Ik moest hier koeien melken op zondag. Dat beviel me niks. Hoewel ik een vaste betrekking kon krijgen koos ik voor de tuinderijMn moeder had gehoord dat ze bij Smaal een knecht zochten. Ik er op af.." -dus te stoppen. Op hartelijke wijze is vrijdagavond door de familie Boevé, op welke kwekerij hij vanaf eind 1952 werkzaam is geweest, bijna 39 jaar, afscheid genomen. In dorpshuis "Op Moer" werd door Bas en Plonie Boevé een gezellig avondje georga niseerd, waarbij ook de zeven kinde ren aanwezig waren. Een fiets en een horloge waren de blijken van erkenning voor de lang durige jaren van trouw van hun dier bare werknemer, die ze graag in het zonnetje wilden zetten. Een man die zoveel hart had voor het bedrijf dat hij het bijna als 'eigen' ging beschou wen. Iemand van weinig woorden, maar als het z'n werk betreft, er een lezing over kan houden. Met name over de Hij weet van de hoge investerings kosten, de arbeid en bevestigt dat een kweker een hard bestaan heeft; niet slapende rijk wordt, maar steeds moet innoveren om 'in de markt te blijven'Hoeveel jaar het duurt voor dat een orchideeënplant produceert, de wijze van verpakking na het sorte ren en op fles zetten van de Cymbi- diums.... In feite heeft hij diverse gewassen meehelpen telenAweken. In 1952 begon de heer Hertog in de tomaten en sla-teelt bij de opa van Bas en Plonie, de heer A.A. Smaal aan de Herenweg 32. Daarvoor was hij reeds op 14-jarige leeftijd 5 1/2 jaar werkzaam bij tuinder Havenaar. Omdat deze dacht dat Laurens wel in Laurens woonde toen nog thuis op de molen "De Wip" langs de Rotte. Later, na z'n huwelijk, werd een woning aan de Raadhuisstraat be trokken die verkocht is. Het echtpaar woont nu, sinds een jaar, met hun nog thuiswonende kinderen, in een woning aan de Hollevoeterlaan. 24 jaar werkte Laurens Hertog in de tomaten en sla; Weet nog van de periode dat er steenkolen gestookt werden, de ketel die (in de kelder) in het ketelhuis stond en waarbij om de beurt geslapen moest worden. In de winter mocht deze niet uitgaan, an ders zou de sla bevriezen. De kas werd met de sla in de grond, vorstvrij gehouden. De slastekers hadden dan ook 's morgens vroeg ijskoude handen.Vingerloze hand schoenen boden uitkomst.... Later werd ontdekt dat sla best iets warmer mocht geteeld worden. En de hele zomer tomatenplukken, dieven, blad plukken: eentonig maar niet verve lend... Toen werd er een proef genomen met herfstchrysanten. Eindelijk geen sla meer steken in de winter.("Waar is dat nou voor nodig dat ze bloemen gaan kweken", heeft Hertog even gedacht. Het was hem om het even.Na twee winters, werd beslo ten het hele bedrijf over te schakelen op bloemen. Inmiddels was eigenaar Smaal overleden en had schoonzoon Boevé, die met een dochter van Smaal getrouwd was, het bedrijf overgenomen. Toen vader Boevé in 1980 overleed was de teelt van de Alstromeria al bijna verleden tijd. Zoon Bas was al volop in het bedrijf werkzaam; werd de baas van de medewerker die hem nog in de wieg had zien liggen.... De kwekerij aan de Herenweg heeft 16 jaar bloemen in de kas. Sinds begin jaren '80 is van lieverlede overgeschakeld op orchideeën. Daar weet Hertog veel over te vertellen. De verplichte rustperiode in juni/juli, de pieken: Kerst, Valentijnsdag en Moederdag. De kweker probeert in die tijd volop bloemen te kunnen snijden.. "Orchideeën is wel een redelijk schone teelt, al hacf ik vaak wat kle verigs aan m'n kleding, het leek net honing. Dat scheidden de planten af. Het was prettig werken, al die jaren en je kreeg er steeds meer kijk op. Ik heb het met plezier gedaan. Het is eigenlijk niks bijzonders. Ik vraag mezelf weieens af waarom ik zolang bij hetzelfde bedrijf ben gebleven. Eigenlijk weet ik daar geen antwoord op. Ik had het goed. Je werk werd gewaardeerd; er was een goede verstandhouding en veel werd be sproken, zodat je van alles op de hoogte was, ook de veiiingprijzen. Je leefde mee met het wel en wee van de familie.en jaarlijks was er altijd wel een leuk uitje, werden onze kinderen erbij betrokken.... En elke week was er een bloemetje op tafelNee, het was geen prestatie, maar ik vind het nu wel prima zo". Op de vraag wat hij nu gaat doen antwoordt z'n vrouw dat hij een volkstuintje achter Evers heeft, maar dat hij nog wel een hobby moet zoeken. Op dit moment is hij gewoon nog even aan het genieten van het niets om handen hebben....Misschien gaat hij nog eens naar de zaterdagwedstrijden kijken van v.v. Moerkapelle waar hij 20 jaar gevoetbald heeft; loopt hij deze maand weer het wijkje "Kerk balans" voor de Hervormde kerk en zijn er nog wat klusjes hier of daar bij de kinderen.... De Kleine Trompetter biedt meer dan muzikaal vertier evenhuizen-Onder het motfo "The wanlake-club houdt de Harmonieve- eniging "De Kleine Trompetter' op aterdag 26 januari a.s. een spectacu- aire uitvoering. Deze kan gerealiseerd orden dankzij financiële ondersteu- ing van de Rabo-bank die ervoor zorgt at de begroting van deze avond slui- end gemaakt wordt Swanlake-show olgens ingewijden krijgen de bezoe- ers aan deze avond een zeer geva- eerd programma voorgeschoteld, dat in weerga niet heeft gekend. Een now die niet vergeleken kan worden et eerdere uitvoeringen, zo eigentijds dat het bijwonen van deze avond, een ngeëvenaarde happening wordt e uitvoeringsavond van 26 januari ;S. zal een amusementsavond worden ie door populaire muziek wordt om- jsi- Science fictionbeelden vormen en onderdeel van "StarWars", enz. nz... Enthousiaste groep jonge leden Onze vereniging heeft een enthou- iaste groep jongere leden die een jaar eieden al met de voorbereiding van de 'tvoeringsavond van dit jaar zijn be rinnen. Ze bedachten een bijzonder diek programma, waarbij deze jon- eren zich realiseerden dat er van de den van het Harmonie- en tamboer- n iyracorps de nodige flexibiliteit werd evraagd. Er moest namelijk een ge- i u rePertoire voor deze "Swanlake- wbavond" worden gezocht. Dit bete kende dat een aantal bestaande mu ziekwerken aangepast moest worden aan de 'harmonie-bezetting', vertelt voorzitter Henny Poot. Hij steekt zijn bewondering voor de organisatoren niet onder stoelen of banken en het is hem en de totale Harmonievereniging, er alles aan gelegen dat de uitvoering een geslaagd evenement wordt. Dat de formule van alleen 'uitvoering' en luis teren naar de vorderingen van de mu zikanten, met name de jeugd, niet he lemaal meer werkt, is zijn stellige overtuiging. Daarom was er enthousiasme voor nodig, creativiteit en aanpassingsver mogen om een dergelijk flitsende avond op touw te zetten. Dat hierbij ook medewerking van de dorpshuisbe heerder en diens medewerkers werd gevraagd, was haast overbodig, want zoiets behoort tot de vanzelfsprekend heden. In dorpshuis "Swanla" blijkt- met over leg- veel georganiseerd te kunnen worden. Terras De aanwezigen kunnen op 26 januari genieten van een zeer gevarieerd pro gramma, vanaf een terras, onder kleurige parasols, in een ambiance die men van lieverlede gewend raakt in "Swanla": met gerokte verlichtingsor namenten: fleurig en kleurrijk van aanblik. Stoelen met tafeltjes en op die tafeltjes een bloemetje en een bran dende kaars.... Dorpshuismedewer kers zorgen voor koffie, drankjes en een hapje vanaf een 'buffet' in de sportzaal, die voor deze gelegenheid "Swanlake-zaal" zal zijn... Een jaar lang is er gerepeteerd om de uitvoeringsavond tot een succes te maken; muziek te bieden die prettig en herkenbaar in het gehoor ligt, maar wat nog meer, voor een primeur te zorgen!! Er klinkt, na de pauze, een prachtig muziekstuk nl. "Les Misera bles", een werk naar de gelijknamige musical, welke in februari 1991 in première gaat. Een combinatie van techniek en muzikaliteit met o.a. het nummer "On my own", gespeeld door een hoorn. Daarnaast de nummers: "1 dreamed a dream", "master of the house" en "Do you hear the people sing", van W. Barker. Terwijl de "Kleine Trompetter speelt, dansen zes dansparen van Dansschool Wad- dinxveen op de muziek, dat dansen varieert van Quickstep, Jive, Pasodo- ble en de chachacha. Dat gebeurt direct na de pauze met "Big Band Boogie" met solisten H. van Erk trompet en P. Meijers fluit. Vervolgens Jive met "American Pa trol" met solist C. Metselaar met alt saxofoon. De Pasodoble wordt gedanst bij "La Alhambra" en de Chachacha op muziek van "Sakacha". Vervolgens treedt de Dixieland op. Een groep ge formeerd uit leden van "De Kleine Trompetter" met een eigen stijl. Starwars-selection: vroeg op de avond De heer Van Erk zal de aanwezigen in een razendsnel tempo - overvloeiend- in zeven minuten) 200 dia's tonen met speciale effecten vanuit 'star wars'. Gelijktijdig klinkt "Starwars Selection" .een fel en tevens meeslepend stuk naar de film "Starwars" van Steven Spiel berg. Dit beleven de aanwezigen tien minuten na de opening van de avond. Nieuwe Tamboermaitre Na "Highland Ball" en "Revival Rag" uit 1920, schakelt het publiek nagenie tend van het swingende en vrolijke nummer uit de tijd van de Charleston, Amerika in de tijd van de drooglegging, over op de Dixielandband, waarvan de muzikale klanken net zo swingend zul len klinken... Klaas van Weringh is de nieuwe tam- boer-maitre van het tamboer-en lyra- corps van "De Kleine Trompetter". Nieuwe leiding, uit eigen gelederen, die zich in betrekkelijk korte tijd van voor bereiding, het leidinggeven eigen heeft gemaakt. Net voor de pauze klinken 'Wien bleibt Wien" en een "Melodie mix". "Copa Cabana" wordt vergezeld van een spectaculaire lichtshow. Na de pauze wordt er met de voormel de dansshow geopend. "Met deze avond denken we het pu bliek een genre muziek te brengen wat aanspreekt. Uiteraard blijven we ook aandacht besteden aan de eigenlijke harmonie-werken. Daarom staat er in het voorjaar reeds deelname aan een 'festival' gepland", aldus voorzitter Poot. De donateurs vanDe Kleine Trompet ter" hebben inmiddels de uitnodiging voor de 26 ste januari ontvangen en krijgen gratis toegang. Belangstellenden zijn eveneens harte lijk welkom. Kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de Rabobank in Zevenhuizen en Moerkapelle en bij Jan de Ruiter aan de Dorpsstraat 80.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 11