z f1 H ~t1 Dorpskrant 393/23 januari 1991 pagina 11 3enthuizen-Een ontmoeting met de dames van de "Histori sche Kring", heeft altijd iets sprankelends. Ze blaken van enthousiasme, verstaan de tunst om iets waarvan een mder denkt: 'moet dat nou?', op een wijze te presenteren lat het veel aantrekkings kracht op de inwoners van benthuizen heeft. Tentoonstellingen van trouwjapon nen, trouwkaarten en attributen bij- Loorbeeld, die het afgelopen jaar ter belegenheid van Monumentendag in tiee kerkzalen en laatstelijk in het bemeentehuis gehouden wer- Ben 'rijzenswaardig is de wijze waarop zij lingen bedenken en weten uit te [roeren, waaraan de 'mannen' be- tuursleden van de Historische Kring ieleens niet te pas komen, maar die loch een functie in het geheel hebben ils schakels. .enzo'n man uit het bestuur, die zelf iin of meer, dankzij hetgeen waar iij zich mee bezighield, bijgedragen ,eeft aan het ontstaan van de vereni- iing "Historische Kring Benthui- :en", is Aad van der Hoeven: de rchivaris van de vereniging. '.en man die ondanks of misschien list 'dankzij' z'n handicap rheuma, aardoor hij invalide werd, veel rante-artikelen bewaard heeft van Ie afgelopen 25 jaar. 'erder maakte hij, toen het schrijven ia therapeutische oefeningen, weer eter ging, aantekeningen over het even van agrarisch Benthuizen', ietgeen thans geleid heeft tot de undeling van deze verhalen, "het ïarrond in agrarisch Benthuizen", is en pennevrucht van de heer Van er Hoeven en kwam juist voor het fscheid van zelfstandig Benthuizen, ip 28 december jl.gereed. let ligt in de bedoeling in de komen- fe weken telkens een artikel te wij len aan de Historische Kring, mede [rndat zij zelf voor zoveel stof tot ihrijven hebben gezorgd. Door ize kring zijn er in de loop van hun korte bestaan al vier boekjes itgegeven. Juweeltjes om te lezen, er kennis van te nemen en te bewa ren voor het nageslacht, linnenkort, waarschijnlijk per 1 fe- lari, wordt van start gegaan met neigen tijdschrift, dat eenmaal per 'artaal verschijnt en onder redactie at onder Gerrit v.d. Graaf en Arie hellingerhout. Zij rekenen op veel pij van Benthuizenaren over het rre en nabije verleden. Dia-voorstelling ■erder staat er weer een dia-voor- Éelling op het programma op 15 en ■6 maart in "De Bron"De verwach ting is dat deze, gericht op Agrarisch Benthuizen: mensen gefotografeerd op hun werkplek, weer net zo'n on- iekend grote belangstelling zal krij sen als de vorige. Er zijn honderden fctos bij particulieren verzameld: 't erg veel tijd heeft gekost om ze te machtigen, maar waarvoor ze prij- tnswaardige medewerking kre- üer De foto's zijn allemaal op dia Blotografeerd door de plaatselijke oenteman Miel Bregman, voor wie Historische kring grote bewonde- 9 heeftHij klaart deze grote in z n schaarse vrije tijdraamt de s 'n en draagt er mede toe bij dat Benthuizen levend blijft... Het verleden leeft BI985 verscheen het eerste boekje ■nthuizen- 1940 -1945, ter gele- B-nheid van 40 jaar bevrijding. Dit Bekje werd door diverse schrijvers Hmengesteld. Onder de lezenswaar- qp artikelen staat telkens een ande- [o naam vermeld. BjMd'Zenaren ^ennen 'len onSe~ M Bogerd geeft een algemeen beeld E c'e oorlogsjarenAnne van Noort ■Pt, net als A. Leune, herinnerin- E op en mevrouw G. Rozeboom- Hattum herinnert zich, als Wage- Bgse, de evacuatie in Benthuizen E Sl2. ^et zou te ver voeren om E 5c ivers en hun verhalen in één keer te noemen, maar we beloven de Benthuizenaren van tijd tot tijd een 'verhaal' uit dit boek, net zoals we dat van plan zijn met de geschiedenis uit het prachtige boek van dr. C.M. Schuiten. Hij bedankt, achterin het boek, de dames Bregman en Harte- veld voor hun bijdragen aan de tot standkoming van het boek, waarbij de hulp van de heer Van der Hoeven, als archivaris, onmisbaar was. warm door te komen was.... de klauw pakken en de kachel weer opvissen!" Ook op dit verhaal komt een 'wordt vervolgd', want verhalen uit de oude doos, op deze wijze samengesteld en uitgegeven, hebben een aparte char me.... En nu, laatstelijk, kwam het boekje "Het jaar rond in Agrarisch Benthui- kers, met warme kleding aan en blauw-dooraderde handen, gaan langzaam door de velden, met de hand worden de spruiten geplukt, rond de boerderij is het, ondanks de schijn van het tegenovergestelde, één en al activiteit. De machines en paardetuigen krijgen een goede on derhoudsbeurt. De aardappelputten worden voorzien van hun winterdek, want de echte koude kan nog ko- m 'M ~""j Echt veel geschiedenis uit vroeger eeuwen staat er niet in vermeld, maar de plattegronden, met de polders, dateren van heel lang geleden. Uiter aard ontbreekt in het boek niet de aanleiding waarom er in 1840 een groep uit de Hervormde kerk trad. Verder wordt de geschiedenis van historische gebouwen, zoals die van de Hervormde kerk, beschreven. De foto's, veelal uit particulier bezit, maken het boekwerk bijzonder aan trekkelijk. Algemeen Belang Toen in 1987 de Woningbouwver eniging "Algemeen Belang" 75 jaar bestond was er weer een aanleiding om een boek te schrijven. Dit ging gepaard met veel speurwerk, waar de dames van de Historische kring zich ook nu weer een kei in toonden. Er moesten foto's verzameld worden van bewoners van de woningen, ja- zelfs werd er geprobeerd om aan foto's te komen van de oorspronke lijke bewoners van de oudste wonin gen. Daarvoor moest nogal veel speurwerk worden verricht en om één foto, soms een grote reis worden gemaakt. Annie Bregman en Gré Smink gingen op foto-jacht. Eerstge noemde toonde zich hierin zeer vast houdend en reed ervoor naar Opper doesWouda Harteveld luisterde naar de geschiedenis van bewoners van de huizen van de woningbouw vereniging en zette haar bevindingen op papier. Aad van der Hoeven stel de zijn rijke documentenverzameling open en liet ieder delen in zijn grote kennis van de geschiedenis van Ben thuizen. Cees Schuiten schreef de algemene teksten en Eddy van Craaikamp nam de beeld-redactie en basis lay-out voor zijn rekening... Kikkerbuurt Leuk is b. v. het verhaal over de bewo ners van "De Kikkerbuurt", welke officieel de naam draagt "Beelaerts van Benthuizenpark". "Bet (Vermeulen)-Klomp woonde in de Kikkerbuurt. In de twintiger jaren had zij een groot huishouden en na tuurlijk sleet daar veel; ook het ka cheltje was op een dag aan vervan ging toe. Tijdens de voorjaars schoonmaak werd de kachel opge pakt en in de vijver gesmeten. In het najaar zou er wel een nieuwe gekocht worden. Maar die herfst was er geen geld. Goede raad was duur en de enige manier om de winter toch nog zen", uit. Dit is bij de leden van de Historische Kring en tegen een be drag van f 15,verkrijgbaar Het boekje is ook bij groenteman Miel Bregman te koop.... Wie is Aad van der Hoeven? A.F.J. van der Hoeven- de één schrijft Aat de ander Aad, maar het laatste lijkt het meest aannemelijk omdat Aad van Adrianus afstamt- werd in 1929 in Benthuizen gebo ren. Hij bezocht de dorpsschool van meester Idema en ging, na de achtste klas, en 14 jaar oud, als landarbeider in spé aan de slag. Tot 1961 was hij als zodanig werk zaam. Gedurende de jaren 1944 tot 1961, oefenden de seizoenen een grote invloed uit op zijn bezigheden, die verschilden, al naa* gelang het jaargetijde, waarin zij v irvuld moes ten worden. De werkzaamheden in agrarisch benthuizen heeft hij in een aantal notities vastgelegd. Ogenschijnlijk zijn het nuchtere constateringen, zonder opsmuk meegedeeld, maar achter zijn verhaal schuilt de liefde voor de polders rond het oude Ben thuizen, waarin hij jarenlang met schop en spa werkte. Gesprekken met oudere inwoners geven nog meer informatie. Zo heeft mevrouw C. Wisman - Diep hout opgetekend hoe de ouderlijke boerderij er in haar jeugd uitzag. De heer C. Bregman, nog altijd actief op zijn 92 ste jaar, vertelt over zijn leven in de spruiten. Door de dames L. van Galen- Verduijn en S. Bregman - Vermeulen komen de lezers aan de weet hoe boerin en dienstbode hun dagen vóór de Tweede Wereldoorlog doorbrachten. Aan het eind van het boekje treft de lezer twee krante-artikeltjes aan, uit het archief van de Historische kring Benthuizen, het eerste, over de bie tenteelt, stond in het Streekblad anno 1966 en het tweede dat de spruitenteelt behandelt, in de Nieu we Leidse Courant. Een woordenlijstje van in en om Ben thuizen gebruikt dialect geeft in kort best een verklaring van in dit boekje gebruikte woorden Januari- Louwmaand "Soms lijkt het of er 's winters een tijd van stilstand is aangebroken. De ak kers liggen omgeploegd; hier en daar staan nog velden met spruiten,- win tertarwe en klaver. De spruitenpluk- men. Voor het vaste personeel is het hard werken. Dat komt vooral, om dat in en rond Benthuizen, gemeng de bedrijven liggen waardoor vee teelt en akkerbouw voorkomen. Op een dergelijk gemengd bedrijf van ca. 40 hectare, vinden we onge veer 18 koeien, 10 stuks jong vee, 6 paarden en soms nog enkele jonge paarden. Al dit vee staat uiteraard op stal en wordt daar gevoerd en ver zorgd. Vakantie is er voor het perso neel niet bij; zo'n luxe is pas na de Tweede Wereldoorlog gekomen. Wel is er vrijaf voor de jongens, als het ijs sterk genoeg blijkt te zijn om te schaatsen". Vervolgens schetst Van der Hoeven hoe om vijf uur de dag begint voor een boerenarbeider. Hij moet de koeien melken en ze mesten (misten genoemd) En dat alles bij slecht licht: een kaars of een stallantaarn. De boerenknecht had nog geen laarzen en schepte, op het onbestrate erf, z'n klompen nog al eens over.De mest moest dan per kruiwagen in de aardedonker naar de 'staal' gebracht worden.... Daar lopen de fokzeugen die de 'mist' lekker aanstampten.... Over dag moesten wilgen gesnoeid wor den of andere onderhoudswerk zaamheden.... Dan de geboorten van de lammetjes, de kalfjes en een enkel veulentje.. Aardappels sorteren en het vee ver zorgen was een arbeidsintensief kar wei: bieten de gemalen moesten worden voor het voer, stro achter de koeien leggen, bikstonnen vullen, koeien rossen.... Willem Qualm kwam langs om de benen van de paarden te scheren... Hij is ook de 'biggensnijder' van het dorp..terwijl hij er ook bijgehaald wordt als een dier moeilijk bevalt... Als de nageboorte niet 'af' wil komen is de stank niet meer te harden. Daar de keizersnede toen nog niet bekend was, ging er weieens wat verkeerd, kwam een kalf in gedeelten door het geboortekanaal: moest er 'afgesto ken' worden, een zwaar en moeilijk karwei in de stal.... Leren melken moest iedere jonge man van een jaar of 11januari was er de goeie maand voor: wie op latere leeftijd dit pas leerde, kon het niet goed onder de knie krijgen... In de winter, als er niet veel landwerk was, kwam de dorsmachine. Eraan voorafgaand moesten de ko renschoven uit de 'barg' worden ge haald een zwaar karwei... en dan klonk gedurende een aantal dagen het geluid van de dorsmachine... Hoe Aad van der Hoeven met verzamelen begonnen is... "Toen in 1965 Koningin Juliana een werkbezoek aan Benthuizen bracht, dacht ik: ik ga alle krante-berichten hierover in een plakboek doen. Dat bezoek was een geweldige happe ning waar de toenmalige burgemees ter Keijzer een grootse show van maakte. Er werd zowaar in het Van Beeleartspark een mini-agrarisch dorp Benthuizen aangelegd, com pleet met mini-akkers waarop de produkten verbouwd werden... Of ik nu gedacht heb 'die burgemeester is een sterke persoonlijkheid, daar zit wat in die man', weet ik niet meer, maar hij gedroeg zich in Benthuizen zeer opvallend. Deed weieens dingen op z'n eigen houtje, zoals de vijvers van het Beeleartspark uit laten bag geren en zo. Daardoor ontstonden de nodige meningsverschillen.een gerucht ging door het gehucht en er kwam een artikel in de krant. Zo ging het telkens. Uit de woelige zestiger jaren heb ik een heel knip-en plaksel- boek bewaard...Ik kreeg van lezers van verschillende kranten waarin ar tikelen gepubliceerd stonden over Benthuizen een knipselEn het zijn er wat geweest!" Wijkverpleegkundige Ank Schouwe- naar wist van de verzamelwoede en de belangstelling van de heer Aad van der Hoeven voor oud-Benthui zen. Toen Wouda Harteveld met haar eens een gesprek had over oud- Benthuizen, wees zij op zijn bezighe den. Zo kwam Wouda in contact met Aad. In die beginjaren '80 schreef Cees Schuiten een serie artikelen in Carillonklanken, nl. "Benthuizer be legen". Hij, Eddy van Craaikamp en Rien Bogerd, allochtonen, vormden met Anne van Noort, autochtoon, de historische werkgroep. Zij wilden zich gaan verdiepen in de geschiede nis van Benthuizen. Wouda Harte veld die hiermee geconfronteerd werd riep: "maar hier klopt iets niet. 1/4 van jullie club komt van buiten. Jullie moeten juist oudere inwoners bij de geschiedschrijving betrekken". Wouda: "Ze gaven me wel gelijk en ik wist wat de consequentie zou zijmmee gaan doen!" Dus als je een bepaalde mening hebt kun je die maar beter voor je houden, want daar ging ik.... Gelukkig boeide mij de geschiedenis van Benthuizen bij zonder". Ze was blij in Annie Bregman een medestander te vinden. Twee vrou wen- hoewel Annie wat ouder is- die het van kindsbeen af goed met elkaar kunnen vinden, ja zelfs zo ingespeeld zijn op elkaar, dat als Wouda iets bedenkt, Annie zich gelijk inleeft in de situatieWoudaDat is net als met een lap stof. De één ziet alleen de lap stof én de ander ziet de lap stof verwerkt tot japon". Twee vrouwen die overlopen van enthousiasme en plannen smeedden en ze uitvoerden was al heel waf, maar ook de derde, die van zichzelf zegt dat ze 'maar' een werkpaard is, blaakt van dezelfde geestdrift. Gré Smink. Drie vrouwen met glimmende ogen en rode konen, koffie inschenkend, paperassen or denend, ridderend in de aangepaste woning van Aad van der Hoeven En hijzelf, de archivaris, die voor de Historische Kring alles in beheer heeft; honderden dia's gerangschikt heeft staan, stapels dossiers keurig aan het ordenen is...geniet van z'n bezig zijn voor de Historische Kring. Het is zijn leven geworden.... Zijn huis, gedeeld met familie, is meer dan alleen een woning. Het is verga derruimte, ontmoetingscentrum, kantoor en archief Hier werden ideeën geboren, en werden ze uitgevoerd, al lang voor dat er van een echte organisatie spra ke was Uiteindelijk kreeg de Historische Kring gestalte, maar werd pas echt een vereniging in 1987. (Wordt vervolgd)

Dorpskrant | 1991 | | pagina 11