REGIO Volksdansen in Zoeter meer Vakantie bijbelclub in Krokus vakantie Plattelandsvrouwen: niet beperkt tot de agrarische sector! venhuizen-"Er wordt nogal eens onrechte gedacht dat leden van plaatselijke afdelingen van de 1. Vereniging van Plattelands- wwen alleen maar boerinnen of ndersvrouwen zijn. Niets is minder ar. Het zijn vrouwen met of zon- T gezin, alleenstaand of gehuwd 30 tot ruim 80 jaar. Maat- lappelijk uit alle lagen en brede ngen van de bevolking. Hun ver- iging is toegankelijk voor ieder- er Dat is bij ons ook het geval. Tms merken we dat de drempel nog og is. Gek eigenlijk in deze tijd en ons dorp waar de agrarische sector it niet de overhand heeft. Onze eniging zou met alleen leden uit agrarische sector, niet kunnen itaan". In het woord is Didi van Vliet, de leidende presidente van de Ze- Jihuizense afdeling van de Ned. nd van Plattelandsvrouwen. |jaar geleden werd de Nederlandse nd van Plattelandsvrouwen opge- ht om vrouwen 'vaardigheden bij |e[brengen,' 'maatschappelijk' te Twikkelen en hen 'mondiger' te (ken. zodat zij zich meer konden ■plooien. De avonden die de latseiijke afdelingen organiseer- I hadden doorgaans een educatief lakter. loop der jaren is hier wel wat jandering in gekomen, kwamen •aspecten 'cultureel', 'creatief' en creatief' erbij en de ontplooiing I de vrouw wat minder. Voor het ijlste zorgden de algemene maat- lappelijke ontwikkelingen: een luw voelde zich van lieverlede per mans'. Plattelandsvrouwenafdeling - over het algemeen genomen- li een bindend element. De dames [eken af met elkaar mee te gaan. Jarnaast leert men elkaar kennen (mag men ervan verzekerd zijn dat paar je omgekeken wordt als je in ziekenhuis belandt: er is een Jciale commissie die de naam 'lief draagt. [ziekenhuisverblijf, geboorten en Irlijden is er een medeleven dat niet beperkt tot een bloemetje of 1 kaart, maar is er tevens die toe- loken hand, van zowel commis- leden als bestuur....mits het ge lid wordt. 'lattelandsvrouwen: kom er ook bij! I Zevenhuizense afdeling van ■telandsvrouwen bestaat dit jaar jaar. De reden van dit interview |t de scheidende presidente, me- vnpuw Didi van Vliet, in het bijzijn van w opvolgster, Aria Dekker, is niet Jr-afscheid, maar het oppeppen fj het imago van de Plattelands- iwen. Mevrouw Van Vliet was ivankelijk één jaar tweede secre te en vervolgens twee jaar se- laresse, om gedurende de tweede lursperiode de voorzittershamer interen. Ze nam de plaats in van Touw J. van Rijs-Siemons moet na zes jaar uit het bestuur, •rzijds is het jammer, omdat er is verloren gaat, maar aan de re kant hebben nieuwe be- irsleden weer frisse ideeën, an- fe inbreng. I het ogenblik hebben we een "tal nieuwe jonge leden erbij, maar «s hebben wat oudere dames ankt. hebben op dit moment circa 100 En- Ze komen echt niet allemaal k maandelijkse bijeenkomst. Iets -r dan de helft meestal en met Pale avonden, zoals b.v. Kerst, komen er meer. mer eigenlijk dat niet nog meer 'wen lid worden van de Platte- 'wrouwen, want het is een hele ,e wouwenclub, met ontspan- isavonden, leerzame avonden leuke excursies. We weten dat nBm'Se vrouwen moeite met de Plattelandsvrouwen" heb- waardoor/pa' denken dat we allemaal boerinnen zijn. Er is vaak een vooroordeel, terwijl we juist ook veel dames uit het dorp hebben, het doet er niet toe welke functie hun man heeft of' wat zij zelf doen. Als ze eenmaal lid geworden zijn is er een drempel weg voor velen. Vrouwen leren vrouwen kennen via Plattelandsvrou wen deze is door de grote storm niet doorgegaan. Toen we een andere datum planden kon de spreker niet". Het bestuur- dat eenmaal per maand bijeenkomt- heeft nu besloten om het tweede deel van de avond "Bingo" te spelen. In februari staat er een schouwburg bezoek op het programma. "Er ge zellig voor alleenstaanden en vrou wen wiens partner niet van schouw- slaagd". Verder worden er goedkope cursus sen georganiseerd door de Platte landsvrouwen, omdat de cursusleid sters meestal uit eigen gelederen ko men en niet op commerciële basis werken. "Onze "doe-avond" in oktober was dit keer ook reuze leuk. We maakten sieradendoosjes, een onderdeel van het quilten. De daarna volgende De scheidende presidente van de Plattelandsvrouwen van Zevenhuizen met een vaantje. Dit vaantje heeft, net zoals die van de andere afdelingen, in de feestzaal in Drente gehangen, bij de viering van het 60 jarig Bondsjubileum. Didi maakte die van Zevenhuizen met- hoe kan het ook anders- een molen erop geborduurd. Zelf heb ik de Plattelandsvrouwen als een opstapje ervaren om mensen te leren kennen. Ik kwam na m'n huwelijk met mijn man, een echte Zevenhuizenaar, hier wonen en kende weinig men sen. Iedereen kende wel mijn man. Ik heb het als reuze positief ervaren dat de dames Van Vliet en Lekkerkerk mij meegenomen hebben naar de Plattelandsvrouwen, want het is de manier om mensen en met name, vrouwen te leren kennen. De pauze biedt ruimschoots de gele genheid om een praatje te maken. Soms denken we: "als er vanavond geen programma was, dan zouden de dames zich nog amuseren door de contacten via het gezellige koffie praatje"." Aria Dekker, die twee jaar secreta resse in het bestuur is en haar opvolg ster wordt beaamt hetgeen mevrouw Van Vliet stelt. Al is mevrouw Van Vliet dan wel uit de agrarische sector afkomstig, Aria zeker niet. Haar man heeft een transportbedrijf. "We bieden een gevarieerd pro gramma: voor elk wat wils. Zelf vindt ik de Kerstavond altijd heel gezellig of een ander etentje in het seizoen". Mevrouw Van Vliet vult aan"Als pre sidente is het invullen van de Kerst viering altijd het moeilijkste van het hele winterprogramma. We hebben leden die heel stipt zijn en buiten kerkelijken. iedereen is welkom op onze vereniging, we houden ons niet met geloofszaken bezig, noch met politiek, maar van de Kerstviering kun je niet iets echt neutraals maken. Je moet de boodschap van Christus laten klinken, en je wilt iedereen een fijn gevoel geven. De telefoontjes die we na afloop van deze kerstviering hebben gekregen bewezen dat we er dit jaar ook weer in geslaagd zijn". Ze vertelt dat er gekozen is voor een etentje waar tijdens korte verhalen werden voorgedragen. Wat de aanstaande maandelijkse bij eenkomst, op 24 januari betreft, is er een misverstand in het spel geweest. Helaas gaat de behandeling van het onderwerp "Hoe beveilig je je huis", niet door op deze avond, die tevens de jaarvergadering is. "Ook de stichting oud Zevenhuizen/Moerka- pqlle kon niet komen. Deze zou vorig jaar 'al eenavond verzorgen, maar burgbezoek houdt. Vorig jaar zijn we met een bus naar Tineke Schouten geweest. Dit keer wordt gezocht naar een Operette-voorstelling in Den Haag: dus nog niet zeker. We gaan ook wel eens een dag win kelen in een grote stad. Dan wordt er een bus gehuurd. Voor een tientje uit en thuis naar Amsterdam, goedkoop toch? Op donderdag 21 maart komt er een kinderrechter over zijn werk vertellen en 25 april is onze 'eindavond" Dan doen we iets speciaals. Wat weten we nog niet. Vorig jaar zijn de dames van de Plattelandsvrouwen uit Moordrecht, die een reuze actieve groep zijn, een programma wezen verzorgen. Ze zingen en weten er een show van te maken: bijzonder aardig. Vorig jaar hebben we nog geprobeerd een muziekgroepje op te richten, maar het kwam niet van de grond. Als er nieuwe leden komen, dan brengen ze nieuw enthousiasme mee. Dan kan er iets van de gtond komen. Ooit had de Zevenhuizense Platttelandsorganisatie zelf een to neelgroep. Die is er niet meer. Jam mer. Het zou zo fijn zijn als er nieuwe jonge vrouwen lid zouden worden die initiatieven toonden. Ideeën naar voren brachten. We hebben wel een ideeënbus, maar slechts sporadisch zit er iets in. Heus het valt niet altijd mee om een winterprogramma sa men te stellen. Gelukkig krijgen we van het provinciaal bestuur van de Bond ook informatie over sprekers en laten de plaatselijke afdelingen via verslaggeving ook weten welke le zingen c.q. sprekers voor een boeiende avond kunnen zorgen. Neem b.v. "plooien of ontplooien", dat was een avond in het kader van de emancipatie en de ontwikkeling van de Bond. Wij hier hadden een hele leuke spreekster. Elders in de regio troffen ze het minder. Leer zaam was de discussie die de dames hier, groepsgewijs, over moesten voeren... We sluiten het seizoen ook weieens af met een fietstocht en gingen aan sluitend b.v. barbecuen bij een lid aan huis, in een schuur van de gebroe ders Lekkerkerk. Het seizoen 1990-1991 zijn we be gonnen met een bowling-avond in "De Keizershof"', die was reuze ge- avond was een interessante. Een psy choloog van het Deltaziekenhuis hield een lezing over 'gestoord, maar niet gek'Op die wijze ga je anders tegen 'gestoorde' mensen aankij ken". Vorig jaar hadden de Plattelands vrouwen een culinaire 'doe-avond' met bakker Gerritsen, een mode show van een Nieuwerkerks mode huis en een jaar daarvoor werd door slager Van Tol een avond ver zorgdZo blijkt dat er op lokaal terrein ook mensen zijn die een avondvullend programma kunnen bieden.... Opgesomd worden de excursies, va riërend van de Tinfabriek, Glasfa briek, Catharina Gasthuis, Bisdom van Vliet, Vresdespaleis of Maurits- huis. Een paar jaar geleden woonden ze een avond bij van Karei v.d. Graaf en dit jaar stond het bijwonen van een opname van AVRO's service salon op het programma. Helaas zijn die allemaal al volgeboekt.... Of er ook koffie-ochtenden gehou den worden zoals andere afdelingen doen? "Bij ons lukte het in het verleden niet. Trouwens zelf zou ik moeilijk kun nen. Misschien dat het bestuur het toch weer gaat proberen?" Aria Dekker lacht, knikt, is er ook niet zo enthousiast over. "De meeste dames komen echt graag 's avonds. Dan zijn ze er even uit. Vooral moeders met jonge kinde ren. Anderen hebben een kantoor baan of hebben de hele dag in de kas gewerkt en zijn blij om even andere vrouwen te ontmoeten. Ook wedu wen en alleenstaanden. Het is voor de meesten echt een avondje 'uit'. Op onze bijeenkomsten wordt gela chen, want het is werkelijk een hele leuke club. Natuurlijk zullen er mop peraars zijn, maar die zouden ei genlijk allemaal een jaar in het be stuur moeten zitten om te weten wat er op hun af kan komen en hoe moeilijk het is om het iedereen naar de zin te maken. Maar de dames zijn echt tolerant ten opzichte van elkaar en anderen, kunnen relativeren, le ven en laten leven". Didi van Vliet: "Wat dat betreft is Zevenhuizen echt een uniek dorpEn als je je zelf ook een beetje geeft en je stapt naar de club van de Plattelands vrouwen en maakt met deze en gene eens een praatje, dan merken de nieuwe leden, al dan niet nieuw- ingekomenen, dat het hier goed toeven is". Ze wijst op Aria als we naar het programma voor de volgende winter vragen: Deze licht een tipje van de sluier van het programma voor het volgende winterseizoen op. -Sheherazade blijkt weer naar Ze venhuizen te komen. Mevrouw Schuiling, die zo boeiend kan ver tellen, komt weer verslag doen van een reis naar Noord-Jemen. Verder staat er nog een 'doe-avond' op het programma en wordt er gebeld met aspirant-sprekers... Soms lukt het niet om wat de datum betreft- tot overeenstemming te komen of moet er reeds twee jaar. van tevoren wor den afgesproken.... We besluiten met de vraag of alle bestuursleden ook echt Zevenhuize- naren zijn. Dat blijkt niet het geval. "We hebben ook nogal wat leden uit Nieuwerkerk. Riet den Hollander onze vice-presi- dente, is ook Nieuwerkerkse. De overigen zijn: Yvonne Hesseling- tweede secretaresse; Bets van Vliet - Lekkerkerker, penningmeesteresse. Wegens het vertrek van Didi van Vliet ontstaat er een vakature:Aria Dekker wordt presidente en voor gedragen als bestuurslid is Nel v.d. Knaap. Op 24 januari is het afscheid van Didi en is de bestuursverkiezing. Nieuwe leden zijn op deze avond hartelijk welkom. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst in Hotel Vos, waar we altijd gastvrij onderdak genieten" lacht Aria (Aanvang 20.00 uur) Regio-In de gymnastiekzaal van de Petrus Scholengemeenschap aan de dr. J.W. Paltelaan in wijk 13 te Zoetermeer, start op 23 januari een serie van 11 lessen volksdansen uit Joegoslavië, Griekenland, Bulgarije, Albanië en Turkije, onder leiding van Lisa van den Berg. Met schoolvakanties wordt rekening gehouden. Wie mee wil doen kan zich aanmel den tel. 070- 3874686 of 079 - 163631. Benthuizen- In de Voorjaars -of Krokus-vakantie, wordt er in Bent huizen weer een "Vakantiebijbel- club" georganiseerd, vanuit de Her vormde kerk, in de christelijke school. Het thema is 't Is waar, echt waar". Nadere berichtgeving volgt nog. Dorpskrant 393/23 januari 1991 pagina 15

Dorpskrant | 1991 | | pagina 15