an wethouder naar gemeenteraadslid ekleurd Dorpskrant 393/23 januari 1991 pagina 17 I /srW/.aelw? iVie. vy nieuwe rubriek in de rpskrant. der dit motto treffen de ers regelmatig een inter- iu aan met iemand uit de neentepolitiek.... v denkt wat te vertellen te ben mag zich aanmel dt navolgende vraagge- ■ek vormt de start en was i initiatief onzerzijds... i hopen dat er nog vele 'len volgen.... [evrouw Gerrie van der Lecq- de Knikker, uneenteraadslid voor de PvdA de gemeenteraad van Rijne- veld eveld-Hoewel de kern Hazerswou- kp zich voor de Dorpskrant niet van mg is, vormt dit wel een onderdeel gemeente Rijneveld, waartoe jBenthuizen behoort. Om de politiek iter bij de burgers te brengen is het igrijk dat zij ook kennismaken met Ie er samen met anderen voor jen dat een woonkern als Benthui- ookleefbaar blijft.... önwoners van Benthuizen kennen ouw M.A. Koper, die hun kern in meenteraad van Rijneveld verte- oordigt als raadslid voor de PvdA. PvdA raadslid uit Koudekerk, de jj. Wondergem, zal in Benthuizen lijks bekend zijn. ers weten wie mevrouw G. van der j-de Knikker is, voormalig wethou- Hazerswoude en woonachtig op bij uitstek mooi plekje in Hazers- 'e- dorp: een vooruitzicht op een op dit ent) bevroren singel met fraaie op- rug en een 'wijde blik' over voet- fd en de polder aan de achterzij- nd die niet met 'mevrouw' betiteld "rden omdat iedereen haar kent als ie. derwijzeres te Benthuizen n de politiek kennen ouders, leer- n en ex-leerlingen van de Arnoldus [Osschool uit Benthuizen mevrouw ;der Lecq. Ofschoon nu met buiten- "n verlof heeft ze in het kader van erlichting' een part-time func- twee dagen als leerkracht aan school. Gemeenteraadslid haar stem nog vaak gehoord zal en in de raads-en commissieverga- en van Rijneveld, is zeker. dA heeft drie zetels, D'66 twee, de drie, het CDA zeven en de SGP/ twee. e van der Lecq, met een goed 9en, een dosis ervaring, ijverig en nstig, is reeds van veel situaties op -Ogte waar het de grootste woon- van de drie-samengevoegde- be- nl. Hazerswoude. Wethouder s nl. vanaf 1984 wethouder, tussentijdstoen de heer S.J. n, zitting hebbend voor de WD, Pte vanwege drukke werkzaamhe- bat er een PvdA wethouder kwam 'e maken met strubbelingen in de x tussen het CDA en de WD. werden wij uitgenodigd. Omdat de samenging met de PPR had deze .'natie drie zetels op het tijdstip dat /u1 der Lecq wethouder werd. In telde de PvdA twee zetels. Ze was ste vrouw in de raad. Waarom geen commissie vergadering? uw van der Lecq heeft de afgelo- 66 gemeenteraadsvergaderingen i "oen horen. Ze kreeg min of volgens haar ongewild- een rol in s'tie. Zij ontving, zo werd vanaf UU6 geconcludeerd, complimen- J. /jSorneester Boelen vanwege nnttelijk verstrekte inside-infor- n'rne' betrekking tot enkele za- ^^Jelling van bepaalde belas- 'fdorrrjation is niet het goede ™at ik heb gedaan is bij de en schriftelijke opmerkingen - en vragen op schrift gesteld, n en i zouden kunnen Lorr|dat we een commissiever- ito Het waren zulke be fte onderwerpen. Ik heb ook nog urgemeester gevraagd om een 'evergadering te houden, maar *»-«••#♦# i dat bleek niet tot de mogelijkheden te behoren, kwa tijd. Men wilde persé op 10 januari vergaderen. Het is wel aardig dat hij m'n briefjes zei op prijs te stellen, maar ik had gehoopt dat het college nog wat met mijn opmerkingen zou doen, maar dat is niet gebeurd. Vandaar dat het dan ook in de raad zo'n lang verhaal werd". Gerrie van der Lecq is gehuwd en moe der van drie kinderen, na jaren Reeu- wijk, sinds 1970, en een jaar of drie Drente, in Hazerswoude woonachtig, waar haar man hoofd van de openbare lagere school- later basisschool- werd. Vanaf 1974 heeft zij zitting in de ge meenteraad, was al lang lid van de PvdA, een partij waarvan de kiem van het "zich kunnen vinden in", ligt in haar kweekschoolperiode. In de ideologie van deze partij kon ze delen. Gerrie volgde aanvankelijk de gemeentepoli tiek niet zo op de voet, dat kwam van lieverlede. "Toen wij hier in Hazerswou de kwamen wonen was de afdeling nog samen met Koudekerk; een kleine groep mensen waarbij alle hens aan dek moest.De raad van Hazerswoude telde destijds 13 raadsleden en de PvdA had er één zetel in. Later kwam het inwoner tal boven de 10.000 (thans 11000) en had de raad 15 leden. Toen hadden we drie zetels: de PvdA twee en éen van de PPR, in een combinatie". Het was voor mevrouw Van der Lecq geen opgave om voor bestudering van raadstukken of het volgen van andere politieke zaken naar het gemeentehuis in Hazerswoude -Rijndijk te gaan, want het was een dagelijkse rit. Haar jongste ging daar op de openbare kleuterschool, die in Hazerswoude-dorp nog niet be stond. De openbare school werd pas in 1970 (her)-opgericht en haar echtge noot was het eerste schoolhoofd. Vol gens burgemeester Ten Heuvelhof heeft een eerder schoolhoofd van een voormalige openbare school, een echt genote gehad die raadslid was in de gemeenteraad van hazerswoude, even eens voor de PvdA. Buiten de boot Gerrie van der Lecq, die eigenlijk wel een hele week werk had aan haar wet- houdersbaan, met de avonden mee ge rekend (veel leeswerk), maar er kwa tijd toch niet meer dan een halve in kon steken, heeft het nu wat rustiger, want bij de wethoudersverkiezingen viel ze buiten de boot "We hebben in het overleg eerst over het beleidsprogramma gesproken. Dat is, voorafgaand aan de coalitievorming gemaakt". Mevrouw Van der Lecq maakte daar zelf een opzetje voor. "Er was de afspraak dat we een eenvou dig beleidsprogrammaatje zouden ma ken. Het is heel summier geworden waarin een aantal zaken in staan opge somd die in de komende jaren aan de orde moeten komen en met wat richtin gen van centrale en hoofddoelstellin gen. Wat is er ook gebeurd in dat overleg, dat voor een gedeelte openbaar is ge weest. Wel, daar is aan iedere fractie gevraagd of men wilde deelnemen in het college. Dat wilde iedereen behalve de SGP die daar geen geschikte kandidaat voor had. Niet iemand die er tijd voor had. Daar is een aantal malen over vergaderd. Op een gegeven moment kwam er de theo rie boven water, dat er vanuit iedere kern een wethouder zou moeten ko men. Vanuit de PvdA was mij gevraagd om weer wethouderkandidaat te zijn, vanwege de ervaring die je hebt en de situatie dat je in zo'n nieuwe gemeente met ervaring een bijdrage kan leve ren Men was dus niet ontevreden waarop ik het de afgelopen zes jaar had gedaan. Toen kwamen die kernen om de hoek. Er zou uit iedere kern iemand in het college moeten. Vanuit het CDA was de heer Van der Werf dan de vertegenwoordiger van Ha zerswoude. Toen heb ik de beide andere fractieleden kandidaat-wethouder ge steld, zodat wij in iedere kern een kandi daat hadden, anders zou ons deelnemen in het college hierop af kunnen stuiten. En wij hadden er als Partij van de Arbeid toch erg veel behoefte aan om in het college deel ten nemen. De twee andere mensen hadden ook veel raadservaring. Men had toen juist druk uitgeoefend, op de heer Bregman omdat hij uit Benthui zen kwam, maar hij durfde het niet aan omdat hij geen wethouderservaring had. Daarom kon ik m'n twee andere raadsleden kandidaat stellen. Ik heb er nog een briefje over geschreven, dat het mij voorkwam dat die kernen-vertegen woordiging toch wel plotseling wat erg veel accent kreeg. Persoonlijk vond ik dat niet echt noodzakelijk. Men zei: 'ja maar je moet ook weten wat er in hel kernen niet'. Nu, wij hadden als PvdA ons juist ver diept in de woonkernen, zijn in de ver kiezingsperiode gegidst door degenen die in die kernen verstand hadden van de lokale zaken. Wij hadden ons breed georiënteerd in die andere kernen ook juist om voord de verkiezingen, die ver schillen al weg te werken. Ik kom van wege m'n werk, normaliter, wekelijks in Benthuizen dus had ik voor Benthuizen al helemaal niet het gevoel dat ik niet wist wat daar speelde. De woonkernen vertegenwoordiging kreeg echter zoveel accent dat de twee anderen uit onze partij kandidaat zijn gesteld. Helaas heeft dit niets uitgericht. Op een gegeven ogenblik zouden we weer met elkaar praten in het gemeen tehuis van Hazerswoude. De VVD werd toen uitgenodigd om als eerste naar boven te komen door het CDA. Ze veranderden de afspraak die we had den. Een voorzitter zegt 'ik kan er niks aan doen'. Hij wilde eerst met de WD praten. Dus wij stonden nog wat mok kend- D'66, Partij v.d. Arbeid en de "Ik vind het een raar verhaal. Het is ook niet logisch. Ik heb gezegd: 'er zijn ei genlijk geen mensen die ik de laatste tijd ontmoet heb op de diverse bijeenkom sten die zeiden dat de collegevorming logisch te begrijpen is...' Integendeel. Er was heel veel verbazing bij de bevol king. Vragen. Wat is er gebeurd??. Wat raar. De mensen begrijpen het niet. Ik ook niet. Ik heb het ook gevraagd: 'wat heeft de Partij v.d. Arbeid misdaan in de afgelopen jaren in de verschillende ker nen er is toch overal actief meege werkt?'." Koekoek, één dreun??? "Nou we hadden niks misdaan, "maar", zei Van der Werf, "de PvdA is het CDA niet zo genaderd". Ik vind dat je zoiets ook niet kunt verwachten. Je bent alle maal verschillend. Het kan dus nooit de bedoeling zijn dat je koekoek één dreun gaat zingen. Je komt allemaal voor je eigen partij-idealen op. Als je vindt dat ik identiteit moet inleveren aan het CDA omdat het CDA dat wil en je denkt dat de WD dat beter zal doen, zien we dan SGP die ook zei 'dat is niet de afspraak' samen beneden. En toen waren wij aan de beurt en werd er door de heer Van der Werf medegedeeld dat het CDA toch graag twee wethouders wilde. Dat speelde er steeds wel door de be sprekingen heen. Men wilde toch eigen lijk graag twee wethouders, vanwege het feit dat zij zoveel zetels hadden: zeven. Daarbij tellen ze de SGP dus negen. Waarom de SGP erbij geteld, snap ik niet want het zijn toch partijen die niet altijd op één stoel zitten, maar ik had al zo gehoord dat de SGP zou instemmen (gedogen) dat er twee CDA- wethouders zouden komen. Ik had zelf in m'n briefje geschreven:'liever niet, m'n eerste keuze blijft een breed college, maar er valt ook over te denken- ik heb dat ook in de raad gezegd- dat de Partij v.d. Arbeid deelneemt in een college met twee CDA-wethouders'. Inmiddels was bekend wie de burge meester was geworden.Dat de burge meester van WD-huize was. Ik wist dat het CDA liever een CDA-burgemeester zou hebben. Ik kon me voorstellen dat het CDA zou zeggen: dan hebben wij zeven zetels de WD drie, dan zitten wij met één wethouder en de WD zit er straks met twee uit hun groepering, een burgemeester en een wethouder". (Dit geldt alleen voor het college. In het college heeft de burgemeester stem recht, maar in de raad niet red.) Mevrouw Van der Lecq vervolgt: "Bur gemeester Boelen is een actief VVD- lid, hij zit in de Staten, hij heeft echt een politieke mening. Nou zeg ik niet dat hij in de raad z'n rol anders kan spelen, maar we praten over een actief WD-lid. Ik kon mij voorstellen dat het CDA dacht: dan zitten er straks twee WD-ers en maar één CDA-collegelid. Verwacht had ik wel dat de claim voor twee CDA- ers zou toenemen, maar dat dat dan de PvdA, die toch de tweede partij was, al zijn de verschillen klein, niet mee kon doen, omdat door de lijsttrekker van het CDA had gezegd, de heer Van der Werf: WD, CDA, PvdA. Deze heeft dit ook op de avond van de verkiezingen ver kondigd. Toen wij gezegd hadden dat we het denkbaar vonden dat het CDA twee wethouders zou hebben, de door slag had gegeven binnen het CDA om met twee wethouders te gaan werken: onze schuld zou zijn, dat weet ik niet en daar geloof ik helemaal niks van. Er moesten twee ervaren wethouders ko men: de heer Van der Werf en mevrouw Vorenkamp. Er kon dan één wethouder bij die niet zoveel ervaring had, dat zou dan mevrouw Hoogendoorn moeten .zijn!' .\7. V.7,Raar verhaalV*V*V«' wel. Dat moet die partij dan zelf maar weten. In de raad sprak de heer Van der Vlugt erover. Deze zei 'persoonlijke voorkeuren en partij-politieke zaken hadden een rol gespeeld'Meer heb ik er niet over gehoord. Het feit is zo..." Vijf zijn er nu dus buiten spel gezet.... "Dat was niet nodig geweest, bijna een derde. Er zou een heel breed college gevormd kunnen zijn. Dat was ook ei genlijk wat iedereen, in het begin, nuttig en nodig vond. Of dat dan de WD of de SGP is die in het college vertegenwoor digd is....Eerst wordt er gezegd dat de SGP een afzonderlijke partij is en later wordt deze bij het CDA opgeteld en hoor je we zijn met z'n negenen'... Ik vind dat optellen maar gemakkelijk gedaan. In zekere zin zijn het beide christelijke partijen alhoewel de SGP vindt dat het CDA dat wel een beetje laat schieten... Zo gaat dat dan... Wij ston den voor een voldongen feit. We heb ben er in de raad een uur over gespro ken, we hadden beter kunnen zwijgen. Het besluit was genomen. De WD zei ook niets. Ik denk dat ze zelf ook bang waren dat, toen de WD-burgemeester kwam zij buiten spel gezet zouden wor den.... Nu zijn er drie wethouders, dat geldt niet voor de volgende raadsperiode..,. "Dat kan wel maar dan moeten we weer opnieuw beslissen. De gemeente is net niet echt groot genoeg voor drie wet houders. In de PvdA was het standpunt dat in ieder geval in deze eerste periode er drie wethouders zouden moeten zijn, vanwege de bijzonder omstandigheden. Daarom is het vreemd daarbij niet zo veel mogelijk partijen bij betrokken te laten zijn. Zo breed mogelijk dan kun je de start goed maken.. Van allerlei kanten hoor je nu "krijg je nu wat leven in de brouwerij" men is ge neigd om je in de oppositierol te duwen, maar ik weet nog niet of ik dat wil, We hopen dat 'we zo betrokken kunnen worden. Al moet ik zeggen dat ik met de eerste raadsvergaderingen geen goede ervaring had. Ik hoop toch dat er serieus op onze vragen wordt ingegaan. Niet dat de meerderheid van stemmen bepa lend is. Ik noem dat 'effe koppe telle en dan gaan we maar door'. Ik moet zeggen dat de heer en Ouden (voormalig VVD raadslid Hazerswoude red) bij zijn afscheid heeft gezegd altijd erbij betrokken te zijn geweest. Destijds heb ik gezegd dat het koppen tellen afgelopen moest zijn. Zelf heb ik jaren in de raad gezeten in een oppositierol, je kunt je tot de tanden voorbereiden., je kunt praten wat je wilt. Als iedereen dat aanhoort en 'er vervolgens niet'pp rea- geert is dat zo'n vermoeiende bezigheid, dan zit je voor nop te praten. De'eerste jaren (van '74 tot '78 een zetel PvdA in raad Hazerswoude red) dacht ik dat het zo hoorde. Toen ik wethouder werd zei ik dat ik met anderen in de raad anders om wilde gaan. Prettig te horen dat de heer Den Ouden als minderheid aan z'n trekken is gekomen. Ze stelt dat middels de discussie in de commissievergadering tot een 'nade ren' van partijen moet komen, mensen moeten het gevoel hebben ik zit hier niet voor niks, maar als gekozen be stuurder. Ik weet wel dat we het b.v. naar de SGP toe niet altijd zo hebben kunnen doen. Als een SGP zegt ik ben tegen een sporthal want hij si op zondag open. Dan is dat een standpunt waar je nauwe lijks meer aan toe kunt komen. De maatschappelijke werkelijkheid staat daar zo ver vanaf dat je dat niet kunt honoreren, maar er zijn een heleboel opmerkingen van mensen die je wel kunt honoreren. Heel extreem kan dat niet altijd. Er heeft wel een CDA-raadslid dat er destijds tegen hem gezegd als de PvdA ja zegt, moet jij tegen zijn. Gelukkig is dat veranderd... Wat zijn uw stokpaardjes? Wat gaat u aan het hart.. "Democratie.. Dat mensen gehoord worden, niet eenmaal in de vier jaar.... Ook het omgaan met minder heden in de raad. Informatie. In de periode van mijn wethouderschap in Hazerswoude zijn de notulen van B. en W. en de stukken die erom heen waren openbaar geworden voor de raadsleden.. De raad hoort over dezelfde informatie te beschikken. Verder als het mensen in hun woonomgeving betreft, laat ze maar meepraten Jij hebt te kiezen als raad. Jij hebt af te wegen.... Overigens kun je het niet altijd iedereen naar de zin maken. Ik vind dat belangrijk. Ik vind het erg in den lande dat mensen zich zo afkeren van de politiek. Dat is ook één van de dingen die ik nou regelma tig hoor. 'Zie je wel, ik heb er al nooit wat mee op en nou wordt er weer iemand buiten spel gezet'. Nu sta ik dus buiten het college, de mensen begrijpen het niet zegggen' in de politiek worden altijd akelige spelletjes gespeeld'. Zoiets hoeft natuurlijk niet. Je kunt er heel open- ook als een CDA een Partij van de Arbeid buiten spel wil zetten, dan kunnen ze daar hun eerlijke argumenten voor noemen, "mensen om die reden is zoiets gebeurd". Nu denken de mensen 'ze zitten maar een beetje met elkaar te konkelen'. Dan schrik je nog eens een groep mensen af, jammer. Ik weet geen beter systeem dan ons democratie". Nog meer stokpaardjes? "Ruimtelijk.... het groene hart bijvoor beeld... er wordt altijd gezegd 'wil de laatste die kwam de deur dicht doen'.... Dit gebied getuigt nog van stilte... een mooi landschap met rust... ruimte en groen... Je moet wel een aantal verve lende keuzes maken. Niet altijd door gaan om aan dorpen stukken plak ken.... Bouwen voor eigen inwoners bijvoorbeeld. Heel stringent. Ook met woningen die vrijkomen, mensen die teruggaan naar de stad, laten een wo ning achter daar komt niet altijd weer een eigen inwoner is.Hoe zou je daar iets aan kunnen doen, behalve de ver koopgrens aan perken te houden...? Opvangen in een streekgemeen- te bijvoorbeeld, zoals Alphen. Daar moet je niet voor weglo pen als je het groene hart wilt handhaven.. Daarnaast heb ik de zorg voor de oude ren hoog. Het meeblijven doen door ouderen in de samenleving. Toen ik in de raad kwam, kwam het jongerenvraagstuk aan de orde. Helaas is daar wat te laat op ingespeeld. In deze gemeente Rijneveld krijgen we te maken met het toenemend aantal ouderen. Nu zeg ik 'maak je plannen op tijd. Zorg dat je weet wat er voor hen nodig is. huisvesting, faciliteiten, zorg..' We hebben nu nog veel vrijwilligers, maar kunnen we dat handhaven.. Hou dat beleid goed in beeld... Daarmee heb ik me als wethouder mee beziggehou den.... Nu hebben we als gemeente twee be jaardentehuizen... Als grote gemeente overkomt je nogal wat.... Je moet van tevoren plannen maken Alleseter "Tja en dan is mijn derde stokpaardje 'het milieu" ook daarmee zijn we eigen lijk te laat. We moeten leren dat we ook daarmee aan de slag gaan.... Maar in feite hebben alle zaken mijn interesse... Ik ben een alleseter",. glim- Jaqht Gerrie van,4erLe(;q.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 17