ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Geen referendum gemeentenaam Inspraak gemeentepolitiek PvdA stelt vragen over verbod op methylbromide Subsidie oud papier Als een medicijn Eenvoudige winst voor Dames Rentokil-ZVH erste eanimatie ursus oerkapelle DJ. Bac nieuwe koploper bij Schaakvereniging Moerkapelle J Benzine station Swanlaweg een voor een Vafentijntje Dorpskrant 395/6 februari 1991 pagina 11 1 I Zevenhuizen- De dames van Rentokil- ZVH hadden het heel wat gemakkelijker dan de heren. Voor hen stond de ont moeting in Woerden tegen hekkesluiter Nokia/VTC 2 op het programma. Trainer Willem Jan van Yperen kon in deze wedstrijd naar hartelust experimen teren met opstellingen. Door een over macht bij de opslag en blokkering werd binnen 50 minuten de strijd in het voor deel van Rentokil beslist. De setstanden waren 7-15, 8-15 en 6-15. Aanstaande zaterdag staat voor de Ze- venhuizense dames een zwaardere wed strijd op het programma. In het kader van de NSW-beker komt Rentokil-ZVH in Zevenhuizen in het veld tegen eerste- divisie-ploeg DOS uit Schoonhoven. Dit duel tegen streekgenoot DOS is voor de dames een graadmeter hoever het niveau van de eerste divisie voor hen nog is. De aanvang van deze wedstrijd is om 17.00 uur in dorpshuis Swanla. Snelle winst voor Heren Rentokil-ZVH 2 egen de verwachting is wisten de spelers het tweede heren-volleybalteam een gemakkelijke overwinning te behalen op nummer drie van de tweede divisie Eer- "nd/Krimpen. entokil begon de eerste set sterk en wist 1 een 12-2 voorsprong te nemen, aar Eerland kwam sterk terug en wist 114-13 bij te komen. Echter de sprong- "rvice van de herstelde Hans Lindhout i voor de eerste setwinst (15-13). de tweede set nam Eerland in de infase de draad snel op en kon een 1- voorsprong tot 4-10 uitbouwen. De »l van Bert de Jager voor de jeugdige iet Nobel zorgde ervoor dat er rust in het i van coach Den Hollander kwam. ingzaam maar zeker werd het initiatief r Rentokil overgenomen en uiteinde- (werd een 15-10 setwinst binnenge- "ald. De derde set was verder een for- aliteit. Eerland kon niet meer de felheid pbrengen en moest toezien dat Rento- met een ster spelende Pieter de uw- de set met 15-9 won en zo de "lie winst in Zevenhuizen hield. oorafgaand aan de bekerwedstrijd van 'ames 1' a.s. zaterdag tegen DOS, aan- "g 17.00 uur, worden om 12.30 uur andere competitiewedstrijden ge beld. oerkapelle-Op 7 februari a.s. start het ranimatiecomité "kring V12" in Moer- pelle met het geven van de eerste 're- imatiecursus' onder auspiciën van de cderlandse Hartstichting. Hierbij wer- jii Vrienden van de Hartstichting 'kring V en de Rode kruis-afdeling Moerka- samen. eerste cursus wordt gegeven voor 15 ■nes van de afdeling Moerkapelle van Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, e cursus wordt gehouden in het hulp- neningsgebouw waarin het Rode Kruis estigd is, nl. "Moerveen". ;ewouw A. Visser, instructrice, zal de "sus leiden. basiscursus duurt drie avonden van elk ee uur en tijdens de laatste avond wordt ndiploma uitgereikt. ;-'frn a' een basiscursus gevolgd kV mogelijkheid om een mahngscursus te volgen -ze duurt één avond. w kan een 'reanimatiecursus' of een nSscursus' volgen door zich aan te ,e.n be organisator, mevrouw L. a Manen, tel. 01793- 2846. tosten van de basiscursus bedragen n'guH Sn V00r herhalingscursus Zevenhuizen/Moerkapelle geniet de voorkeur De gemeenteraad van de samengevoeg de gemeenten Zevenhuizen en Moerka pelle, die tijdelijk onder de naam "Moer- huizen" functioneert, heeft zich in meerderheid uitgesproken 'tegen' een referendum over de naam van de sa mengevoegde gemeente. Aan de minis ter van Binnenlandse Zaken zal met klem verzocht worden de naam "Moerhuizen" te laten vervallen en daarvoor in de plaats de naam Zevenhuizen/Moerkapelle" de gemeentenaam te laten worden. Gemeenteraden van de heringedeelde gemeenten kunnen binnen een jaar, hun met motieven omldede keus kenbaar maken aan de minister. Of deze aan het verzoek gehoor geeft is niet geheel zeker. B. en W. stelden voor dat een dergelijke enquete onder de bevolking op 6 maart gehouden zou kunnen worden, op de datum waarop de Provinciale Statenver kiezingen plaatsvinden. B. en W. hadden in het voorstel alleen de alternatieven Zevenhuizen/Moerkapelle en Zevenhuizen genoemd. De naam Moerhuizen kwam niet in het voorstel voor. De heer S. de Jong CDA, dacht aan de naam Zevenhuizen/Moerkapelle (welke naam door deze partij ook voorgesteld was in het verkiezingsprogramma) Toch bleek de raadsfractie meer voor een re ferendum. De heer H. Doornhein PvdA wilde via de huis-aan-huisbladen een oproep doen om de bevolking binnen een week een naam in te laten zenden, daarna de commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken met een andere naam moest komen. Daarna zou het referen dum moeten plaatsvinden. Hij gaf er een humoristisch tintje aan door te zeggen dat het verschil tussen meloen en waterme loen ook maar heel klein is. Als er een referendum gehouden zou worden vond hij dat: "De uitslag moet bindend zijn". De heer R. de Gooijer SGP zei daf een dergelijk referendum schitterend lijkt, maar vroeg zich af of de keus tussen de twee alternatieven niet zeer klein is, bij de tweede naam'was Moerkapelle geheel verdwenen, "laten we gewoon doen wat we beloofd hebben te doen bij de verkie- keus was. Vervolgens ontstond er een uitgebreide discussie waarna wethouder B. van Ype ren zei dat de raad het eens leek te zijn over de naam Zevenhuizen/Moerkapelle Hij gooide de knuppel in het hoenderhok door in plaats van het referendum, dat hij liever een enquete noemde, ineens te zingen. De naam Zevenhuizen/Moerka pelle". De heer R. Duursma Gem.bel. zei dat de naamgeving niet zo leeft in Moerkapelle. "We zijn Moerkapelle en blijven het. net zo goed als inwoners van Oud-Verlaat hun woonplaats zo blijven noemen. Als we een referendum houden moeten we de keus uitbreiden" Spreker vond dat er een keus gemaakt moet worden of het referendum is bindend of de raad beslist. Mevrouw A. van der Feltz VVD was het met de vorige sprekers eens dat er weinig besluiten. Vervolgens was er een schorsing voor fractie-overleg over het feit of er behoefte aan een enquete was. Wethouder Brou wer stelde dat het nu kiezen voor een naam kostenbesparend is, terwijl de PvdA vasthield aan een referendum. Toen er tenslotte op een amendement van De Gooijer gestemd werd, werd het te houden referendum door negen van de dertien verworpen. Voor een raadple gend referendum of enquete waren PvdA en de CDA raadsleden. Moerhuizen-De heren De Gooijer SGP en Hofman PvdA hielden een pleidooi voor het spreekrecht van het publiek voor en na de raadsvergaderingen. De heer R. de Gooijer deed dat omdat het in de gemeente Moerkapelle reeds jaren tot de gebruiken behoorde, naas t de 'toelich tingsmogelijkheid' en 'inspraak' die er in de commissies was en ook in Moerhuizen zal gelden. Zij kregen echter geen bijval, zodat dit spreekrecht niet ingevoerd zal worden. Verder kaartte de heer De Gooijer, naar aanleiding van het agendapunt dat de vaststelling van het 'reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeente raad van Moerhuizen' behandelde, de opening en sluiting van de raad aan. In Moerkapelle sprak de voorzitter aan het begin en na afloop van de raad een gebed uit. In het vooroverleg met de fracties heeft dit geleid tot een moment van stilte voor bezinning of gebed, voorafgaand aan de vergadering. De sluiting was volgens de heer De Gooijer niet geregeld. Hij vroeg in het reglement artikel 10 a te wijzigin gen in 'stilte moment'. De heer P. Hofman PvdA zei dat zijn partij geloof buiten de politiek wil houden en geen voorstander van ambtsgebed te zijn. Wat hem betrof hoefde dat niet opgenomen te worden in het reglement. Tevens vroeg hij om vroegere toezending van de raadstukken, daar de gemeente raad in het vervolg- net zoals in Moerka pelle gebruikelijk was- op dinsdagavond is. (In Zevenhuizen was dat donderdaga vond) De heer S. de Jong CDA, vond dat iedere partij het recht heeft om het moment van stilte voorafgaand aan de vergadering zelf in te vullen. Wat de inspraak betreft wees hij erop dat er in de commissievergade ring bij elk onderwerp dat besproken wordt de mogelijkheid bestaat door be trokkenen hierop te reageren. Hij vond dat de inspraakmogelijkheid op die wijze, voldoende was. De heer P. Hofman reageerde door erop te wijzen dat het zinvol is als de burgers voorafgaand aan de raad bij de raad wor den betrokken. De heer R. Duursma, Gem. Bel. was het met de heer De Jong eens en wees op de situatie in Moerkapelle waar altijd twee dezelfde sprekers voor het voetlicht tra den. "Of er veel garen van de klos kwam betwijfel ik", zo reageerde hij. "De sluiting van de vergadering, zo merk ik, ligt hier wel erg zwaar... (Met een blik op de klok) Vanavond ook". (Het vierde agendapunt en al meer dan een uur vergaderen achter de rug red.) De heer H. Doornhein PvdA nam dui delijk afstand van de woorden van voor melde spreker. Hij vond het geen goede zaak om zo over burgers te spreken die achter hun zaak stonden. Moerhuizen- Naar aanleiding van het on geval waardoor door onbekende oorzaak negen personen vergiftigd werden door methylbromide in een kas in Zevenhui zen, en in het Academisch ziekenhuis in Utrecht belandden en waarvan er nog twee erg ziek zijn, stelde de PvdA fractie schriftelijk vragen aan het college van B. en W. Men vroeg aan B. en W. of het niet mogelijk is het gebruik van methylbromi de eerder dan 1 januari 1992 te verbie den. Op 1 januari volgend jaar wordt het in heel Nederland verboden dit insecticide te gebruiken. Volgens B. en W. kan een eerder verbod op het gebruik van methylbromide uitslui tend op landelijk niveau worden uitge vaardigd. De directeur Landbouw, natuur en Open luchtrecreatie in de provincie Zuid-Hol land, heeft een verklaring van 'geen be zwaar' afgegeven voor het gebruik van methylbromide tegen aaltjes en diverse schimmels, antwoordde het college. Deze verklaring was geldig van 19 november 1990 tot 19 februari 1991. In Zevenhuizen zijn in 1990 13 vergun ningen voor het gebruik van methylbro mide verstrekt. In Moerkapelle werd het gebruik van dit middel vier keer toegestaan. Dit jaar is er tot nu toe in de gemeente Moerhuizen één verklaring van geen be zwaar afgegeven. Het college van B. en W. deelde voorts mede dat er in de gemeente Moerhuizen ook verscheidene andere bestrijdings middelen worden gebruikt die- evenals methylbromide- het zenuwstelstel kun nen aantasten. (De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil het volledig verbod van het gebruik van het bestrijdingsmiddel methylbromide met één jaar vervroegen, zodat het ver bod dit jaar al kan ingaan.) Ingezonden >«**41 Moerkapelle- Vrijdagavond werd er weer volop geschaakt in dorpshuis "Op Moer". Het was bepaald geen saaie avond. B. van Geffen moest zijn koppositie zien te be houden en lange tijd zag dat er ook naar uit. In een gewonnen stelling wilde de witspeler het echter te mooi doen. D.J. Bac kon het initiatief overnemen en won de partij. Een psychologische klap. Wr. Vroegindeweij probeerde W. Stange te verrassen door met zwart 'Hollands' te spelen. Helaas had wit hier geen enkele moeite mee en Stange rukte op naar de derde plaats in de laddercompetitie. Jan Blok moest het opnemen tegen A. v.d. WerffEcht voordeel kon wit niet behalen en in het middenspel ging Blok ten onder. Erg spannend was de partij tussen J. de Lange en G. van Ommeren. Deze laatste kwam in zware tijdnood, maar wist zijn hoofd koel te houden. De partij werd afgebroken. Soms kan men op het bord 'betonnen muurtje' bouwen. G.J. Freeke en W. Wortman schoven beiden alles dicht. Er was geen doorkomen aan en ze be sloten tot een puntendeling. M. van Vuuren speelde een echte wild west partij tegen H. den Hartog. Na twee stukoffers kon zwart de koning omleggen. Zijn dame werd van het bord geveegd. G. van Meeteren had zijn schaakavond niet: hij ging mat na een fraaie combinatie van twee paarden en een toren. H. Doornhein was de gelukkige winnaar. Overige uitslagen: J. Roest - F. de Wit 1-0; C. van Vuuren - M. Vroegindeweij 1/2- 1/2; M.M. van Vuuren - A. Hoogduijn 0-1; B. Matla - J. Hof 1-0; T. Sevenhoven - A. de Groot 1/ 2 - 1/2. Moerhuizen- Het verzoek om de verlen ging van de optie om een benzinever kooppunt te bouwen aan de Swanlaweg, met een periode van een half tot een heel jaar te verlengen, mede in verband met de broeps-en bezwaarschriften, deed de nodige stof opwaaien in de gemeente raad. men had niet zozeer bezwaar tegen de termijn, als tegen de grootte van het perceel, dat inplaats van ca. 1000 m_2 nu ca. 1700 m2 blijkt te zijn. De heer D. Zwerus SGP was blij dat dit bezineverkooppunt van Abbeker uit de Dorpsstraat verdwijnt. De heer P. Hof man PvdA vroeg zich af in hoeverre men rekening houdt met de aanleg van een Omleidingsweg. "Je moet die man er niet in laten tuinen", zo stelde hij. Hij advi seerde, mede in het kader van de ge vaarlijke stoffen, de optie niet te verlen gen. De heer S. de Jong CDA vond het te leurstellend dat er niet op een eerder tijdstip een grotere uitgifte was gevraagd. Hij kon er node mee instemmen en wilde geen verlenging van de optie. Burgemeester Lips zei dat het benzine verkooppunt geregeld is binnen het be stemmingsplan en volgens wethouder Van Yperen zijn de maten van ca. 1700 m2 opgenomen in dit plan. Moerhuizen-Op de agenda van de com missievergadering van Financiën voor donderdag 14 februari staat het voorstel 'susidiëring oud papier'. Dit naar aanlei ding van het verzoek van de PvdA-fractie inzake de ongelijkheid van subsidie van de woonkernen Zevenhuizen en Moerkapel le. De heer P. Hofman wees op de on gelijkheid en noemde het een goede ge woonte dat er oud papier opgehaald wordt waarop voor verenigingen subsidie verleend wordt. De heer R. de Gooijer wilde wel de subsidieverordening, zoals voorgesteld door B. en W. vaststellen en pas achteraf rechttrekken. Hij gaf een kostenplaatje dat aantoonde dat het op halen van oud papier een besparing geeft van tienduizend gulden per jaar,. "Je hebt haast je mini-containers eruit". De heer Lindhoud CDA noemde het goed werk dat vier verenigingen in Moerkapel le oud papier ophalen en was er een voorstander van dat dezelfde subsidiere geling van Moerkapelle ook in Zeven huizen zou gelden. Wethouder Van Yperen dacht dat er een misverstand bestaat met verdienen op oud papier. Wethouder Zijderhand beloofde de subsi diëring in de commissie aan de orde te brengen, hetgeen gebeurt dus... Het gebeurde in het weekend dat ik 's nachts mijn bed uit moest, om reden dat ik had te kampen met een nare kriebelhoest. Ik liep me danig leeg te blaffen door kamer, keuken, heen en weer; 't is goed dat ik geen buren heb want ik ging enorm tekeer. Een blik naar buiten werpend, trof me het goud-geel van de volle maan, met onder haar een witte krijtstreep die ik langzaam voort zag gaan. Twinkelende blauwe sterren, wijds verspreid in 't kille zwerk, en sprookjesachtig op de aarde deed de maneschijn haar werk; vormde licht- en schaduwplekken. Buiten, binnen, overal, slechts een enkele vogel krijste- brak de stilte in 't heelal. Lange tijd heb ik gedronken van dat wonderschoon geheel en bemerkte dat de kriebel was verdwenen uit mijn keel. Het had gewerkt als medicijnen. Ik sloeg een blik op naar de maan, en met een knipoog naar de sterren ben ik weer.ter kooi gegaan. Corrie van Nierop.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 11