ZEVENHUIZEN/MOiRKAPELLi Historische waarde van de molens Spoor bijster ilieutip Heffingen, rechten en belasting endings- vond oerkapelle Personal computers voor gemeente- personeel Dorpskrant 395/6 februari 1991 pagina 9 ngezonden sen hoe "Hollands" het is om op een molen te wonen en over het polderland schap uit te kijken De Rotte met haar molens... Zevenhuizen telt nog een vijftal molens. Vier ervan behoren tot de Molenvier gang. De vijfde is de Eendrachtsmolen, nabij de gelijknamige jachthaven. Moer- kapelle heeft zes stompen aan de Rotte en één nabij de Middelweg. Alle molens heb ben bijgedragen aan de drooglegging van polders. In het kaderplan wordt beschreven welke functie de Rotte vroeger had en heeft. Het is waterstaatkundig de hartader van een groot deel van het Hoogheemraadschap van Schieland. Dat geldt voor heden en verleden. Al in de vroege Middeleeuwen loosde dit gebied zijn overtollig water via de Rotte door sluizen te Rotterdam op de Maas. Door het rijzen van de bedding in de grote rivieren als gevolg van slibafzetting, de geleidelijke stijging van de zeespiegel en het inklinken van het inmiddels ontgon nen veengebied langs de Rotte, functio neerde deze natuurlijke lozing niet meer naar behoren. Zo moest er omgezien worden naar ander middelen om de wa terstand in het gebied op een aanvaard baar niveau te houden. De inmiddels uitgevonden windmolens brachten uitkomst. Zij maalden het water dieper weg (com pensatie voor het inklinken) en sloegen het hoger uit (compensatie voor de bed dingrijzing en de gestegen zeespiegel). In 1466 verleende het Hoogheemraad schap van Schieland toestemming voor de bouw van de eerste watermolen langs de Rotte. het betreft een voorganger van de in 1881 gesloopte molen "De Uil" van de polder Berg en Broek te Hillegersberg bij het Bergse Verlaat. Na 1466 volgde als het ware een soort molenbouwexplosie, zodat er rond 1500 reeds 17 molens het water op de Rotte uitmaalden. Daarna steeg dit aantal nog geleidelijk en zo stonden er in 1611 22 molens. Een tweede molenbouwexplosie volgde in de 18e eeuw, nadat veel van de veen grond ter weerszijden van de Rotte was omgezet in turf. Waar het veen was ver dwenen, ontstonden uitgestrekte plas sen. De laatste restanten hiervan in het gebied van de Rotte zijn de beide Bergse Plassen en het Korenmolengat. De meeste plassen zijn evenwel droogge legd. De eerste droogmaking in dit gebied was die van de "Honderd Morgen" of "Wilde Veenen", waarvoor het octrooi op 8 oktober 1646 verleend werd. Deze droogmaking bleef gedurende een halve eeuw de enige in Schieland. Daarna volg den er snel meer. windmolens bleken bij al deze droogma kerijen onmisbaar om het water op de Rotte uit te malen. Er waren zelfs vier molens achter elkaar nodig om het niveauverschil tussen het nieuwe polderland en de Rotte te over bruggen. Dit wordt 'getrapte' bemaling genoemd. £en artikel dat totstandkwam dankzij de heer J.S. Bakker ieen gedeelte van dit artikel heeft in het vakblad "De Molenaar" ge staan) Moerkapelle-ln december werd het eerste exemplaar van het kaderplan voor het molengebied in Moerkapelle aan gede puteerde mevrouw Günther oeerhandigd.Zoals de Dorpskrant al eer der vermeldde, draagt dit de naam" Het bestrijden van een gruwelijk vandalisme" en werd grotendeels samengesteld door de heer J.S. Bakker. Het kaderplan ontvingen alle leden van de stichting "oud-Zevenhuizen/Moerkapel- le. Hen werd verzocht om een extra bijdrage. Het kaderplan' is een plan voor het jebied aan het noordelijk uiteinde van de lotte, waar molens en molenstompen herinneren aan de vroegere situatie, toen niet minder dan 85 grote windmolens er voorzorgden dat men in de streek tussen Moerkapelle en Rotterdam droge voeten hield. Gruwelijk vandalisme De meeste van deze molens zijn verdwe nen. Moerkapelle telt nog zeven molenstom- *n. Het zijn oude en bijzondere molens. Zo uniek dat in principe het idee van een polder met het complete bemalingssys teem is bewaard gebleven. Er zijn wel polders met meer molens in Nederland, maar daar is door afbraak van de meeste molens toch het complete beeld van een root windbemalingssysteem geschon- en. De titel van het kaderplan is ontleend aan een artikel in het "Algemeen Handels tad" van 29 september 1925 over de in tvoering zijnde sloop van de molens, t landschap langs de Rotte is vooral indsde oorlog ingrijpend veranderd, op el plaatsen zelfs onherkenbaar, door ningbouw, recreatie en glastuinbouw, een het landschap ten noorden van de 12 is behalve door het gedeeltelijk slo- n van de molens na, betrekkelijk on- getast gebleven. gemeente moerkapelle wil om die eden, op basis van dit plan een aanzet «n om dit zo weidse en open droog- akerijlandschap te behouden en ae iteit ervan te versterken, zeker nu er diverse kanten plannen komen, die n bedreiging voor dit gebied vormen oals: Nota Tussengebied (parkstadTussen hof n haven) Vierde Nota Ruimtelijke ordening Extra inex) Plan Zuidvleugel ecreatieplannen van de gemeente "termeer Woningbouwplannen van Zoetermeer "ze plannen vormen ook een grote 'reiging voor de biotoop van de molens de Tweemanspolder en Eendrachts- "Ider. het plan liggen dan ook drie uit- "gspunten ten grondslag: landschapsbehoud; 2. het behoud van istorische waardevolle elementen in dit 1, waarbij in het bijzonder de molens en de molenrestanten veel aandacht krij gen; 3. het herstel van molens in hun oorspronkelijke situatie, zo daar de mo gelijkheden toe zijn. In het plan- een rijk geïllustreerd boek werk van bijna honderd bladzijden, wordt allereerst aangetoond, waarom dit gebied en de molenrestanten de moeite van het behouden waard zijn. Verder worden er mogelijke oplossingen gegeven voor het behoud -en herstel probleem. ook wordt er een blik over de gemeentegrenzen geworpen, zodat de nieuwe gemeente, gevormd door Moer kapelle en Zevenhuizen en de gemeente Bleiswijk, gezamenlijk voor dit gebied met zijn molens enz. een consistent beleid kunnen gaan vormen, dat in zekere zin een antwoord is op bovengenoemde plannen. Het boekwerk is meer dan een plan. het geeft vele, tot nog toe vrijwel onbekende bijzonderheden over dit molenland. Het is daarom verblijdend dat het ge meentebestuur van Moerkapelle de stichting "Oud Zevenhuizen/Moerkapel- le in de gelegenheid gesteld heeft om "Het bestrijden van een gruwelijk vanda lisme" onder een breder publiek te ver spreiden. De stichting en het gemeente bestuur hopen hiermee niet alleen de aandacht te vestigen op het verleden van dit gebied, maar willen ook op deze ma nier een bijdrage leveren van het behoud ervan. Hoe het plan ontstaan is De geschiedenis van het kaderplan begint in 1986. De financiële situatie van de gemeente Moerkapelle is dermate roos kleurig, dat het college van B. en W. in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1987 schrijft dat 'er zelfs nog enige ruimte voor het voeren van nieuw beleid' is. Vanuit de raad wordt dan gevraagd om "een structuurplan voor het molengebied Rottedijk met het doel dit gebied in een zodanige staat te brengen en te houden, dat het historisch/landschappelijke waar devolle karakter ervan niet alleen behou den blijft, maar zelfs versterkt wordt" Er wordt dan eep commissie gevormd die bestaat- uit burgemeester A.W. Lips, plv.gemeentesecretaris de heer C.A.H. Oosterhoff, de heer L. Bos, wnd. hoofd gemeentewerken, de heer G. Ottevanger en de heer J.S. Bakker. Eind 1987 is het eerste deel van het plan gereed. hierin wordt de historische waarde van de molenstompen aangetoond, op grond hiervan besluit de gemeenteraad op 15 december 1987 om de eigenaren van de zes molenstompen aan de Rottedijk een onderhoudssubsidie te geven uit het Stads-en Dorpsvernieuwingsfonds tot een maximum van duizend gulden per molen. Op 25 oktober 1988 wordt deze regeling door de raad ook van toepassing ver klaard voor "De Platluis", de zevende molen van de polder tussen de Middel weg en de Oostdijk. Toch is ingrijpender herstel op basis van het fonds niet moge lijk, daar de middelen te beperkt zijn en men natuurlijk ook rekening houdt met de belangen van de andere inwoners van Moerkapelle. Daarom wordt in het ver volg van het plangezocht naar wegen die omvangrijk herstel, hetzij in bestaande, hetzij in completerende vorm, mogelijk maken. in de zomer van 1990 is het concept van het totale rapport gereed en dit wordt besproken in een gecombineerde com missievergadering op 10 september Dan wordt er groen licht gegeven om de ingeslagen weg verder te bewandelen. De volgende stap is het verder informeren van de eigenaren/bewoners, nadat deze het concept ontvangen hebben wordt er met hen op 25 oktober een bijeenkomst gehouden in het raadhuis. De meeste plaar van dit plan aangeboden aan me vrouw Günther, gedeputeerde. Toekomst Hoe het plan zich in de toekomst gaat ontwikkelen is nog onduidelijk. Zo is de gemeentelijke herindeling per 1 januari j!.. een onzekere factor. Het is de vraag of de nieuwe gemeente raad de fakkel overneemt. Anderzijds vergemakkelijkt het nieuwe gemeenteverband het werken wel, omdat in het plan ook de molens van de Twee manspolder in het vizier staan. Boven dien vervult het plan een scharnierfunctie voor de ruimtelijke ordening in dit gebied, die uitstekend aansluit bij de beleidswen- sen vanuit Zevenhuizen. Mevrouw Günther wees erop, dat het eventuele draagvlak voor het plan vergroot wordt. Zo ligt hier een plan op tafel dat om meer dan één reden verdere voortgang ver bewoners hadden al eerder negatief ge reageerd op de nog vage plannen, vooral ook, doordat ze, naar hun idee, er buiten gehouden werden. Die avond werd uiteengezet dat de com missie eerst het basisplan met alle 'ins and outs' op tafel wilde hebben om zo een vruchtbare discussie mogelijk te maken. Bovendien wilde men eerst de mening van de raad hebben, het behoud van de situatie zoals die nu is kon de instemming van allen verwerven, het compleet her stellen van hun molens lag wat moeilijker. Staande de bijeenkomst waren er twee eigenaren die wel wat in dergelijk herstel zagen, anderen reageerden afwachtend of terughoudend. Toch wordt er ook bij de eigenaren een basis gevonden om op de ingeslagen weg verder te gaan. Vervolgens besluit de Moerkapelse ge meenteraad in november een krediet goed te keuren om 'Het bestrijden van een gruwelijk vandalisme' te publiceren. Op 12 december werd het eerste exem- dient. In 1923 schreef burgemeester Verheul over "de verminking en opruiming dezer landreuzen waardoor het Hollandsche landschap ernstig zou worden geschaad". Dit plan wil verdere aantasting van dit landschap voorkomen en minstens een klein deel van de schade ongedaan ma ken. Misschien wordt het wel weer eén van de 'schoonste Hollandsche taferee- len". "Het bestrijden van een gruwelijk vanda lisme" is te verkrijgen bij de Stichting Oud Zevenhuizen/Moerkapelle door het over maken van f 15,(incl. porto) op giro nummer 4785627 of bankrek.nr. 67.92.14.372, t.n.v. genoemde stich ting te Zevenhuizen, onder vermelding van 'kaderplan'. In een vervolgserie hoopt de Dorpskrant de lezers wetenswaardigheden uit dit ka derplan te brengen en een beeld te schet- wordt vervolgd jks gebruikt men in de akkerbouw miljoen kg. chemische bestrijdings- elen. waarvan 14 miljoen in de aard- ppeiteelt. Een slechte zaak voor het ieu. Als consumenten zijn we hier e verantwoordelijk voor door de keu- we maken bij het kopen van aard- ppels. De rassen Bintje, Bildstar, Ei- nneimer en Marijke zijn erg ziektege- '9 en worden met veel landbouwgif eeld. Minder ziektegevoelig en daar- r beter voor het milieu zijn o.a. Cori- i- w'é. EstQrt, Gloria, Herta, Premiè- e rnor, Santé, Ukama en Van Gogh. Mappels met het keurmerk SKAL, merk, Demeter en Biodyn zijn zon- r S" geteeld en daarom uit milieu- punt het beste. we milieubewuster kopen, hoeft er landbouwgif gebruikt te worden. "Pgeen gifpiepers! Richtingen Postbus 101 Milieuvereni- n3 zevenhuizen. j^Pelle- Op woensdag 20 februari J,.®r een Zendingsavond ge- u n ln De Rank"In dit gebouw van rvormde gemeente van Moerka- K°mt ds. J. Hommers uit Papend- naf f".over z'fn zendingswerk in en zal één en ander toelichten met tr zal gelegenheid zijn tot het TC boeken, platen en CD's. De 7^9 van de avond is 20.00 uur. &ndVhngsco°^is9sfe0r9aniseerd d0°r Moerhuizen-Socialist P.Hofman zei, waar het de commissie-instelling betreft, het spoor bijster te zijn. "Alle zaken zijn nu door elkaar gehutseld" zo concludeerde hij. "Ik kan er geen lijn meer in zien". Met name verbaasde hem de portefeuille Sociale Zaken. (De navolgende commissies zijn er inge steld: Alg. Bestuurlijke Zaken, Economi sche zaken c.a.; Openbare Werken, Volkshuisvesting c.a. Ruimtelijke Ordening Sociale Zaken c.a. en financiën, Onderwijs, woonruimteza ken c.a.) De heer R. de Gooijer SGP vond dat het college geen rekening houdt met de ambtelijke structuur. "Ik ben er bang voor dat er in de toekomst sprake zal zijn van wangedrag.". Tot de voorzitter persoon lijk "U heeft de portefeuille 'financiën' niet, hetgeen in strijd is met de profiel schets die wij gaven van de burgemees ter" Hij vroeg zich af wat de ervaring van wethouder M. Zijderhand inzake financi ën is en of deze aan het handje van de burgemeester gaat lopen. Bovendien sprak hij zijn verwondering uit over het feit dat de heer J. Brouwer loco-burge meester is geworden. "Het moest iemand zijn die ruim in zijn tijd zit", zo stelde hij. Wethouder Van Ype- ren, voorheen loco van Zevenhuizen, is tweede loco. Wethouder M. Zijderhand wees de heer De Gooijer op het feit dat bij de commis sie-instelling er nu zaken door 'vier' ge deeld-moesten worden in plaats van drie. (drie wethouders plus burgemeester) Plaatsvervangers Het pleidooi van de heer De Gooijer, om plaatsvervangers aan te wijzen voor com missievergaderingen, met name voor mevrouw A. van der Feltz WD, die als eenling in de raad zit (fractiegenoot is wethouder), en als regel nu vier commis sievergaderingen moet bijwonen, vond bijval. De heer R. Duursma Gem.bel. wees op de situatie in Moerkapelle waar de heer A. Verweij, als eenmansfractie in de raad, in de commissie vervangen kon worden door de heer Van Laviere, die zodoende het raadswerk ook leerde en nu raadslid is. "Je moet iemand de gelegen heid geven het gemeeraadswerk te laten proeven'. Alle commissies mogen één vaste vervanger aanstellen, hetgeen de heer D. Zwerus SGP later de kreet deed ontlokken: "Jammer dat dit eerder niet het geval was". (In Zevenhuizen behoorde dit voorheen niet tot de mogelijkheden en de heer Zwerus was eenmansfractie van de SGP. Hij moest voorheen drie commissiever gaderingen voorafgaand aan de raads vergadering bijwonen red.) Moerhuizen-Het was al laat toen de raad ging discussiëren over de verordeningen Afvalstoffenheffing, Rioolrechten en Hondenbelasting. Desondanks was ieder een nog goed bij de les en kwamen de fracties puntsgewijs met hun zienswijze. Wat de afvalstoffenheffing betreft wees de heer S. de Jonq CDA erop dat de reini gingsrechten zullen stijgenmaar dat er nu nog gebruik gemaakt wordt van de saldi- reserve om de zaak sluitend te krijgen. De heer H. Doornhein PvdA zag dat de invoering van de minicontainers en het gescheiden ophalen van het GFT-afval nog niet doorberekend is. Hij sprak de hoop uit dat de investeringskosten van de aanschaf van de mini-containers budget tair neutraal verloopt. De heer R. de Gooijer SGP noemde de dekking van de mini-containers een goede zaak, zei dat hij destijds in Moerkapelle tegen gestemd heeft tegen de invoering ervan omdat het kostenplaatje niet deugt. "De kosten rij zen de pan uit. Budgettair neutraal wordt een zaak van een lange adem". Hij wilde een verzoek aan de AVR laten richten om te weten te komen wat de tarieven voor de komende twee a drie jaar zullen zijn. Een sluitende begroting zat er volgens hem, door de stijging van de AVR-tarieven, niet in. met de hondenbelasting, zoals voorge steld, kon hij voorlopig instemmen en zag dit als doelbeiasting: er wordt voor betaald dus moet er iets voor de honden worden gedaan. Wethouder M. Zijderhand legde uit dat de stijgende kosten te maken hebben met de dure afvalverwerkingsin stallatie van de AVR om de dioxine uit de lucht te halen hetgeen de verhoging in de kosten mede-veroorzaakt. Moerhuizen-De SGP/RPF-fractie en de PvdA zijn tegen de aanschaf van personal computers: 'cadeautjes', voor 25 ge meentelijke medewerkers van de voor malige gemeente Zevenhuizen. Het gaat hierbij om een bedrag van 25 x f 1.500.—f37.500,—. Dit wordt het "P.C.-privé-project" ge noemd. Gemeentelijke ambtenaren krij gen een computer waarmee ze thuis aan de slag kunnen gaan om hun vaardighe den te vergroten. De meerderheid van de raad ging echter wel akkoord. De motivatie van de PvdA was de twijfel aan de doelmatigheid, men noemde het zeer vrijgevig. De heer R. de Gooijer SGP stelde voor kwantumkorting aan te vra gen en de gemeente het bedrag voor te laten schieten en de ambtenaren (waar onder onderwijzend personeel van 't Rei- gerbos) maandelijks een bedrag terug te laten betalen. Hij wees erop dat het onderwijzend per soneel eigenlijk hiervan geen gebruik kan maken. Dit bleek later toen in Moerkapelle ook het onderwijzend personneel van de openbare school van een dergelijk pro ject profiteerde. Naar aanleiding van de opmerking van de heer J. Lindhoud CDA dat bedrijven ook dergelijke dingen doen.De heer R. de Gooijer SGP zei dat de gemeente geen bedrijf is, maar werkt met gemeenschaps gelden en het daarom ongeoorloofd te vinden. De meerderheid van de raad ging akkoord.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9