NIEUWERKERK REGIONIEUWS Gouden bruidspaar Van Rijswijk-Rook oninginnedag (offie-ochtend Wondje Uit 'lattelands- frouwen Lieffering Trading Company wint ondernemersprijs Wereldvluchtelingenweek 17 tot 23 februari 199175 miljoen vluchtelingen wereldwijd ARV llion Voorjaars trim loop Go-Jazz en Vera Vingerhoeds Dorpskrant 396/13 februari 1991 pagina 13 De Dorpskrant feliciteert het: miieuwerkerk a.d. IJssel-Aan de tg-Gravenweg 59 was het vrijdag 8 Ifebruari feest, vanwege het aldaar woonachtige gouden bruidspaar L van Rijswijk-Rook. $50 jaar geleden gaven zij ten Ioverstaan van ambtenaar Schriek van de burgerlijke stand te Nieu- werkerk, elkaar hun 'ja-woord'. Sindsdien hebben ze lief en leed met fikaar gedeeld, kregen zeven kinderen, arvan één als baby overleed ten gevol- fce van t.b.c. Dat was in hun gezin een levreesde ziekte waarmee diversen ge klaagd werden. Daar bleef het overigens liet bij, want zowel de bruid als de bruide- hom, maar laatstgenoemde vooral de Jaatste jaren, kennen alle afdelingen van let Bleulandziekenhuis in Gouda, pat alles heeft hen de moed nooit doen Xerliezen: beiden bleven opgewekt doen letgeen hun hand vindt/vond om te [oen. Tasja de hond 71-jarige bruidegom heeft zo'n ijzer- [terke wil dat, toen hij een drietal jaren jeleden een zestal dagen uit het zieken- »uis was na een stoma-operatie, er niet )oor schroomde een trap tegen het huis te fetten en het dak op te klimmen om jannen die er afgewaaid waren, weer op wel door haar man geholpen. Haar da gen vliegen om omdat ze 's-middaqs ver plicht rust moet houden. Ze is blij met haar wekelijkse 'thuishulp' en weet zich verzekerd van een toegestoken hand in noodgevallen van haar kinderen. Alle zes wonen ze in een straal van 25/30 kilometer in de buurt: Capelle a.d.IJssel, Nieuwerkerk, Moerkapelle, Moordrecht en Bergambacht. Ook hun kinderen: 16 kleinkinderen van wie de oudste uit Moordrecht in maart gaat trouwen, zijn graag geziene gasten in het grootouderlijk huis. Allemaal tegelijk kunnen ze er nauwelijks in, maar om de beurt wel. En zo gaat het de hele week door. Over gebrek aan belangstelling hebben ze niet te klagen, ook niet van hun kennissen. Hitland:ver weg langs de IJsseldijk De bruidegom werd op Hitland geboren waar hij 29 jaar van z'n leven woonde. Z'n bruid kwam uit Krimpen. T*ot haar zesde jaar vaarde ze mee op het schip van haar vader. Toen die overleed kwam ze met haar moeder en geestelijk gehandicapte zus in Hitland wonen: ver van de bebouw de kom en van alle gemakken verstoken. Net zoals haar toekomstige bruidegom, die twee jaar ouder was dan zij, werd ze dagelijks met de roeiboot over de IJssel gezet om in Ouderkerk a.d. IJssel op school te gaan. Ze zijn als het ware dicht in eikaars nabij heid opgegroeid en kennen elkaar van Jeil zegt hij veel steun aan z'n hond Tasja Ie hebben, een trouwe metgezel die hem |veral volgt, zeker als het een wandeling n de polder betreft. Vissen I n grootste hobby is 'vissen'; vele jaren is pij lid geweest van "De Brasem" en thans piag hij graag z'n hengel in de Rotte of indere wateren uitwerpen, samen met de Jebroeders Van Erkel, die net als hij van lun A.O.W. genieten. Daar hij zelf geen |uto heeft kan hij altijd met hen meerij- n.... Groente voor de hele familie n de grote moestuin bij de woning vindt Ie heer Van Rijswijk dagelijks, behalve in |e winter, zoals nu, z'n bezigheden. Van- iaag en de dagen dat het blijft vriezen blijft lij liever bij de kachel in het huis waarin let bruidspaar al 42 jaar woont, met fraai litzicht óver het polderlandschap. Op leze vrijdag guur aandoend met een kud- le schapen die wegkleumt voor de ijzige (neeuwjacht. Thuishulp e wouw des huizes is nog in staat om laar dagelijkse werk te doen, maar wordt Op de foto het Nieuwerkerkse gouden bruidspaar met hun trouwe viervoeter Tasja. kindsbeen af. ~- Armoede Mevrouw Van Rijswijk herinnert zich dat haar moeder het vreselijk arm had. Zes gulden per week van de gemeente kreeg om van te leven; ze geen werkhuis kon nemen omdat ze moest zorgen voor haar gehandicapte dochter. Daarom schafte ze- op afbetaling- een breimachine aan. Van gemeentewege kwam er vaak con trole of mensen die een uitkering genoten geen bijverdienste hadden. Toen haar moeder een keer een paar knotten wol op tafel had liggen toen zo'n man binnen kwam trok deze z'n conclusie en werd er vervolgens wekelijks een gulden minder uitbetaald. Na hun huwelijk, in de oorlog, trok het bruidspaar bij de moeder van de bruid in: er was grote woningnood. In dat najaar werd de bruidegom te werk gesteld in Duitsland. Hier in Hitland werden de vier oudste kinderen geboren. Eén kwam vervolgens in het ziekenhuis ter wereld en de andere twee in hun huidige, van een boer gehuurde, woning. Koninklijk zilver De heer L. van Rijswijk was van beroep betonarbeider/ijzervlechter bij Veenstra. Voor zijn veertigjarig trouwe dienst ont ving hij-destijds een Koninklijke onder scheiding, nl. de 'ere-medaille in zilver' verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Daar is hij bijzonder trots op. Hij vertelt dat z'n werkzaamheden onder vrijwel alle weersomstandigheden kon den doorgaan en dat hij in al die jaren slechts één winter met vorstverlet is ge weest.. Wel en wee Ach en over die 50 jaar samen, het sociale leven aan de 's-Gravenweg, de aldaar woonachtige ouderen die vertrokken, de afstanden van Hitland lopend met de kinderwagen naar het Groene Kruisge- bouw in Nieuwerkerk-dorp, het toch wel geïsoleerd zitten, zou nog wel een verhaal geschreven kunnen worden. Echter, dit zou dan misschien eeen beetje negatief overkomen, net zoals het op sommen van de kwalen die het echtpaar heeft en de ziekten die hen getroffen hebben, want het bruidspaar is blij om wat het samen heeft: 'Een welverzorgde oude dag, die- naar ze hopen- nog lang duren mag". Ifeuwerkerk a.d. IJssel-Op initiatief van (touwen uit verschillende kerken wordt er donderdagmorgen 21 februari weer ten vrouwen-koffie-ochtend georgani seerd. Spreekster is mevrouw Lies Drop. Pm 9.00 uur staat de koffie klaar in het Hervormd kerkelijk centrum aan de J.A. peijerinckstraatDe ochtend begint om p.30 uur. i is kinderoppas aanwezig. Inlichtingen '101803-17667. e toegang is vrij. venhuizen- De dames van de afdeling venhuizen van de Ned.Bond van Plat- jndsvrouwen gaan vrijdag 22 februari i avondje uit naar het toneelstuk "En ik "bva|t Annie M.G. Schmidt met in de Mdrol Henny Orri in het theater J '"Plein te Rotterdam, producees toegestaan, maar leden heb- l*n voorrang. De kosten bedragen f I voor ue kaart en de bus bij deel- ^me 'van 50 personen. >jeven voor 11 februari bij N.v.d. aap tel. 1698 i.v.m. beperkte plaatsen [«opgeven. Vertrek 19.00 uur vanaf de luweergarage te Zevenhuizen. fewerkerk a.d IJssei- _s 'j 9 evenement is hard bezig viering van koninginnedag. is nog niet bekend hoe het corn ier8 P^Sramma er dit jaar zal uit- Lj We' staöt vast dat er weer een ene en een kindermarkt zal Wen gehouden. jktiviteiten vinden plaats in het 'de dorp. oor de braderie zijn er reeds kramen f JHir, voor de somma van 50 gul- geïnteresseerd js kan nu reecjs IL„l 0Pnemen met Janneke I'eenbergen f Oon 01803-14649. Zoetermeer-LTC is de business-to-busi- ness divisie van de Lieffering-Groep uit Zoetermeer. Deze divisie levert hoogwaardige profes sionele apparatuur aan het bedrijfsleven, de overheid en instellingen. Woensdag j.l. heeft LTC op het ministe rie van Economische Zaken een onder nemersprijs in ontvangst genomen, in het kader van de aktie "onderneem het maar" in 1990 voor het district Leiden. Uit 3500 bedrijven en instellingen in heel nederland zijn 18 dtstrictsprijzen uitge reikt aan die bedrijven en/of instellingen die zich aan het bedrijfsleven op de be- drijven-kontakt-dagen zich het beste heeft weten te presenteren. De criteria waarom LTC deze prijs heeft mogen ontvangen zijn: klantgerichtheid, service-vriendelijke organisatie, bood schap aan het bedrijfsleven het meest duidelijk over weten te brengen. Lieffering business-tot- business, LTC LTC is gespecialiseerd in het leveren en installeren van omroep-en muzieksyste- men. Een mogelijkheid naast een tele fooncentrale is het omroepsysteem, me dewerkers zijn binnen een mum van tijd te bereiken. En wat te denken van de sfeer binnen de bedrijfsruimte? Er is achter grondmuziek die in grote mate de pres taties van de medewerkers en de uitstra ling van het bedrijf ten goede komen. Omroep en muzieksystemerf kunnen bij LTC naar wens worden gecombineerd. Video-oriëntatiesystemen Een nieuw bedrijf, nieuwe activiteiten of een nieuw produkt. Video is het meest effectieve medium voor moderne pre sentaties. Van de kleinste monitoren tot grootbeeldprojectors; of dat het gaat om VHS video of een professioneel Super- Pro videosysteem. LTC is de specialist op het gebied van videopresentatie. Niet alleen voor video maar ook voor bewaklings -en observatie doeleinden is LTC de juiste leverancier. LTC is officieel dealer van Sony sequrity, produkten die zich kenmerken door opti male betrouwbaarheid, nieuwste techno logieën en een strakke, fraaie vormge ving. Autotelefoon Lieffering Mobiele Communicatie is een onderdeel van LTC en levert grotendeels autotelefoons. Zonder twijfel de meest efficiënte vorm van informatie-over dracht in deze tijd. Bij Lieffering Mobiele Communicatie kan men kiezen uit tal van merken en typen autotelefoons. Zo is Lieffering officieel dealer dan Nokia, Siemens, HCS, Storno, Philips en leve ren zij tevens alle types van Motorola en Simonsen. Iedere autotelefoon wordt bij Lieffering op een vakkundige en profes sionele manier geïnstalleerd. Malawi is een klein land in het zuiden van Afrika, het land is driemaal zo groot als Nederland en telt 8 miljoen inwoners. Malawi is een heel bijzonder land, omdat het meer dan 850.000 vluchtelingen onderdak biedt. Mozambicanen, op de vlucht voor een burgeroor log in eigen land, die bescherming zoeken in hun buurland. Help "De Mozambicaanse vluchtelingen zijn gastvrij ontvangen. Zij wonen veelal te midden van de lokale bevolking", on derstreept Klaas Keuning, directeur Stichting Vluchteling. "Daarom is het jammer dat de omstan digheden er niet naar zijn dat zij in hun buurland een zelfstandig en onafhankelijk bestaan kunnen opbouwen. Landbouw grond is nauwelijks beschikbaar, zodat zij niet hun eigen voedsel kunnen verbou wen. Malawi is te arm om de vluchtelin gen voldoende te verzorgen, hulp van buiten is onontbeerlijk, mensen, die niets meer hebben kun je niet in de kou laten staan. Gelukkig zorgen internationale hulporganisaties voor het meest nodige: voedsel, drinkwater en medische zorg. Meer zit er niet in". Onderwijs Toch zijn er mogelijkheden om het lot van deze groep vluchtelingen te verlichten. Basisonderwijs voor jongeren, van wie een groot aantal in Malawi is geboren een vakopleiding gekoppeld aan programma's voor werkgelegenheid voor volwassenen zijn uiterst belangrijk en nuttig. Dat kan met eenvoudige midde len. nu al krijgen 75.000 kinderen ba sisonderwijs. Voor f 50,per jaar kan een vluchtelingen-kind naar school. Voor f 20,per jaar krijgt een vluchteling medische verzorging, op die wijze maken wij voor de vluchtelingen de periode van gedwongen ballingschap dragelijk. Te gelijkertijd lopen zij minder achterstand op. Cambodja Dat is maar één van de vele voorbeelden. Wie herinnert zich niet in Cambodja de terreur van het regime "Pol-Pot?" Hon derdduizenden Cambodjanen moesten vluchten, nu nog zitten er 14000 in Thai land in het kamp Khao I Danq. Dit vluchtelingenkamp is met prikkeldraad omheind, niemand kan er uit. Velen zitten langer dan 10 jaar vast, zonder vooruitzichten, om hun bestaan zinvol te maken is onderwijs van wezen lijke betekenis, zeker voor kinderen die in het kamp geboren zijn en nooit een ge woon leven geleid hebben, ook hen geeft u voor f 50,een jaar lang onderwijs. Voor f 60,kan een volwassen vluch teling een vakopleiding volgen. Afghanistan Niet overal is de situatie zo somber. De Afghaanse vluchtelingen in het noord westen van Pakistan bijvoorbeeld, kun nen terug naar hun dorpen. Hier heTpt Stichting Vluchteling met landbouwprojecten: grond opnieuw in cultuur brengen, landbouwgereedschap ter beschikking stellen. Zo kunnen At- ghanen thuis in hun eigen vertrouwde omgeving opnieuw beginnen. Vroedvrouw In De Hoorn in Afrika, helpt Stichting Vluchteling, Somalische vluchtelingen en Zoetermeer/Regio-Op zondag 24 fe bruari a.s. organiseert de Zoetermeerse Athletiek- en recreatievereniging ARV llion de traditionele Voorjaarstrimloop met drie afstanden nl. 2km, 5km en 10 km. Dat betekent dat deze trimloop voor elke leeftijd en voor beginners en gevorderden geschikt is. Start en finish zijn in het Van Tuyllpark te Zoetermeer. Start inschrijving vanaf 10.00 uur. In lichtingen Judith v.d. Veen Moerkapelle, tel. 01793-1764. Soedanese vluchtelingen, ondermeer met een opleiding tot vroedvrouw. Zo kunnen eigen mensen bij de bevalling van een vluchtelingen-moeder helpen. Mexico In Mexico steunt Stichting Vluchteling, vluchtelingen uit Guatemala en El Salva dor met een werkgelegenheidsproject. Altijd weer gaat het er om een medemens in nood te helpen. Zo iemand laat je niet in de steek. Geld...om hulp te bieden Maar een kind onderwijs geven, een moeder medisch verzorgen bij de beval ling of een vader aan werk helpen kost geld. Veel geld. Daarom is de week van 17 tot 23 februari uitgeroepen tot Wereldvluchtelingen week: één week voor vluchtelingen. Niet meer, ook niet minder. Denk die week even aan hen en weet dat er een gironummer is. Zij hebben uw steun nodig. Giro 999 van Stichting Vluchteling Den Haag. Inl.tel. 070- 346 8946. Gouda- Op zondagmiddag 17 februari a.s. om 15.30 uur treedt het kwartet van Vera Vingerhoeds op in de Agnietenkapel te Gouda. Inl. 01820-28324.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 13