Moordrecht Re(d)aktie Ondanks verzet van CDA en SGP toch krediet voor vechtsport Kindercentrum in Moordrecht "operationeel"! Orgelconcert Dameskoor ADVENDO werft fondsen UIT DE RIJKE HISTORIE VAN MOORDRECHT Molens in Moordrecht Mozart- concert in Gouderaks Dorpshuis Moordrecht is weer bij de tijd! Dorpskrant 396/13 februari 1991 DE DORPSKRANT. ftoordrechtse m Ifoerie Sinds enige maanden hanteert de ge meente Moordrecht op al haar briefpa pier en andere, officiële, aankondigin gen een nieuw vignet. Ik moet dar nog altijd aan wennen. Steeds weer denk ik: de ontwerper heeft zich in het dorp vergist. Het stelt Gou derak, Groot-Ammers of Ammerstol voor, of eventueel nog wel honderd an dere gemeenten langs de grote rivieren of het IJsselmeer. Echter met dien verstande: Moordrecht kan hiermee niet bedoeld worden. Want wordt ons silhouet niet mede bepaald door de water toren? een ieder, die Moordrecht nadert, om het even van welke kant, wordt direct met deze, in het oog springende, toren geconfronteerd. Be ontwerper van het nu gehanteerde vignet is dit blijkbaar niet opgevallen, en dat vind ik jammer. Zie dan ook hieronder mijn, slechts enig zins van het origineel afwijkende, alter natieve ontwerp. Hopelijk kunnen de Moordrechte-naren zich, samen met mij, hiermee beter identificeren. Aad de Wit. gemeente weer wordt de vergoedings-regeling met terugwerkende kracht per 1 april 1990 aangepast. Rioolgemaal en hekwerk Voor het vervangen van een gedeelte van het rioolgemaaltje aan de Wete ringstraat voteerde de raad een bedrag van 17.000,- en voor het aanbrengen van een hekwerk op de hoek van de Sluislaan/Vlietstraat een bedrag van 3.500,— Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van sport voor minderheden, haalde in de raads vergadering van 5 februari wel de eind streep, maar beslist niet zonder slag of stoot. Vooral de fracties van het CDA en de SGP hadden hun bedenkingen tegen de besteding van het krediet, dat ge bruikt gaat worden voor een "free- fight" sportproject. De bedoeling is, dat Marokkaanse en Molukse inwoners van Moordrecht deze sport gaan beoefenen, deels om hun agressie in te dammen, maar ten dele ook om integratie te bevorderen. Het eerste doel, het indammen van agressie riep nogal wat vraagtekens op bij R. Gast (CDA). "Je moet met een vechtsport niet eerst agressie aanleren, om die vervolgens ergens anders weer af te leren" was zijn kritiek. "Zorg er voor iets te bieden, dat duurzaam is, en waar ze baat bij hebben" betoogde hij, "bij voorbeeld een vorm van teamsport. Die bevordert de integratie meer dan dit pro ject." SGP-er M. Uitbeijerse had ook problemen met dit type sport (een vechtsport), dat volgens hem geen bij drage levert tot een goede verhouding tussen allochtonen en autochtonen. Wethouder N. Seip- Mets was het niet eens met de kritiek van de fracties van het CDA en de SGP. Zij was van mening, dat deze vechtsport de deelnemers juist leert omgaan met hun agressie. Overigens gaat het niet om een structu rele subsidie, maar is het bedrag dat beschikbaar gesteld wordt, voor één jaar. De proef duurt tot eind 1991waar na bekeken wordt of het project aange slagen is. Bij de stemming lieten zowel het CDA als de SGP aantekenen tegen gestemd te hebben. De overige fracties, die toch ook wel kritische kanttekenin gen op het voorstel hadden, vonden echter wel, dat het project dé integratie bevordert Aan het begin van de vergadering hield burgemeester A.F. Bonthuis een toe spraak (een verlate nieuwjaarstoe spraak dachten wij),waarin hij een korte terugblik gaf op 1990 en vooruit keek in het pas begonnen jaar 1991.Hij om schreef het jaar 1990 als "een jaar van beperking en ook van overvloed", voor 1991 had hij de kwalificatie "spannend jaar". Vooral schetste hij in zijn toe spraak de vele problemen, die in 1991 op Moordrecht afkomen, zoals: ge- biedsaanspraken van buurgemeente Gouda, bedrijfsterreinen, glastuinbouw, opslag zuiveringsslib en baggerspecie, de giftige bodem van de Hollandse IJs- sel etc. Het lijkt erop dat de oplossing voor alle problemen Moordrecht heet. Moordrecht moet maar gewoon Moord recht blijven, aldus burgemeester Bont huis. Een groot aantal voorstellen ging in deze vergadering zonder enige discussie on der de hamer door. Het ging daarbij o.m. om een voorbereidingsbesluit ten be hoeve van een verkeers- oefenterrein aan de Zuidelijke Dwarsweg, een voor bereidingsbesluit ten behoeve van een bouwaanvraag voor het gedeeltelijk ver nieuwen van de School met de Bijbel aan de Middelweg. Goedkeuring gaf de raad aan een garantie van 1.247.576,- tegen een rente van 9,34%, voor een lening die de Woningbouwvereniging Moordrecht wil sluiten voor de bouw van 11 woningen in de sociale huursector, aan de Reigerdreef in plan Dorp Noord. Voor de leden van de vrijwillige brand- Sinds vorige week maandag 4 februari is het kinderdagverblijf en het gastouder project van de Stichting Kindercentrum Moordrecht "operationeel" geworden. In een woning aan de Ds. Janzonius- straat op no. 9 heeft de stichting het dagverblijf voor kinderopvang nu klaar. Inmiddels zijn er al de eerste kinderen in de woning ondergebracht. Ook het gastouderproject is van start gegaan. Bit gastouderproject wordt geleid door een coördinatrice, welke functie wordt vervuld door mevrouw J. Janssen uit Moordrecht. Erna Vermeer, die als directrice van het Kindercentrum fungeert, treedt tot 1 maart tevens op als leidster in het kin- derdag-verblijf. Per 1 maart treedt Lia Batenburg in dienst van de Stichting als leidster in het kinderdagverblijf. Op dit moment zijn er nog maar drie kinderen, maar later in het jaar zullen dat er zeker meer worden. Successievelijk komen er steeds kinderen bij. Er zijn 12 z.g. "kindplaatsen", hetgeen in de praktijk neerkomt op ca. 25 kinderen, omdat er in de meeste gevallen door de ouders geen vijf dagen achtereen ge bruik gemaakt wordt van de mogelijk heid tot kinderopvang. Leuk detail is, dat onder de drie eerste kinderen Anne Marije Schippers is, die op 3 juli 1989 geboren werd als de 7000 ste inwoon ster van Moordrecht. Het dagverblijf ziet er niet alleen gezel lig, maar vooral ook practised uit. Aan de veiligheid van de kinderen en de hy giëne is veel aandacht besteed. Zo zijn o,a, alle radiatoren ommanteld om ver branding van de kinderhandjes door beetpakken te voorkomen. De trappen zijn, zowel beneden als bo ven, beveiligd met hekjes, en alle stop contacten in de woning zijn van een beveiliging voorzien. In de benedenverdieping zijn alle vloe ren voorzien van zeil i.v.m. schoonhou den met uitzondering van de speelplek van de kinderen waar tapijt is aange bracht. Ook de slaapkamers hebben ta pijt als vloerbedekking. Alles wordt re gelmatig schoongehouden door een schoonmaakbedrijf. Voordat het kinderdagverblijf kon worden, is er een maand I; een aantal vrijwilligers(sters) veelt! verzet om het huis als kinderdagveH geschikt te maken. Ook de tuin J zodanig ingericht dat deze in de ko^ de zomer gebruikt kan worden. ZÓ< een groot tegelplateau aangelegdel tuin is vast opgehoogd, zodat hij if ligt voor beplanting in het voorjaar] Op 28 februari a.s. wordt er in helcj verblijf een informatie avond seerd, niet alleen over het kinderdag, blijf, maar ook over het gastoude/ ject. Belangstellenden zijn op die J om acht uur 's-avonds welkom. Speelgoed is er in het kinderdagveJ in ruime mate aanwezig. Wel is er] behoefte aan boxen en kinderstoe Wie dus iets dergelijks ongebruikt"! staan kan zich met telefoonnr. 37(1 verbinding stellen. De Stichting KrJ centrum is u dankbaar" Benoeming adviserende leden raadscommissies De benoeming van adviserende leden voor de raadscommissies Welzijn, Ruimtelijke Ordening en Algemeen Be stuurlijke Zaken, was voor zowel het CDA als de SGP aanleiding te verklaren, dat zij geen aanleiding zagen hun eerder ingenomen standpunt t.a.v. het instituut adviserende leden in raadscommissies te wijzigen. Zij stemden daarop dan ook blanco bij de schriftelijke stemming voor de be noeming van de voorgestelde candida tes De heer J.H. Hofstede werd bij ac clamatie benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting "de Zuidpias". Grondprijs De grondprijs voor de verkoop van grond van het bedrijventerrein, tweede fase werd door de raad vastgesteld op een bedrag van 146,- per vierkante meter inclusief BTW, kopers kosten. Nog even een herinnering aan het or gelconcert door Frans van Tilburg op het orgel van de Gereformeerde Kerk aan de Molenlaan in Moordrecht. Het con cert, dat begint om acht uur, wordt geor ganiseerd door de Stichting Orgelcon certen Moordrecht, en heeft een pro gramma waarop meest werken voorko men van romantische signa-tuur. die het beste bij dit orgel passen. De toe gangsprijs voor dit concert is 2,(in clusief programma). Uitvoering Requiem van Mozart moet doorgaan! De uitvoering van het Requiem van Mozart, die het damesdoor Advendo in november, in het kader van het Mozart- jaar wil geven is naast de medewerking door mannen, mede afhankelijk van fi nanciële steun. De oproep in verschillende bladen, om mannen te krijgen, die mee willen zin gen, is zeer succesvol geweest. Er hebben zich 20 mannen aangemeld. Voor dirigent Leo Rijkaart is dit reden geweest, de uitvoering aan te durven, al moeten er nog wel enkele problemen opgelost worden. Zo moet er nog een orkest gezocht worden voor de begeleiding. De kosten van een dergelijke uivoering zijn nogal hoog, naar schatting ca. f 9.000,-, een bedrag dat Advendo zeker niet hele maal zelf kan opbrengen. Daartoe heeft het koor een brievenaktie gestart, waarbij aan diverse bedrijven etc. om een bijdrage wordt gevraagd, in de hoop, dat dit cultureel evenement met hun steun kans van slagen heeft. Gevraagd wordt, indien er een bereid heid tot steun bestaat, de bijdrage te storten op giro 3507318 t.n.v. penning meester ADVENDO, Moordrecht. Rubriek in samenwerking met de Stichting 't Ambachtshuis. Industriële activiteiten II. De drooglegging van de Zuidpias vorm de een keerpunt in de economische ontwikkeling van ons dorp. De Snelle- sluis, als "regelkraan" voor de Zuidpias- polder, speelde daarbij een belangrijke rol. Op het kaartje van ca. 1876, ziet u van west naar oost, achtereenvolgens de "beneden- en boven"- stoom- watermo len, de lage- en hooge boezem, de be neden boezem, de Snelle- polder (nu "balkengat") en de beide Snelle- sluizen. Voor de droogmaking en het drooghou- den van de Zuidplaspolder zijn een reeks watermolens gebouwd. Doorsnede vol ens AB f.J.HKU Voonnnlile Uitwatering clZni <1 pin,spoiler aiUscl Snelle Polder Vier ondermolens, die het water polderwater- niveau naar de t boezem opvoerden en vijf boven lens, die het water van de benedeé zem naar de Ringvaart i tweemaal een opvoerhoogte van a m. Bij Waddinxveen werd evene* zo'n benede'ngemaal gebouwd. Met elkaar zorgden dus achttien ir voor de bemaling van de polder naa:l niveau van de Ringvaart. Op het kal staan in totaal eenentwintig kruisi eenentwintig molens bij Moordrec'J Behalve de genoemde negen werd* nog twaalf schepradmolens getal tussen Moordrecht en Nieuwerkerij IJssel, die in twee trappen zorgden! de uitwatering van het water uil Ringvaart via hoge- en lage boej naar de Hollandse IJsselzied" snede". De molens kostten tussen devijfer* tig en dertigduizend gulden. De» vijzelmolens werden op 21 maani aanbesteed. Eind 1838 waren del? molens in gebruik. In de zomer van 1839 kwam oe plaspolder droog te staan, zot»1®! oogmaking in ruim drie jaar wei»l tooid. Voor die tijd was het een groot wi Frans Vink Zaterdag 23 februari a.s. wordt in het Dorpshuis van Gouderak om vier uur 's- middags een concert gegeven op ini tiatief van de Stichting Kunstkring Ouderkerk. Het is voor de eerste keer dat de Kunstkring Ouderkerk een concert in Gouderak organiseert. In Ouderkerk a/d IJssel zijn dit soort zaterdagmiddag concerten al enkele malen gehouden en met succes. Het bezoek was over het algemeen groot en de waardering hoog. In Gouderak treden Dick Gout en Emmy Gout-de Nie, resp. op fluit en piano voor het voetlicht. Zij wonen in Ouderkerk a/d IJssel en zijn beiden als docent verbon den aan het Rotterdams Conservato rium. Emmy maakt ook deel uit van het bestuur van de Kunstkring Ouderkerk. De toegangsprijs voor dit concert is 4,/ voor donateurs van de kunstkring, ande ren betalen 6,-. Sinds midden vorige week is Moord recht weer geheel "bij de tijd"De* platen van de toren van de Nefle Hervormde Kerk, die een .1 houdsbeurt gekregen hebben.ziFi aan de toren aangebracht. Dew'jz wijzerplaten zijn van een nieuw bladgoud voorzien, en schitteren volop in het zonlicht.Ook de vermj van wijzerplaat en wijzers heett j visie ondergaan en fungeert wee i maal zoals het moet. .1 Moordrecht is dus weer helemaa tijd"!

Dorpskrant | 1991 | | pagina 20