KRIJN RABOUW OPENBARE VERKOOPINCl k- -W' L SP-, Uit het politie rapport. Voorlichtings avond Stichting Kindercentrum UIT DE RIJKE HISTORIE VAN MOORDRECHT. Garagebedrijf Kees Oosterwijk| pagina 20 Dorpskrant 396/13 februari 1991 In ONDERHOUD REPARATIES A.P.K Zuidplaspolderweg 13 Tel. 01827-4561 RES VOOR BANDEN UITLATEN ACCU'S 2841 DC Moordrecht BEDRIJVENPARK "'HET AMBACH) ELEKTROTECHNIEK Tulpstraat 61, 2841 AD Moordrecht Tel. 01827-3327 aanleg - onderhoud - renovatie VAN Jk XM - '/"U u\ '*'x- -- w-f{<y<T. t "TT tl A Moordrechtse 3f Ifoerie Algemeen Het politiebureau is dagelijks van 09.00 tot 17.00 uur geopend (m.u.v. zondag). Het alarmnummer van de politie is 3544 (24 uur per dag bereikbaar). Het politie bureau is op het adres Dorpsstraat 25. Mededeling In verband met de officiële opening van het nieuwe politiebureau in Nieuwerkerk a/d IJssel, is het bureau in Moordrecht op vrijdag 23 februari vanaf 14.00 uur ge sloten. Mocht u na die tijd toch iets willen melden aan de politie, dan kunt u dat uiteraard via telefoonnummer 3544 doen. U krijgt dan, zoals altijd, iemand aan de telefoon. Inbraak garageboxen In de nachkvan vrijdag 8 op zaterdag 9 februari werd in een aantal garageboxen achter de Oranjelaan ingebroken. Een in een box geparkeerde motorfiets, een zwarte Harley Davidson, met kente ken MG-19-YH werd gestolen. Uit een auto in een andere box werd de radio gestolen. In een derde garagebox werd de daarin staande auto doorzocht, maar, omdat de eigenaar van de auto zo ver standig was geweest, zijn van een slede voorziene autoradio, mee naar huis te nemen, vingen de dieven hier bot. Het bleek overigens, dat de sloten van de garages niet van het degelijkste soort warenHet is daarom raadzaamals u de sloten van uw woning controleert en misschien vervangt, ook de garage eens in de controle mee te nemen. Mocht u vragen hebben dan kunt u contact op nemen met de inbraak-preventie advi seur van de politie in Moordrecht. Doorgereden na aanrijding Zaterdag 9 februari parkeerde een inwo ner van Moordrecht zijn auto in de Ker- klaan en ging boodschappen doen. Toen hij na enige tijd bij zijn auto terug kwam, zag hij dat er een forse deuk in zijn auto zat. Gelukkig hadden getuigen ge zien, hoe dit gekomen was. Een vrouw in een andere auto had bij het achteruit rijden de auto van de winkelende man geraakt. Zij was daarna gewoon weg gereden, de ander met de schade ach terlatend.. Dankzij de getuigen, die het kenteken van de auto genoteerd hadden, kon de zaak alsnog geregeld worden. Wel in dit geval via de politie, die de vrouw een proces-verbaal gaf. Het op een nette manier regelen is in alle gevallen goed koper. Op maandag 11 februari, om ongeveer 14.00 uur, werd van een in de Dorps straat geparkeerde Opel Corsa door een vrachtauto de buitenspiegel er af gere den.. De vrachtauto, die een rood zeil met witte letters had, reed hierna door. De politie is op zoek naar de chauffeur van deze vrachtauto. Botsing op Rijksweg 20 Twee auto's reden elk op hun eigen rijstrook op Rijksweg 20. De ene was bezig de andere in te halen, maar de inhalende auto moest op een gegeven moment afremmen. Hij deed dat zo plot seling, dat de remmen van zijn auto blokkeerden, waarop zijn auto naar rechts schoot. Hij botste vervolgens te gen de auto, die hij aan het inhalen was. Beide auto's raakten bij deze aanrijding zwaar beschadigd en moesten wegge sleept worden. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Bromfiets gestolen In de nacht van 10 op 11 februari werd vanuit een tuin aan de Westringdijk een zwarte Peugeot damesbromfiets DRH- 701 gestolen. De bromfiets stond niet op slot. Op die zelfde 11 februari verdween uit het trappenhuis van een flat aan de Oostwaalstraat een gele krantentas. Botsing tussen auto en bromfiets Omdat er op het fietspad langs de Pro- vincialeweg sneeuw lag, reed een bromfietser op de rijbaan voor de auto's. Op een gegeven moment keek de bromfietser achter zich om te zien of er verkeer naderde. Hij bemerkte te laat, dat de auto's voor hem afremden en reed tegen de voor hem rijdende auto op. Hij kwam daarbij ten val en brak een been. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Ongevallen door sneeuw Door de overvloedige sneeuwval von den afgelopen vrijdag op Rijksweg 20 twee ongevallen plaats. Bij de eerste botsing waren een vrachtauto en vier personenauto's betrokken. Bij het af remmen slipten de diverse auto's en raakten elkaar en de vangrail. Bij de tweede botsing slipten drie auto's, waarna men tegen elkaar aanreed. Bij beide aanrijdingen werd niemand ge wond. Ook op de Middelweg was het glad. Hier slipte een personenauto, die daarbij een juist passerende tractor raakte. De auto werd beschadigd, de tractor kon wel een stootje hebben. Inbraak in wijkgebouw In het wijkgebouw aan de Wilhelmi- nastraat in de Molukse woonwijk werd in de nacht van 13 op 14 februari inge broken. Na het openbreken van een deur werd een biljartklok van de muur gesloopt. De schade aan de deur over trof vele malen de zeer geringe hoe veelheid geld in de biljartklok. Inhoud portemonnee verdwenen Vrijdag 15 februari, omstreeks 9.30 uur, slipte en inwoonster van Moordrecht in de Dorpsstraat, ter hoogte van de afrit naar de Westbuurtdstraat, met haar fiets in de sneeuw en kwam daarbij bijna ten val. Later merkte zij, dat zij daar haar blauwe portemonnee met huishoudgeld verloren had. Zij keerde daar terug, maar vond de portemonnee niet meer. Om 12.30 uur werd haar portemonnee in de Westbuurtsdtraat gevonden door een eerlijke vindster die de portemon nee naar het politiebureau bracht. Daar bleek, dat er voor haar al een ander de portemonnee gevonden had, die niet zo eerlijk was. Het geld was n.l. uit de portemonnee verdwenen.. De politie verzoekt getuigen, die gezien hebben, dat iemand de portemonnee al eerder heeft opgeraapt, contact met haar op te nemen. Snelheidscontrole Vrijdag 14 februari is tussen 13.30 en 15.00 uur een snelheidscontrole gehou den op de Middelweg. Op het gedeelte dat binnen de bebouwde kom ligt kregen 68 auto's een proces verbaal wegens het rijden met een te hoge snelheid. De hoogste snelheid die gemeten werd was 77 kilometer per uur! Verloren voorwerpen Zwarte lederen portefeuille; viersleutels met dobbelsteen-hanger; zwarte porte monnee; twee zwarte handschoenen; gouden pink-ring; ASSA- sleutel; paar klompen. Gevonden voorwerpen Vijf sleutel;s aan ring met flessenope- ner; kado-bom; groene kindermuts; paarse want; plastic tas, inh. boek, muts en handschoenen; paar schaatsen (No ren); gouden herenring; Nissan auto sleutel; hond (Golden Retriever); mapje met sleutel. De Stichting Kindercentrum Moordrecht organiseert op donderdag 28 februari a.s in het kinderdagverblijf aan de Ds. Janzoniusstraat op no. 9 een voorlich tingsavond over de aspecten rond het kinderdagverblijf en het gastouder project. De avond begint om acht uur. Rubriek in samenwerking met de Stichting 't Ambachtshuis. Industriële activiteiten II Molens in Moordrecht (vervolg) Aan de Westringdijk staat een woon huis, dat nog vrij goed te herkennen is als voormalige wind-watermolen. Het laatst zichtbare bewijs van wat ruim een eeuw geleden een waterbouwkundig bolwerk is geweest. De commissie, die het ontwerp voor de drooglegging van de Zuidpias moest maken, stond voor de vraag of men stoom- bemaling dan wel bemaling door windmolens zou toepassen. Met stoom- bemaling was nog weinig ervaring, dus werden er molens gebouwd. Vier jaar na de drooglegging is de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking ontbonden. Hiervoor in de plaats benoemde Koning Willem II een bestuur, dat per 1 januari 1844 in functie moest treden. Dit bestuur be stond uit een dijkgraaf en vier heemra den. Vanaf dat moment waren ook alle kunstwerken, zoals molens, bruggen, ringdijken enz. overgegaan in handen van de Zuidplaspolder. Na de drooglegging kon men beginnen aan de verkaveling. De polder is in het begin veel gebruikt voor de akkerbouw. Akkerbouw eist een lagere waterstand dan veeteelt. Al spoedig bleek, dat de molens niet aan de eis konden voldoen, de polder droog te houden. Dit had tot gevolg, dat de molens omstreeks 1876 vervangen werden door stoomgemalen. In de jaren daarna (1876- 1879) werden de molens door het bestuur van de Zuidplaspolder te koop aangeboden. V V. TTS~f' l \y .K i - T+r-r -u H ar-X-v 'I -LpM Op het aanplakbiljet uit 1879 ten behoeve van een openbare verkoping st| aangegeven, dat de molens verkocht werden, hetzij om ze af te breken, bedrijfsmatig te gebruiken. De opbrengst was gemiddeld duizend gulden per molen (vergelijk de bouwkoslj van vijfentwintigduizend tot dertigduizend gulden). Door deze verkoop zijn de molens dus van 1844 tot 1879 in eigendom va'J Zuidplaspolder geweest. (Hoeveel zouden de molens In onze tijd waard zijn geweest?) «sssfc sa»» ssxssc tsaaass aasaaa saaaass aaaaaa aasss saasaa aaa» aaaaaa aaaaaa saaaaa asssa raa» asm aaaaa aaaa aaaaa Een aantal molens zijn door hun nieuwe eigenaars "voorzichtig" gesloopt en e ders in Nederland weer opgebouwd. Zo I staat er in Zuidlaren nog steeds een molen, die oorspronkelijk uit de Zuid plaspolder afkomstig is. Deze molen is indertijd per schip verplaatst en wordt nog regelmatig als korenmolen gebruikt. Een andere molen staat in de buurt van I Cuyk. Nadat hij vele jaren in verwaar loosde toestand heeft verkeerd is hij nu gerestaureerd en doet eveneens nog j dienst als korenmolen. In Kethel I""' ook nog een molen uit de Zuidplaspolder gestaan, maar die is omstreeks 1921 afgebrand en vervolgens afgebroken Dat lot heeft vele molens getroffen. De molen waarvan de romp nog st aan de Westringdijk maakte deel uit var i het zogenoemde "beneden-gemaa^ Het was een van vijf bovenmolens var I het beneden-gemaal, dat als "tweeds I trap" het water op de Ringvaart sloegE is van die vijf bovenmolens nog mi stens een oude fundering aanwezig on j der het huis van de familie Boere. De fundering was geheel van hout. s romp een achtkantig opgetrokken ste nen muur, waarop een houten, met as bedekte kap waaraan de wieken beves tigd waren, die "op de wind" gedr kon worden, bovenkruiers dus. Voor de ware molenliefhebbers zal e I altijd wel jammer blijven, dat er van I eenentwintig oorspronkelijke Moo' rechtse molens zo weinig is overge ven. Frans Vink

Dorpskrant | 1991 | | pagina 20