«WNHÜIZEN/MOERKAPiUI OPEN AVOND I'ervolgserie over Molens waarvan Ie wieken gesloopt werden... >n een gedeelte van de kap 1 H. Slooijer 'ni-containers voor Woubrecht Wie kust de mummie ereldvluchtelingen week 1991 opening nieuw politiebureau bouwbedrijf JUWELIER J. DEN HAAG De Kring Bleiswijk Dorpskrant 397/20 februari 1991 pagina 9 OMEGA Restaurant 'De Aardbeienboom' 4-gangen menu 60,- per couvert ó-gangen menu 80- per couvert Surprise-menu 95,- per couvert Stijlvol, met een kroontje PASSAGE 234 WADDINXVEEN Chr. Voorbereidend Beroepsonderwijs donderdag 21 februari van 18.30-21.30 uur. Rembrandtlaan 38 2665 XG Bleiswijk ■ervolg- uit een vorige Dorpskrant I Historie en historische «vaarde (Uit het kaderplan) 5 steeg het aantal molens voor uitma- jqopde Rotte tot 7 6 bij de droogmaking dé polder Bleiswijk c.a. Bovendien zijn waar zoveel zeer grote molens zo dicht bij elkaar hebben gestaan. Een eeuw lang bleef dit beeld van de Rotte met zijn malende molens ongewijzigd, al werden sommige molens als overtollig llijzelmo/en nr 5 in zijn oude glorie. IDeze molen werd als eerste van de zeven gesloopt. IDe nog bestaande ondertoren van deze molen is waarschijnlijk lket oudste bouwwerk van Moerkapelle. jden 9 molens voor de afmaling van Rotte-boezem op de Nieuwe Maas. lotaal waren er dus niet minder dan 85 flens betrokken bij de waterhuishou- 3 in dit gebied. De meeste van deze flens behoorden tot de grootste in hun pn. Er zullen weinig streken in ons land en/of bouwvallig gesloopt. Toen rond 1875 de Alexanderpolder door vier grote stoomgemalen werd drooggemaakt, was dat een voorbode van snel veranderende tijden. Deze droogma king maakte vijf molens overbodig, die alle gesloopt werden. Toch wisten de windmolens zich nog een veer tigtal jaren redelijk te handhaven. De grote ommekeer kwam in 1914 toen de polder Bleiswijk overscha kelde op electrische bemaling. Daarna verdwenen er in ruim tien jaar tijds meer dan vijftig molens in deze streek, waaronder die te Moerkapelle. Het was niet de kapitaalintensieve stoombemaling met zijn betrekke lijk gering rendement die de molens langs de Rotte de doodsteek toe bracht, maar de relatief goedkope en efficiënt werkende eiectro-die- selmotor. Uiteindelijk overleefden zes water molens langs de Rotte "das grosse Mühlensterben", zoals de Duitsers deze ontwikkeling noemen. Desal niettemin betekende het verdwij nen van de molens een enorme verschraling van het landschap; een landschap, dat juist met behulp van deze wiekendragers gevormd was. Toch zou het landschap langs de Rotte op andere wijze nog ingrij pender gewijzigd worden door: 1. Ontwikkelingen op agrarisch terrein. De invoering van de glas tuinbouw vanaf ca. 1900 en het omzetten van veel weideland in bouwland. 2. Woningbouw. Vooral in de twin tiger en dertiger jaren ontstaat aan de Rottekaden in Hillegersberg en Bergschenhoek een vrijwel aan eengesloten lintbebouwing. In de zeventiger en tachtiger jaren wor den de grote Rotterdamse stadswij ken Ommoord en Zevenkamp ge bouwd en breidt Bleiswijk zich sterk uit in de richting van de Rotte. 3. Recreatieve voorzieningen. Kort na de Tweede Wereldoorlog legt men de eerste parken en plant soenen aan rond de Bergse Plas (langs de Rotte en de Strekkade) Deze voorzieningen worden vanaf de zestiger jaren sterker en ingrij pender uitgebreid in noordelijke richting (Hoge en Lage Bergse Bos, Bleiswijkse Zoom, Zevenhui- zer Plas en Zevenhuizer Zoom) Het landschap langs de Rotte is door al deze zaken onherkenbaar veranderd. Alleen het deel ten noorden van de rijkswegen Den Haag-Utrecht (Al2) heeft het oor spronkelijk karakter grotendeels behouden. In mindere mate geldt dit ook voor het deel tussen de bovengenoemde rijksweg en de lijn Korenmolengat-Lange Vaart. De volgende keer komt een molenaar aan het woord. De heer K.W.Th, van wethouder voor o.a. milieuza- reikte maandagmiddag 18 fe- officieel de mini-containers uit net gezinsvervangend tehuis aan het Woubrechterf in «jk Zuidpias. [uitreiking vond plaats in het bijzijn Lu 'ec'®n van commissie jikshuisvesting en Milieu. [keuze van de gemeente is op het pnsvervangend tehuis gevallen om- F net tehuis gevestigd is in de wijk Bovendien, zo is de over- Chefkok: Rob van der Windt Eigenaar: F. de Lange a la carte restaurant zaken-lunches zaken-diners 21 tot en met 27 februari 1991 Salade van IJslandse garnalen met blokjes eendelever, groente en een hazelnootdressing Broccoli-crème met zalmballetjes Gebakken lamsfilet met oesterzwammen en rode portsaus -> Gemarineerde en gegratineerde ananas met vanille-ijs Zaalaccommodatie 100 personen Wij zijn de hele week geopend Kerklaan 13 2911 AA Nieuwerkerk a/d IJssel telefoon 01803-19544 fax: 01803-19075 voor verbouwingen, onderhoud en nieuwbouw. ontwerp, tekenwerk en bouwaanvraag. HERENWEG 47 - 2751 DC MOERKAPELLE TEL. 01793-16 89 weging, rriag het tehuis weieens 'in het zonnetje' gezet worden. De woning van het gezinsvervangend tehuis "Woubrecht" bestaat uit vier met elkaar verbonden huurwoningen. Het tehuis biedt op het ogenblik onderdak aan vijftien verstandelijk gehandicapten, mannen en vrouwen tussen de 25 en 52 jaar. Het streven van het tehuis is erop gericht om de bewoners zoveel mogelijk een zelfstandig bestaan te la ten leiden. Zij hebben allemaal een eigen zit-slaapkamer met keukenblok je, die ze naar eigen smaak kunnen inrichten. overdag zijn de bewoners elders. De meesten werken bijv. in een sociale werkplaats. Wie in het weekeinde naar huis wil kan dat. Ouders en familiele den zijn daarentegen altijd welkom in het tehuis. Huize "Woubrecht" is een hechte leefgemeenschap. Samen de len zij twee ruime huiskamers waar zij gezamenlijk eten en de avond kunnen doorbrengen. De bewoners krijgen, als dat nodig is, begeleiding bij eventuele problemen. Er is een staf van 7 me dewerkers. Waddinxveen-T oneelgroep Maskerade" brengt vrijdag-(22) en zaterdagavond 23 fe bruari, het blijspel "Wie kust de mummie" op de planken. De voorstellingen worden in het Anne Frankcentrum te Waddinxveen gehouden en beginnen om 20.00 uur. I Ut/m 23 februari 1991 zondag 17 tot en met zaterdag 23 n 1991 organiseert Stichting «eling in Den Haag, Wereldvluch- I genweek. In deze week komen in eland meer dan 550 plaatselijke L!S'jactie- uaakna maanden van r™ereiding. De actie wil gelden bij- 'engen voor vluchtelingen in de van de derde wereld. ™ng Vluchteling richt zich hier- »n i ?rote n°4en onder de 15 vluchtelingen in de derde we- van wie velen al langer dan 10 jaar PT, *®en- Soms opgesloten, Pnkkeldraad. verkeert de hulp aan op dit moment in een cnsis en dreigen duurzame s te moeten stoppen. 15 een extra inspanning nood zakelijk. mr. C. brouwer, voorzitter Stichting Vluchteling: "met de extra gelden die binnenko men, hopen wij langlopende projecten op het terrein van onderwijs en vak opleidingen, van werkgelegenheid en, waar mogelijk, programma;s voor te rugkeer naar eigen land veilig te stellen. Lukt ons dit- en daar ben ik van over tuigd- dan kunnen we vele vluchtelin gen voor apathie behoeden, hun leen in de kampen dragelijker maken en in een aantal gevallen zelfs op korte ter mijn uitzicht op een nieuwe toekomst bieden. Denkt u er wel aan, dat ik spreek over enkele miljoenen mensen die vaak onder barre omstandigheden leven. Jarenlang al. Wij prijzen ons dank ook gelukkig dat de kerken We- reldvluchtelingenweek krachtig steu nen en dat in zoveel plaatsen in het land mensen in actie zijn gekomen". Wereldvluchtelingenweek richt zich in het bijzonder op de noden van de Cam bodjaanse vluchtelingen in Thailand, de Afghaanse vluchtelingen in Paki stan, de Soedanese en Somalische vluchtelingen in Ethiopië, de Mozambi- caanse vluchtelingen in Malawi en de Guatemalteekse vluchtelingen in het zuiden van Mexico. Stichting Vluchteling realiseert zich dat ook de nieuwe vluchtelingen in het Midden Oosten aandacht verdienen. Daarom biedt zij ook daar hulp. maar Wereldvluchtelingenweek wil de vijf tien miljoen mensen elders in de we reld, voor wie zo weinig aandacht is, niet in de steek laten. Geef daarom een bijdrage aan de collectant of maak een bedrag over op giro 999 van Stichting Vluchteling in Den Haag. Nieuwerkerk a.d. IJssel - Vrijdagmiddag 22 februari zal de Algemeen Inspecteur van het politiecorps, de heer J.E. de Wijs het nieuwe bureau van rijkspolitie- groep Nieuwerkerk a.d. IJssel openen. Al enige weken geleden, heeft de verhuizing van het oude gebouw aan de Burg. Jasstraat naar het Raad huisplein. plaatsgevonden. Met de officiële inge bruikneming van dit bureau, wat een onderdeel vormt van een kantorencomplex, is het Raadhuisplein van Nieuwerkerk voltooid en heeft Nieuwerkerk een echt hart gekregen. VERLOVINGSRINGEN o.a. DESIREE COLOMBINE CHRISTIAN BAUER OMEGA CONSTELLATION VOORAL UW VEELBETEKENDE MOMENTEN IN 18 KRT GOUD OF GOUD MET STAAL

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9