ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLi Financiële positie Moerhuizen niet rooskleurig Huldiging Ruud Huldy bij afscheid als voorzitter Dorpskrant 400/13 maart 1991 pagina 13 ie tehmoS Swan'a- Nico Dirk itjevnnri jBeukelaar en mijn per- alippp en at het nieuwe dorpshuis Wp ■„„00r sP°rtactiviteiten moest rhuizen-Wethouder M. Zijderhand j vorige week dinsdagavond tijdens de /vergadering, dat de financiële posi- /oor 1991 er voor de nieuwe samen- -gde gemeente "Moerhuizen" er mald niet rooskleurig uitziet. Hij zei dat een behoorlijk tekort is, wilde geen '-qen noemen, maar het zou toch wel 'n 200.000 gulden kunnen zijn. De raak van dit financiële tekort is vol os de wethouder de herindeling van oerkapelle met Zevenhuizen. De nieu- gemeente Moerhuizen krijgt nl. min- '-r inkomsten uit het gemeentefonds dan voormalige gemeenten Zevenhuizen Moerkapelle bij elkaar kregen. Daar mi bij dat de uitgaven zijn gestegen b.v. at een deel van de ambtenaren in de -tere gemeente meer salaris krijgt. ter 'zuiniggedaan moet worden werd eens benadrukt bij het voorstel om het gemeentelijke personeel een Jkklok' aan te schaffen, hetgeen keurig lormuleerd werd als een 'tijdregistra- ieem'. B. en W. stelden voor een 'eem dat ca. 130000 gulden zou -ten kosten. De heer S. de Jong CDA st veel goedkopere, met een zelfde -g en wilde niet hoger gaan dan een iet van drieduizend gulden. Hij kreeg, e omdat hetnogmaareenproefisen na een jaar een evaluatie plaatsvindt, al van de PvdA, bij monde van de heer Doornhein, die het onverantwoord -mdê. Beiden waren overigens wel -rstander voor variabele werktijden. -P/RPF, Gemeentebelangen en WD «n vervolgens niet achter, oewel burgemeester Lips toezeggin- wilde doen de zaak te bekijken of er ierdaad een goedkoper systeem ge- kon worden, kwamen de resp. rieden nog eens aan de beurt, waarbij heer S. de Jong zei iets coulanter te ien zijn voor het bedrag, drieduizend 'en plus duizend voor aanschaf prik- kkaarten f 105,per 100) maar dat de uiterste limiet was. (En passant ue de heer Doornhein van de gele- eid gebruik door te vragen of er, nu toch variabele werktijden zijn, het ge- ntehuis 's avonds periodiek open te "m) oewel wethouder Van Yperen de -ing was toegedaan dat het voorstel nadere bestudering moest worden enomen probeerde de voorzitter nog eerst of de raad zich niet wat "ter kon opstellen. Dat was niet het dus werd diens raad opgevolgd. Subsidie oud papier een lange discussie over de subisidië- van oud papier had alles te maken de vergoeding van de groothandela- Uiteindelijk ging de raad akkoord met "Ifde subsidieverordening als die wel- reeds in Moerkapelle van kracht is. "st bestond er dat er door verenigin gen oud papier meer wordt opge- nu blijkt dat de groothandelaren vier •t per kilo vergoeding "vragen", in 'ts te geven. De gemeente Moerhui- i is voornemens om 7 cent subsidie te jnen, dat houdt in dat degene die oud ier ophaalt, eerst vier cent betaalt en wgens zeven cent van de gemeente "krijgt. Men houdt dus drie cent over. waag was nu of verenigingen dit wel moeite vinden. Berekeningen gaven dat dit zo is. heer J. Lindhoud CDA vroeg aan- tvoor controle omdat mogelijkerwijs ier van buiten de gemeente komt. De -jctie voor subsidieverlening moet zijn dit alleen in Moerhuizen opgehaald "meld oud papier betreft. R. de Gooijer SGP benadrukte ontlasting van het milieu. Deze c aan dat het voor de gemeente veel oper is om subsidie per kilo uit te vanwege de lasten van vuil- nisophalen. "Als we geen subsidie verle nen wordt er door geen enkele vereniging meer oud papier opgehaald". Spreker was er juist voor dit te stimuleren. Mevrouw A. van der Feltz WD zei dat haar fractie altijd tegen subsidieverlening op oud papier is, maar uit rechtsgelijkheid in te stemmen (Moerkapelle wordt al gesubsidieerd) en vroeg zich af op welke wijze controle kan worden uitgeoefend op het ophalen van "Moerhuizens" oud papier De heer De Gooijer zei na een betoog van wethouder Zijderhand die wees op de negatieve opbrengst en dat men toch bereid is te subsidiëren, dat hij controle d.m.v. weegbriefjes mogelijk zag. De heer S. de Jong wees er nog eens op dat vereniging maar tot 100.000 kg. gesubsidieerd worden. Wethouder Van Yperen vroeg zich af hoe het op de school in Oud-Verlaat moet, waar papier ingezameld wordt van leer lingen die voor het merendeel uit Rotter dam afkomstig zijn. "Voor elke ton die je ophaalt buiten de gemeente ben je 70 gulden kwijt". Wethouder Zijderhand beloofde dit te bekijken en een evaluatie te houden na een jaar. Geluidsinstallatie Dorpsstraat Zoals in de commissievergadering al tot uiting kwam waren SGP en PvdA tegen de gemeentelijke subsidie in de aanschaf van een geluidsinstallatie door de plaat selijke Middenstandsvereniging (Zeven huizen) De geluidsvoorziening met een onder gronds kabelnet wordt geraamd op f 49.000,excl. BTW. In dit bedrag is f 8750,(ex.BTW) begrepen voor een grondkabel en f 6000,(ex) voor het ingraven van die kabel. De gemeente werd gevraagd f 8750,te vergoeden en de kosten voor het ingraven van die kabel f 6000,ex. De totale kosten worden ten laste van het door de raad van de voormalige ge meente Zevenhuizen op 25 oktober jl. beschikbaar gestelde krediet van f 695.000,incl.BTW voor de herstra- ting enz, van de Dorpsstraat. Mevrouw A. van der Feltz WD zei het een gebaar naar de Middenstand te vin den die zelf ook altijd voor sponsoring met de knip open staat. De heer S.E. Duursma dacht dat de ge meente er zelf ook van profiteerde door er op hoogtijdagen gebruik van te kunnen maken bij toespraken e.d. Christendemocraat S. de Jong conclu deerde dat het een aanschaf is voor het welbevinden van de winkeliers waarvan men denkt het nuttig en nodig te vinden. Een eenmalige subsidie kon hij mee in stemmen, verder niet, omdat het een zaak van de middenstand is. De heer D. Zwerus SGP wees op de formulering in de notulen van de mid denstand welke het een 'unieke aanbie ding van de gemeente' noemde. Spreker wilde eerst een enquete houden onder de Dorpsstraatbewoners en was bang dat de bewoners 12 uur lang ach tereen met muziek geconfronteerd zullen worden. Verder had hij vragen over ge drag, gebruik en hinderwet. Socialist HDoornhein was bang voor het Oosteuropees model- waar ook bood schappen door luidsprekers klinken- maar vond het participeren in een in vestering voor de middenstand. Wethouder Van Yperen deelde mede dat de bewoners van de Dorpsstraat binnen kort een brief ontvangen waarin hen medegedeeld wordt dat er een geluidsin stallatie komt. Deze zal overigens inciden teel, alleen bij 'acties', braderie, en andere hoogtijdagen, worden benut. Hij zei dat de unieke aanbieding, eigenlijk een 'unieke samenwerking' zou moeten he ten waaraan gebruiksregels komen en dacht dat er voor een achtergrondmuziek je geen hinderwetvergunning nodig is. Hij wees op het feit dat de middenstand de bloembakken bijhoudt en de mogelijkheid door de gemeente van de geluidsinstalla tie gebruik te maken. Hinderwetvergunning De hinderwetvergunning voor een te bouwen tankstation aan de Swanlaweg in Zevenhuizen is om formele redenen door de Raad van State vernietigd. Het betref fende Avia -tankstation is nu gevestigd aan de Dorpsstraat. Het besluit van de Raad van State betekent, dat de verplaat sing naar de Swanlaweg vertraging op loopt. De gemeente moet namelijk de proce dure opnieuw starten. De reden voor vernietiging van de vergunning was, dat een procedure-fout is gemaakt bij het behandelen van een bezwaarschrift van één van de omwonenden aan de Swan laweg. Geess antwoord Met het oog op de naderende behande ling van de gemeentebegroting van Moerhuizen voor 1991 zeggen B. en W. geen discussie met de PvdA te willen voeren over het beleidsprogramma. Dit naar aanleiding van de door de-FVdA gestelde, schriftelijke vragen. Landschapsstructuurplan Ook de gemeente Moerhuizen kan in stemmen met het projectvoorstel voor het opstellen van een Landschapsstruc- tuuiplan voor de Zuidplaspolder en om geving. Dit plan wordt opgesteld naar aanleiding van het grote aantal plannen en nota's van andere overheden die allemaal in meer of mindere mate betrekking hebben op de Zuidplaspolder of de directe omge ving. De aandacht voor de landschappelijke samenhang verminderde daarbij. Er was reden voor de gemeente Moordrecht het initiatief te nemen om samen met de overige Zuidplasgemeenten (Nieuwer- kerk, Moerhuizen, Waddinxveen) en het hoogheemraadschap van Schieland een landschapsplan voor de Zuidplaspolder op te stellen. Waddinxveen ziet voorlopig af van deelname. het betrokken gebied heeft de afgelopen jaren een ontwikkeling gekend, die van grote invloed is op de kwaliteit van het landschap. "Glastuinbouw, stedelijke uitbreidingen, uitbreiding en verzwaring van wegen en spoorlijnen en de beperkte landschap pelijke inpassing van deze ontwikkelin gen zijn er mede de oorzaak van dat grote delen van dit gebied gekenmerkt worden door landschappelijke disharmonie", zo luidt de motivatie voor een land schapsplan in de Zuidplaspolder. Voorbeelden hiervan "De nieuwe wijk Achtkamp en een mogelijke slibstort tussen Gouda en Moordrecht. In de gemeenteraad van Zevenhuizen was nauwelijks discussie over het bedrag van f 20.000,dat opgenomen zal worden in de gemeentebegroting voor 1991. (Ook Nieuwerkerk is voornemens een zelfde bedrag beschikbaar te stellen voor het opstellen van het plan) De heer S. de Jong CDA vroeg om tussentijdse terugkoppeling naar de des betreffende raden en vroeg om Gouda erbij te betrekken, omdat er twee tegen strijdige belangen zijmGouda/Moord- recht. Voorzitter, burgemeester W.A. Lips zegde hem toe dat terugkoppeling in een commissievergadering gebeurt als de mogelijkheid daartoe geboden wordt. Extra krediet De gemeente Moerhuizen wordt gecon fronteerd met een onverwachtse tegen valler van honderdduizend gulden. Het bedrag van f 665.000,dat door de voormalige gemeenteraad van Moerka pelle werd gevoteerd ten laste van de algemene reserve voor het maken van een berging voor het rioolwater en het vernieuwen van de spoelleiding in de Oranjestraat, blijkt door eén tegenvaller, ontoereikend. Wat is er namelijk aan de hand? bij de uitvoering van de werkzaamheden is rekening gehouden dat de bergings kelder kon worden aangelegd in klei. Tijdens de werkzaamheden is nu geble ken, dat de grondslag niet bestaat uit klei, maar uit een soort loopzand, welke klei achtig is. De aannemer heeft nu de werkzaamheden moeten staken in ver band met instortingsgevaar van de bouwput voor de befgingskelder. Om deze toch te kunnen plaatsen moet er nu geheid worden voor een stalen dam- wand om de bouwput heen en er moet extra bemaling plaatsvinden. Alvorens de heiwerkzaamheden uit te voeren moet er een expertise rapport uitgebracht worden van de in de nabijheid van de bouwput gelegen bebouwing. De totaalkosten van dit alles bedragen f 100.000,-.. De raad van Moerhuizen ging hiermee akkoord, alhoewel de heer J. Hogenes Gem. bel. zich afvroeg of de zaak nu voorgoed is geregeld. Wethouder Van Yperen gaf hem die ga rantie Boventalligheid "Een luxe" noemde de heer R. de Gooijer SGp het door de gemeente vergoeden van een boventallige leerkracht. Aan de openbare scholen in Zevenhuizen en Moerkapelle wordt 32 3/4 uren 'boven tallig' onderwijs gegeven. Hoewel me vrouw A. v.d. Feltz WD hierachter zei te staan, de heer S.E. Duursma Gem. bel. dat eveneens zei te doen, vroeg laatstge noemde hier een stukje matiging in aan te brengen. Wethouder Zijderhand dacht dat het nog geen luxe is, zei dat Moer- huizense scholen hier wel in bevoorrecht zijn ten opzichte van buurgemeenten, maar was de mehing toegedaan dat er in de komende jaren naar gestreefd wordt dit af te bouwen. Rondvraag "ken je limiet" De heer S. de Jong vroeg zich af waarom er ineens overal borden met een 80 km. limiet op wegen verschijnen en had ont dekt dat er één buiten de bebouwde kom stond waar maar 7 Okm maq worden qe- reden. Dit ontlokte wethouder Van Yperen de reactie dat dit misschien wel een misver stand zal zijn, maar dat de provincie vindt dat er op buitenwegen overal 80 km moet/mag worden gereden. (Zuideinde en Noordeinde zijn o.a. 70km wegen) De heer D. Zwerus SGP vroeg zich af waarom de markt-standplaats- vergun ningen voor drie maanden zijn afgegeven in plaats van voor een jaar. Wethouder Van Yperen antwoordde dat dit te maken heeft met de verplaatsing van de vrijdagmarkt. Deze verplaatsing ge schiedt omdat veel huwelijken op vrijdag gesloten worden en het voor veel a.s. echtparen niet meer aantrekkelijk is om in Zevenhuizen te trouwen. Noordeinde De heer S.E. Duursma Gem. bel.,die nu vaak over het Noordeinde rijdt, vanuit Moerkapelle, omdat hij vaak op het ge meentehuis moet zijn, vond dat deze weg maar erg gevaarlijk is. De bus en een tegenligger kunnen slechts rakelings langs elkaar heen. hij pleitte voor een vangrail langs deze weg, omdat aan beide zijden een talud is en noemde een con frontatie met een grote wagen, een ha chelijke situatie. Bovendien de afrit vanaf rijksweg 12, waar auto's geneigd zijn door te rijden. Hij dacht dat hier geen stopbord stond, hetgeen wel zo is, werd door de wethouder geantwoord. Verder vroeg hij aandacht voor de bo vengrondse, ouderwetse bovengrondse electriciteitsleidingen aan de woonhuizen van het Noordeinde. Parkeren duivenlokaal Verder pleitte de heer Duursma voor betere parkeermogelijkheid voor het ge bouw van Gemeentewerken- de opslag loods aan de Zuidplasweg- waarachter het inkorflokaal ligt van postduivenver eniging De Stormvliegers. Over enkele weken begint nl. het wedstrijdseizoen en er kunnen nu nauwelijks auto's staan. Hem werd gewezen op de mogelijkheid bij de riooTzuiveringsinstallatie- in het weekeinde en 's avonds "En hoe zit het nu met het fietspad. De damwand heeft ons vanavond al een ton gekost, brengt de aanleg en het opont houd meer kosten voor onze gemeen te?!" - Bredewegperikelen Wethouder Van Yperen zei één en ander nader te bekijken- electriciteit behoort bij E.W.R. die nu begonnen is met het plaatsen van 16 lichtmasten langs de Rottekade en vangrail: Hoogheemraad schap Schieland. Hij zei dat er geen mogelijkheden zijn om langs het Noordeinde een fietspad aan te leggen Een heel andere zaak maar wel een fietspad is de kwestie fietspad Bre- deweg De aanleg van het fietspad langs de Bre- deweg in Moerkapelle is nog steeds niet hervat, het ziet er niet naar uit, dat dit binnenkort wel gaat gebeuren. Het werk werd eind vorig jaar stilgelegd in verband met een voortdurende verzak king van het zand ter hoogte van boerderij Willem II. Deze hoeve staat bij de kruising Bredeweg/Noordelijke Dwarsweg/Plas- weg. Voorts werd gestopt, omdat nog niet alle benodigde gronden voor het fietspad waren verworven. Er zal een damwand moeten worden geplaatst, om de verzakkingen tegen te gaan maar voor die kosten moet een oplossing worden gevonden. Volgens wethouder B. van Yperen spelen deze twee problemen ei genlijk nog steeds. De benodigde grond is namelijk nog steeds geen eigendom van de gemeente. "We moeten nu echt snel tot overeenstemming zien te komen met de eigenaar, anders kunnen we niet ver der" Het oponthoud brengt de provincia le subsidie (nog) niet in gevaar. De pro vincie betaalt aan de aanleg 2,6 miljoen gulden. De overige 1,1 miljoen gulden wordt opgebracht door de gemeenten Moerhuizen 80% en Waddinxveen 20% Tegelijkertijd met de aanleg van het fiets pad wordt de Bredeweg gereconstrueerd. Door de situatie 'fietspad' en de volhar dende grondeigenaar, is ook de recon structie (in opdracht van Schieland) van de Bredeweg, vertraagd. Alle partijen betreuren dit. Ruizen-Dat Ruud Huldy als op- -n voorzitter veel voor de "Ze- Muzen" heeft betekend, werdzater- wnd 9 maart, voorafgaand aan "ocentenconcert' duidelijk. W-jarige Zevenhuizenaar werd, mevrouw Gerrie van Zanten, na- ,j «ven Muzen", met een bloe- iinuide vereerd, uas ^e'e avond gewijd aan toft-j w afscheid nam vanwege nijd. Mevrouw Van Zanten prees ipfnJ einc' ^974 genomen int ik»?\naast de sP°rt> de cultuur ook ZR Seven in het nieuwe Zeven- Sj 0rp.shuis "Swanla". Dat de em en 'n een behoefte voorziet - .groeiend aantal cursisten heeft ra^3nn en dat van de gelederen •jUO per jaar en 20 mogelijk- Gesprek tv jirkVan Sferen herinnert de heer L vort"09 be waarop de cul- "dinn die 'ater "Zeven Mu- 'aanlw n'van start S'ng. "Dat was ft'ding van de ingebruikneming al tevwf n !fni beet'e bezorgd dat n nadruk op zou komen te aU??i?teit op touw Sezet werd dip a of(.lciële opening. Alle en- dm cuRureel gebied bezig ,afcopn« bestuursleden van «Sen, kregen een uitnodiging om bijeen te komen op 3 januari 1975. Erg veel waren dat er niet: toneelverenigin gen, De Kleine Trompetter en koren. Van daaruit is het eerste bestuur gekozen. Frank Mol werd le penningmeester en Willem van Woerden le secretaris. Ik werd tot voorzitter gekozen. Op 24 januari 1975 is de werkgroep "Zeven Muzen" die al spoedig culturele commissie "Zeven Muzen" ging heten, officieel gepresenteerd bij de officiële opening van het dorpshuis. Uit de eerste contacten ontstonden er werkgroepjes, werd met muzieklessen, piano door mevrouw Klein Haneveld, Handenarbeid door Ingrid Andeweg en Van Dongen en Martha Zom met ballet begonnen. Ik moet zeggen dat Willem van Woerden, hij is een paar jaar geleden verhuisd, heel veel betekend heeft voor de "Zeven Mu zen". Hij heeft door contacten met de plaatselijke overheid het subsidievraag- stuk opgelost". Als hoogtepunt van zijn 16 jaar durend voorzitterschap noemt de heer Huldy de grote tentoonstelling van 'boerderijen en dorpsgezichten' van Van Zuylen. Schil derijen kwamen overal vandaan en wek ten nostalgische gevoelens bij de bezoe kers omdat ze herinneringen opriepen. Dit was een initiatief van Willem van Woerden en had nationale bekendheid en een, grotg stroom bezoekers. Andere activiteiten waren de concerten die door de leerlingen van de muziekdo centen werden gegeven, terwijl ook ballet daar voor het voetlicht trad. Deze uitvoe ringsavonden waren voornamelijk be doeld om de ouders de vorderingen van hun kind(eren) te tonen. Het kindertoneel was een wezenlijk on derdeel van de "Zeven Muzen", net zoals pottenbakken, zelf kleding maken- en ooit textiele werkvormen- concerten en kindertoneel/theatervoorstellingen on der de paraplu van de "Speelparasol". De activiteiten die de "Zeven Muzen" thans ontplooit zijn er dermate veel dat er wel voor 'elk wat wils' bijzit. Maar echt een specialiteit van de heer Huldy is toneelspelen en regisseren. Zelf verdienstelijk amateurtoneelspeler bij de Schiedamse toneelvereniging "Utile Dulci" en pas nog op de planken in Zevenhuizen, heeft het hem uitermate verheugd de originele versie van "Brand in de JongeJan" te mogen regisseren. In het najaar van 1989 hebben de spelers Harry de Jong, Pouw Hofman en Hans Sytsema, met de inspecienten veelvuldig gebivakkeerd in het grote "Jachthuis" aan de Rotte. De riante woning was voor deze repeti ties- waarvan er zeker 30 plaatsvonden een geschikte ruimte. Dat er daarna diverse opvoeringen heb ben plaatsgevonden waarvoor veel lof werd geoogst, hoeft geen betoog. "Hoewel ik afscheid van de "Zeven Muzen" heb genomen en met een gerust hart vertrek- een werkgroep die commis sie werd en sinds een jaar nu stichting is- ga ik nog niet echt op m'n lauwe ren rusten. Ik ben nog actief betrok ken bij de Watersport vereniging Zevenhuizen en heb hier een milieu taak in. Verder hoop ik nog eni ge tijd door te mogen gaan met toneelspelen. Overdag heb ik m'n be zigheden met het onder houd van dit grote huis en de grote tuinEn als er voorstellingen of uitvoe ringen gegeven worden door de "Zeven Muzen" zal ik, voor zover het in mijn bereik ligt en mijn interesse heeft, deze zo veel mogelijk bijwonen" Voor de heer Huldy dus geen "uit het oog, uit het hart".

Dorpskrant | 1991 | | pagina 13