GEKLEURD..De SGP/RPF in de schijnwerper emeentepolitiek p de bres voor belangen an inwoners of puntjes p de "i" zetten, WntVfdient alle lof- De Dorpskrant 402/27 maart 1991 pagina 13 rhuizen-De SGP neemt niet deel ji de coalitie, d.w.z. dat de SGP/ F niet vertegenwoordigd is in het lege. Daarover is door fractie- -rzitter R. de Gooijer tijdens de rste gemeenteraadsvergadering Moerhuizen, na de samenvoe- g van Zevenhuizen/Moerkapelle, k van leer getrokken omdat men nd gepasseerd 'te zijn. wel in die raadsvergadering, als de lgende in februari, werd geken- rktdoor op-en aanmerkingen van SGP-voorman, kritische kantte- ingen klonken over allerlei zaken naantal zaken waar b.v. niet mee "temd kon worden was o.a. het [c. privé-project voor de ambtena- n, met de punten vaststelling in de -nruimte-verordening en even- nsniet met de goedkeuring van het 'iet voor de geluidsinstallatie van middenstand de raadsvergadering van maart er sprake van zekere mate van uchterheid en kwam de heer D. «ras aan het woord Gaat de SGP anders opstellen of blijft zij de positierol vervullen?? In de com- evergadering klonk er ook een -plimentvan de SGP/RPF fractie ,v. de opstelling van B. en W. n de provinciale plannen voor ring van de Vierde Nota ~telijke Ordening: Vinex Deze is een aanzet om te komen tot woningbouwlokatie voor 5000 '"gen, welke grotendeels op ndgebied van de kern Zevenhui- gebouwd moeten worden, voltallige raad heeft uitgesproken tde Wollefoppenweg bij de reali- g van dit bouwplan niet over heden mag worden. B. en W. die mening ten overstaan minister Alders, minister May tggen. De Graaff-Nauta e.a. ver- igd. 1 het erop dat de SGP toch t gematigd aan het worden is, ^nste dat is de conclusie van de "houwers' PvdA blijkt ook een oppo- rol aan het vervullen en dde zich schriftelijk naar en W. met vragen over het idsprogramma, waarop college niet voornemens is antwoorden Heeft/had utv kritische ding alles te maken met niet deelnemen aan de "'ie, of is het gerecht- gde kritiek die geuit niet deelnemen aan de coalitie °°r onze fractie een gepasseerd on. Daarover hebben wij ons in °?s'e raadsvergadering zeer dui- wlgesproken en toen is er ook dat wij in de toekomst het ■~f 'o'erant, het gemeentebe- Menend en democratisch tege- ^len treden. Die uitspraak ÏÏ.wij in de praktijk waar te Wij beoordelen nu het Col- .J^ondvan de voorstellen, die /de Raad doen. het bijv. niet "instemmen met de punten- jj/h.S inzake de woonruimte- j i?a"es te rnaken met het ^College ons niet duidelijk ten welke gevolgen de ge- H o verordening voor de inge- "en 20u hebben. Dat inzicht i j eerste hebben voordat we .to konden gaan. rfArnmen met de reactie van '"zake Vinex, is een lo in I? van ^et "dat wij ons a Kunnen vinden in de stel- L0CLVai? het College. De door i rachte punten in het voor re.'?/ Srens Wollefoppenweg ac Burn'Svv verkeersproblemen slain Ho l khamerweg oplos- ij, °r het College overgeno- vewo|Waaro.p wethouder Brou- Mnfc5 de fracties informeert gebiedt dan, dit ook zo uit iaanhet°rS^acht?f ,e nu wel of deheer 7°"e9e deelneemt, e nscjerus en de heer Van ln rje derde vergadering het woord gingen voeren was een gevolg van afspraken binnen de fractie. Zolang de commissies nog niet functioneerden zou de fractie voorzitter R. de Gooijer de standpun ten van de fractie naar buiten uit dragen. nu de commissies bekend zijn zal ieder van de fractieleden zich verdiepen in de aan hem toegewezen beleidsterreinen t.w. de heer Zwerus Openbare Werken, Volkshuisvesting en Verkeer en vervoer etc; de heer Van Laviere Ruimtelijke ordening, Sociale Zaken, Cultuur en recreatie etc. en de heer De Gooijer Alg. be stuurlijke zaken, Economische za ken, Financiën, Woonruimtezaken en onderwijs etc. Op de foto de heren R. de Gooijeren D. Zwerus SGP en G. van Laviere, RPF. Driemansfractie in de gemeenteraad van Moerhuizen. Ook in de derde raadsvergadering :hter op hebben we ons niet schuc gesteld. Veel voorstellen van het College hadden na de inbreng in de com missies onze instemming. Kritische opmerkingen hadden we op het niet verhogen van de subsidie ophalen oud-papier en de kredietver lening aan de Middenstandsvereni ging Zevenhuizen voor het aanschaf- ren van een permanente geluidsin stallatie. Onze kritische opmerkingen in deze zaken hebben we wel degelijk laten horen. Opmerkelijk was wel dat het College in deze vergadering meer last had van hun eigen fracties dan van onze fractie". 2. Dus de SGP/RPF blijft de oppositierol vervullen? "0 mag het oppositie noemen. Wij spreken liever over een 'opbouwen de' benadering. Dus een benadering van voorstellen van het College waarbij wij beogen om datgene wat wij tijdens de verkiezingen beloofd hebben, te bereiken. Het belang van onze inwoners staat daarbij voor ons op de voorgrond en niet het gegeven om het College nu zo moeilijk mo gelijk te maken". 3.Flet college van B. en W. heeft het niet makkelijk bij de start van de nieuwe gemeente waarvan de naam, als de minister het goed keurt, Zevenhuizen/Moerka pelle wordt. Twijfelt u aan de deskundig heid van het college? "Om dat te kunnen beoordelen wordt de vraag enkele maanden te vroeg gesteld. Natuurlijk zijn er een aantal besluiten genomen waarin wij ons niet konden vinden, maar om daar het etiket ondeskundig op te plakken gaat ons te ver. We mogen ook niet vergeten dat dit College in feite op de meeste beleidsterreinen nog geen tijd gehad heeft hun eigen beleid te ontwikkelen. De eerste maanden moet dit College zich noodgedwongen bezighouden met allerlei zaken uit de voormalige ge meenten. Daarbij komt direkt de 'aanval' op ons grondgebied (Vinex) hetgeen enorm veel tijd vraagt en het College zit bovendien met een fi nanciële positie waaraan zij part noch deel heeft, omdat dit gevolgen van de herindeling zijn. Om het tekort te dekken zal de deskundigheid van heel de Raad vereist zijn." 4. Hoe ziet u de rol van burgemeester A. W.Lips? "Zoals wij die beschreven in de pro fielschets aan de Commissaris van de Koningin. Belangrijke elementen daarin waren: Niet louter een representatieve functie, de burgemeester fungeert ook niet uitsluitend als technisch voorzitter van de raadsvergaderin gen, maar wij verwachten van hem ook inhoudelijke bijdragen. Daarbij moet hij wel boven de partijen staan. Verder vinden wij het enorm belang rijk dat de lijn tussen burgerbevolking en de burgemeester zo kort mogelijk is. Wij vinden het overigens bijzonder jammer dat de burgemeester binnen het College niet de portefeuille Fi nanciën gekregen heeft, aangezien hij in het verleden bewezen heeft deze materie bijzonder goed te be heersen." 5. De SGP/RPF treedt als een fractie naar buiten. Toch denkt de RPF over een aantal zaken anders dan de SGP. blijft men altijd op dezelfde lijn zitten? "In dat opzicht zijn wij een coalitie. Een coalitie kan alleen goed funk- tioneren wanneer de coalitiepartijen bereid zijn te geven en te nemen. Die bereidheid is er tot nu toe geweest. Anderzijds moet je elkaar ook de ruimte geven om, in voorkomende gevallen, een niet gelijkluidend standpunt in te nemen. Daarbij moet ook onmiddellijk gesteld worden dat de verschillen binnen de gemeente politiek uiterst klein zijn, zodat in de praktijk deze situatie zich zeer spo radisch zal voordoen". 6. De heer De Gooijer kan soms met een bepaalde felheid scherpe vragen stellen. Soms lijkt het dan of hij kwaad is. Is dat gespeeld of echt? Staat politiek bedrijven dan los van iemands persoonlijk heid??? De heer De Gooijer geeft op deze vraag een persoonlijk antwoord: "Wanneer politiek een spel zou zijn (in feite dan een spel over de hoofden van de burgers heen) zou ik er on middellijk mee stoppen. In dat op zicht speel ik dus niets, het is allemaal echt. De 'felheid' van mijn vragen hangt samen met een bepaalde mate van gedrevenheid. Ik vind het mijn plicht om voorstellen, waarover de Raad een beslissing moet nemen, tot in de details te bestuderen. Je beslist immers over zaken die voor de bur gers, vaak verstrekkende gevolgen hebben. Die burgers kunnen op dat moment niets laten horen en zijn dus afhan kelijk van je geworden. Je draagt op zo'n moment een enorm grote ver antwoordelijkheid. Wanneer ik mij dan ook tot in de details in een bepaalde zaak verdiept heb en reac ties of antwoorden hoor waardoor ik besef dat de betreffende personen een 'bla-bla'verhaal ophangen, om dat ze de stukken niet echt bestu deerd hebben of soms zelfs feitelijke informatie, waarvan ik weet dat ze die bezitter, achterhouden, dan vind ik dat richting burger zo onrechtvaar dig, zodat de felheid, waarmee ik mijn vragen stel, weieens kan toene men. Mijn persoonlijkheid, je karak ter, die kun je niet zo maar even thuis laten. Wel zul je steeds weer moeten leren om die gedrevenheid in te to men, zodat in datgene wat je zegt en de wijze waarop je reageert wel bin nen de toegestane normen blijft. Ook- en dat probeer ik altijd te doen- moet je niet de persoon, maar de zaak zelf aanpakken. Mijn scherpe en felle reacties hebben dan ook niets met kwaadheid te maken, na een felle discussie - en ook dat is poiitiek- moeten de zaken er zo voor staan, dat je welgemeend elkaar de hand kunt schudden en dat is tot nu toe nog altijd het geval geweest". 7. Wat kan uw fractie voor de inwoners van de nieuwe gemeente betekenen? "De betekenis voor de inwoners van moerhuizen blijkt natuurlijk allereerst uit ons verkiezingsprogramma. Wij zetten ons natuurlijk in om de belof ten aan onze eigen kiezers waar te maken. Zij hebben hun stem aan ons gegeven op grond van het door ons uitgebrachte verkiezingsprogram ma. het zou te ver gaan daarvan nu een opsomming te geven, maar één ding klinkt daarin nadrukkelijk door: een terugkeer naar bijbelse waarden en normen. Gezien het feit dat wij bij de verkiezingen de grootste partij zijn geworden, kiezen vele inwoners van de nieuwe gemeente voor een der gelijk beleid. Daarbij(dus niet daar naast) willen we tevens een beleid dat gericht is op alle inwoners van de gemeente. Ook daarin laten wij ons leiden door onze beginselen en trachten zo te komen tot eerlijke en rechtvaardige besluiten, waarbij graag alle facetten willen beoorde len. Dat is ook de reden geweest waarom wij in de afgelopen twee raadsvergaderingen met klem het College verzocht hebben het 'spree krecht' bij raadsvergaderingen voor de burgers in te voeren. Zij mogen hun stem toch laten horen, maar helaas vindt het huidige College dit tijdens raadsvergaderingen niet noodzakelijk, kortom onze fractie kan zoveel voor onze inwoners be tekenen dat wij graag, daar waar mogelijk in onze besluitvorming rekening willen houden met datgene wat er onder de inwoners leeft". 8. Hoe ziet u de toekomst van Moerhuizen t.a.v. wo ningbouw, agrarische func tie, industrie, recreatie? "Bij deze onderwerpen kun je na tuurlijk de mooiste beloften doen en schitterende uitgangspunten heb ben, maar praktijk is dat juist de hogere overheid in deze zaken vaak een doorslaggevende stem heeft. Belangrijk in het optreden naar bui ten is dan ook de eenheid binnen de Raad. hoe groter de eenheid, hoe sterker je staat, je eigen uitgangs punten moet je hebben, maar an derzijds moet je weer zo flexibel zijn om die uitgangspunten bij te stellen, indien dat noodzakelijk is. indien de fracties op deze terreinen zich zo ten opzichte van elkaar opstellen, kun je het maximale voor je inwoners be reiken. onze uitgangspunten zijn: Woningbouw: voor eigen inwoners, sociaal- en economisch gebonde- nenmnde jeugd die hier wil wonen moet de gelegenheid geboden wor den. naast sociale woningbouw ook woningbouw in de premiekoop-sfeer en de vrije sector. Tussen deze secto ren moet een goed evenwicht zijn. Agrarische functie: moet het bepa lende gezicht blijven in deze regio. Industrieuitbreiden om de groei van plaatselijke bedrijven op te kunnen vangen. Recreatiemassa-recreatie rond de Zevenhuizerplas moet dringend aan gepakt en teruggedrongen worden, indien de andere fracties ons in dit beleid niet steunen voorzien wij de komende jaren gigantische proble men met name voor de inwoners van Oud-Verlaat. Ook de naaktrecreatie mag niet oogluikend geaccepteerd worden. Wij kiezen in deze voor een actief politie-beleid. ook het terug dringen van activiteiten op zondag, welke in strijd zijn met Gods Woord, staan wij voor". 9.U vindt dat u een zeer verantwoordelijke taak heeft, omdat de SGP/RPF stelt dat de overheid diena resse Gods is. Wanneer de SGP/RPF deel uit zou maken van het College dan zou er dus heel wat veranderen? "De overheid'is er omdat God haar gewild heeft. In feite mag de overheid niets anders doen dan datgene be sluiten wat in overeenstemming met Zijn wil is. De SGP/RPF is ervan overtuigd dat er een radicale veran dering in onze maatschappij moet plaatsvinden: terug naar hetgeen God in Zijn Woord ons geboden heeft. Alleen dan kunnen we zegen verwachten. De overheid heeft als Zijn dienaresse voor de naleving van Zijn wil zorg te dragen. Gods wil is dan ook voor onze fractie de hoogste wet en de hoogste verordening. Al onze wetten, verordeningen en be sluiten moeten daarmee in overeen stemming zijn. Wij willen niemand een mening opdringen, maar wer ken wel met het hartelijk verlangen dat er mag worden ingezien waar het in het leven om gaat. Dit uitgangspunt zal in de praktijk zeker tot uitdrukking komen, net zo goed als dit merkbaar zou zijn indien de PvdA, in de persoon van de heer P. Hofman, deel uit zou maken van het College. Overigens zullen die veranderingen geleidelijk doorge voerd worden. Wij houden niet van 'botte bijlpolitiek', maar wel van po litiek gebaseerd op de bijbel. En die vorm van politiek is altijd gericht op de praktijk. Gericht op het welzijn van de burgers. Deelname in een College, is op deze basis zeker mogelijk. Dat gebeurt in diverse gemeenten. Vooraf zullen dan wel duidelijke afspraken ge maakt moeten worden, m.n. t.a.v. principiële zaken en indien noodza kelijk, moet men elkaar de ruimte geven minderheids-standpunten in te nemen, aangezien wij elkaar vrij moeten laten in het geweten. Daar mogen wij niet over oordelen. Dat doet God wanneer wij voor hem moeten verschijnen en ook wij, als fractie, van al onze politieke beslis singen verantwoording zullen moe ten afleggen". Tot zover de beantwoorde vragen..

Dorpskrant | 1991 | | pagina 13