REGIONIEUWS REGIONIEUWS REGIONIEUWS OUD PAPIER HEEFT NOG WAARDE? Oranjeprogramma Oud-Verlaat Spanje retour II a ,p Hongerig naar Regionieuw! De Dorpskrant stilt uw honc pagina 24 Dorpskrant 405/17 april 1991 Zevenhuizen/Moerkapelle/Wad- dinxveen-Het heeft zeker nog zin om oud-papier-inzamelingen te houden, ook al zijn sommigen van mening dat zoiets nauwelijks iets oplevert. Informatie onzerzijds leverde een verrassend resultaat op. Er blijken nogal wat verschillen in prijzen bij de oud-papiergroothan delaren. De één houdt zich strikt aan de (reeds achterhaalde) geadviseerde minus 4 cent (degene die inlevert moet die betalen per kg.) en de ander geeft nog één of twee cent per kg. Randstad, waar Oud-Verlaat b.v. de twee containers van volstouwde, laat de school vier cent betalen, hetgeen betekent dat er toch nog, dankzij de gemeentelijke subsidie, drie cent per kg. voor de school overblijft. De ge meente Moerhuizen geeft maximaal tot zeven cent per kg. subsidie. "De moeite waard" vindt de school leiding, "beter iets dan niets" en men gaat ijverig door op de ingeslagen weg om elk tweede weekeinde van de maand een inzamelingsactie van Bij Metselaar in Waddinxveen komen nog vele duizenden kilo's oud papier binnen. Er wordt nauwelijks iets voor gegeven. Dankzij de gemeentelijke subsidie van Waddinxveen, levert 1 kg. oud papier toch nog zes cent op In de gemeente Moerhuizen maar liefst zeven cent, tenminste als men het hier in zou leveren oud papier te houden. De volgende maand is het i.v.m. Hemelvaartsdag een weekeinde eerder!!!! "De Nessevliet" zamelt per jaar ca. 35000 kg in. De christelijke basisschool "De Een- dragt" heeft containers van De Paauw, die 1 cent per kg. betaalt, met als voorwaarde dat er minstens 4000 kg ingezameld moet worden. "Zit je eronder dan moet je bijbeta len", zegt directeur Witte. "De con tainers worden gratis ter beschikking gesteld". Hij spreekt de wens uit dat de aan staande inzameling op dinsdag 23 april, een succes wordt. "We moeten 12000 kg. binnenhalen". Inmiddels liggen al vele kilo's in de schuur bij de school, waarvoor o.a. de heer V.d. Kraan en de leerlingen zorg hebben gedragen. De inzameling van oud-papier is van 08.00 tot 18.30 uur. "De Eendragt" houdt ca. vijf inza melingen per jaar. De meeste keren voor de eigen school en enkele ma len voor een goed doel. Moerkapelle In Moerkapelle werd, onder leiding van de familie Huisman jaarlijks 140.000 kg oud-papier opgehaald. Een groot team vrijwilligers trok maandelijks, op de le zaterdag van de maand langs de huizen. De op brengst werd verdeeld over de twee plaatselijke kerken, die elk als doel 'de zending' hadden. De Gereformeerde Gemeente 1/4 voor de eigen landelijke zendingsor ganisatie en eenzelfde deel voor buitenlandse zending; de Hervormde Gemeente 1/4 voor de Gerefor meerde Zendingsbond en de Inwen dige Zendingsbond. We spreken in verleden tijd, want zoals het er nu uitziet is men een beetje terneergeslagen, omdat men het niet meer vindt lonen. Mevrouw Huisman:"De richtlijnen die we gekregen hebben via Rand stad 'oud-papier' houden in dat we vier cent per.kg. moeten betalen. Dat betekent dat we drie cent per kg. overhouden. De gemeente vergoedt een maximum van 75000 kg. Dus dat betekent voor de overige 65000 kg. zelf vier cent per kg bijbetalen. We werken per zaterdag met 15 De heer V.d. Kraan haalt wekelijks de nodige kilo's oud papier bij de vuilnisbakken vandaan. Hij is de 'oud papier verzame laar' van de christelijke basisschool "De Eendragt". Volgende week dinsdag is er weer een grote inzameling. De opbrengst is voor de Koerdische vluchtelingen. benzinekosten declareren... Het 'ophalen' is een dagelijks terug komende taak, hetgeen hij nu al 17 jaar doet.... Voetbalvereniging "Groeneweg" Op het parkeerterrein van voetbalve reniging "Groeneweg" staat al maanden een oud-papiercontainer. Die heeft de vereniging zelf aange schaft. Als deze vol is wordt er door De Paauw een container gebracht. Verenigingsleden dragen dan het oud-papier van de éne naar de an dere container. Voorzitter Roos:"We krijgen door gaans niks, maar we hoeven ook niets te betalen. Nu we subsidie krij gen is het alleszins de moeite. We halen jaarlijks 20 tot 25 ton oud papier binnen, maar het is jammer dat de gemeente als voorwaarde stelt dat we 22000 kg minimum moeten ophalen. Halen we dit jaar dat aantal kilo's niet, dan hebben we al ons werk voor niks gedaan. Ik vind eigenlijk dat de gemeente 15000 kg als minimum had moeten stellen. Hiermee wordt in de hand gewerkt dat er oud-papier van buiten de gemeente gehaald wordt om toch mensen, vrijwilligers, plus 30 kinde ren. De kinderen krijgen, als ze tien keer geholpen hebben, een cadeau bon. Dus hebben we, zoals het er nu uitziet, meer kosten dan baten". Ze ziet er geen heil in om de inza meling gescheiden te laten gebeu ren: b.v. om de maand voor de resp. kerkelijke gemeenten. Bij loskoppeling krijg je twee organi saties, die er in feite al zijn, jazelfs vier doelen.... "De gemeente vergoedde voorheen (Moerkapelle) een dubbeltje. We hebben één jaar 8400 gulden afge dragen en vorig jaar 7400 gulden: gedeeld door vier is een mooie op brengst..." (Maar er is nog een lichtpuntje....) "Als de gemeente alle kosten betaalt die met het inleveren gepaard gaan, dan stoppen we nog niet.... maar anders wel". Zuchtend:"Het was maandelijks een gigantische organisatie. Op zaterdag reden we vroeger met een tractor met aanhanger soms 14 ton naar Waddinxveen. De laatste tijd hadden we een container van Randstad, maar of we doorgaan.... dat is zeer dubieus".... Optimistisch geluid Hoewel de heer A. Uittenbroek geen vergoeding krijgt voor opgehaald karton, heeft het 'weegbriefje'van oud papier de nodige waarde. "Ik lever bijna dagelijks bij Metselaar in Waddinxveen in. Ook al zou ik niks krijgen dan is elke kilo toch nog zeven cent waard". Hij is wel een klein beetje teleurge steld in de nieuwe regeling die Moerhuizen heeft. "Als je meer dan 75000 kg ophaalt krijg je geen cent meer. Voorheen legde de gemeente Moerkapelle, erbij tot een dubbeltje, maar vergoedde nooit meer dan ze ven cent. Dus was de oud-papierprijs vijf cent, dan kreeg je er nog eens vijf cent bij. Mooi meegenomen". Uittenbroek, voorzitter van gymnas tiekvereniging "Tarzan" haalt op deze wijze jaarlijks 80.000 kg op voor zijn vereniging. Deze 60-jarige heeft z'n vaste klant jes. Als tegemoetkoming mag hij z'n het aantal kilo's te halen. Ik vind dit een verkeerd standpunt. Ik hoop van ganser harte dat we de 22000 of 25000 kg. halen... Dus, wie oud-papier heeft brenge het naar het parkeerterrein van het voet balveld". Inzameladres Waddinxveen Veel particulieren weten de weg naar het bedrijf van de heer Metselaar aan de Onderweg in Waddinxveen te vinden. Hij is zeker niet negatief ge stemd omtrent de oud-papiersitua tie. Metselaar is één van de weinigen die geen geld rekent, jazelfs, als het om gaaf mooi papier gaat dat keurig verpakt is, mogelijkerwijs een cent of zo wil geven. Hij betreurt het dat particulieren steeds minder de weg naar zijn handel in oud-papier en metalen weten te vinden. "In de oud-ijzerbranche gaan de za ken nog goed, maar eigenlijk heb ik ook echt nog niet zo te klagen over het oud-papier. Als er mensen te leurgesteld zijn dat ze nauwelijks een vergoeding per kilo krijgen zeg ik dat ze het oud-papier op kunnen laten schrijven voor één van de scholen of verenigingen. Zeker 30 verenigin gen en scholen zamelen in. "Be Fair" bijvoorbeeld had in-drie maanden tijd 35000 kilo en de Bethelschool in één dag 3500 kilo. De gemeente betaalt zes cent per kilo. De oud-papierhandel is een hele gek ke handel. Onderling zijn er afspra ken gemaakt, maar slechts weinigen houden zich eraan. Dat was eerst vier cent aan de klant berekenen en nu is het zo dat we een zgn. 'nul-tarief' hanteren. Ik denk ook zeker dat er een opleving komt en zie op korte termijn echt wel een verbetering". Hij laat een rondschrijven lezen ge dateerd op 9 april'van de Neder landse Vereniging van Groothande laren in papierafvallen. Hierin staat vermeld dat minister Alders contact op zal nemen met zijn Duitse collega Töpfer over de fatale gevolgen van het Duitse systeem voor de neder- landse oudpapiermarkt. Voorts zal hij in de Raad van EG-milieuministers het probleem van de ongelijke en daardoor unfaire concurrentie, als ook de risico's van het toenemen van de afvalberg aan de orde stellen. De christelijke basisschool "De Nessevliet" in Oud-Verlaat hield het afgelopen weekeinde weer een oud-papieractie. Op de foto directeur Van Nierop en mevrouw V.d. Bosch. Laatstge noemde zorgt er altijd voor dat de oud-papieractie aan de Dorpskrant wordt doorgegeven... Corrie op reis Onze eerste uitstap vond pl^ ver voor Lyon en betrof een aangelegenheid. De mouwen' onze jassen trokken we zo va gelijk over de koud wordende' den, zo, dat we de vingersnoo hadden om de hete koffiebet, omklemmen, het was nog vr de morgen, de temperatuur dick het nulpunt en hier en daz. blank wit waas over de onw gespreid, toch had het pauzeren ons al J gedaan. We stegen weer in en" gezegd, werden we jammerga) geremd bij Lyon. Het staat et bekend. Toch had ik op mijnn reizen daar nooit iets van gei dus daarom viel het goed te- De kleine jongen die we bij hadden, nam het allemaal op het er bij hoorde. Ik hoorde hem, niet zeuren van" land duurt het nog?" Of "ik te, moe..." Hij was één en ale siasme, nam van alle notitie,» voortdurend iets uitgelegd het wat betrof de verkeersborden, heffing (automatisch en/of man en het passeren van de zen. Ook bij de douanes nergens op houd. Even afremmen, weer trekken, dat was al. De voorde liggende paspoorten behoef nergens te tonen. Hoe verder we van huis geraat hoe vreemder soms de plaatsn» ons voorkwamen. Daar maakt! gretig gebruik van met onze K zoon, die wel voor 'n grapjetevij is. We kwamen op zowel leuke uitspraken. Zijn plaats in de auto was achterbank, tussen oma ene dat we hem konden knijpen-' dan ook-als dat nodig mocht zij Mijn verhaal volgt eigenlijk r zeer de route van de reis, alsu bezig zijn met het 7-jarige 1 dat nog steeds zegt dat hij later- groot is - met mij boven opeen' gaat wonen. Spanje of Frankri; weet niet eens in welk land die omhoog steekt, maar dat doet er toe. Hij koopt dan een knots van vrachtwagen, sjouwen samen all- in wat we nodig hebben en scheuren we naar boven. Z'n t en moeder mogen dan acht" ten - hij rijdt dus zelf. Waar dat heb ik nog nooit van 1 hoord: dat zien we later wel. wakker houdende sport van tweetjes was: de windzakken! die we passeerden en... wie ze eerst zag. Op bepaalde tijden werd vermoeid. Dan nestelde hijzich^ tegen me aan met z'n bol in een' kussenstak een duim in z n m hield met beide handen "hondje poor" omkneld, z'n steun en verlaat in de nacht, maardiehi/ lange reis bij zich mocht hebben, z'n pa en ma... Daar hadden ze Sj aan gedaan.. Corrie van Ni Zevenhuizen/Oud-Verlaat-De Oran jevereniging van Oud-Verlaat heeft voor een leuk gevarieerd Oranjepro gramma gezorgd. Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H.M. Koningin Beatrix en de her denking van het zilveren huwelijks feest van het vorstenpaar, zal 30 april ongetwijfeld een fijne feestdag worden. De festiviteiten beginnen om 9.30 uur met het hijsen van de vlag door het bestuur en het zingen van het Volkslied op het schoolplein van de chr. basisschool "De Nessevliet". Van 9.45 tot 10-,45 uur zijn er weer diverse kinderspelen waarmee prij zen te verdienen zijn. Om 10.45 uur worden er weer honderden ballonnen opgelaten Om 11.00 uur is er prijsuitreiking van de spelletjes. Daarna zijn er tal van attracties voor jong en oud, van Rad van Avontuur, Schiettent enz. De gehele morgen kunnen er pan nekoeken genuttigd worden, zijn er versnaperingen verkrijgbaar en is er koffie, koek limonade en etenswaar voorradig in het 'restaurant' in de chr.basisschool "De Nessevliet". Avondprogramma Burgemeester en mevrouw Lips ko men op 30 april tegen 19.00 uur naar Oud-Verlaat om als jury op te treden, evenals het echtpaar Lan- ting. De heer Lanting is een bekend 'blijspel-acteur'. Zij jureren vanaf 19.00 uur de vele verklede kinderen. Om aan deze manifestatie van 'wie is het origi neelst verkleed' deel te nemen, dient de jeugd er een beetje buiten' te zien. Ook Zevenhuizense kinde Niet alleen kinderen uit kunnen aan deze verkleedw die in en om De Vierkap jf houden, deelnemen, ook/® zense kinderen. Men dient rui 19.00 uur aanwezig te zijn, Er zijn fraaie prijzen bescni Daarna is er een feestelijke °jj voorafgegaan door ye Trompetter". Deze optocht naar de Zevenhuizerplas, oever een grandioos vreu. wordt ontstoken Hierna gaan de kinderen en de volwassenen naar voor een gezellige kap 'live-muziek'. Wie een maken kan dat doen, waa een "Oranjebal wordt

Dorpskrant | 1991 | | pagina 24