MOORDRECHT - REGIO et landschapsstructuurplan een uitdaging Expositie in de polikliniek Sint Jozef Zie kenhuis Verhitte gemoederen inwoners Moordrecht Visie op landschap pagina 17 Het symposium "150 jaar Zuidplaspolder" Is net achter de nier om een visie op op 12 jurti 1991 wordt in *i Spant in n gehouden over het beleidsvoornemen "it symposium gaat over het en De hoofddoelstelling van LNV is het bevorderen van "de formatie van LNV wordt ten en van overheden en instellingen uit de regio door het WC* natuurbehoud en De Moord rechtse Koerier elke woensdag bij uw in de bus! ADMINISTRATIEKANTOOR Lid N.O.B.C. De burgemeester van Moordrecht, A.F. Bonthuis: rdrecht - "Het Landschaps- urplan voor de piaspolder en omgeving" dinsdag 14 mei onderwerp een persconferentie in de rzaal van net raadhuis van rdrecht. De burgemeester Moordrecht, dhr. A.F. uis had de leiding van het 1. Daarnaast gaven Land- - Natuurbeheer en Visserij t Adviesbureau Heidemij toelichting. Ian is het eerste landschaps- iuurplan van Zuid-Holland. "In Ie land zijn er acht land- structuurplannen, maar deze complexste", aldus dhr. H.O. hn, de Consulent voor Bos- en hapsbouw van het ministerie bouw, natuurbeheer en vis- jk zal vijftig procent van de verbonden aan het land- sstructuurplan, voor haar ipemen. "Met deze subsidie overheid eigen plannen van enten stimuleren", aldus Faas- Claims 'datief om te komen tot een voor het gebied van de Zuid- older is afkomstig van de nteMoordrecht. Aanleiding is tote hoeveelheid claims die op werden gelegd voor de Zuid- older. Gedacht werd en wordt irbeeld nog steeds aan een titratie van glastuinbouw, een ran 2.000 ha. en intensieve 'creatie. «gen de overheden van de ge len Moerhuizen, Moordrecht, '«rkerk a/d IJssel en Wad- zich samen met "leemraadschap van Schie- Je Provincie Zuid-Holland en ecreatieschap Rottemeren zich Je mogelijkheden van het ge- s is aan het Adviesbureau «Ij opdracht gegeven om in 'Werking met de betrokken te komen tot een "Land- -stiuctuurplan voor de «spolder en omgeving". Regionaal perspectief Oe Recht vertegenwoordigde in •praal het bureau Heidemij. «stelde hij: "Het is een moei- ptan ontwikkeling. Het «spoldergebied is een gebied -of-g en er zijn bij dit project Wen betrokken". «Mte hij alvast een tipje van de SP Het plan heeft een aantal Wen. Het is opgesteld vanuit Waj perspectief en het heeft Wnggevend streefbeeld voor Wmst aldus de Heidemij. van LNV vindt de benade pt regionaal perspectief ook -'Wigrijk. Hij zegt hiervan: "De JnS vanuit de visie op het pP staat centraal". 'aast zal de werkwijze in vier J' Plaatsvinden. "De eerste e Inventarisatiefase en daar Runog mee bezig", aldus de p;an het projectbureau. n(Je fase zal bestaan uit -en ideevorming. Er worden varianten bekeken dat kan leiden tot enkele ;;°syoor het gebied van de ■/Polder. "Tijdens het plan- 5 ,worc'en a"e partijen len j ideevorming. Dit zal Vuï?de 'workshops' gebeu- s De Recht. Op de vraag of ,l ,[s van het gebied ook l, 'en hebben, is het ant- iL Vest'9end. Zij zullen ook 'R w°rden in de 'work- Poderhalve ton inrichtingsvoorstellen komen", aldus de vertegenwoordiger van de Heide mij. Het totale plan zal zo'n anderhalve ton gaan kosten waarvan ook vijftig procent voor de rekening van de zeven deelnemende partijen komt. Het plan zal in concept in oktober 1991 gereed zijn. Uitdaging De Zuidplaspolder wordt in de Vier de Nota Extra van Ruimtelijke Ordening (VINEX) het Groene Hart genoemd. De gemeente Gouds heeft andere ideeën over dat zelfde Groene Hart. "Deze vindt dat het ten oosten van Gouda ligt", aldus de burgemeester van Moordrecht. Dit meningsverschil heeft Gouda tot nu toe afgehouden om zich ook aan te sluiten. Toch zullen de woningbouw plannen van Gouda meegenomen worden in het "Landschapsstruc tuurplan voor de Zuidplaspolder en omgeving". Uit onderzoek is gebleken dat de bewoners van de regio de Zuidplas polder eigenlijk minder aantrekkelijk vonden. Toch is gebleken dat met wat "kwaliteitsingrepen", zoals Faassen van LNV het noemde, het gebied aantrekkelijker kan worden gemaakt. Hij denkt daarbij onder andere aan waterzuivering. Of de gemeenten en de andere be trokkenen het eens kunnen worden, wat betreft de invulling van het ge bied, moet nog blijken. Hierdoor laat de burgemeester van Moordrecht zich echter niet afschrikken. Bont huis: "Het landschapsstructuurplan is een uitdaging". Wm Gouda - In de maanden mei en juni is in de polikliniek van het Sint Jozef Zieken huis een expositie van aquarellen en poppen van Annie de Joode. Portretten van houtskool, aquarellen van land schappen (met de polders rond Gouda en de Reeuwijkse Plassen als favoriete plek jes), zijn niet de enige creatieve uitingen van Annie de Joode. Heel mooi zijn haar poppen. De hoofdjes, handjes en voetjes boetseert zij van zelf- hardende klei, terwijl ook de schoentjes en kleertjes van "eigen hand" zijn. Eerder exposeerde zij o.m. in Gouda. Rotterdam en Utrecht. In 1989 won zij een eerste prijs tijdens de tentoonstelling "Rotterdam Spoortunnel" in de Laurens- kerk. Het juryrapport vermeldde o.m.: "De kleurnuances zijn gedurfd en toch ingetogen. Het doek toont een subtiele vereenvoudiging van het onderwerp, waardoor het aan kracht wint." Met 9 andere kunstenaars maakt Annie de Joode deel uit van het "Vrij Atelier", dat iedere maandagmiddag domicilie kiest in de Buurtstee aan de Bloemendaalseweg in Gouda. ase is een logisch gevolg hot l' analysefase zal e,en bepaalde visie op het ^Zuidplaspolder. Vanuit 'ellon ze een raamwerk sa- 1of zoals De Recht het e een casco. ^de'ase zal de visie worden 1 ln deelgebieden. Dat kan e 7i !ien in concrete projec- "en dan met bepaalde Laat uw administratie en belasting-aangiften op deskundige wijze door ons verzorgen. Wij nodigen u uit voor een gratis en vrijblijvend kennismakingsgesprek. Elke nieuwe relatie ontvangt van ons een leuk en praktisch geschenk. Sliblokatie- situatie nog onzeker Advies van burgemeester aan actievoerders: krachten bundelen! Moordrecht- De conclusie die na afloop van de commissievergadering Algemeen Bestuurlijke Zaken getrokken kan worden is dat er nog grote onzekerheid bestaat waar de sliblokatie wordt gesitueerd. Bovendien zou een goed gefundeerd onderzoek weieens uit zou wijzen dat de Zuidplaspolder vanwege het kwelder-karakter, totaal ongeschikt is voor een 'gifbelt van 80 hectare grootte en 15 meter hoogte'. Daarnaast bestaat ook de mogelijkheid nog dat het hele plan van schoonmaak van de Hollandsche IJssel van de tafel geveegd wordt in afwachting van de voortschrijdende ontdekkingen naar methoden om gifsoorten op biologische wijze af te breken.... Rozenplantsoen 7 2841 AM Moordrecht Tel: 01827 - 5294 Goudseweg 37 2821 BD Stolwijk Tel: 01824 1379 Toelichting Voorafgaand aan de vergadering gaf burgemeester A.F. Bonthuis voor een veelhoofdig publiek een uiteenzetting over de 'slibstort-affaire' die de gemoe deren van Moordrecht en Nieuwerkerk a.d.IJssel danig in beroering heeft gezet. "In feite is het project schoonmaak Hol landsche IJsse! al in 1986 van start ge gaan waarbij zes IJsselgemeenten be trokken waren. Gezamenlijk is er een brief naar het mi nisterie van VROM gezonden waarin vermeld werd dat het, in het kader van het milieu- niet verder kan. Dit resulteerde vervolgens in de oprich ting in 1988 van de Stuurgroep Hol landsche IJssel, waarin drie waterbe heerders,. de zes betrokken gemeenten, de Provincie Zuid-Holland en de drie be trokken ministeries zitting namen, in 1989 werd de Grontmij opdracht gege ven voor een integraal milieu-plan. Waarom? Omdat de Hollandsche IJssel wellicht de smerigste rivier van nederland is en de komende generaties in een leef baar klimaat moeten leven. De huidige generatie hoeft hier niet over in te zitten maar de komende wel". De burgemeester ging voorts in op het scenario waarvoor gekozen kan worden, waarin een zekere mate van groei, want ook de zellinggrond werd bij de plan nenmakerij tot de slibverwijdering be trokken. Spreker attendeerde de aanwezigen erop dat de gemeente vorig jaar diverse bijeen komsten gehouden heeft over de schoonmaak van de Hollandsche IJssel, ja dat er zelfs een tentoonstelling in het raadhuis aan gewijd is geweest. Hij vond het nog veel te vroeg om van een lokatiekeuze te spreken. Verder zei hij dat er naast de Stuurgroep een Platform opgericht is waarin alle belangenorgani saties zitting hebben, van 'natuur' plus 'milieu' plus 'actiegroepen'. De burgemeester wees erop dat alle briefschrijvers- niet de anonieme- bericht ontvangen waarin hen gewezen wordt dat zij hun krachten kunnen bundelen en een vertegenwoordiging hiervan in het Plat form zitting laten nemen Sprekers De eerste spreker, tijdens de publieke inspraakronde was de heer G.L. Stege- huis die zich verbaasd toonde voorheen nog niets gehoord te hebben van een schoonmaak van de IJssel en vond de termijn een bezwaarschrift in te dienen te kort. Hij zei verontrust te zijn over het verge vorderde stadium van de plannen en vond dat de vervuiler zelf maar een lokatie moet zoeken. (Het vergevorderde stadium werd later ontzenuwd door de voorzitter en bleek ook tijdens de commissie-dis cussie. Alles is nog in een oriënterend stadium, pas in het najaar komt er een definitief plan met mogelijkheden tot het indienden van bezwaarschriften). Mede n.a.v. de nieuwe gifsituatie in Alphen: "De technische ontwikkelingen in onze westerse wereld zijn zeer groot. Ik heb er geen blind vertrouwen in. Het falen van de techniek kan onvoorstelbare rampen met zich mee brengen. Tjernobyl ligt niet alleen in Rusland. Wie wil er nog wonen en zijn kinderen zien opgroeien naast de grootste chemische vuilnisbelt van Ne derland?" Jan Schoonmaker van de vereniging "De Poldervissers" kwam op voor de belangen van de bewoners van het recreatiepark 'De Poldertuin' en sprak zijn bezorgdheid uit. De heer L.A. Knetsch was woordvoerder als voorzitter van de werkgroep Conciliar Proces ter plaatse. Hij noemde de verontreinigde IJssel met 60 verschillende soorten giffen 'levensbe dreigend' en wees erop dat dit water uit de IJssel de polders ingelaten wordt. Hij wees erop dat, als er gekozen wordt voor het groeiscenario, het slib zich ophoopt op de opslagbelt, waarvoor geweldige bouwwerken gerealiseerd moeten wor den als 120x de Julianasluis. "Dit zal zeer gecompliceerd worden vanwege de slappe ondergrond, zo het ook was met de bouw van de sluis. 120 van zulke bouwwerken plus de zwaarte van het slib dat gaat kantelen". Eén en ander van wege de kwellen... (polderachtige grond met een opwaartse werking red.) Vraagtekens had hij bij de geo-hydrolo- gische beheersing van het water uit de ontstane gifbelt dat weggepompt moet worden van de slibstort... waarheen... We gaan vele miljarden uitgeven, maar inpiaats van het gif verplaatsen zou het verwerkt moeten worden". Deze spreker kreeg een langdurig ap plaus... De heer Molenaar, als vertegenwoordiger van de bewonersgroep van de Westring dijk, verzocht om duidelijker informatie bijvoorbeeld door een huis-aan-huis cir culaire Hij vond dat de bron, de vervuiler moet worden aangepakt... Burgemeester Bonthuis wees de sprekers erop dat Moordrecht zeker wel open kaart gespeeld heeft, maar dat het steeds in een vroeg stadium was. nu ook nog, omdat de hele slibproblematiek in een oriënterend stadium verkeert. Eerst komt er een onderzoek, vervolgens een plan dat in oktober zou kunnen worden ge presenteerd en dan een complete in spraakronde en pas dan in oktober in de raad, als een echte "m.e.r.-procedure milieu-effecten-procedure. Pas daarna, na afsluiting van deze' pro cedure is er weer een inspraak. "Dit is een procedure die in het verleden nog nooit is voorgekomen. Daardoor ontstaat veel onrust", aldus de burgemeester die de aanwezigen gerust stelde dat er bij lokatie- keuzes het gebied tussen spoorlijn en Ijssel buiten schot wil houden. Namens de WD pleitte mevrouw De Wilde voor een open en eerlijke inspraak. "We beslissen wel over de toekomst van ons dorp. We moeten garanties hebben dat het voor langere termijn een oplos sing biedt. De Zuidplaspolder is nog groen. Nu lopen beslissingen woning bouw en slib door elkaar. Arrogant vond ze de uitspraak van gedeputeerde Van der Vlist die stelde dat niemand de slibstort in z'n achtertuin wil. "En dan moeten wij het wel toelaten". Mevrouw A.E.de Wilde-Pols WD vond het een eerlijke zaak als er gelijktijdig met de onderzoeksprocedure naar een sliblo katie in de Zuidplaspolder een vergelij kend onderzoek van start gaat naar de omgeving van het Hollandsch Diep. "Er is geen vergelijkbare situatie. Op dit mo ment is er geen enkele sliblokatie opera tioneel". Zij zei akkoord te gaan met het laten vervallen van vier van de acht mogelijke lokaties en stelde als voorwaarde dat er op basis van beheersbaarheid een afweging gemaakt wordt. De heer M. Uitbeijerse van de SGP sloot zich aan bij het door haar gestelde, dacht het niet zo zou moeten dat de bevolking met deze plannen overrompeld wordt en vond dat de hele gang van zaken gekop peld dient te worden aan de uitkomst van het Landschapsstructuurplan dat dit najaar gereed komt. hieraan nemen de gemeenten uit de Zuidplaspolder deel. een lokatie in de regio vond hij onaan vaardbaar. De heer J. Spelt CDA verbaasde het feit van een ongewenste kennisvoorsprong en wees op het CDA-rapport dat aan de Stuurgroep gericht is waarop het 'kwel- der'-achtige' van de polder, met een op waartse druk, gewezen wordt en uit geologisch oogpunt een slibstort af te wijzen.hij bracht de milieu-aspecten in beeld en wees erop dat het te allen tijde om 'gifverplaatsing' bij slibstort. Verwer king. welke pas in de toekomst kan ge schieden omdat er nog geen echte 'af breek' mogelijkheid is van de gifsoorten, vond hij een betere oplossing. De heer J.A.J.M Oomen D66 noemde, ondanks het feit dat belanghebbenden en betrokkenen nog maar in het voorsta dium zitten de verontrusting van de in woners terecht en vroeg veel aandacht aan voorlichting te schenken, nog meer dan de uitleg op 1 mei door de stuur groep. ook hij wees op de relatie met het Zuidplasstuctuurplan. Hij was zeker niet overtuigd van een lokatie in de Moord- rechtse agglomoratie. De heer E. Diersman PvdA vroeg zich ook af hoe het kwam dat de burgers niet op de hoogte waren van de bestaande plannen voor slibstort. Hij vond dat bij schoon maak van de IJssel, de bron aangepakt moet worden en dan pas de Hollandsche IJssel gesaneerd moet worden. "Mits alle overheden meewerken- en er geen ver werking mogelijk is- zou lokatie 5 mis schien mogelijk zijn, echter de vraag is ben ik bereid om ervoor te betalen en mee te werken aan een eventuele verwerking, al kost dat meer geld?' Burgemeester Bonthuis reageerde met de stelling dat het niet mogelijk is een lokatie in de Krimpenerwaard te vinden omdat die polder 'inzijgt' (neerzinkt). Er nu, ook na de tweede ronde, geen echt duidelijke conclusie getrokken kan wor den. Dat er meer- keuzemogelijkheden bijgekomen zijn: verwerken- hetgeen in de ijskast zetten betekent; of helemaal afzien

Dorpskrant | 1991 | | pagina 17