vrij, maar helpen n steengoede aktie tijdens de renovatie van de dorpsstraat aanbieding ^venhuizen "KEIEN VAN AANBIEDINGEN" t/m woensdag Crdag 1,25 zevenhuizen aanbieding aanbieding 1,95 2,50 zevenhuizen zevenhuizen Hartje voor de parkiet aatibicditi^ f 34,95 Abrikozen- rozijnenbol r gevuld met banketbakkersroom van 1,50 nu Sportschoenen merk "Volley" met klittenband maten 28-39 Corned Beef Hammouse Dorpskrant 411/29 mei 1991 pagina 9 u al een blik geworpen op de "oude meesters" in de Rabobank te Zevenhuizen? Geven staat BELEGGEN IN HET VERLEDEN te OISOZ-2289 Zo ver is de vernieuwde Dorpsstraat gevorderd!!!! alleen tegen inlevering van deze bon Wimi Coby v/d Hoek Dorpsstraat 202 01802-2668 Echte Bakker Gerritsen Dorpsstraat 40 01802-1412 Doornhein Schoenen Dorpsstraat 147 01802-3543 150 gram 150 gram Het Kaasmekka Dorpsstraat 168 01802-1868 tóen- Ooit verhandeld op de jjamse Effectenbeurs, nu een lerinnering of een waardevol ue Amsterdamse Effectenbeurs Jeen lange historie achter de rug. tiet ontstaan van de beurs moeten «naar het begin van de 17e eeuw. ontwikkelde Holland zich tot het J-chtigste land ter wereld en loeide Amsterdam belangrijke ■-•eden als Genua, Venetië, Ant en Brugge. de oprichting van de Verenigde -lie Compagnie (V.O.C.) in werd door middel van een open «ng, het eerste kapitaal van 10 gulden bijeengebracht. Het «an de opzet was dat het in de «n 'actiën", aandelen, bijeenge- te kapitaal voor lange tijd aan de C.werd toevertrouwd. De "actiën" op naam en waren verhandel- in tegenstelling tot de deelnemin- tederijen en andere compagnieën, niet verhandelbaar waren en 'werden genoemd. Het zijn deze rdelbare 'actiën' van de V.O.C. welke het eerst als object van de ühandel hebben gefungeerd en belangrijke mate hebben bijgedra- U het ontstaan van één van de •effectenbeurzen ter wereld, de ;rdamse Effectenbeurs. „e instantie vond deze handel lamelijk op de Nieuwe Brug plaats, 'tweer namen de kooplieden de mar de Oude Kerk. later vond de plaats als onderdeel van de ...beurzen, waar alle mogelijke 1914 losgemaakt van de goederenhan del. Vanat dat moment vindt de handel plaats op Beursplein 5, in het door Cuy- pers ontworpen Beursgebouw. De ontwikkelingen rond de handel heb ben sindsdien niet stilgestaan. Zo heeft de invoering van Effectenclearing ervoor gezorgd dat heel wat verkeer van fysieke worden de bedragen via de banken en commissionairs doorgegeven ter uitbeta ling aan de effectenbezitters. Het 'cou ponnetje' knippen is er niet meer bij. Ondanks al deze ontwikkelingen is de functie van de effectenmarkt dezelfde gebleven, het is nog steeds de plaats waar vraag en aanbod van kapitaal elkaar ont moeten. Op de effectenbeurs gaat het om IlSSi de heer «mistig uit lanc e deed werden i Rabobank met Geluk adviseur beleggingen mee deed werden verhandeld. winstgevende zaken van de C. deden de kooplieden naar mo- iieden zoeken hun winsten te be- Zij vonden die in schuldbrieven, «en door stedelijke en provinciale :n. Hieruit is later de "obligatie tonder" voortgekomen. moest 1876 worden alvorens de opgerichte Vereniging voor den Ahandel met dwingende voor- a, betreffende de handel, kwam.' orschriften moesten paal en perk taande vaak ongeregelde handel in .;fa en obligatie. Al meteen na de «hg streefde de Vereniging naar afgesloten ruimte waarin men kon "len. Die wens ging in 1903 in wg toen de koopmansbeurs van 'werdgeopend, echter nog steeds ■i zij met de goederenhandel. De «handel werd voor het eerst in stukken overbodig is geworden. De Effec tenclearing zorgt voor zoveel mogelijk onderlinge compensatie van de beur stransacties. Vóór de clearing waren er dagelijks vele tientallen lopers in Amster dam onderweg met pakketten effecten. De beursbedrijven hadden in kluizen de verkochte, dus af te leveren stukken te voorschijn gehaald en ter hand gesteld aan de lopers. Die leverden ze af bij de tegenpartijen. Daar volgde dan inboekin gen en het opbergen in kluizen. Het in de hand houden van de kosten is ook aanleiding geweest tot het oprichten van het centrum van Fondsenadministra tie. Die instantie houdt voor iedere bank en commissionair het totaal aantal stukken van een bepaald fonds bij dat voor cliën ten wordt bewaard. Wordt nu een divi dend of rente betaalbaar gesteld, dan kapitaal in de vorm van voornamelijk aandelen en obligaties. Een aandeel geeft recht op een deel in het vermogen van een bedrijf en recht op een deel van de winst. Het geld dat verschaft wordt aan een bedrijf, wordt in principe permanent zonder aflossingsverplichtingen ter be schikking gesteld. De beloning voor het beschikbaar stellen van geld komt tot uitdrukking in de vorm van dividend. Dat dividend is echter afhankelijk van het wel en wee van de onderneming, als er geen winst wordt gemaakt kan meestal geen dividend worden betaald. Vandaar dat met dit ook wel risicodragend vermogen noemt. Bij een obligatie staat van tevoren wel vast wanneer wordt terugbetaald en wat een vergoeding (rente) de vermogens verstrekker ontvangt. Wat zijn zoal de vragen naar geld? Denk dan aan het bedrijfsleven dat voortdurend moet investeren in nieuwe produkten of technieken, hierbij zijn grote sommen geld nodig, ook de overheid is een belangrijke vrager naar geld, omdat de belastingen en premie opbrengsten onvoldoende zijn om de uitgaven te financieren. Pensioen fondsen, verzekeringsmaatschappijen en besparingen van particulieren zor gen voor het aanbod van geld. "et name de laatste jaren is de be langstelling van particulieren toegeno men, dat blijkt mede uit de groei van het effectenbezit onder huishoudens. Op dit moment heeft zo'n 14% van de huishoudens geld belegd in effecten. Enkele redenen voor de toegenomen belangstelling zijn: maatregelen van overheidswege zoals de diviaendvrijstelling; het op de lan gere termijn hogere rendement dan op een spaarrekening; de verbeterde in formatievoorziening via de media. Beleggen wil echt niet automatisch zeggen het 'kopen en verkopen van aandelen of obligaties'. De vraag zal nu allicht rijzen wat ei genlijk een beleggingsadvies is. In feite komt het neer op het zoeken naar de best passende beleggingsmogelijkheid. De positie van een beleggingsadviseur is te vergelijken met die van een arts die ook de best passende behandelings mogelijkheid moet kiezen voor ene patiënt. Net zo min als een arts zonder meer aspirine of penicilline voorschrijft aan elke patiënt, zal een beleggings adviseur zonder meer tot bijv. inschrij ving op een nieuwe Staatslening of aankoop van een aandeel Koninldijke Olie of stalling op een spaarrekening mogen adviseren. De belegger is geen patiënt en zijn beleggingsbehoefte geen ziekte maar toch zal een beleg gingsadviseur net als een arts allerlei vragen stellen voordat het juiste advies kan worden gegeven,. Allereerst: Wie is de belegger? Wat is zijn beleggingsprobleem, het doel van de belegging, fiscale aspecten, welke risico's aanvaardt hij/zij. Op basis daarvan worden adviezen gegeven die er voor een ieder anders uit zullen zien. Je zou wel kunnen zeggen dat iedere belegger met een bepaald vermogen regelmatig met z'n adviseur zou moe ten afstemmen: "Zitten we nog wel op de goede lijn, net zoals een ieder met een bepaalde regelmaat z'n arts raad pleegt. De Rabobank Zevenhuizen/Moerka- pelle B.A. heeft zo'n arts die belangstel lenden met raad en daad bij kan staan, hij staat op de foto. Jaarlijks kloppen honderdduizenden men sen aan bij het Rode Kruis, in Nederland en daarbuiten. Ze vragen om hulp: hulp bij het overleven of hulp bij het draaglijker maken vein het leven. Het Nederlandse Rode kruis vindt dat het zijn menselijke plicht is om die hulp te geven. Het vindt ook dat mensen die om - hulp vragen op hulp moeten kunnen reke nen. Maar... helpen kost geld. Om te kunnen helpen rekent het Rode kruis op mensen die ook vinden dat helpen moet. Jaarlijks benadert het Nederlandse Rode Kruis daarvoor de bevolking en wel op verschillende manieren: met een door de PTT bezorgde acceptgiromailing; met vrij willige collectanten die een giftenenvelopje of een acceptgiro overhandigen of met een intekenlijst rondgaan. Daarnaast wordt ook in veel plaatsen een straatcollecte gehou den. De collecte-periode van het Nederlandse Rode Kruis loopt dit jaar van 26 mei tot en met 8 juni.... Geven staat vrij, maar toch.Als u kunt, als u wilt, help ons dan helpen. N.B. In Moerkapelle wordt de collecte op 5 juni gehouden! Er worden nog collectanten gezocht voor deze avond. Aanmelden s.v.p. mevrouw D. Bac Herenweg 55 tel. 01793- 1365 Bakker Gerritsen Keurslager Tol ftN Elgersma i wpskrant *c X> o O JZ J2 Kaasmekka Albert Heijn Schotte Bakkerij Verbeij Wim en Coby van de Hoek fl-

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9