ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Schoenmakerij Doornhein ontvangt certificaat van Het Schoenmakers Gilde Braderie Moerhapell Jeugdbrandweer 25 jaar Bloedafname Rode Kruis 8 pagina 18 Dorpskrant 412/5 juni 1991 Nieuwerkerk a/d IJssel - De stichting Het Schoenmakers Gilde heeft maandag 27 mei in het Beatrixgebouw van het Jaar beurscomplex te Utrecht een kwaliteits certificaat uitgereikt aan de schoenmake rij van C.P. Doornhein. De schoenhersteller aan de Dorpsstraat in Nieuwerkerk a/d IJssel kreeg het certi ficaat omdat hij voldeed aan de kwaliteit seisen van het gilde. Naast Doornhein hebben nog zo'n zestig bedrijven een kwaliteitscertificaat ontvangen. Door middel van dit certificaat hoopt de stichting Het Schoenmakers Gilde de consument zekerheid geven over de vakkundigheid van de reparatie van hun schoeisel. Moerkapelle- Dat er diverse mensen niet aanwezig waren op de 'bloedafname- avond' van het Rode Kruis, lag zeker niet aan de organisatie, maar had misschien te maken met het feit dat er dit keer geen feluidswagen door Moerkapelle reed. 'och was de bloedafname-avond lang van tevoren aangekondigd, zowel in de Dorpskrant als via circulaires. Op deze voorjaars-afname, die menigeen vergeten was, waren er gelukkig toch nog 130 donors aanwezig die bloed voor de in nood verkerende medemens af konden staan in het gebouw voor hulpverlenings- Deze foto is van ca. 14 jaar geleden. Herkent u hen??? Moerkapelle- "De jeugdbrandweer valt niet meer weg te denken. Het zijn en thousiaste jongens die ervan houden om bezig te zijn. Ze zijn zeer leergierig en het mooiste is dat ze in feite in teamverband, klaargestoomd worden om in de toe komst opgenomen te worden in het echte brandweercorps". Jeugdbrandweer-commandant Cees Fij- an is eigenlijk net zo'n genieter als z'n jongens. Hij weet wat het is als de zenu wen ie door je keel gieren bij een brand, jazelfs bij een wedstrijd, omdat dit vrij willigerswerk dat toch een zeer beroeps matig accent heeft, een grote dosis spanning met zich meebrengt. "Hoe goed de jongens de handelingen ook onder de knie hebben, nog maken ze bij wedstrijden fouten door de zenuwen. Ze reageren dan wat nerveus "dat hebben we nog niet gehad". Wij geven hen dan een bemoediging door te zeggen 'doe het nu maar, probeer maar'. Met een wedstrijd zijn ze ook doodmoe. Een toevoerslanq van 10 kg. sjouwen over een lange afstand, nou dat was een karwei. Zelf zijn ze ook nog niet zo groot. Bovendien zijn ze erg fanatiek om te winnen en leergierig. Als ze dat allemaal niet waren dan had de jeugdbrandweer van Moerkapelle nooit haar 25-jarig be staan gehaald. Nu is het zo dat er 15 juniorleden zijn. Dat is het maximum. Dit aantal is gesplitst in twee groepen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar en van 14 1/2 tot 18 jaar. Helaas hebben we geen meisjes. Het enige meisje dat we ooit hadden, Yvonne v.d. Laan, is met haar tweelingbroer doorgestroomd naar het grote corps waar ze haar mannetje staat. Trouwens er zijn veel meer corpsleden die ooit begonnen in het juniorcorps. Neem nou Gert Bakker, Piet Huurman en hij (knikkend naar Henk Hertog die bij het gesprek ook een duit in het zakje doet). En een man als Rien Boone heeft zoveel liefde voor het 'vak' gehad dat hij nu bij de Rotterdamse beroepsbrandweer is". Uit de woorden van de heer Fijan blijkt dus dat je er zin in hebt of niet. De ervaring leert namelijk dat jongeren opgetogen naar de brandweer komen en als het hen tegenvalt weer afhaken. Anderen, die er duidelijk echt zin in hebben, zetten door en blijven en worden toegewijde brand weermannen en vaklui die al jong het klappen van de zweep leerden. Sommi gen kwamen naar de brandweer omdat ze zo genoten van de verhalen van hun vader, of daartoe aangespoord werden, of omdat het hen ook heel leuk leek. Neem b.v. Aaron Kroon, Henry Lindhout en Matthijs Verbeek: zoons van brand weerlieden, die echt niet alleen naar de brandweeravonden komen omdat het moet van thuis.... Nee?ze beleven er zelf ook veel plezier aan... Een jaarlijks hoogtepunt vindt de jeugd de Kerstbomenfik na de jaarwisseling. Dan mogen ze echt een brand bestrijden. Wel onder toeziend oog van de volwassen corpsleden, maar toch geeft dit hen een "*kick... Net zoals deelname aan wedstrijden. Dan :riid wordt hun kennis getoetst en blijkt dat ze heel goed in staat zijn om bepaalde blushandelingen te treffen. Leuk vinden ze de quizavonden- een paar keer per seizoen- en spannend de deelna- Het belooft weer een gezellige happening te worden zaterdag 8 juni in Moerkapelle. Dan wordt voor de achtste maal in suc cessie de jaarlijkse Braderie gehouden. Een Braderie waarop naast onderne mers, ook verenigingen en liefdadig heidsinstellingen, acte de présence ge ven. De Braderiecommissie, o.l.v. voorzitter Bram Noordam heeft maar liefst 118 belangstellenden voor een kraam op de Braderie. Attracties De kinderen hebben in Moerkapelle een streepje voor. 1 Wat er voor hen allemaal te beleven valt? Erg veel zo blijkt uit de opsomming en alles is gratis. 'Een Kindervliegtuigmolen. De lucht in voor een rondvlucht 'Een Ballonvaart: met z'n allen of alleen. waar gaat dat heen? 'Mister Magic Bike: Hij kan vooruit, ach teruit en misschien ook wel opzij. Ooit iemand zo gek zien fietsen? Om je diensten aan de Herenweg in Moerkapel le. De talrijke vrijwilligers, verpleegkundi gen, assistenten en assistentes zorgden voor een vlot verloop zodat de wachttij den kort waren. Dat er een grondige keuring aan de donatie voorafging blijkt uit de handelingen die er verricht werden: van koortsmeting, bloedprikken, bloed drukmeting. Dankzij de medewerking van velen heeft het Rode Kruis weer wat meer bloed om te bestemmen voor noodsituaties. tranen te lachen. Komt dat zien! 'Tony de na-aper. Iemand die achter mensen aan loopt en precies nadoet hoe ze lopen en wat ze doen. Opletten hoor dat hij jou niet voor 'aap' zet door jouw manieren na te apen! Voor de volwassenen en de jeugd is er het "Stokken-vang-spel" Ooit onderdeel van een bekende quiz en sluitstuk voor het winnen van grote prij zen. Nu ook in Moerkapelle op de Bra derie.... Er zijn leuke prijzen mee te win nen. Stokken vangen vergt uiterste con centratie! Demonstraties En wie niet alleen op koopjesjacht wil maar ook geniet van demonstraties moet Tony de Naaper, aapt na!! zeker stilstaan bij de stand waar sieraden gemaakt worden, en bij de stand van de edelstenen of zijdebloemen. Fraaie handwerken, Oosterse kunste naars met 'kunst' uit verre oorden. Van Thailand, Afrika, Indonesië en kaarsen beschilderen. V-. Sfeervolle happening Er klinkt de hele dag geluid uit de micro foon. Is het niet de stem van speaker Koos van Marie die de stands aanprijst, de activiteiten en evenementen aankondigt, dan wel klinkt er muziek, hetzij live of anders zorgdragend voor een sfeervolle ambiance. Dat is er allemaal op de Bra derie, waar het 'eten' goed is, je poffertjes Ballonvaren voor kindai kunt verorberen, Mexicaans kan 11 ten, fruitdranken vers geperst als corj ser dienen, tongstrelend enz. enz. En dan die standwerker die een 1 genheid biedt om de kamer op tel ren... Dat mag niet gemist worden f Verenigingsactiviteiten 'Fotoclub Moerkapelle "Laat je (kind) fotograferen voor Vi dag", klinkt de oproep van de Mi pelse Fotoclub. Een idee! En dat voor vijf gulden.!1 Mouse of Donald Duck willen ook op de foto. dus twee vliegen in één De kleurenfoto wordt 13 x 18. Del brengst is voor Fotoclub Moerka] Roemenië Kinderhulp Op de Braderie kunnen loten g worden voor een gulden stuk. I brengst van de verloting- 5000 Iota] bestemd voor de Stichting Kinder! Roemenië. Het doel van de Stichütl hulp te bieden aan kinderen in Roema ongeacht afkomst en /of levensotd ging. (Inl. tel. 01793- 3086) Er wordt een donateur-werfactie gen| den om verzekerd te zijn van jaarlijks bedrag, om voortaan jaar| daadwerkelijk, gerichte hulp te 1 aan enkele kindertehuizen. Verder worden er balpennen verkoc De hoofdprijs van de grote verlotingisf ballonvaart voor twee personen. Het is de bedoeling dat er in d 22 tot 29 november a.s. weereenai vrachtwagencombinaties naar Roemt gaat in samenwerking met de Sw| Vervolgd Christendom, om dertehuizen te bevoorraden Er moet dit jaar 40.000 gulden binnj komen. De helft is er al. me aan wedstrijden. Op 27 april werden de jongens zesde tijdens de selectiewed strijden. Een prima prestatie gezien het aantal deelnemende corpsen: maar liefst 17Dan komt het op snelheid en techniek aan om de handelingen voor het blussen met water voor te bereiden. Dat het later nog meer taken wachten, zoals de hulpverlening: mensen uit auto wrakstukken bevrijden enzo, weten ze en ook daar worden ze enigszins op voor bereid. Oprichting Dat de jeugdbrandweer zo'n succes zou worden had het voormalig schoolhoofd de heer Dewald, niet kunnen vermoeden. Bijval kreeg hij van de toenmalige Moer- kapelse burgemeester I.J.P. Keijzer. Tien jongens traden toe tot de brandweer en één van hen is ondercommandant G.V. Baker. De overigen waren: D. Bontenbal, H.E. van Doorn, A. Breedijk, B.A. Camme- raat, S.L. Hertog, T.A.P. Schipper, J.A. Tepper, J. Vermijt en J. Verschoor. Uit de krant van 25 jaar geleden: In een persartikel in de Goudsche Cou rant van 25 jaar geleden stond: "Tien jongens stonden in hun groene overall en dito per, zwarte rubberlaarzen en gele nylon jasje op het toneel van het Dorpshuis in Moerkapelle. Zij vormden het middelpunt van de belangstelling, want het was hun dag. Daar konden de talloze 'hoge meneren' met hun langdu rige en veelal onbegrijpelijke toespraken weinig toe of af doen. De jeugdbrandweer van Moerkapelle was geïnstalleerd en onder leiding van hun commandant, de heer R. Dewald, die ook al het voorbereidende werk had verricht, gaan ze nu oefenden en trainen totdat ze goed genoeg zijn om aan wedstrijden met andere jeugdbrandweercorpsen deel te nemen. Nee, bij echte branden zullen de jeugd- brandweerlieden van Moerkapelle niet worden ingeschakeld. Dat vindt men voorlopig nog te riskant. In zijn 'installatierede' zei de heer Keijzer dat de jeugd het verdient dat ze bij veel zaken betrokken wordt, "het gaat bij deze jeugdbrandweer niet alleen om de gein, maar vooral dat ze met elkaar leren wer ken in een geest van sportiviteit. Dat is bijzonder belangrijk ook voor later als ze volwassen zijn. met de vorming van dit jeugdcorps hebben wij een taak op ons genomen en die zullen we blijven voort zetten". En nu zijn er 25 jaar voorbij. De jeugd heeft zelfs een eigen blusvoer- tuig, een fraaie Toyota, na eerder de afgedankte brandweerwagen, een paar jaar te hebben gebruikt. Eigenlijk is de nieuwe bus ook niet echt hun wagen, want het is ook de materiaal- en coördi natiewagen te zijn die bij calamiteiten wordt ingezet naast de echte brandweer wagen. Zaterdag viert de brandweerjeugd feest. Dat doet ze niet alleen, want anderen delen in de feestvreugde. Zo komen er 9 jeugdbrandweercorpsen naar Moerka pelle om deel te nemen aan een 'tien kamp' die door Moerkapelle georgani seerd is. Om 10.00 uur klinkt het startsein en gaan 9 corpsen spelen verspreid over de diverse onderdelen en doen een op dracht, of voeren er meerdere uit. De wedstrijdonderdelen zijn niet alleen gesi tueerd op het dorpshuisplein, maar ook aan de overzijde van de Moerdijkstraat, langs het water b.v. vlakbij de Braderie. Ze moeten vooruit zien te komen op een hobbelfiets die erg ongelijk is, een krui wagenrace waarvan de bestuurder ge blindeerd is en de 'bijrijder' de instructies geeft; er moet op één ski gelopen wor den; en in het water naast de Moer dijkstraat moet gevaren worden zonder roeiriemen, met een 'boom'. Verder is er nog een theorieronde, waar de parate kennis wordt getoetst. Best spannend allemaal, temeer daar de jeugdbrandweer van Moerkapelle zelf ook mag deelnemen. Uiteraard treden ze a.s. zaterdag niet op in hun gele bluspakken/ jassen, maar bewegen ze zich vrij in een train®, maar op de receptie die na afloop 15.30 uur begint, zien ze er uit als brandweer'helden'... of dat in tenue zijn hangt nog even af van de w® standigheden. Op de vraag of ze dan niet ges worden voor de aanschaf van een shirt, wordt ontkennend gear® door Henk hertog. Deze lachteno® passant mede dat er al zoved bwr zijn die deze dag sponsoren. Dar e' de Middenstand en andere zaken jezorgd wordt dat deze happen®» ,eest kan worden. Zo krijgen de deelnemers ook If te drinken, waarvoor bonnen uitgedeeld. Dat vertelt de heer niet, maar vernamen we op ee. tijdstip van de voorzitter van de riecommissie die zei het samenga Braderie en Jeugdbrandweerwed- toe te juichen, omdat deze rnann- ook weer veel publiek naar Moe brengt. Wie dus op 8 juni naar Moerkape heeft veel te'kijken'. De Braderie mag dan eentret zijn, de jeugdbrandweer-tienka P ker ook een leuke happening bekijken waard is. «.jj! En de jongens vinden het ook naar hun verrichtingen wordt g En misschien klinkt er wel een digingDat hebben ze bij die sp momenten best nodig. N.B. De jeugdbrandweerwedstn)» om ca. 15.00 uur afgelopen. uur begint de Receptie in dorps" Moer. tat De navolgende bedrijven drag nanciële' steentje bij u Kadiks B.V. install.; Vari H export B.V.Hoogerwert e nissehutten; Interko/Acoustar v.d. Knijff; Autoplaatwerkenjw Hofman B.V.Havelaar landbou^ Huisman schilderwerken: j Zwan super; Maxis distributief Graaf Bouwbedrijf; Axis fdnjj hoogwerkers; metselbe Bac Ommeren; Doomhein spoi n-t/sch00"

Dorpskrant | 1991 | | pagina 18