mooi meegenomen Moerhuizen slaat nieuwe weg in met huisvuil 1 1 II Sportavond brengt twaalfhond gulden op GROENTE/FRUIT TUINAFVAL Informatie avond Irake vluchteling8 pagina 4 Dorpskrant 413/12 juni 1991 Afvalinzameling in vroeger dagen De eisen van de tijd Andere aanpak Hfln -cofflt 'mmstmum* imt Composteren als milieuvriendelijke oplossing. Hebt u vragen over het nieuwe inzamel systeem? I Gemeente Moerhuizen Dit is de tweede aflevering van de rubriek "Afval apart, mooi meegenomen die tijdelijk in de Dorpskrant is opgenomen. Op 26 juni a.s. treft u deze rubriek opnieuw aan in deze krant. Alle inwoners van Moerhuizen hebben inmiddels een brief van het gemeentebestuur ontvangen waarin het belang van gescheiden inzameling van GFT-afval benadrukt wordt. In deze aflevering van de rubriek "Afval Apart" kunt u lezen hoe het inzamelen van afval al vaker is aangepast aan de eisen van de tijd en waarom gescheiden inzamelen van GFT-afval met behulp van minicontainers in de jaren negentig een logische stap is. Verder wordt in kort bestek uitgelegd wat er gebeurt tijdens het composteringsproces. Het begrip afval is niet nieuw. In de oertijd gooiden mensen al dingen weg. Dat afval bevatte toen echter geen milieubelastende stoffen. Een klein gedeelte van dit afval was echter niet afbreekbaar, zoals pot scherven, asresten en dierlijk been. Deze resten worden tot op de dag van vandaag teruggevonden in de bodem. Overigens leveren deze vondsten een schat aan informatie op over de manier waarop mensen in het verleden leefden. Op het platteland was men zich van oudsher al terdege bewust van de waarde van afval. Plantaardig en dierlijk afval, huisvuil en faecalien werden bijeenge bracht op de mestvaalt, waar ze tot meststof verteerden. In de steden was het verwijderen van afval meestal ontoereikend waardoor besmet telijke ziekten en ongedierte vrij spel hadden. De stedelingen brachten het afval op een aantal plaatsen in de stad bijeen. Het ophalen hiervan werd verpacht aan landbouwers, die het stadsafval als mest gebruik ten. Rond 1850 verminderde de belangstelling van boeren voor het afval en werden de eerste gemeentelijke ophaaldiensten opgericht. Naast het inzamelen van huisvuil hadden deze diensten de taak om marktplei nen, grachten en riolen schoon te houden, beerputten te legen en de wegen sneeuw- en ijzelvrij te houden. Het huisvuil werd gebruikt voor het ophogen van drassige grond en voor het dempen van watergan gen. Het storten van afval gaf nogal eens aanleiding tot klachten over stank. Vanaf het begin van deze eeuw werd daarom steeds vaker gekozen voor het verbranden van het huisvuil. Het is niet de eerste keer, dat het ophalen van vuilnis aangepast wordt aan de eisen van de tijd. In de jaren vijftig werd overal in Nederland gewerkt met de ijzeren emmer, die ook wel "asemmer" werd genoemd. Na verloop van tijd een wat verouderde aanduiding, omdat er al volop andere afvalproducten in deze emmer gestopt werden. Maar niet alles verdween in de asemmer. Een bekende verschijning was de schille- boer. Huis aan huis haalde hij de schillen en de groenteresten op, die daarna dienst deden als veevoer. In de jaren zestig verdwenen langzaamaan alle schilleboeren, doordat de veeteelt overschakelde op ander veevoer. De schillen leverden te weinig op om van te kunnen bestaan. Met de komst van het aardgas verdwenen de asresten als onderdeel van het afval. Mede daarom werden de metalen emmers vervangen door grijze plastic afvalzakken. Zo zijn ontwikkelingen in de veeteelt en de invoering van het aardgas van invloed geweest op de manier waarop reinigingsdiensten bij het inzamelen te werk gingen. Dat bedenkend is gescheiden inzameling en invoering van de minicontainer in de jaren negentig een logische stap. Gescheiden inzameling sluit aan bij het groeiend besef onder de bevolking dat het milieu om een andere aanpak van het afval vraagt. (Maak ook gebruik van het gratis 06-nummer, dat de gemeente speciaal voor dit doel heeft ingesteld. Dit nummer luidt: 06 - 099 555 1 (tussen en 9.00 en 17.00 uur BE—*; Composteren is een natuurlijk pro ces. Bacteriën, schimmels en bo demdiertjes zetten het compos teerbare afval om in het humusach- tige product compost. Als een hoe veelheid organisch materiaal (GFT-afval) op een hoop gegooid wordt, komt het composterings proces op gang. De temperatuur in de hoop loopt al gauw op tot 55 graden Celsius. De bacteriën kun nen hun werk alleen doen als ze adem kunnen halen en kunnen drinken. Er moet dus voldoende lucht en vocht aanwezig zijn. Bij bedrijven, die gespecialiseerd zijn in composteren, bijvoorbeeld de VAM in Drente, wordt het compos teringsproces zorgvuldig begeleid. Door de GFT-afvalbergen lopen beluchtingsbuizen,, die voorde zuur stofvoorziening zorgen. Die buizen hebben ook een functie bij het regelen van de temperatuur in de afvalbergen. Ziektekiemen worden vernietigd en onkruidzaden verliezen hun kiemkracht als de tempe ratuur van 55 graden langere tijd wordt gehandhaafd. Door inblazen van lucht gaat het materiaal ook niet rotten, waardoor er geen geuro- verlast ontstaat. Bij compostering valt op dat het volume van de afvalhoop sterk vermindert. Het afval "klinkt in". Naast de compost die overblijft worden waterdamp en koolzuurgas geproduceerd, net als bij onze eigen ademhaling trouwens. Compost bevat voedingsstoffen voor planten, die langzaam worden afgegeven. Het bindt losse zandgronden, verlucht zware kleigronden, verbetert de kruimelstructuur van de bodem, regelt het watergehalte en vermindert de erosie. Kortom, compost heeft kwaliteiten waar de producent (de natuur) trots op kan zijn. Kom eens langs tijdens de informatiedagen. U kunt daar tussen 9.00 en 16.00 uur de minicontainers bekijken en er is een voorlichter aanwezig om uw vragen te beantwoorden. Deze dagen worden gehouden op: Donderdag 13 juni a.s. in het voormalige gemeentehuis van Moerkapelle; Dinsdag 18 juni a.s. in wijkcentrum "De Vierkap" te Oud Verlaat; Donderdag 20 juni a.s. in het gemeentehuis van Zevenhuizen. Bij de uitreiking van de minicontainers ontvangt u een informatiepakket waarin u alle instructies aantreft voor het gebruik van de minicontainer en over het gescheiden houden van GFT-afvat. Op 26 juni 1991 treft u in de Dorpskrant weer een aflevering aan van deze rubriek. Dit is tevens de laatste voor de zomervakantie. Na de zomervakantie verschijnt deze rubriek weer op 28 augustus 1991 Schillen, groenteresten, fruit en aardappelen. Snijbloemen en kamerplanten. Gras, bladeren en klein snoeiafval. Doppen van pinda's en noten. Eierschalen. Koffiefilters en koffiedik, theezakjes en theebladeren. Mest van huisdieren (geen kattebakkorrels). Moerkapelle - De opbrengst w sportavond van 1 juni heeft twaai derd gulden opgebracht. EÜJ gulden zal worden afgedragen Ouderenreis Moerkapelle. de activiteiten werden c In vergelijk met vorig jaar he® driehonderd gulden meer opgefe "Honderd gulden houden wei weer nieuwe inkopen te doen v: volgende sportavond", aldusea de organisatoren, de Leeuw. Deze keer werd de veertigste vond georganiseerd en men is.» reactie van De Leeuw te meJ van plan ermee op te houden. D mede veroorzaakt zijn door hef. er weer een stijgende lijn in opbrengst is bevredigend. We weer op het niveau van drie ja' den. Dit geeft hoop voordetoeko Ook wat het aantal toeschout treft, kon men tevreden zijn. loop was aan het begin van de het grootst. Er waren wel zon] honderd a zeshonderd man". De Leeuw. De veranderde opzet van het gele daarom voorlopig niet worden r zigd. Er wordt zelfs stilletjes gedat" de volgende keer bijvoorbeeld voetbal of tennis in het dorpsh» Moer te organiseren. In september hopen de organist weer bij elkaar te komen, gebeurde dat pas in de maand ij maar door nu eerder met e,; gedachten te wisselen, hopen meer goede ideeën voor de keer te ontplooien. Lawaai-optocht Een evenement dat dit jaar eerst werd geïntroduceerd, wait waai-optocht. De heren Verbeek' Leeuw hadden bij de organisatie dermeer daarvan hulp gekr" een aantal jongeren van o.a. dew en de gymnastiek. De Leeuw oi streept dat het een eenmalige h en dat de jongeren zich niet rekenen tot het bestuur. "Ze hebben geholpen met alle® ten. We hadden het samen nietto redden", aldus De Leeuw. Hij vindt dat even vermeld moe' den dat Verbeek al vanaf de er' met de voorbereidingen heeft daan. De Leeuw vond het ook, attent van de burgemeester dat» in zijn toespraak vermeldde. Over de lawaai-optocht Leeuw: "De jeugd die mee ha pen, had meer van de lawaai verwacht. Ze hadden verwacht veel meer kinderen aan mee doen". Het aantal deelnemers was b blijven steken, waaronder zien tw- ouders bevonden. "We hopen de volgende keer met vijftig P® vermeerderd wordt", aldus een sombere De Leeuw. De moeten er nog even aan went moet even de kans krijgen om11 slaan". Al met al heeft De Leeuw de vond als zeer positief ervaren. minder blij was hij met het entn - me van de verenigingen. Ingezonden Zevenhuizen - Op dinsdag wordt in het Hervormd Ce informatieavond gehouden Irakese vluchtelingen. De heer R. Salihi. een in' woonachtige Koerd, zal h'e hand van dia's en ander m formatie geven over cultu grond en historie van deze gen. Ook zal ingegaan wor belse verbanden met bep pen onder deze vluchtelinge' naast zullen ook de laa ontwikkelingen besproken wordt van harte uitgenodjg avond, die om 20.00 uur beS'" wonen. Namens de Werkgroep L telingen, ni«02l' Ad van Heyningen (teful°V' en Marnix Colijn (tel. OW

Dorpskrant | 1991 | | pagina 4