REGIONIEUWS REGIONIEUWS REGIONIEUWS Mmmkmtm® heeft twee Nationale Waterski-kampioenen Kop kleiner Nieuwe voorlichtingsbrochure 'leven met prostaatkanker' pagina 4 Dorpskrant 420/31 juli 1991 Zevenhuizen - De 12-jarige Sharon van Oye en haar drie jaar oudere broer Dennis werden vorige week nationaal ski-kampioen. Sharon won zowel bij de aspiran ten als de senioren vrouwen. Den nis werd op zaterdag nationaal kampioen bij de junioren en bij de kampioenschappen voor senioren een dag later, tweede op de Am sterdamse Bosbaan. Dennis was reeds driemaal Neder lands kampioen bij de aspiranten. Nu hij voor het eerste jaar in de junioren-klasse meedoet is hij reeds kampioen. Na de winterstop hebben alle wa terskiërs heel veel spierpijn. Sport en hobby Dat de beide kinderen Van Oye dol zijn op waterskiën is niet verwon derlijk. Ze hebben ouders die het ook een Omdat nederland niet zulke hoog gekwalificeerde waterskiërs heeft wordt er meestal op internationaal niveau aan trainingen deelgeno men. Dat gebeurt dan b.v. in Florida U.S.A.(Dennis) of Tjechoslowakije (Sharon). Waterski-talent van Nederland Dennis is, zo valt op te maken uit de diverse krante-artikelen van sport verslaggevers-het grootste wa terski-talent van Nederland te zijn. De 21-jarige Pieter Slot mag dan een concurrent van hem zijn, het is ook z'n trainingsmaatje en hangt eveneens vaak achter de boot van de Van Oye's. Verder is de enige internationale waterskitopper die Nederland kent, de blootvoetskiër Evert Aart- sen, die zich op de wereldranglijst als enige Europeaan op een tiende plaats heeft kunnen handhaven tussen louter Amerikanen en Au straliërs. In de klassieke vorm is Nederland op waterski-gebied, zowel Euro pees als mondiaal, slechts een klei ne natie. De wedstrijdsport blijft zodoende voort de deelnemers beperkt tot een wat dure hobby. Waterskiën is fysiek en mentaal een zware sport. De figuren vormen een artistiek, technisch complex element, bij de slalom is het ritme van belang, ter wijl schansspringen meer een kwestie van durf is. Waterskiën vergt een optimale conditie, maar geeft dat ook, om dat het niet alleen maar achter een boot 'aan hangen' is, maar alle spieren gebruikt worden. Daarom is het noodzaak om in con ditie te blijven en veelvuldig te trai nen. Daarom kan b.v. het gezin Van Oye nooit naar het buitenland op va kantie om relaxed er 'even' uit te zijn. Er kan niet drie weken overgesla gen worden met trainen. geweldige sport vinden en de oor zaak ervan zijn dat hun kinderen ooit hiermee begonnen. Vooral hun m 'o e d e r mocht/mag deze tak van sport als hob by af en toe graag beoefe nen. Ze genoten er van als ze in de weekeinden kinderen op de Brielse Maas bij watersport- vereniging Nautica (voor heen Witte Raaf) of elders bezig zagen en namen zich voor om hun kinderen hier ook enthou siast voor te maken. Het begon met een boot die vader Van Oye met de huidige bonds coach van het waterskiën, Piet Slot bouwde. Aan de 5-jarige Dennis werd ge vraagd of hij- op kleine waters- kietjes- niet eens wilde proberen achter de boot te gaan hangen. Dat wilde hij wel. Met vallen en opstaan lukte het aardig, daartoe aangemoedigd door beide heren die hem in deze tak van sport onderwezen. Ook mevrouw Van Oye genoot van de verrichtingen van hun zoontje en bestuurde destijds en zovele jaren en malen later, veelvuldig de diverse speedboten die de familie successievelijk in eigendom had. Dennis ontpopte zich als een vol leerd acrobaat en waterdanser en kreeg, naarmate het seizoen ver streek, eelt in z'n handen. "Dat moet je wel hebben anders doet het pijn om de lijn vast te houden". Bovendien, blijken degenen die waterskiën vaak brede schouders te krijgen en gespierde bovenar men. Zo ziet Dennis er bijvoorbeeld door z'n brede schouders en ge spierde handen, wat ouder uit dan z'n 15 jaren En zo won Dennis, aangemoedigd en gestimuleerd door z'n ouders, tal van wedstrijden op de Brielse Maas en in Europees verband, ont wikkelde z'n techniek beter, leerde ook bekwaam te springen en figuur te skiën. Veel leerde hij op de waterskikam pen in Amerika, waar hij in 1988 voor het eerst heenging, vergezeld van z'n moeder. Het jaar daarop ging hij alleen naar Florida, samen met Pieter Slot jr, om meer technische aspecten aan te leren, evenals de volgende jaren, laatstelijk in februari van dit jaar. Wat zijn school betreft: de Samen werkingsschool afdeling HAVO, krijgt hij volop medewerking. Extra taken dienen dan gemaakt te wor den om bij te blijven en tentamens mogen op een ander tijdstip wor den gedaan. Afgelopen week bracht de heer Van Oye zijn zoon naar België waar hij prestaties moest leveren om een internationaal limiet te krijgen. Dat is de eis bij deelname voor Sharon keek de kunst van het wa terskiën al af toen ze net kon lopen. Toen ze de zwemkunst machtig was en geen angst meer had voor het water, mocht ze het ook gaan proberen. En het lukt O'Brien, terwijl ook jachth Het Fort in Warmond de kind steunt. Hoewel deelname aan wedstri' en onderdelen ervan slechtsd' gaans een tientje kost, is er vervoer van en naar trainings pen, kleding, ski's, lijnen e.d. Onlangs is Sharon nog met de ranten-top in een bestelbusje Tjecho-Slowakije geweest om techniek in 'figuren' te verbet iets wat al eerder gebeurde. "De Tjechen zijn daar speciali in. In de Paasvakantie ging ze haar moeder naar Spanje voor' nederlandse plus Europese kam pioenschappen. Met name de slalom werd veelvul dig geoefend.., Dennis:"Een wedstrijd bestaat al tijd uit 1figuren; 2. slalom; 3. sprin gen. Bij de slalom kun je kiezen welke snelheid je skiet. De speedboot vaart bij meisjes 55 km. per uur met een lijn van 18 meter. Die lijn wordt vervolgens tot 16 meter ingekort, 13, 12 en tenslotte 11. Senioren en junioren gaan 58 km. (startsnelheid 55 km.) per uur met een lijn (voor beginnenden) van 18 meter. Het bootje vaart in een rechte lijn. Jij moet drie boeien aan de ene kant passeren in een slalom en de poort door. Er wordt in de boot getimed hoe snel je moet werken om alles af te werken. In nederland maken we gebruik van erkende timers". e. Ze raakte gewend aan het 'kop- pie onder gaan' en ook haar spie ren gingen zich ontwikkelen. Ze luisterde naar de instructies van 'rechte rug' en 'han den strak voor je uit'. Mamma die op woensdagmidda gen reed om op de Brielse Maas te oe fenen met de speedboot. Met het hele gezin vele weekeinden, weer of geen weer, in de caravan op het Nautic terrein, van elke gewenste weersgesteldheid profiterend. En dat is vooral in de vroe ge ochtend. Dan is er vaak geen wind en ligt het wa ter van de Maas er rimpelloos bij. Dat is ook 's avonds soms het ge val. Dat betekent: vroeg gewekt worden, wetsuit aan en het water op met één of beide ouders in de speedboot. Daarna kan het gezin pas ontbijten. "Het maximum is 5 sprongen per dag, anders is dat slecht voor de rug, omdat we in de groei zijn, maar figuren mag een half uur per keer en diverse malen per dag. De slalom kun je 4 a 5 minuten per beurt volhouden". Zij en haar broer hopen op 24 en 25 augustus aan de Nationale Selectie in Frankrijk deel te nemen. Natuurlijk zorgen hun ouders dan weer voor vervoer. Overigens: de kinderen Van Oye mogen dan grotendeels door hun ouders gesponsord worden, er zijn ook particulieren en instellingen die hen sponsoren van O'Neil, Ned. Olympisch comité, een bureau dat Oyen heet en geen familie is en training in Rosas, eveneens o 'figuren' beter onder de kniet gen. "Dat is waterballet op één t verduidelijkt Dennis, terwijl vrouw Van Oye foto's laat zi Eén voet hangt in een soort! de andere staat op een bred Zo zijn de handen vrij omtek te draaien en figuren te make figuren komt het duidelij 'beenkracht' aan. Zowel Sharon als Dennis h nog eens wereldkampioen eh.... Olympisch kampioen te den. Of het er echt in zit wet niet. Ze trainen er in ieder geval hard voor om hun techniek verbeteren: de juiste snel spiebeheersing: fysiek en me in evenwicht en... tijdens de strijden de blik op 'winnen Echt prestatiegericht blijke niet te zijn, want Sharon vin toch wel erg leuk dat ze gelij gaat met haar beste vriendi Eigenlijk haar rivale, maar één op een onderdeel tweede de ander eerste zijn ze blij elkaar. Vaak is dan ook ome Sharon, die enkele weken gel de schooldeur van 't Reig achter zich dicht deed en in tember eveneens naar Wen veen zal gaan fietsen, blijtt wintermaanden ook in con® Ze is namelijk lid van volley eniging Zevenhuizen/Rem0 heeft daar heel wat vriendin Voorlopig zijn Dennis en tijdens de vakantie aan het Meer te vinden. Eén van de ouders is da beschikbaar om de speed besturen als het water er g ken' bijligt. I Dat kan meneer Van Oye zfi meestal is het mevrouw omdat er thuis in deZeve se en Nieuwerkerkse PraJ^J fysiotherapie, patiënten en gewrichtsklachten wa graag geholpen willen) Bij mij, aan de Groeneweg stond een metershoge heg. Stond. Dit is verleden tijd, want zij is haar gratie kwijt. het was de hoogste tijd voor haar, te buigen voor de heggeschaar. Echter, die was voor haar te fijn; het moest een sterker werktuig zijn. haar takken waren dik en hard. Elke tak een struik apart. Met man en macht toog men aan 't werk. Ook hier ging op: eendracht maakt sterk. Mijn veertig meter lange haag leed zwaar onder de kettingzaag. Nu staat zij kaal, ontsierd en droog, op slechts eenmetervijftig hoog in rust, te wachten op het uur, waarop zij door moeder natuur wordt aangezet om fris en groen haar nieuwe mantel aan te doen. Dan vormt zich dra een fraaie heg bij mij aan de Groeneweg. Corrie van Nierop. prostaatkanker is een veel voor komende kwaadaardige aandoe ning bij mannen op oudere leeftijd. Het is na longkanker de belang rijkste doodsoorzaak. In nederland worden per jaar on geveer 3.500 nieuwe gevallen van prostaatkanker ontdekt. Bij 70-80 procent van de patiënten bestaan op het moment dat de diagnose prostaatkanker wordt gesteld reeds uitzaaiingen in an dere organen. Slechts bij 20 -30 procent van de patiënten is het kankerproces be perkt tot de prostaat zelf op het moment dat de ziekte zich open baart. In de loop der jaren zijn vele on derzoeksmethoden ontwikkeld waarmee prostaatkanker eenvou diger, sneller en op een voor de patiënt minder belastende wijze kan worden vastgesteld. Er zijn ook verschillende thera pieën mogelijk. Welke therapie gekozen wordt is afhankelijk van een aantal facto ren, zoals bijv. het stadium van de ziekte. Om het probleem van prostaat kanker beter bespreekbaar te ma ken heeft uitgeverij Medid opdracht van - B.V. de patiëntenbrochure met prostaatkanker waarin op heldere w.I uitgelegd wat Prost® orde gelijkheden zijn. De brochure is gratis vejk bij: Schering Nederland bus 116 1380 ACWeesP lnl. tel. 02940 -1195' IchéringNede

Dorpskrant | 1991 | | pagina 4