REGIONIEUWS REGIONIEUWS REGIONIEUWS Zeilen leren op de Rottemeren 3 Politieberichten Zevenhuizen en Moerkapell Nabij en Bijna Waar gebeurd pagina 14 Dorpskrant 421/7 augustus 1991 Zevenhuizen - Maandagmorgen 29 juli 10.00 uur: fraai zomerweer. Matige wind. Aan de oever van de Rotte bij jachthaven De Eendragt krijgen kinderen van Marit Hummel aanwijzigingen hoe ze hun zeilboot, een Optimist, moeten besturen en recht op de middelste boei moeten afvarenDe boot zakt in het water, de leerling-zeiler erin, zwaard in de gleuf, touw van het zeil in de hand en de andere hand aan het roer en 'af... Er klinkt angstig gehuil. Het gaat zo snel met de wind in de zeilen en ze klapperen zo hard. Er wordt met motorbootjes snel gereageerd door de instructeurs. Tegelijkertijd slaat een andere boot om. Geen paniek, maarengis het wel. Dat vinden de jonge kinderen. De leiding komt handen tekort, maar heeft alles onder controle Zo begon de vierde week zedinstructie op de Rottemeren. Niet bepaald eenvoudig voer de leiding en voor de jongste kinderen: er was angst voor het onbekende. We kijken met zeilinstructrice Femke Bergervoet terug hoe de week verliep en wat uiteindelijk het resultaat was: een heerlijke week buiten op en bij het water onder prachtige weersom standigheden! Zes weken Zeilinstructie Rottemeren instructeur Femke staat niet op de foto, want toen maandagmorgen de Dorpskrant foto's kwam maken was zij al met twee leerling-zeilers op de 'vrouwelijke' instructeur, zijn vrien dinnen en zeilen in Leiden. Zij wer den voor dit doel door een familielid dat in het bestuur zit, gevraagd. Olav Meijer heeft vorig jaar maar liefst zes weken lang zeilinstructie Rottemeren. Een andere Femke, Femke Hummel behaalde - dankzij o.a. haar instruc ties- het hoogst denkbare diploma dat op de Rottemeren bij Water sportvereniging Zevenhuizen, geva ren kan worden, nl. diploma 'kiel- boot 3'. Zij vertoefde twee weken op de Rot temeren. Carlijn Hagendijk behaalde, even eens in de Centauer, het diploma 'beginnend zeilen'. Rogier Wijnveldt Een bijzondere vermeldingverdient overigens ook Rogier Wijnveldt die nog niet zo lang in Zevenhuizen woont; het er geweldig vindt en de smaak van het zeilen te pakken heeft gekregen in twee weken. Hij behaalde 'jeugdzeilen 1' en 'jeugdzeilen 2' (B-brevet). Femke: "Rogier is in staat om alleen te gaan zeilen. Hij heeft het zeilen in twee weken echt onder de knie. De tweede week ook in de Centauer. De overigen hebben in Optimistjes één week gezeild. Voor de meesten was het een eerste kennismaking met het zelfstandig zeilen. Het valt niet mee voor zes en zevenjarigen om dit te leren. Ze moeten aan meerdere dingen tegelijk denken: het roer, de schoot en op tijd reageren. Zeilen leren: smaakmakend Toch brachten allen het er goed af: 11 kinderen waarvan twee in een eigen boot vaarden. Watersportvereniging Zevenhuizen die al vele jaren deze zesweekse zei linstructie op de Rottemeren ver zorgt, heeft 12 instructieboten: 10 Optimisten en 2 Centauers. Ik houd van zeilen De instructeurs (m/v) doen het deels uit liefhebberij- ze zijn zelf heel goede zeilers- maar krijgen er wel een vergoeding voor. "Maar als je niet met kinderen om kunt gaan en geen kennis over kunt dragen houdt alles op", meent Fem ke. Zij en Marit Hummel, de andere gegeven. "Toen was ik ook werkelijk dood moe. Gemangeld", vertelt hij maan dagmorgen bij de 'afvaart'. Dus dit Geen angst meer Ze stelt dat de kinderen wel een week zeilles hebben gehad, maar nog niet in staat zijn om zelfstandig te kunnen zeilen. "Hun angst is weggenomen. Vooral de eerste dag is voor leiding en kin deren erg zwaar. Ze beginnen direct met de praktijk. Ze weten dat ze het touwtje van het zeil vast moeten houden, op de wind moeten letten en het roer vasthouden. Zo, vanaf de steiger het water in, moesten ze rechtdoor op een boei afvaren, ter wijl het gedeelte waar ze moesten zeilen, afgezet was. De drie manne lijke instructeurs lagen met motor boten in het water en vingen hen op. Het moeilijkst was het voor de 6 en 7-jarigen. Eigenlijk zijn die te jong. Ze moeten aan teveel dingen tegel ij k denken. Toch ging het elke dag be ter. De baan werd dagelijks verlegd zodat er iets bijgeleerd kon worden, van 'het overstag gaan' tot en met 'geipen'. (Geipen is voor de wind varen en ineens de andere kant op gaan) Aan het begin was er vooral angst om de snelheid en de klapperende zeilen. Lang niet iedere ochtend was er voldoende wind om uit te varen, dan werden er spelletjes gedaan. Tutende oren Femke benadrukt dat het heerlijk is om een hele week buiten te vertoe ven en het voor hen ook een uitda ging is om het de kinderen naar de zin te maken. Zo is er b.v. op donder dag naar de overkant van de Rotte gevaren en heeft de groep een pick nick gehouden met hun van thuis meegenomen boterhammen en daar heerlijk gezwommen. Vrijdagavond is de zeilweek feeste lijk besloten met een gezamenlijke, uitgebreide, broodmaaltijd, waarna de ouders kwamen en het verslag van de week kregen te horen. Overi gens hadden zij dagelijks al tutende oren van hetgeen hun kind(eren) meemaakten en dat bij het afhalen of thuiskomen, vertelden. jaar vindt hij twee weken welletjes, net als de anderen. Rob Lindeman geeft ook instructie terwijl Steven Ouwerkerk één week meedraait om praktische ervaring op te doen. Het is namelijk verplicht om, alvorens zeilles te gaan geven, zelf de nodige ervaring hierin op te doen en door anderen beoordeeld te worden. Dat beoordelen doen de instructeurs, nadat hij/zij eerder al een cursus gevolgd heeft, op welke wijze 'ken nis' moet worden overgedragen. Geen paniek "Je moet er wel lol in hebben en niet snel in paniek raken. Je leert met kinderen omgaan en goed commu niceren. Overdragen van kennis houdt in dat kinderen je ook goed moeten begrijpen", zegt Femke. Ze vindt het erg leuk om met kinderen om te gaan en watersportvereniging Zevenhuizen 'een hele leuke vereni ging' en geniet van het 'overdragen van haar eigen hobby/sport' op an deren... De zeilinstructie mag dan wel vijf dagen duren, de kinderen logeren niet in of bij de jachthaven. Het club huis van watersportvereniging Ze venhuizen biedt wel gelegenheid om tussen de middag de boterham te eten, wat te drinken en theorieles sen te krijgen.... In dit gebouw was dan ook vrijdaga vond de diploma-uitreiking. Voor degenen die in de Optimistjes geva ren hadden was dat een brevetje van de vereniging, nog geen diplo ma. Voor de gevorderden was dat wel een diploma... Deze eerste ken nismaking met zeilen is zeer prak tisch gericht. Na de lunch tussen de middag, werd er wat theorie gege ven, maar nog erg weinig. Hoe hoger het niveau hoe meer theorie er uit boeken geleerd moet worden. En hoe meer ervaring, des te beter kun nen de kinderen zeilen.. In ieder ge val kennen ze nu het klappen van de zweep.... en dat van de zeilen...en is hun angst weggenomen. Zevenhuizen- ln het nieuwste num mer van het "Verleden Tijdschrift" van de stichting 'Oud-Zevenhuizen/ Moerkapelle' staat een bijzonder leuk informatief artikel over de twee 'hofsteden' aan het Noordeinde in Zevenhuizen. Deze boerderijen aan het Noordeinde 1 en Noordeinde 27, dragen de resp. namen van Bijna en Nabij. De naam Bos is hierbij veelzeggend: op beide boerderijen die resp. in 1789 (Noordeinde 1) en 1791 (Noordeinde 21)betrokken werden, woonde een familie Bos. Beide boerderijen worden verkocht. Noordeinde 1 wordt in 1827 publiek geveild en gekocht voor f 10.350, door mr. Abr. Gevers Deijnoot, vre derechter te Rotterdam. In 1835 wordt de boerderij Noordein de 27 verkocht aan dezelfde persoon voor f 14.500,Hoewel de familie Gevers Deijnoot eigenaar bleef van beide boerderijen, kwamen er ande ren als pachters op. Gevers Deijnoot is overigens in Den Haag en Scheveningen een bekende naam omdat naar een familielid die burgemeester van Den Haag is ge weest, een plein en een weg ver noemd zijn en een ander familielid was oprichter van de Hollandsche Mij. van Landbouw. De heer H.J. Vermaat, die eigenaar is van de boer derij Noordeinde 27, heeft de ge schiedenis van beide boerderijen vakkundig uitgediept en er een inte ressant en lezenswaardig verhaal van gemaakt. Wie daarom nog geen lid is van de stichting "Oud-Zevenhuizen/Moer- kapelle" en geïnteresseerd is in dit stukje geschiedschrijving, zou kun nen overwegen zich als lid aan te melden. Kosten slechts f 15,— per jaar. Het "Verleden Tijdschrift" ver schijnt viermaal per jaar. Aanmelden tel. 01802-1485 of 01793- 2297. DIEFSTAL FIETS. Nabij de bushalte bij garagebedrijf v.d.Linden werd een damesfiets merk Fongers ontvreemd. EENZIJDIG ONGEVAL Op de Wollefoppenweg kwam een jon geman uit Nieuwerkerk aan den IJssel met zijn fiets ten val. Voor nader on derzoek werd hij per ambulance over gebracht naar het Bleuland ziekenhuis. BEKRASSEN VRACHTAUTO Een vrachtauto geparkeerd aan de Leeuwerik werd bekrast. Deze vracht auto was nog maar kort geleden in ge bruik genomen. AANRIJDINKJE Onder aan de afrit van de Rijksweg 12 aan het Noordeinde vond een aanrij ding plaats tussen twee personenau to's. Er ontstond slechts lichte schade. RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS. Een 21 jarige bestuurder uit Zoeter- meer werd op de Swanlaweg bekeurd ter zake het rijden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. AANRIJDING. Vond plaats op de Rijksweg 12. Drie achter elkaar rijdende auto's raakten bij de aanrijding betrokken omdat voor hen werd afgeremd. Alleen materiële schade was het gevolg. AANRIJDING MET GEWONDE Een uit Nieuwerkerk komende fietser werd op de Groeneweg aangereden door een personenauto. Met een hoofdwond werd de fietser overge bracht naar het Sint Jozefziekenhuis. AANRIJDING. Op de Middelweg vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een inwoner van Gouda reed met zijn auto tegen de achterzijde van een uit Rotterdam afkomstige auto die de Zui delijke Dwarsweg wilde inrijden. Mate riële schade was het gevolg. DODELIJKE AANRIJDING Op donderdag 1 augustus 1991 vond er omstreeks 06.30 uur een ernstig ver keersongeval plaats op de Burgemees ter Klinkhamerweg. Uit de richting Rijksweg 12 reed een personenbus, bestuurd door een 27 ja rige inwoner van Den Haag. Vanuit de richting Nieuwerkerk aan den Ijssel kwam een trekker met oplegger. Ter hoogte van het politiebureau week het busje plotseling door onbekende oor zaak uit naar links en kwam terecht op de weghelft bestemd voor het tege moetkomende verkeer. De trekker met oplegger week zo veel mogelijk uit naar rechts en reed daarbij het fietspad op. De aanrijding werd echter nietv men. De personenbus schar gehele linkerzijkant van de trekli oplegger en raakte ook nog een achter rijdende personenauto stuurder van de bus werd met e verwondingen overgebracht rr Dijkzichtziekenhuis waar hij in d van de dag is overleden. Deafhan van deze aanrijding werd verri goede samenwerking met pers van de brandweer en van de ge Moerhuizen. AANHOUDING N.A.V. DIEFSTA ZEVENHUIZENPLAS Aan het strand van deZevenhuiz te Oud Verlaat werd de politieo zaam gemaakt op een aantal jo die veel belangstelling hadden andermans eigendommen. Na observatie konden vijf jeugdige' ners van Rotterdam in een daadsituatie worden aangehond' leeftijd van deze jongens varieer 11 tot 14 jaar. Bij het verhoor politiebureau bleek dat deze jo zich de afgelopen tijd regel schuldig hadden gemaakt aan dï Men hield precies indegaten wie water inging om te zwemmen.» uit de achter gelaten spullen w volle voorwerpen werden ontvr zoals portemonnaies, horlog" Tevens werden dan fietssleu ontvreemd zodat daarmee de li konden worden weggenomen) hadden zij een aantal fietsen vreemd. Een klein gedeeltevand' is tijdens het onderzoek bij ded' aangetroffen. Üit dit onderzoek i' gebleken dat slechts weinig m doorgeven aan de politie dat slachtoffer zijn geworden v misdrijf. Er was namelijk nauw, aangifte gedaan van de feiten w de daders nu zijn aangehoud politie verzoekt dan ook een ied melding te maken indien me slachtoffer is geworden van ee drijf. Het tegen de vijf zeer je delinquenten opgemaakte proc baal gaat naar de kinderrechter. VERLOREN/GEVONDEN. Verloren: zwarte portemonnaie bruine portemonnaie; semafoon: del met geld en zonnebril: een pin zwarte portefeuille met rijbewij" een kindercrossfiets: een bril Gevonden: surfplank: zwarte poe sleutels 2 keer te Moerkapelle) tftadeHe ïei/eahuizen 7 feptetoU* Soms moet ik een eind van huis zijn om iets mee te maken wat niet alle dagen gebeurt. Zo reis ik met de trein naar Utrecht, centraal station. Van daaruit zoek ik bus 12 op, die me naar het academisch ziekenhuis zal brengen waar ik op ziekenbezoek ga. Ik stap alvast ik het gereedstaande vervoermiddel, neem plaats en zie buiten een klein vrouwtje lopen. Oud, mager, en zo te zien moeilijk ter been. "Gut mens,", denk ik. "Als je zó over straat moet ben je een gevaar voor jezelf en voor ieder ander die jou moet omzeilen in de drukte." Zij verzet aarzelend het ene been voor bij het andere. Aan haar achterkantje hangt een reep ongebleekte lingerie schuin van onder haar jurk naar Jpe- neden. "Tobberd, wat loop je voo schut." Weer een stap en...floep! Het om schreven vod zakt in één keer langs haar kromme beentjes over haar schoenen heen naar beneden. Stokstijf staat zij daar in de vergeel de, verlepte ring om haar voeten. Twee meisjes van omstreeks acht tien jaar rennen naar het vrouwtje. De een pakt haar bij de schouders, de anders grijpt de directoire. Oma tilt been voor been van de straat, het hulpvaardige meisje raapt het geval op, stopt 't het mensje in de hand, waarna zij beiden naar bus 12 komen aangesneld, die op punt van vertrekken staat. Ik kijk nog even het vrouwtje na, ze loopt - met de broek nog in haar hand - nu heel wal v Het was dus de zakkende Pr haar de pas deed inhouden. He maar gebeuren .onderweg o Utrecht de stad van de afzat® Een paar uur later, met dezei» terug van het ziekenhuis n station, geniet ik van hetv0 tafereel: De chauffeur remt a naderende halteplaats. Daa een oudvies mannetje aanw Aan elke hand een grote P|a- vol met aardappelen en app zien vanuit de bus. Over zijn grijze haren, die wind in gladde, piekerige-)' zijn oren slingeren, hang vormde hoed tot bijna over I Hij laat het stramme lijf'voo« ken, zet de zware tassen op laat ze los en komt langz omhoog. i ii0 Eenmaal rechtop zakt met bovenbroek 'flap op de gr Gelach in de bus. iin, Het kereltje kromt weer ai rug, hijst de broek op wacht geduldig -maakte gesp vast en blijft tenslotte kijken naar bus 12, diehi)n>« blijkt te hebben. H(ie De chauffeur sluit gniffe «nd i trekt op en vervolgt het i sneller rijdend, wellicht c t ren minuten in te ha'en' J nog mijn trein kan hale plande tijd. maar. Het was geen verre reis. ke verhalen, toch. Corrie van Nierop-

Dorpskrant | 1991 | | pagina 14