fattelandsvrouwen: Educatie, Emancipatie, Recreatie Actie ursussen Programma seizoen - Plattelandsvrouwen Moerkapelle 9 Dorpskrant 424/28 augustus 1991 pagina 19 iSpenKbeSPr0ken I toerkapelse afdeling houdt J ledenwerfactie Ikapelle - "Graag willen we gehoor ïnaan de oproep van het hoofd- luur van de Bond om een leden- ïiactie te houden. Het streefgetal is ïtoeoame van 5 T de presidente van de afdeling Lapelle van de Plattelandsvrou wen de secretaresse, zal het zeker Êliggen als dit niet lukt. fcev.d.Vlugt en Marian Huizinga zijn Jawei) die heel enthousiast over hun Jjllelandsvrouwen" kunnen praten Isiet hun vuur, anderen in vlam zet- iden schromen er niet voor om bij liw-ingekomenen in Moerkapelle tie bellen om de vrouw des huizes Itenodigen eens een keertje mee te i naar de maandelijkse bijeen- K Jereen van jong tot oud is welkom Ben wij 15 jaar geleden hier aan het Bslpad kwamen wonen, zei de één in de ander: 'wie gaat er mee?' En •waren alle vrouwen die af aan de kroondenWe waren hier allemaal e tegelijk gekomen in dit uwe tuinbouwgebied bij de Brede- (jlnhet begin gingen we met elkaar, u gaat ieder op zichzelf. Dan is Isneen keer verhinderd en dan de Ier. Dankzij de Plattelandsvrouwen Tbikveel vrouwen leren kennen. Het Éaaookvoor nieuw - ingekomenen |dideale manier om in te burgeren: ■jong tot oud". Dit wordt door Ma- pbeaamd, want ook zij kreeg hier- or nieer contacten. Ibredere", stelt ze. pe: "Het is zo fijn om vrouwen van pgezindten te ontmoeten. Niet al- t van je eigen kleur, geloof of latschappelijke status". He dames zijn daar een voorbeeld (Ineke komt uit de agrarische sec- paar man runt een rozenkwekerij "atari's wederhelft is directeur van Iplaatselijke openbare basisschool lf.Keijzer.. (uionze 107 leden is er maar circa (lijfdedeel uit de agrarische sector pstig en dan zijn het merendeel wasvrouwen". ■accentueert dat vanwege deze pluri- i»e samenstelling en het gebied Juin verstedelijking toeneemt, het lillen (cursus 'quilten' kan ook dit jaar r' bij Ineke Breugem aan huis ge lid worden. pdagmorgen is voor beginners: een- fl per maand en op woensdagmor- ■eenmaal per maand voor gevorder- ■Inl. tel. 01793- 1185. «statuur staat weer centraal bij de jaarprogramma van de afdeling Moer kapelle, ook daarop afgestemd is. Op de bres De doelstellingen van de Plattelands vrouwen zijn: Educatie, emancipatie, recreatie en sinds kort ook actie. Officieel gezegd is de doelstelling: "De vereniging heeft ten doel, door vor ming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in platte landsgebieden. De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezindten en onthoudt zich van alle partijpolitiek.... De maandelijkse avond heeft of een 'educatief' of 'recreatief' karakter, ter wijl 'emancipatie' gestalte krijgt in mondigheid. De leden van de Plattelandsvrouwen afdeling Moerkapelle, blijken bijzonder leergierig en geïnteresseerd in nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen. Die worden hen, o.a. dankzij het twee maandelijkse blad van de Bond "Kontakt" en regionale (Kring) bijeen komsten, medegedeeld. In feite gaat 'educatief' samen met 'emancipatie' waarbij men zich zeker niet 'feministisch' opstelt. Dit seizoen is er weer een discussiea vond waar het onderwerp "Platte landsvrouwen van NU", behandeld wordt. Twee jaar geleden betrof het een discussie over het onderwerp "Plooien en Ontplooien", hetgeen be trekking had op de positie van de vrouw ten plattelande... Een duidelijk emancipatie-gerichte avond dus. Actie En tenslotte 'actie'. Dit aspect is nog maar kort aan de doelstelling van de Plattelandsvrou wen toegevoegd.... Het krijgt pas gestalte als er zich situa ties voor doen waardoor mensen gedu peerd worden. "Neem de samenvoeging met Zeven huizen en de gevolgen die dit kan heb ben. Er was b.v. sprake van het verdwij nen van het Moerkapelse postkantoor, terwijl het ook onzeker is of de Biblio bus in Moerkapelle blijft komen. Dit zijn faciliteiten waar inwoners recht op hebben. Mochten die verdwijnen, men door weer en wind voor postkantoor of bibliotheek, helemaal op de kern Ze venhuizen aangewezen worden, dan zullen we niet schromen om hiertegen protest aan te tekenen en actie te voe ren", zegt Ineke. Marian:"Een brief hiertegen ligt al ge reed". Zo neemt het bestuur van de afdeling Moerkapelle zich voor om op de bres te staan voor de belangen van de inwo ners Jaarprogramma Dezer dagen valt het programmaboek je voor het a.s. seizoen bij de leden in de brievenbus. Ook dit jaar is er weer met zorg een programma samengesteld voor de maandelijkse bijeenkomst op woensdagavond. "Een ideale avond, omdat er op die avonden vaak voetbalwedstrijden zijn op t.v. waar de vrouwen niet van hou den". De bijeenkomsten worden normaliter in dorpshuis "Op Moer" gehouden, maar een enkele maal moet er weieens naar elders uitgeweken worden als er b.v. een podium nodig is. Naast avonden, worden er ook 'kofffie- ochtenden' gehouden, terwij I er tevens een gevarieerd cursus-aanbod is. "De cursus 'quilten' en de 'leeskring' gaan beide gewoon door. De 'leeskring' blijkt, net als 'quilten' goed aan te slaan. Het éne is gebaseerd op het lezen van een bepaald boek - het bedenken en overwegen met de herse nen- en het bespreken en het andere is het 'doen' met de handen en daarvan het tastbare resultaat met trots to nen.... De cursus 'fotografie' van Bram Noor- dam is niet doorlopend, maar was wel zeer leerzaam, volgens de dames, net zoals de cursus aquarelleren van Anja Tuitel. "De yogalessen worden vanwege te weinig belangstelling, niet voortgezet. De bloemschikcursus o.l.v. Marjan van Hulst was leerzaam en doelmatig. Mis schien dat we als bestuur, zelf nog eens in een ander seizoen een dergelijke avond in de buurt van Kerst houden", denkt Marian. Ineke benadrukt dat er zoveel mogelijk bij het organiseren van cursussen uit gegaan wordt van cursusleidsters of leiders uit de directe omgeving. Ook voor sprekers, alhoewel er tevens gre tig gebruik wordt gemaakt van de sprekerslijst van de Bond. "Op Kring bijeenkomsten wisselen we ook van gedachten over sprekers die wij gehad hebben en we aan kunnen bevelen aan de andere afdelingen. Soms is dat ook weieens een keer afraden, zoals van die meneer die in plaats van een boeiende causerie, gewoon voor kwam lezen uit een boek. Dat hadden we zelf ook ge kund...." Cursusleidsters uit je eigen omgeving "Het is boeiend om in je eigen omgeving mensen tegen te komen die net iets anders kunnen dan jij. Neem bijvoor beeld Ineke Breugem een eigen lid die de cursus 'boerenschilderwerk' hield en nu leiding geeft aan het 'quilten' en de eerder genoemden: mevrouw Tuitel, en de heer Noordam e.d.. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, zoals die mevrouw die van ver weg kwam en leiding gaf aan het verwerken van lede ren lapjes. Die cursus is afgelopen. Om die mevrouw weer te vragen valt niet mee. Ze zit meestal voor een jaar vol". Deze laatste cursus werd bij Ineke v.d. Vlugt aan huis gegeven, zoals overwe gend cursussen bij één van de leden thuis gehouden worden, hetgeen zaal- huur bespaart. Excursies Telkenjare worden er diverse excur sies gehouden, waarvoor veel belang stelling is. Laatstelijk was dat o.a. een bezoek aan diergaarde Blijdorp waar de dames achter de schermen moch ten kijken. "Het was jammer dat het maar een ochtend was, we hadden wel een hele dag willen blijven", verzocht Marian. "En het bezoek aan de Kerstmarkt in Numansdorp net voor Kerst, was ook een succes", herinnert zich Ineke. "We hebben altijd een vaste kern van vrouwen die meegaan, zodat de bus snel vol is. Verder worden er fiets tochten gehouden met een excursie. Zo brachten we een bezoek aan de Bloe menveiling Berkel in Bleiswijk en fiets ten we naar Kasteel Duivenvoorde bij Wassenaar. Ooit maakten we een stadswandeling in Delft, die was reuze leuk, leerzaam en gezellig. Omdat wij (ze knikt naar Marian) beiden dezelfde meisjesachternaam dragen, geen fami lie zijn, maar wel uit dezelfde stad: Schiedam afkomstig zijn, hebben we ons ooit voorgenomen om een stads wandeling door Schiedam te organise ren. Die moeten de dames nog maar even tegoed houden". Even klinkt er 'au' want Ineke is net door haar rug gegaan "We gaan ook wel een keer per seizoen een avondje naar de schouwburg, tja en wat zullen we nog meer vertellen?" "Nou", zegt Marian: "dat we een bij zonder gezellige afdeling hebben en de contributie laag is. Maar f 46,50 per jaar voor acht avonden en drie koffieoch tenden. De excursieprijzen proberen we ook zo laag mogelijk te houden, net zo als het jaarreisje. Afgelopen zomer had Lida v.d. Wilt het georganiseerd, met de stoomtrein naar Enkhuizen en varen op het IJsselmeer naar het Zui derzeemuseum. Daar hoort dan ook een diner bij. Het is knap als iemand dat voor een schappelijke prijs weet te doen en het is gelukt". 11 ^èPtembep. Riüli/is wordt er een cursus gegeven. Algemeen doel: De wereld van zorg leren kennen en beheersen. Leerdoel: De balans tussen kracht en vracht ver groten. De cursus wordt op donderdagmiddag, te beginnen 24 oktober, a.s. gehouden. De duur ervan is zes dagdelen. De kosten bedragen vier gulden per dagdeel en eventueel zaalhuur. Sierdozen maken Het bekleden van doos jes met stof is een leuke hobby. Voor cadeautjes of iets wat helemaal bij je eigen interieur past. De cursus 'doosjes ma ken' wordt gegeven op donderdagavonden 7 - 14 en 28 november a.s. in dorpshuis "Op Moer". De materiaalkosten be dragen f 15,plus les geld en zaalhuur. De doosjes worden ge maakt onder leiding van Ineke Breugem en Coby Dekker. ping. tdfir»'"8 van Marjan Schlichting e,nrnaal per maand een boek Winterseizoen opent met: Modeshow van extra-vagante kleding Op woensdag 11 september, de eerste avond van het nieuwe seizoen wordt er informatie verstrekt over de cursussen die de a.s. winter gehouden worden. En dan... treedt mevrouw Kiss- Riemvis op met haar modeshow van extrava gante kleding. Twee dochters zullen deze kleding showen. Zijzelf treedt op als ladyspeaker en vertelt de aanwezi ge dames ondertussen alles over de gebruikte stof, de technieken enz. Dit belooft een zeer bijzondere avond te worden. Stro: doe er eens wat mee! Op woensdag 9 oktober komt de Corn Dolly Group "De Garve" aan de hand van dia's over stro vertellen en een demonstratie 'strovlecht' maken ge ven. Na de pauze kunnen de dames zelf aan de slag om zo'n vlecht te maken. ESjen dragen c; 'ragen ca. zes gulden per |0y v öaas... partn'leb'2en vaak de zorg voor fders r en/°' ouder wordende n'®1 waar je aan begint, pfeehuln kunt houden, welke Pemolinn eri geboden wordt en wat <Cseel ,met z'ch meebrengt. or8 de baas te worden, Tri-Chem Tri-Chem is een tech niek om textiel te be schilderen. Bijvoor beeld een apart T-shirt voor jezelf of voor de kinderen. Een tas kan ook op deze wijze bedrukt worden. De cursus staat onder leiding van mevrouw Janny de Ruiter uit Schoonhoven. Deze bestaat uit vijf les sen op dinsdagavond, te beginnen op 24 septem ber: vervolgens op 1 - 8 - 22 en 29 oktober, de kosten bedragen f 37,50 en de lessen zullen indien mogelijk, in huiskamer- verband worden gegeven. Voor cursusdeelname kan men zich aanmelden bij de vice-presidente van de afdeling, mevrouw C.T. Everaart- Verheul, Fred. Hendrikstraat 25, 2751 BS Moerkapelle; tel. 01793 -1571. Inlichtingen over de Kontakt-bijeen- komsten: mevrouw J.C. v.d. Vlugt - de Vries, Oogstpad 7, 2752 AG Moerkapel le; tel. 01793- 1529 of mevrouw M.H.J. Huizinga - de Vries, Nassaustraat 2, 2751 BC Moerkapelle.: tel. 01793- 1472. Koffieochtenden Op dinsdag 5 november wordt er een 'koffie-ochtend' gehouden. De eerste van het seizoen. Op die ochtend zal mevrouw Riet Ped- demors de dames laten kennismaken met "Max Havelaar" koffie en met ande re produkten van de S.O.S. Wereldhan del Oliebollen en Floriade Dinsdag 7 januari 1992: Dat de Floriade van april tot oktober 1992 iets geweldigs beloolt te worden zal mevrouw Carla Bregman, gast vrouw van de "Floriade '92" de dames komen vertellen en met video-beelden laten zien, op deze ochtend in het nieu we jaar. Oliebollen zullen niet ontbreken. Lezing over 'incest' Op dinsdag lOmaart 1992 komt de heer Vijverberg van de afdeling jeugd- en Zedenzaken van het Districtsbureau van de Rijkspolitie een lezing houden over het veel beproken onderwerp 'in cest'. Excursies en uitstapjes: Op dinsdag 17 september brengen de dames van de Plattelandsvrouwen een bezoek aan het Pompstation in Scheve- ningen van het Duinwaterleidingbe- drijf Zuid-Holland. Verder staat er zonder datum: Voorjaar sexcursie met een groot vraagteken op het programma en op 2 juni een fiets tocht met bezoek aan de Floriade te Zoetermeer. Op 12 mei is her jaarlijkse 'reisje Plattelandsvrouwen van NU Dat mevrouw Margit Taminiau een ui termate bekwame discussieleidster is, heeft de afdeling Moerkapelle reeds ervaren. Eerder werd er een discussie bijeenkomst gehouden over het onder werp "Plooien en Ontplooien". De vol gende gepland op 13 november, be looft zeker weer zo'n interessante avond te worden. Dit keer is het ge spreksonderwerp "Plattelandsvrou wen van NU". Mevrouw Taminiau is discussieleid ster van de Bond. Kerstavond Op dinsdagavond 17 december wordt de "Kerstavond" met, door en voor de leden van de afdeTing gehouden. Jaarvergadering Dat de dames van de afdeling Moerka pelle zelfs van de 'jaarvergadering' een gezellige avond kunnen maken bewijst het programma voor woensdagavond 15 januari 1992. Op die avond worden eerst 'huishou delijke zaken' afgewerkt en vindt er een bestuursverkiezing plaats omdat me vrouw I. v.d. Vlugt- de Vries aftredend is en niet herkiesbaar. Daarna komt bakker Gerritsen uit Ze venhuizen in samenwerking met het Gilde van Echte Bakkers, de dames al les over 'brood waar wat in zit' vertel len. Uiteraard zal er ook van alles te proe ven zijn. Het hart centraal De heer De Leest komt op woensdag 12 februari naar MOerkapelle om iets over het 'voorkomen van hartklachten' te vertellen. Er wordt een film vertoond op deze avond, terwijl er tevens een quiz wordt gehouden waarmee kleine prijsjes te verdienen zijn. De Hollandsche IJssel De heer C. van Someren is op woensdag 18 maart te gast bij de afdeling Moer kapelle. Hij, schrijver van een achttal boeken over de prachtige rivier "De Hollandsche IJssei" houdt op deze avond een lezing over dit onderwerp aan de hand van dia's. Het stromings- gebied van de Hollandsche IJssel om vat, zoals bekend, ook de Krimpener- waard en de Lopikerwaard en alles wat daar bij hoort. Toneel Op woensdag 29 april wordt gebruik gemaakt van de toneelzaal van dorps huis 'Swanla" in Zevenhuizen. Dan treedt de Toneelgroep van de afdeling Ouderkerk a.d. IJssel voor de Moerka pelse afdeling op. Dit is het Huisvrouwenorkest van de afdeling Moerkapelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dit orkest treedt ca. eenmaal per week op in tehuizen. Er is een breed repertoire. De dames zingen Nederlandstalige liedjes die soms door bejaarden worden meegezongen. "Catootjeis een succesnummer evenals de typering van 'Dorus Hel blijkt dat de dames van het Huisvrouwenorkest met muzikale piano begeleiding van mevrouwR. van Vliet, methun zang voor 'herkenning' zorgen eneen opleving bij demente bejaarden

Dorpskrant | 1991 | | pagina 19