ZEVENHUIZEH/MOERKAPEUE pardentehuis "De Zevenster" viert feest vanwege 20jarig bestaan Feestweek in "De Zevenster" Achting Kinderhulp Roemenië: en kledinginzameling. °mnielmarkt cheherazade Dorpskrant 428/25 september 1991 pagina 15 terugblik van oud-voorzitter de heer A. van 't Verlaat bg- onden buizen- "De Zevenster" bestaat 20 jaar. In de tweede week van oktober wordt e lustrum, met tal van festiviteiten gevierd. dan oud-burgemeester van Zevenhuizen en oud-voorzitter van de i^Béjaardenhuisvesting Zevenhuizen, de heerA. van 't Verlaat, kan zoveel lie geven over de realisatie van bejaardentehuis "De Zevenster?" :ce Tiny Staal, al in functie voorafgaand aan de officiële opening op 30 ber 1971, zou ook wel een opsomming van feiten kunnen geven, maar laat ier over aan de heer Van 't Verlaat. Terugblik i ik 26 jaar geleden m'n werk lieden in Zevenhuizen begon op 1 ember 1965, werd ik er al gauw van dehoogte gesteld, dat door het ge- r.tebestuur reeds was besloten te nemen in de "Stichting Bejaar- huisvesting Zevenhuizen ZH". peentebestuur bestond in 1965 Jewethouders C. Kreft en A. van Tol ils gemeente-secretaris A. Gijsen- terwijl als raadsleden zitting jen: P. Biemond, G.D. van den C.J.van Helden, K. Herweijer, T. (doorn, mevrouw C. Muit - land, M. v.d. Pol, C. Roos en J. n pensionering op 1 april 1965 burgemeester A. Boer voorzitter ■betgemeentebestuur. Als zodanig hij ook graag zijn medewerking 'd aan de op te richten 'stich- roorde bouw van een bejaarden- En wie had kunnen denken, dat voorganger, sedert enige maan- op91-jarige leeftijd tot zijn grote enheid woonachtig is in "De Ze- Stichting 12 december 1965 werd door de ;;nteraad de laatste hand gelegd ie totstandkoming van de ge- ide'stichting'. Notaris Bos kon de ile stichtingsakte passeren op 4 'Hf. Dat vond plaats in de knus- zaal, waarin later ook een aantal neelsleden van "De Zevenster" huwelijk zagen voltrekken, 'langrijkste bepaling van de statu- wde'stichting' luidt als volgt: "De lingheeft ten doel het verstrekken huisvesting en verzorging aan be- n, bij voorkeur aan bejaarden uit thuizenof eertijds te Zevenhuizen chtig, doch ook bejaarden uit egemeenten en de stichting heeft BOndslan de verzorging van be- ze doelstelling is voortgevloeid, ie Stichting door vijf lichamen gevormd, die tezamen alle #e en maatschappelijke stro- nin de gemeente vertegenwoor- f lichamen zijn: de diaconie van W. Hervormde kerk twee perso- 1de diaconie van de Gereformeer- W (twee personen), de beide elijke woningbouwverenigingen "Wonen" en "Ons Begin" (elk één n) en het gemeentebestuur enwoordigd door drie perso den aangewezen bestuursle- Wen met elkaar het bestuur van ntingen dus van "De Zevenster". f maart 1966 bestond er dus een "denstichting'. Van de grond «stuur van de Stichting moest dus .Mogelijke doen om te proberen een den-vezorgingstehuis' van de te krijgen. !snie' bepaald eenvoudig geweest eSenover Den Haag aan te tonen. waarom er een tehuis in Zevenhuizen moest komen. Het heeft natuurlijk geen zin om daarop 20 jaar later verder in te gaan. Wel kan ik zeggen, dat het een grote opluchting was, toen uiteindelijk - dat was in de loop van 1967 - de Haagse instemming werd verkregen om een tehuis in Ze venhuizen te mogen bouwen. Toen kon de voorbereiding voor de bouw beginnen, waarmee zo'n twee jaar gemoeid was. Een heuglijke dag brak aan op 2 juni 1969, toen ik de heimachine mocht beklimmen voor het slaan van de eer ste paal. De bouw nam twee jaar in beslag. Officiële opening Op 30 september 1971 kon "De Zeven ster" officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Dat was dus vijf jaar nadat de Stichting in 1966 was 'geboren'. De Stichting mag dus haar zilveren jubi leum gedenken, gelijk met het 20-jarig bestaan van "De Zevenster"." De heer Van 't Verlaat concludeert dat het prettig is dat na 25 jaar 'stichting' en 20 jaar 'Zevenster', bestuursleden van verschillende signatuur in vrucht bare samenwerking in één samenwer kingsorgaan gedurende al die jaren zoveel hebben mogen doen ten be hoeve van de oudere medemensen. Het negen leden tellende bestuur zag er in 1971 als volgt uit: (in alfabetische volgorde): mevrouw J.M. Boevé- Ames, E.H. Bukman, T. Hoogendoorn, M. van der Pol (pen ningmeester), Adr. Roos, C.J. van Rooijen, M.P. Schotte (secretaris), A. van 't Verlaat (voorzitter) en mevrouw H.C. van der Vlist- van der Hee. Sollicitanten voor directrice-post "ln het startjaar kwam er van alles op het bestuur af. Er moest personeel worden aangetrokken en de bewoners moesten worden opgenomen. In de allereerste plaats moest er een keuze gedaan worden uit zo'n 20 solli citanten voor de functie van directrice. In de maand februari 1971 werd met vier sollicitanten kennisgemaakt. We hebben er natuurlijk de beste uit ge nomen. Dat was Christina Maria Staal, geobren in Krabbendijke en wonende in Oost burg (Zeeuws- Vlaanderen), waar zij reeds directrice van een bejaardente huis was. Mevrouw Staal trad op 1 april 1971 in dienst als directrice van "De Zeven ster" en zij heeft - en dat weet een ieder - die functie gedurende 20 1/2 jaar met groot succes vervuld. Koks ook 20 jaar in dienst! Tot koks werden benoemd de heren Hertog en Kuilman, die 20 jaar achter een een gezonde maaltijd voor de be woners breidden. Van de vierde functionaris van het eer ste uur - het hoofd van de huishouding, mevrouw Leenhouts - is op 4 juli 1991 onder dankzegging voor de zeer goede diensten aan "De Zevenster" bewezen, afscheid genomen. In 1971 traden vervolgens zo ongeveer 25 personeelsleden in dienst: de admi nistrateur De Ruiter, bejaardenver zorgsters, berjaardenhelpsters enz. Naam bedacht door de heer Gijsenbergh Weinigen zullen weten, wie op het ori ginele denkbeeld is gekomen om het bejaardentehuis de naam "Zevenster" te geven. Wel, dat was de op 1 mei 1970- gepen sioneerde gemeente-secretaris, de heer A. Gijsenbergh, die ook in 1971 uitstekende diensten heeft bewezen in de tijd voorafgaande aan de opening van "De Zevenster", toen er nog geen administrateur in functie was. Bewoners "De Zevenster" begon 20 jaar geleden met 82 ingezetenen, te weten 41 uit Zevenhuizen, terwijl eveneens aan 41 bewoners uit 22 andere gemeenten huisvesting werd verleend. Bij het 10-jarige bestaan - de viering daarvan maakte ik in 1981 nog mee als voorzitter - werd het huis bewoond door 89 bejaarden, waarvan 51 uit Ze venhuizen en 38 uit andere gemeenten. De gemiddelde leeftijd was toen 81 jaar. Honderdjarigen Als een grote bijzonderheid wil ik nog vermelden, dat "DeZevenster" in 1979/ 1980 niet minder dan drie bewoners telde van 100 jaar of ouder: H. Hordijk en J.D. Bos (beiden uit Zevenhuizen) en mevrouw N. Biemond- Huisman (uit Bleiswijk afkomstig - op 97-jarige leef tijd naar "De Zevenster" gekomen). Zij mochten in die tijd respectievelijk de leeftijd van 100, 101 en 102 jaar bereiken. Nieuwe voorzitter In 1982 mocht ik na een 16-jarig voor zitterschap van de 'stichting' de hamer overdragen aan de heer P. Hoogen doorn, die er gedurende 9 jaar blijk van heeft gegeven op bekwame en ener gieke wijze als voorzitter op te treden. In de 9 jaar na mijn afscheid in Zeven huizen - dezer dagen mocht ik de leef tijd van 73 jaar in goede gezondheid herdenken - zijn mijn vrouw en ik meermalen met veel voldoening te ruggeweest om belangrijke bijeen komsten en hoogtepunten in "De Ze venster" mee te maken. Ik stel het nog steeds op hoge prijs 'ere voorzitter' te mogen zijn van het te huis, dat wel een zeer bijzondere plaats in de gemeenschap Zevenhuizen in neemt, maar tevens zeer goed staat aangeschreven bij de hogere organen. En wat mij zo'n grote voldoening geeft is, dat in "De Zevenster" nog steeds een directrice en personeelsleden worden aangetroffen, die zich met veel liefde en een welwillende gezindheid inzetten om het de bewoners zo goed en aan genaam mogelijk te maken!" De heer Van 't Verlaat biedt dan ook, mede namens zijn vrouw, de voorzitter en het bestuur, de directrice en alle medewerksters en medewerkers en zeker ook de bewoners, hartelijke ge lukwensen aan. Hij spreekt de hoop uit dat de bewoners en alle anderen na de feestdagen met vreugde en dankbaar heid terugzien op de 20-jarige herden kingen eindigt met iedereen een 'goede gezondheid' toe te wensen. Dn i!6horige week heeft er in tpskrant een oproep gestaan en jdeding-inzamelaktie' voor rpailr telefonisch ontvingen wij k'ies met de vraag of deze aktie ns wordt georganiseerd. Nee, .irJ/^etaktie wordt door de 8K.I.C.I georganiseerd. Ook zij cti ?,a Roemenië als hulpproject, d "tag Kinderhulp Roemenië ('ttn jU We"'c'lt weet, dit jaar hor» ere hu'Pvorm gekozen. J\n.einc' november, met zo'n 5- loroi Sens - levensmiddelen, nSsartikelen, vitaminen, medi- fon i° terialen en bijbels - bij 0tw te Saan leveren. Alhoewel oPn Ceding nodig is, zijn de door UrB e goederen van een gro- "inrl Bovendien worden er instellingen en comité's regelmatig hulptransporten uitge voerd die over het algemeen uit kleding bestaan. Ook al houden wij dan geen kledinginzameling, steunen kunt u ons werk altijd! Elke gift, ongeacht het be drag, is van harte welkom. Echter, vanaf f 25.00 bent u donateur van onze stichting en ontvangt u een paar maal per jaar een nieuwsbrief. Bovendien zorgt u met uw gift van f 25.00 (of meer) dat een kind gedurende de gehele winter kan rekenen op de zo belang rijke vitaminen en antibiotica en een jaar lang wordt voorzien van school materialen. U kunt uw bijdrage over maken op giro 88113 of op bankreke ning 3750.74.600 t.n.v. Stichting Kin derhulp Roemenië - Moerkapelle. Laat ze niet in de kou staan, ze hebben uw steun hard nodig! "telma^t^ ^'s Saterdag 28 september is er van 9.00 tot 16.00 uur een !eren.„ 'n Ned. Hervormde kerk te Bergschenhoek ten bate van het !!!^oetingscentrum. ihtverha?schrijfster uit het damesblad die een naam uit de Duizend en één ëling 2Pven, s' Scheherazade, is vanavond te gast bij de dames van de l^nc?n nn zen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Hotel Vos. !J9r. Nieuwe, letjen zijn hartelijk welkom. Een dochter en zusje! hartelijke felicitaties voor fam. Hoogendoorn van fam. v.d. Berg. Liesbeth en Bas: gefeliciteerd met jullie broertje Job, maar zeker ook jullie ouders....een komkommerklant. Wim van den Akker trouwt morgen met Marian Oenema. Een feestelijke dag en een hartelijke felicitatie van het Dorpskrant-team. Wim en Heieen en kinderen, (een felicitatie voor Wim 23-9) en "Good" luck in jullie nieuwe 'linquinda'.... Dinsdagmorgen lokt. 9.45 uur. Vrouwenochtend (Herv.kerk) -Bergschenhoek. Voor vervoer inl. tel. 01793-3133 of 01802-1653 Zaterdag 28 sept. verkoping Tryfosa Geref.Gem.gebouw Mkapelle. 10.00-12.30 u en van 13.30 -15.30.opbrengst:zending. 25 sept. 1e avond Christenvrouw dorpshuis 'kruiden en specerijen' 20.00 uur. Moerkapelle. Benthuizen:vanavond modeshow Weistar. Plattelvr.20.00 uur De Tas De Schakel Vrouwenver.Oud Verlaat in geb.De Vierkap. 1 okt. huisarts Speelman Harmeien. 20.00 uur. 22-10 kennismaking project stuurgroep ontwikkelingssamenwerking:Bolivia raadhuis Zevenhuizen 20.00 uur Staat u als bedrijf sympathiek t.o.v.BSC'68 (voetb.Benthuizen) bel dan 079 -313467 na 18.00 uur grijze container 1 e keer Zevenhuizen ged.bebouwde kom vandaag:o.a. Dorpsstr.+pl.West •Op deze foto staat directrice Tiny Staal met een kruk. De dag voor de officiële opening overkwam haar een ongeval. In het midden mevrouw V.d. Spek -Buizer en assisteerde mr. Klaasesz met de openingshandeling. Links op de foto mevrouw Klaasesz er achter mevrouw H.C. van der Vlist Zevenhuizen -Met het oog op de viering van het 20-jarig bestaan van het bejaar dentehuis "De Zevenster": officieel ge opend op 30 september 1971, is er een feestprogramma in elkaar gezet. Een comité bestaande uit: Leny Hoge- brug, Sjoukje Hengstmengel en Tiny Staal, alsmede WiebeWiersmaenLeon de Knegt, heeft een gevarieerd week- programma samengesteld. Van 5 t/m 12 oktober voor elk wat wils.. Zaterdagmiddag 5 oktober wordt de lustrumviering geopend met een gezel lige middag in de recreatiezaal. Uiter aard zal voorzitter Hoogendoorn een toespraak houden, zullen er herinne ringen opgehaald worden en mensen in het zonnetje gezet worden. Deze middag is bedoeld voor de bewo ners en de medewerkers/sters. Een blaaskapel zal het geheel muzikaal op luisteren, zodat het een sfeervolle middag belooft te worden. Op 6 oktober krijgen de bewoners een feestelijk menu voorgeschoteld. Bingo Maandagmiddag 7 oktober zijn alle bewoners, alsmede de ouderen uit de bejaardenwoningen in de School straat, hartelijk welkom op een 'Bingo middag', die om 14.00 uur begint. Dinsdag 8 oktober krijgen débewoners een Oudhollandse maaltijd opgediend. Fancy- Fair "We hopen dat er velen naar ons huis zullen komen", zegt directrice me vrouw Staal, tijdens een gesprek over de festiviteiten. "We hebben op woensdag 9 oktober een vrolijke kramendag". vult Leny Hogebrug aan. "Voor jong en oud is er die dag bij ons wat te beleven". Mevrouw Staal laat de lijst met attrac ties zien die er vanaf 10.00 uur in "De Zevenster", worden gepresenteerd. En dat zijn er tientallen. Draaiorgel "We hebben die woensdag 9 oktober een draaiorgel in huis die het feest op komt vrolijken. De attracties die wij bieden hebben een tweeledig doel. Enerzijds hopen wij op publiek, naast bekenden nu ook mensen die nooit in ons huis komen, anderzijds hopen we wat geld in te zamelen. De opbrengst van de fancy-fair is namelijk bestemd voor "De Zevenster". Het is bijvoor beeld onze wens om nog eens een goede geluidsinstallatie aan te schaf fen. Misschien dat we op deze manier het geld bijeen krijgen". Kinderen kom eens kijken Leny somt de attracties op die met Komt allen! Praatcafé Herv.Centrum. vrijdag 20.00 uur: koffiebarteam Herv.Centr. 4 okt. verkoping voor kindertehuis Roemenië van Helpende Handen. Zevenhuizen. name bedoeld zijn voor de jeugd. "Juist de jeugd kan op die woensdagmiddag z'n hart ophalen, de basisschooljeugd heeft vrij en is hartelijk welkom. Er is een leuk spel dat "klok-kijk-klok" heet...Er is voor hen zoveel: van rings- piraal, enveloppen trekken, grabbel ton, tot schminken en poppenkast toe. Jong en oud kan meedoen aan een sjoelwedstrijd, of een kansje wagen bij het rad van avontuur, de tollenbak, iets eten of drinken. Lekkernijen We maken zelf ijs, verkopen panne koeken, poffertjes er is saté: kortom ook ons terras is een bezoek waard!" Mevrouw Staal, net zo enthousiast als Leny valt haar bij en wijst op de diverse stands van organisaties. Neem b.v. het Wereldnatuurfonds, Unicef, Derde We reldlanden, Maatschappelijke Dienst verlening De Zuidpias, de Kruisvereni gingen en het Welfare-werk. "We zullen alles in het werk stellen om er een bijzonder geslaagde middag van te maken", zegt ze. Film De bewoners van "De .Zevenster" als mede de bewoners van de School straat, kunnen donderdag genieten van een filmvoorstelling. Play-backfeest Vrijdag 11 oktober is het overdag rus tig, is er door de koks weer een feeste lijk menu samengesteld, maar is er 's avonds een feest dat klink als een klok. "Play-back" is een geliefkoosd thema waarop medewerkers en medewerk sters in de huid van een ander kunnen kruipen en met wat schmink en andere kleding ineens iemand anders zijn: de gene die geïmiteerd wordt. Die feestelijke avond in "De Zevenster" begint al om 19.00 uur. Uiteraard treedt op die avond ook het 'Zevensterkoor' op. Slotfeest Een happening waarvoor alleen mede werkers/sters, bestuur en vrijwilligers uitgenodigd worden, vindt in besloten kring zaterdagavond 12 oktober in dorpshuis "Swanla" plaats. De dames Hogebrug en Staal hopen dat de Zevenhuizenaren de de Dorpskrant goed lezen, van bovenstaand artikel nota nemen en de datum 9 oktober alvast zullen noteren om een bezoek aan de jarige Zevenster te brengen. Hoe meer mensen hoe liever.... In de komende Dorpskranten zullen we iedereen aan de 9e oktober herinne ren Behangen doe je, gebruind, samen, nietwaar Peter en Diantha? .1 oktober Ank Schouwenaar receptie Benthuizen De zorg voor een beter milieu begint bij je eigen deur

Dorpskrant | 1991 | | pagina 15