Zevenhuizen 1 Begroting van Zevenhuizen- Moerkapelle met veel moeite sluitend Praten met OBM over verzekeringen betekent geld terug verdienen BROUWER DE KONING O mijn container over de weg waait en er tbeurt een ongelukIs het dan mijn schuld??? UITVAARTVERZORGING Dorpskrant 432/23 oktober 1991 pagina 13 Gat van 1 miljoen gedicht en et veel moeite een reserve van een tientje per inwoner ■venhuizen/Moerkapelle -De ge- -ntebegroting van "Zevenhui- Moerkapelle" voor 1992 is ge- Vorige week ontvingen de meenteraadsleden de boekwer- 1 die dit knappe staaltje reken- erk bevatten. ooruitlopend op 1 februari, de itum waarop de naam "Moerhui- tf, die als 'werknaam' ter gele- jiheid van de samenvoeging van -venhuizen en Moerkapelle geko- ii werd door de minister c.q. aatssecretaris De Graaff-Nauta, naam "Zevenhuizen/Moerka- 11e" wordt, praten we vanuit de "rating van de gemeente niet eer over "Moerhuizen". t de herindeling gevolgen heeft aor beide woonkernen en de ge- lefinanciële situatie van de nieu- gemeente voor de komende ja- is een vaststaand feit. "»rzijds is dit de oorzaak van veel jtizzel en gecijfer en bezuini- iigsoverwegingen en maatrege- die genomen moeten worden, bijleen ander aspect de bezui- gingsmaatregelen van de rijks- «rheid ten gevolge van de Tus- nbalans zijn. tvenhuizen/Moerkapelle krijgt ijvoorbeeld ca. f 385.000,min- ::als algemene uitkering van het ïffleentefonds Sombere geluiden iet is een gigantische klus ge test om de Gemeentebegroting »r 1992 sluitend te krijgen", ::ltwethouder M. Zijderhand die portefeuille 'financiën' beheert, sgevraagd mede. es weken is er keihard gewerkt «alles cijfermatig in orde te krij- gen. We waren voor 2/3 op weg, dach ten dat we de zaak dekkend zouden krijgen zonder de subsidies aan te hoeven pakken maar kwamen toch nog een paar ton tekort. Het had in eerste instantie al veel hoofdbrekens gekost om het gat van 1 miljoen gulden dat ontstond, te dichten, maar de rest was zeker nog moeilijker. We moeten voor het komende jaar niet alleen veel zuiniger aan doen, maar ook de komende jaren. Een aantal jaren zijn de gemeentelijke belastingen niet of nauwelijks ver hoogd, hadden we beter trendma tig kunnen verhogen dan dat we nu ineens schoksgewijs verhogingen in moeten voeren. Toch blijf ik van mening dat, ook al moeten er verhogingen komen, Zevenhuizen/Moerkapelle geen dure gemeente wordt om in te wo nen, maar gelijke tred houdt met andere gemeenten. Echter zullen we meer moeten doen dan de vinger meer dan aan de pols houden, dus dringend be zuinigingsmaatregelen moeten treffen". Het waarom? Hij somt op: a.De effecten van Tussenbalans: bezuiniging van de rijksoverheid; b. de doorwerking van de uitgaven van de kapitaalsobjecten welke een aanslag pleegden op de reser ves waardoor het vermogen slonk; (nadere omschrijving: Moerkapel le o.a.: aanleg fietspad Bredeweg; reconstructie Dorpsstraat, be graafplaats, invoering mini-contai ners. Zevenhuizen: bouw gemeen tehuis, uitbreiding dorpshuis, re constructie Dorpsstraat, riolering en invoering mini-containers.) c. de stijgende tarieven van de AVR; d. het verhoogde rentepercentage van 7% naar 9 1/2 Vorig jaar waren de rentekosten f 150.000, nu f.600.000,Als het financie ringstekort oploopt moet je iets dergelijks aanzuiveren met vreemd geld...e.d. "We hebben het volgende bedacht en doen als B. en W. het voorstel om de gemeentelijke tarieven (be lastingen) behoudens riool-en rei nigingsrechten, met 8% te verho gen. Er was in het verleden een afspraak gemaakt de aanleg van de riolering langs de Knibbelweg pas na 2 jaar in de tarieven door te berekenen. Dat is nu aan de orde. Bovendien gaan we de hogere las ten van de AVR in rekening bren gen alsmede de invoering van de mini-containers. Het laatste is bewust het afgelopen jaar niet gedaan. Verder is het zo dat de verfijningsregeling afloopt en we gebruiken deze 120.000 gul den om het gat te dichten en dach ten aan de reserves de rente toe te voegen tegen een rentepercentage van 7%, maar dit jaar is het dek kingsplan rond bij 6% hetgeen be tekent dat we 1% op de rentetoe voeging interen op de reserves. Verder willen we de reservering voor de riolering een jaar opschui ven. Zo komt b.v. de aanleg van de riole ring van de Bierhoogtweg een jaar later (kosten f 900.000 gulden). Kleine postjes die wat op zullen leveren zijn b.v, het heffen van le ges bij inschrijving van woningzoe kenden en de verlengingstermijn, verhoging van huur van gymnas tieklokaal Dorpsstraat en bij het onderwijs denken we aan twee as pecten die iets op zullen leveren. Ouderbijdrage voor zwembad en taxi?? We stellen voor de ouderbijdrage voor schoolzwemvervoer van 25 gulden per kind tot f 27,50 te verho gen. De meerderheid van ons college is bovendien, waar het het school- taxivervoer betreft van mening dat de kilometergrens van 4km. ver hoogd moet worden naar 6 km, waar het vergoeding betreft. Eenzelfde regel geldt al in andere gemeenten. (Kinderen die in ande re gemeenten op school zitten krij gen subsidie op het taxivervoer) Als laatste stellen we voor om op de totale subsidies 5% te korten, hetgeen 14000 gulden aan baten oplevert. Subsidieverordening We hebben getracht om voor de begroting van 1992 een subsidie verordening voor de heringedeel de gemeente samen te stellen. We zijn er niet in geslaagd door het complexe van de gegevens. De subsidieverordening van de woonkern Moerkapelle stoelt bij voorbeeld op heel andere uit gangspunten dan die van Zeven huizen. Neem als voorbeeld de subsidie voor jeugdleden van sportvereni gingen. In Zevenhuizen wordt per jeugdlid vijf gulden subsidie be taald. In Moerkapelle is dat op dit mo ment nog 15 gulden per jeugdlid! Een aanzienlijk verschil. Zo is het nog met tal van andere verenigingen en organisaties". We slaan de begroting er op na en kijken naar o.a. de subsidiëring van de peuterspeelzalen, waarbij die van Zevenhuizen duidelijk an ders liggen dan van Moerkapel le jnivé: samengaan van appels en peren Verzekerde plukt daar de vruchten van ttaihuizen/Nieuwerkerka.d. IJs- 'l-De Onderlinge Nieuwerkerk aakt een onstuimige groei door. nwonder want menigeen is tot conclusie gekomen dat 'onder- verzekeren' voor de verzeker den voordeel kan opleveren. Onderlinge is namelijk een coö- atieve verzekeringsmaat- appij die leden in de winst mee t delen. Onderlinge is lid van de NOVO- oep die goede en goedkope ver- ringen aanbiedt. DLG-verze- ngen uit Assen werkte als On- 'inge-verzekeraar, zonder tus- personen. de service te optimaliseren ij) NOVO en DLG gefuseerd tot ///verzekeringen, (bij desamenwerking aangeslo- 'Onderlingen, besloten om hun /(keringen onder de naam Ve op de markt te brengen. Fi deel blijven de aangesloten I "etiingen echter zelfstandig. Waarom deze nauwe samenwerking? ad'm rafeur •'-G- van Vliet van '•»bM Nieuwerkerk a.d. IJssel: de eerste plaats levert de sa- werking op termijn een kos- esparing op voor alle betrok- Partijen. i naast is Univé nu in staat de erde een compleet pakket S n verzekeringen' aan te bie- J^enken wij op deze manier tt /-opcurrentiepositie op de Kcringsmarkt te kunnen ver eren. ',aseert zich volledig op de Zj'nge-gedachte. Dus de ver- "de staat altijd centraal. Nooit /oven naar winst. De slogan niVe is dan ook: "Univé, daar plukt u de vruchten van". Wat zeker blijft, is onze service en ons streven de verzekerde een zo goed mogelijke verzekering te bie den voor een zo laag mogelijke prijs. En met Univé als stevige ba sis, zullen we op alle mogelijke manier proberen de verzekerde daarvan de vruchten te laten plukken". Appels en peren Eén van de meest opvallende as pecten in de introductiecampagne van Univé is de keuze van het the ma: Appels en peren. Zo zijn de twee hoofdkantoren in Assen en Zwolle inmiddels getooid met de twee wiebelende vruchten, terwijl ze permanent in een aantal adver tenties verschijnen. Vanwaar dit thema? Dit is ontstaan voor de periode van samenwerking. Hoewel de twee grote partners overeenkomsten hadden waren ze in feite ook con currenten: verzekeringen DLG uit Assen en de NOVO waarin de sa menwerkende Onderlinge verze keringsmaatschappijen. Beide partijen werkten op basis van on derlinge uitgangspunten, doch de werkwijze was totaal verschillend. DLG was een telefoon-verzekeraar die rechtstreeks met de verzeker den werkte. De Onderlingen, vere nigd binnen NOVO daarentegen werkten met (en als) bemidde laars. Persoonlijk contact was en is de grote kracht van de Onderlin gen. Door de totaal verschillende werkwijzen leken beide partijen op appels en peren. Die mocht je nooit met elkaar vergelijken. Totdat ie mand op het heldere idee kwam, dat je ze wel degelijk bij elkaar kon optellen. Het is helemaal geen of/of keuze. Binnen de verzekeringswe reld is het Univé-concept tamelijk uniek. Immers verzekeraars zijn of direct-writers (telefoonverzeke raars: appels) of men werkt met tussenpersonen (peren). Univé heeft echter een direct-writing-ka- naal en een net van Onderlingen die werken op basis van persoon lijk contact, terwijl er geen prijs- kerde daar de vruchten van. Uniform Sinds de fusie tussen DLG en NOVO tot Univé gelden uniforme premies voor alle landelijk aange sloten onderlinge maatschappij en. Dit in tegenstelling tot het ver leden. Om te voorkomen dat men in eikaars vaarwater komt hebben de verschillende directies van de Onderlingen afspraken gemaakt over hun werkgebieden, uiteraard in 'onderling' overleg. In dit lande lijke samenwerkingsverband wordt een heel pakket aan verzeke- verschil is tussen beide. Appels en peren dus. En omdat Univé uitgaat van de Onderlinge-gedachte, het geen o.a. inhoudt dat er geen winstoogmerk is, plukt de verze- ringen geboden. "Univé betekent volledige verzeke ringen tegen zeer scherpe pre mies", luidt de slogan. Juist omdat de dienstverlening hier meer prio riteit heeft dan het winst maken, kan deze kreet zonder moeite waargemaakt worden. Service Aan service ontbreekt het al even min. Want de buitendienst-mede werkers staan altijd klaar. Ook na sluitingstijd staan eventueel de OBM mensen paraat om schadeza- ken te regelen, of om te adviseren bij het aangaan van een nieuwe verzekering voor de woning, in boedel, auto, ziektekosten enz,. "De kracht is onze werkwijze. We werken regionaal en kennen dus de markt", benadrukt administrateur secretaris Van Vliet. Het kantoor aandeGroeneweg 14werd onlangs nog uitgebreid om alle medewer kers zo goed mogelijk hun functie uit te laten oefenen met gebruik making met de meest geavanceer de automatiseringsapparatuur. Dat houdt o.a. in dat men, na invoe ring van enkele gegevens, direct een premieofferte uit de computer kan laten rollen. Bovendien staan de computers permanent in ver binding met het hoofdkantoor en kunnen gegevens e.d. binnen een fractie van enkele seconden, wor den opgevraagd en doorgegeven. Voordeel Een topper op de verzekerings- markt is het Premie Voordeel Plan. Daardoor worden overlappingen en hiaten in de verzekeringsdek king voorkomen en krijgt men een uitgekiend polispakket met zelfs een korting op de premie. Ook is het mogelijk de betaalda- tum van de premies te bepalen, of gespreide betaling te regelen. Door deze klantgerichte werkwijze en verregaande automatisering, kan er doelmatig gewerkt worden. De kostenbesparing vloeit weer terug als pakketkorting in het Pre mie Voordeel Plan. De aloude slogan 'met elkaar voor elkaar' die de NOVO hanteerde, is bij Univé zeker niet komen te ver vallen. ntainlzenElke week zet ik een 'ei\aan de weg. Morgen is rioPu,r grijze. Nu waaide het eek zo hard en daarom ben aar een poosje bij gaan er "o 5"°" r ant stel je voor dat de con- isip e we8 opwaait en er komt 'antw aUj0 aan' ^an ben 'k no§ Inderdaad is degene die zijn/haar container aan de weg zet aanspra kelijk voor de gevolgen die b.v. het omwaaien van een container kan hebben. Meestal dekt een W.A.-verzekering dergelijke schade, echter het is toch goed om even de verzeke ringsbemiddelaar op te bellen of de W.A.-polis na te lezen of dit goed is geregeld. Als dit niet zo is dan kan het nare consequenties hebben.... Bij schade aan de container wordt dit door de gemeente vergoed, dit dient men bij de gemeente te mel den. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meïdoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 13