Zakelijk bekeken Juweeltjes van kunstwerken in glas en lood bij Glasatelier Van Nerum Regio - nieuws lantje ieton "News around the clock" Achter het net O O ft 'ang en Kleur "n tact a vond Juliana Welzijnfonds- bijdrage Klaverjassen BSC'68 tee Dorpskrant 433/30 oktober 1991 pagina 19 3 [venhuizens bedrijf: ambachte lijk, creatief en kunstzinnig fan Nerum Glashandel: specia list in glas: enkel/dubbel en lood Ivenhuizen -Bewonderenswaar- jishet kunstwerk in glas en lood rteen afmeting van 2.64 x 82 cm 1 van Baarle- van Nerum ge- reëerd heeft. imen met haar man Ab, ooit schil- ïrvan beroep en dochter Yvonne eeen voltooide opleiding aan de instacademie heeft, werd dezer igen het gebrandschilderde aaltje van kunstzinnigheid in od gezet. Maandag werd het ge- laatst in een venster van een be- rijfdat zich bezighoudt met het psporen van delfstoffen in de irdkorst. Vanmiddag wordt hgt aaie glas-in-loodraam in Zoeter- leer onthuld. (t ontwerp is van dochter Yvon- kunstenares in hart en nieren, fe in het raam alle aspecten van it bezig zijn met geologische oudsten heeft weergegeven. Je etde aarde met de aardlagen van idgeel tot bruintinten, terwijl tkgroen niet ontbreekt en blauw [als het ware, het water, als een ies doorheen loopt. Voor het aistwerkis grotendeels mondge- faen glas gebruikt waarin je de iaasbelletjes nog ziet. Ook is een ïdeelte wat kleurloos moest zijn, Éfglas gezandstraald. Het resul- latis prachtig: eigentijds kunst- Tnnig met een duidelijke herken- fcg:'oja, het gaat om de aarde, de «Slagen en hetgeen zich in de prde bevindt'. Ambachtelijk bedrijf tl van Baarle - van Nerum is een rouw die haar vak uitmuntend |erstaat. Het is haar door haar rotvader die onder de naam Van tnira een zeer bekendé glas-in- »d-zaak had, met de paplepel tgegotenZe heeft een vaste te- tnhand en penseelt vlekkeloos fentiekaan het voorbeeld op glas, 'dat iedereen die b.v. een me- Bton in een glas-in-lood-raam duidelijk herkent wat het Kstelt. Een voorbeeld hiervan p we in de grote werkplaats aan Wollefoppenweg 109 a. F beschikt naast over mondge- ®en glas (oud) ook over echte "derwetse, van grootvader geërf- ;§lasverf. "Alleen de echte glas- trf kun je voor schilderen op glas voor brandschilderingen gebrui ken", benadrukt ze. Medaillons Er hangen twee foto's met een kinder'kopje' erop. Naast elkaar zette ze hen op het glas en liet de contouren inbranden. De oven wordt op een temperatuur van ca. 380 a 400 graden Celsius gebracht. Allemaal kleine stukjes glas waar op een tekening staat worden, bo ven elkaar, ca. 2 uur 'ingebrand', hetgeen energie vreet Telkens voegt ze er met haar pen seel een handeling aan toe en laat dat weer inbranden tot en met de laatste fase: het inkleuren waarna het pas bij de vierde 'brandlaag' echt gebrandschilderd glas is. Wat is een medaillon? Een medaillon is een complete ge brandschilderd tekening die met lood, koper of messing in een glas- in-loodraam wordt gezet. Een medaillon, ovaal, rond of vier kant," kan ook voor een raam han gen: het licht straalt er als het ware doorheen. Door de lichtval komen de kleuren mooi tot hun recht. Een foto als voorbeeld Degene die met een ontwerp bij Nel van Nerum komt, een foto meebrengt, een tekening of zo maar een suggestie doet, kan er van verzekerd zijn dat zij de bood schap goed verstaan heeft en er iets sprekends van zal maken. Haar jarenlange geleverde presta ties en staaltjes van kunstzinnig heid zijn overal in Rotterdam en omstreken te bekijken. Glas-in- lood-ramen al dan niet met een medaillon maar wel, doorsneden met lood, voorzien van een voor stelling en applicaties (onlangs maakte ze er één voor de Geref.Vrijgemaakte kerk in de Alexanderpolder) hangen in ker ken, café's, openbare gebouwen en vele woonkamers. En wat te denken van geboortekaartjes van gebrandschilderd glas. "Pas was er iemand die het wapen van Delfshaven, de vis met de ko renaar in glas-in-lood wilde heb ben. We maakten daar volgens hem zoiets moois van dat hij er een muur voor sloopte en het op die plaats liet aanbrengen. Weet je en als je iets moois gemaakt hebt is het zo moeilijk om er afstand van te doen. Je bent er uren als het ware, scheppend aan bezig en als het af is gaat het weg". Een ander verhaal is dat van de man die altijd aan de oever van het water van de Bergse Plas vist. Zijn week van zeven tot tien, is het echt paar, al dan niet bijgestaan door een gepensioneerde part-timer die een oude rot in het vak is en ooit bij opa Van Nerum de kneepjes van het vak leerde, hier te vinden. Die hulp is incidenteel net als die van dochter Yvonne die zelf een kunst zinnige baan heeft. "Maar m'n zoon van 11 is hier ook vaak te vinden hoor, want alleen thuis is natuur lijk niet gezellig en hier is er altijd gestalte plus de omgeving met een schitterend wolkendek werden op een foto vastgelegd en vervolgens kunstzinnig in glas-in-lood weerge geven waarbij de kunstenares van uit het wolkendek twee gordijnen door cherubijnen gedrapeerd liet vasthouden, alsof het een blik van boven af was... Nel knikt: "Het is in een hoekraam bij de Peppelweg te zien en erg mooi". Werkplaats Zij en haar man Ab zijn blij met de werkplaats achter de woning van de familie Verduijn. Hier is vol doende armslag, is er plaats voor de glasvoorraad (vaak van tevoren per opdracht op kleur bij de leve rancier uitgezocht: al dan niet mondgeblazen) Keihard werken Dagelijks: vaak zeven dagen per leven en is er ook voor hem wel wat te doen", zegt Nel. Glas in lood is goedkoper dan men denkt "Ons werk is ook onze hobby", lacht Van Baarle. Aan z'n handen kleeft vers bloed. "Ja dat is het enige nadeel. Als ik glas snijd en het past niet helemaal dan moet ik het flinterdunne reepje er na een streep met de glassnijder er met m'n handen afhalen. Ik zou dat met handschoenen kunnen doen, maar daar kan ik niet mee werken". "Glas-in-lood is jaren uit de belang stelling geweest. Nu is er een enor me vraag naar, maar zijn de bedrij ven die dit ambachtelijke beroep uitoefenen, schaars. Vaak komen er ook schildersbedrijven naar ons toe met opdrachten. Een glas-in- lood-raam of deur behoort tot het gewonere werk. Heel vaak nog wordt gedacht dat een glas-in-lood-deur of raam duur is. Dat valt reuze mee. Dat komt op een honderdje of drie, vier. Als er een voorstelling van glas-in-lood aangebracht moet worden is dat aanzienlijk duurder, maar een me daillon is de komende maanden gratis. De aanstaande wintermaanden voeren we actie. Dus iedereen die van plan was een glazen deur in z'n woonkamer of keuken te laten voorzien van glas- in-lood, zou die kans nu moeten aangrijpen om er een tekening in aan te laten brengen", lacht Van Baarle. Het glas in het lood zetten, zo heeft hij in de loop der jaren ondervonden, is een aparte am bachtelijke bezigheid waarvoor je wel handigheid moet hebben en de wil om het te leren. Het hoeft niet altijd lood te zijn, maar kan ook koper of messing waardoor er een apart resultaat ontstaat. Di verse zachte tinten mondgebla zen met de handgemaakt glas, waar je de luchtbelletjes nog in ziet, is iets om vakkundig mee om te springen. En dat kan Ab. Ook plaatst hij een glas-in-lood-raam in dubbel glas, waarvoor hij een techniek heeft om het dubbele glas luchtdicht te maken. Nu heb ben ze veel energie gewijd aan het fraaie kunstwerk dat snel gereed gemaakt moest worden en ge plaatst. Dat alles is mogelijk bij Van Nerum glashandel. Altijd bezig Echt even ademhalen is er niet bij, want de actie voor gratis medail lons is aangekondigd en zal onge twijfeld een goede respons heb ben Van Baarle schudt z'n hoofd bij de herinnering aan de vorige actie waarbij aangekondigd werd dat er door hen glas gratis geplaatst werd. Dat hebben ze geweten. Wat een reacties kregen ze van de le zers van de Dorpskrant. Er was ook nog iets grappigs, waar ze geen rekening mee gehouden hadden: grote ramen! Er moest een kraan aan te pas komen voor een hele grote ruit die over het dak van een Waddinxveense woning getakeld moest worden, (en gratis want dat was de actie!) Wie belangstelling heeft voor een glas-in-lood-raam of deur, kan eens langsgaan aan de Wollefop- penweg 109 a, in Zevenhuizen (nabij de Zevenkamp in Oud-Ver laat) Tel. 010-4569303. 'i'huizen- In de week van 3 t/m 9 '■ember houdt de Nationale /^collecte de jaarlijkse aktie Jantje Beton, collecte wordt georganiseerd 'net akantiebijbelclubteam Ned. Herv. kerk in Benthui- |Jarnes van dit team hopen in cceek met de collecte langs te t/n' van de opbrengst van ««te 's bestemd voor de Va- JWjbelclub, die elk jaar in de ,nJaarsvakantie in Benthuizen b0rdt gehouden. Andere helft van de opbrengst voor het landelijk ii^pU'.?en - Vruchten- en insec- let onderwerp van de tinber n?"18 die op dinsdag 5 no- 11 Kleur Za' v'nden dij "Zang Bloemenveiling Holland legt nadruk op "nieuws" tijdens vaktentoonstelling Aalsmeer Naaldwijk - Bloemenveiling Hol land neemt ook dit jaar deel aan de Bloemen Vaktentoonstelling in Aalsmeer. Deze tentoonstelling vindt plaats van 6 t/m 10 novem ber. Het thema van de stand is "News around the clock". Dit news' heeft betrekking op een drietal zaken: nieuw in organisatie, nieuw in veiltechnieken en nieuw in produkten. Nieuw in organisatie Vanaf 1 januari 1992 gaan Bloe menveiling Westiand en Bloemen veiling Berkel samen verder in een gloednieuw jasje: Bloemenveiling Holland. De veilcentra Naaldwijk en Bleiswijk vormen gezamenlijk de nieuwe coöperatie. In de stand van Bloemenveiling Holland is een nieuwe folder verkrijgbaar, die in formatie bevat over de fusie tussen beide bloemenveilingen. Nieuw in veiltechnieken Als enige bloemenveiling ter we reld, werkt Bloemenveiling Hol land al aan de nieuwe veiltechniek Vidifleur: een grootbeeldscherm in de afmijnzaal toont de produk ten, de videoklok en produktinfor- matie. Het systeem zit nu nog in een experimenteel stadium en zal medio 1992 operationeel zijn. Dit 'beeldveilen' is onderdeel van het Electronic Flower Auctioning Sys tem (EFAS). Het doel van EFAS is de ontwikkeling van een afmijn- en verkoopinstallatie, die niet afhan kelijk is van een bepaalde plaats. Het televeilen, het veilen op af stand, behoort dan tot de moge lijkheden. Videofilm In de Holland-stand wordt de nieu we film 'Veilen in beeld' vertoont. Deze film van Bloemenveiling Hol land toont het belang, het gemak en de mogelijkheden van automa tisering van het berichtenverkeer tussent eler, veiling en koper. Nieuw in produkten Tijdens de Bloemen Vaktentoon stelling presenteert Bloemenvei ling Holland in haar stand nieuwe bloemen en planten, zogenaamde 'Holland Primeurs'. De beste 'Hol land Primeurs' zijn benoemd tot 'Holland Grandeurs'. Alstroemeria 'Snow Queen', zoals de naam al zegt een sneeuwwitte bloem met een licht paars hart, is een van die 'Holland Grandeurs'. Ook de anjer mignon 'Ceram', een donkerrode mini-anjer en de zalm-roze roos 'Prisca' zijn 'Holland Grandeurs'. Openingstijden De Holland-stand heeft nummer F- 7. De openingstijden van de Bloe men Vaktentoonstelling in Aals meer zijn: woensdag 6 november: van 14.00 tot 22.00 uur; donderdag 7 en vrijdag 8 november: van 9.00 tot 22.00 uur; zaterdag 9 en zondag 10 november: van 9.00 tot 18.00 [onuitp waarop de heer G. k iw0rinc'lem d'a s za' verto- hq ?!nt om 20.00 uur en wordt -V.ww 1-1 Ci 1 til VYWIUl '§en clubgebouw aan de «weg gehouden. De druiventrossen hingen rijp aan de ranken, dus konden we een paar weken genieten van die smakelijke blauw-zoete vruchten. Tevoren had ik netten gehangen over het geheel, om gevleugelde meeëters geen kans te geven mee te proeven van dit natuurlijke produkt. Met hier en daar een wasknijper hield ik het netwerk netjes bijeen. Elke dag knipte ik er enkele trosjes vanaf - ik zou er ook nog wel wat van uitdelen als er kinderen langs zouden komen, dan konden ze meeproeven. Op een middag zou ik weer nieuwe oogst gaan knippen. Toen ik daar kwam, vloog er plots een ekster weg uit de druivenvoorraad naar de hoge boom, waar zich het nest van die familie bevindt. O jé. Lelijke dief! Ik keek naar de ranken en zag tot mijn grote schrik enkel leeggepikte takjes. Weg waren de druiven./ In tijd van één dag. Hoe kon dat nou!? Op zoek gaande vond ik al snel een opening tussen het netwerk, waar door het gevogelte vrij toegang had gekregen om de hongerige maagjes te vullen. Het had gestormd en Jan de Wind had er voor gezorgd dat één en ander uit z'n fatsoen was geraakt. De fami lie Ekster had dat kennelijk onmid dellijk ontdekt vanuit de hoge wo ning, en aangezien ze er wonen met een groot gezin, viel er voor mij niets meer te halen. Ik viste achter het net. Omhoog kijkend bromde ik nijdig:"Bedankt hoor, dieven..." Er was niets meer te smullen of uit te delen, de druivenoogst is voorbij. Corrie van Nierop Waddinxveens jongerenwerk 't Gemaal gelukkig Waddinxveen -Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Jon gerenwerk 't Gemaal te Waddinx veen, een bijdrage gegeven van f 1.500,—. De stichting wordt daarmee in staat gesteld om de geluidsappa ratuur te vervangen. Benthuizen - Bij BSC'68 is de derde ronde voor de klaverjascompetitie gespeeld. Els Vermeulen was alle mannen de baas, want zij won de eerste prijs met 5816 punten. Tweede werd Dick Hagoort met 5530 punten en derde Edwin Korbijn met 5465 punten. De vierde ronde wordt vrijdaga vond 6 november gespeeld. Aanvang 20.15 uur. Inschrijven 19.30 uur. Iedereen is welkom, ook niet-leden.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 19