Molenviergang Zevenhuizen Late berichtgeving FAMILIEBERICHTEN r f h Muziekavond in Op Moer M. Arend Doornhein Jacob de Koning 1926 1991 A. van Tol G. van Tol - Zweere h uitsluitend voor particulieren max. 4 regels plaats in elk vakje één letter of leesteken tussen twee woorden één vakje open laten! Naam: Adres: Plaats: pagina 4 Dorpskrant 434/6 november 1991 Wordt u ook lid en/of begunstiger? Zevenhuizen/Moerkapelle -Door dat de subsidie van rijkswege wegvalt en het onderhoud van de molens van de Molenviergang van de Tweemanspolder jaarlijks een aanzienlijk bedrag is, is er ter le niging van de financiële leemte een vereniging "Molenvrienden" opge richt, die leden en begunstigers zoekt. Tot voor kort werd er op een be groting van ca. 110.000,gulden het ongedekte bedrag van ca. 75.000 gulden gesubsidieerd door de rijksoverheid en provincie. De provinciale bijdrage blijft, maar de rijksbijdrage vervalt na 1992. In 1992 is deze geminimaliseerd tot 13.000 gulden i.pl.v. ca. 35.000 gulden. Gezocht: Molenvrienden De ^ieuwe vereniging "Molen vrienden", onder voorzitterschap van oud-burgemeester A.H. van Gent van Zevenhuizen, zoekt leden en/of begunstigers. Het lidmaat schap van de vereniging bedraagt f 12,- per jaar, doch als begunstiger mag men uiteraard een veel groter bedrag beschikbaar stellen. De bedoeling is dat het financiële gat wordt opgevuld. Dat hoeft, van wege de uitermate goede staat waarin de molens verkeren- er geen achterstallig onderhoud is- niet echt 35.000 gulden te worden, maar een bedrag van 20.000 gul den moet er ongeveer wel gehaald worden. Inde komende weken wordt er een leden-begunstigers- werfactie ge houden en komen er herhaaldelijk berichtjes c.q. advertenties in de Dorpskrant. Wie zijn de bestuursleden? Het bestuur van de vereniging "Vrienden van de molens in het Rottemerengebied" (de officiële naam), bestaat naast de heer Van Gent, uit de navolgende personen. J.G.A. Olde Monnikhof Rotterdam, secretaris; (is ook secretaris van de Stichting tot Instandhouding van de Molenviergang). Uit Zevenhuizen: de heer H.G. v.d. Akker, de heer A. Dekker, me vrouw A.M. Kruit, de heer A.B.P.M. Lamot en de heer D.W. Ottevanger uit Moerkapelle. Aanmelden of inlichtingen: Mevrouw A.M. Kruit, De Wielewaal 31 2761 XE Zevenhuizen. Telefo nisch na 19.00 uur tel. 01802-2790. De bemaling van de Tweemanspolder Zevenhuizen -De huidige Twee manspolder bestond vroeger ge heel uit uitgeveende plassen. De grootste plas was zeer uitgebreid en werd door eigen kaden omslo ten en werd Catjes, Moer en Swanlasche polder genoemd. De Moerpolder was de noordelijkste, de Catjespolder de middelste en de Swanlasche polder de zuide lijkste polder. Op 31 mei 1727 werd door de Staten van Holland en Westfriesland octrooi verleend tot het droogmaken van het gedeelte van de Catjes- en Moerpolder, de huidige Tweemanspolder. Hiertoe werd een aantal molens gesticht. Na de droogmaking wer den de molens gebruikt voor de bemaling van de polder. Dat hiervoor vier molens nodig waren, is te wijten aan het feit dat de Tweemanspolder zo diep was uitgeveend dat deze ca. 4.80 meter onder N.A.P. was komen te liggen. Om dit water omhoog te brengen en in de Rotte te kunnen lozen, werden er drie molens achter el kaar gebouwd die elk het water 1,20 meter hoger moesten brengen naar de volgende molens, totdat tenslotte het water op Rottepeil was en door molen nummer 4 in de Rotte geloosd kon worden. Het sys teem heeft gedurende lange tijd naar behoeven gefunctioneerd. De laatste grote prestatie van de Mo lenviergang vond plaats vlak na de Tweede Wereldoorlog. De Twee manspolder was in de oorlog onder water gezet. Na de oorlog maalde de viergang in nog geen tien dagen de 400 hectare grote polder droog. De molenviergang is niet meer in actieve dienst. Een mechanisch gemaal heeft de bemaling overge nomen. De molens zijn echter nog steeds maalvaardig en worden zo nu en dan op vrijwillige basis in bedrijf gesteld. De molens van de viergang van de Tweemanspolder De poldermolens nummer 1 tot en met 4 behoren tot de Molenvier gang van de Tweemanspolder en dienden tot in de jaren vijftig voor de bemaling van die polder. De vier molens zijn alle vier houten acht kante molens die met riet zijn ge dekt. Ze behoren tot het molentype grondzeiler. De vlucht van de mo lens (wiekspanwijdte) bedraagt ca. 27 a 28 meter. Molen nummer 1 is de zgn. 'onder molen' van de getrapte bemaling van de polder, hij werd gebouwd in 1730, hetgeen in de baard van de molen staat vermeld. De molen was tot 1950 uitgerust met een sche prad, doch door polderpeilverla- gingen werd het noodzakelijk een efficiënter opvoerwerktuig in de molen te plaatsen, uitgerust met een centrifugaalpomp bleef de molen tot 1953 actief in bedrijf. Molen nummer 2 stamt uit 1729 en is de onderste middelmolen van de molengang. Als opvoerwerk tuig heeft de molen een ijzeren scheprad dat binnenin de molen is geplaatst. Molen 3 is in 1792 ge bouwd nadat de oorspronkelijke molen uit 1729 was afgebrand. Deze molen is de bovenste mid delmolen van de gang. Vóór de droogmaking en het ontstaan van de Tweemanspolder was molen nummer 4 'gemeene molen' voor de toenmalige Catjespolder en de zuidelijk daarvan gelegen toen malige voorganger is in 1721 ver brand. Direct daarna werd er aan de her bouw begonnen. Bij de droogmaking van de Catjespolder - thans de Twee manspolder- werd hij door de 'dr- oogmakers' overgenomen en be stemd als bovenmolen. Net als molen 2 en 3 is de bovenmolen eveneens uitgerust met een ijze ren scheprad binnenin de molen. De molens zijn nog bedrijfsvaardig en worden permanent bewoond. Algemene kopy s.v.p. voor het weekeinde; sportuitslagen maandagmorgen Diverse organisaties en verenigin gen zenden ons pas na het week einde mededelingen ter plaatsing in de Dorpskrant. Zoals bekend, sluit onze redactie om ca. 12.00 uur maandagmiddag. Een enkele maal komt het voor dat berichten nog meekunnen als ze op dinsdag binnenkomen, maar over het algemeen is dit niet het geval. Afgelopen week zijn daarom diver- se berichten niet geplaatst. Met name "Rotta" een organisatie die we een warm hart toedragen, kon geen mededeling doen van het knotwerk in het Koornmolengat. Data voor dit maandelijkse werk zijn al lang van te voren bekend. Dus s.v.p. eerder inzenden, of per fax. Redactie. Inleveren bij, of opsturen naar: DORPSKRANT Drukkerij Elgersma Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Kleintjes voor maandagmorgen binnen... ...woensdag in de krant! De redaktie behoudt zich het recht voorkleintjes voor plaatsing in de Dorpskrant te weigeren. Maximaal één bon per gezin! ENVELOP NIET DICHTPLAKKEN A.U.B (dan voldoet een postzegel van 70 cent) met "The Amazing Stroopwafels", "Oproer" en "De Koeienstal" Moerkapelle -Op vrijdagavond 8 november zal er in het Moerka- pelse dorpshuis "Op Moer" een optreden worden verzorgd door "The Amazing Stroopwafels" en "Oproer". De Moerkapelse vriendenclub "De Koeienstal" zal rond het midder nachtelijk uur 0 een door de gita risten van "Oproer" geschreven "Koeienstal-lied" ten gehore bren gen. Deze avond begint om 21.00 uur en is reeds uitverkocht. Vanaf 23.00 uur speelt "Oproer"; de zaal gaat dan weer open! Ieder een is welkom, maar 'vol vol'. Vervuld met diepe droefheid, delen wij U mede dat het de Here behaagde, toch nog onverwacht van onze zijde weg te nemen, onze zorgzame vader, schoonvader en onze lieve opa in de leeftijd van 83 jaar. Gerri en Arie Alina en Pieter Arthur Theo en Tiny Erik Edwin Mariëlle Wim en Wil Els Ard Dirk en Inga Iwan Zevenhuizen, 31 oktober 1991. Bejaardentehuis "De Zevenster", Leliestraat 3, kamer 320. Correspondentie-adres: D. Doornhein, Rehobothplantsoen 22, 2751 BK Moerkapelle. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op dinsdag 5 november j.l. op de nieuwe Algemene Begraafplaats "Westhage" te Moerkapelle Na een liefdevolle verzorging in het bejaardentehuis "De Zevenster", is geheel onverwacht van ons heengegaan, onze I zorgzame vader, schoonvader, opa en mijn lieve vriend, broer, onzej zwager en oom weduwnaar van Johanna Jacoba de Jong in de leeftijd van 73 jaar. Nieuwerkerk aan den IJssel Diana Abbekerk - de Koning Piet Abbekerk Byron (U.S.A.) Voorburg Letty Hulleman - de Koning Jan Hulleman Kleinkinderen H. Verhagen en verdere familie. Zevenhuizen, 30 oktober 1991. Bejaardentehuis "De Zevenster", Leliestraat 3, kamer 112. Corr. adres: D. Abbekerk - de Koning, Kerklaan 85, 2912 CJ Nieuwerkerk aan den IJssel. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op maandag 4 november j.l'. op de Algemene Begraafplaats te Zevenhuizen Op 24 november herdenken onze ouders, grootouders en overgrootouders en hun 65-jarig huwelijk Ter gelegenheid hiervan geven zij op 21 november a.s. een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in Dorpshuis "Swanla" te Zevenhuizen. Hun dankbare kinderen kleinkind^ en achterkleinkindere" Schoolstraat 33 2761 GX Zevenhuizen.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 4