Regio - nieuws loed doet leven Verlovingsringen, J O O Begroting 1992 van de gemeente Zevenhuizen/ Wereldwinkel Moerkapelle valt niet zo somber uit als verwacht Nieuwerkerk BROUWER DE KONING itslag kleur- edstrijd abobank istrumuitvoering )e Wegwijzers offiebar 't Praathuis positie in raadhuis Kerkdiensten Benthuizen Handwerken voor ouderen Oud papier nesse- vliet Oud Verlaat Meisjeskoor wordt: Jongerenkoor Nethanja Moerkapelle Juweliers &inds 1803 kiezen is een feest op zichzelf. Dorpskrant 434/6 november 1991 pagina 9 UITVAARTVERZORGING :*r5s Een bril koop je niet zomaar. Bij Grit Optiek nemen we alle tijd voor u. En kiest u uit een ongekend brede collectie. Kom vrijblijvend langs. e n bril Markt 8 - Telefoon 01820-13214 - GOUDA van Grit. Die staat, die zit venhuizen/Moerkapelle - In de afge- ipen herfstvakantie was het weer lop (spaar) feest bij de Rabobank in •venhuizen en Moerkapelle. Een ie- rdie in deze week spaarde, kon re- jen op een aardige attentie. Niet jwonderlijk dus dat de bankhal ge ld vol stond met voornamelijk «dige cliënten van de Rabobank. ■vens ontvingen de jonge spaarders „kleurplaat waarvoor de bank een kurwedstrijd had uitgeschreven, r de beste prestaties werden prij- beschikbaar gesteld. Vanwege het Ie aantal ingeleverde kleurplaten él het niet mee de mooiste uit te 'en. Toch is een team van 'des- undigen' er in geslaagd vier prijswin- larsaan te wijzen. Deze winnaars wer- avorigeweek uitgenodigd om op 30 itober bij de bank hun prijs in ont- mgst te nemen. twinnaars zijn: Manneke Lindhout uit loerkapelle (3 jaar); Willemiek Eshuis iMoerkapelle (5 jaar); Wieteke Hoe- .nakers Zevenhuizen (7 jaar) en San- ia Jansen uit Zevenhuizen (12 jaar). iwerkerk a.d. IJssel -Het christelijk er-en jeugdkoor "De Wegwijzers" "dt in het Ontmoetingscentrum aan Bospolderstraat a.s. zaterdag 9 no- ber, een lustrumuitvoering, uit vier groepen bestaande koor tonder leiding van Rita den Hertog- er en instrumentale medewerking tdtverleend door Frank den Bakker diverse koorleden. avond begint om 19.00 uur. De zaal om 18.30 uur open. afloop is er koffie en limonade. evens zal op dezer avond afscheid ■«omen worden van de dirigente. opvolger wordt Frank den Bakker, •entree is gratis. bestrijding van de onkosten wordt een collecte gehouden. I Raadslid ontdekt rekenfout Zevenhuizen/Moerkapelle - Juist voor de 'technische' behandeling van de gemeentebegroting 1992, in de geza menlijke commissievergadering, vori ge week dinsdagavond, ontdekte ge meenteraadslid S. de Jong (CDA) een rekenfout in de begroting. Daardoor is de conclusie van de financiële positie van Moerhuizen, dat na 1 februari ge woon Zevenhuizen/Moerkapelle gaat heten, niet zo zwartgallig als in eerste instantie werd verwacht. Het kostte 'fi nanciën' hoofdbrekens om het gat van 855.000,gulden te dichten. De Dorps krant heeft hier uitvoerig over bericht. De gevonden rekenfout heeft voor de algemene middelen een positieve uit werking van ca. 450.000 gulden. Het tekort op de gemeentebegroting van Zevenhuizen/Moerkapelle van ca. 850.000 gulden zal daardoor met de helft verminderd worden. Overwerk Omdat de fout er al in het begin van de begroting ingeslopen is, betekent het voor de ambtenaren van de afdeling 'financiën' en het college, avonden en één of meer weekeinden overwerken. Dat de heer De Jong de fout gevonden heeft, is enerzijds een toevalstreffer omdat de raad zich niet altijd cijfer matig met de begroting bezighoudt maar meer de technische en beleids matige aspecten ervan beoordeelt. De heer De Jong is gewend om met begrotingen om te gaan vanwege zijn controlerende functie van gemeente begrotingen bij de Provincie. Hij is dus min of meer een specialist. Wethouder M. Zijderhand: "Het is heel fijn dat hij deze fout ontdekt heeft opdit tijdstip. Een wakker gebeuren waar we blij mee zijn. Dit komt een keer voor. Zowel hij als de heer De Jong vinden het jammer dat de fout niet eerder ontdekt is". Verschil in rente-omslag Zoals elke gemeente moet ook de ge meente Zevenhuizen/Moerkapelle jaarlijks een groot bedrag aan rente betalen. In de begroting 1992 wordt gesteld dat deze rente-omslag 9,64 pro cent is. De Jong: "Daar zit de fout. In werkelijk heid is dit percentage 7,48. Op het oog lijkt het een kleine rekenfout. Echter als je dit gaat omrekenen heeft dit gevol gen voor een heleboel posten. Het ver schil tussen de twee percentages be draagt 2,16 procent. In geld uitgedrukt is dat 957.000 gulden. Dus een foutje met grote gevolgen". Dit betekent niet dat dit bedrag voor de algemene middelen voor het aanstaan de begrotingsjaar vrijkomt. De helft ongeveer... De rest komt ten goede aan het woning- en grondbedrijf. De heer De Jong: "Voor mezelf dacht ik 'hoe kan een begroting van twee toch financieel gezonden gemeenten die samengegaan zijn plotseling zo slecht zijn?' De verklaring die het college gaf is heel plausibel: een toename van de perso neelskosten en o.a. verlaging van de uitkering van de rijksoverheid. Zo de begroting doorworstelend dacht ik 'wat zijn de kapitaalslasten toch hoog'. Nadat ik een bepaalde aansluiting ge vonden had viel m'n oog op cijfers waarvan ikdacht 'dat kan niet'. Het gaat om het vermelde rentebedrag. De bere kening hiervan is een heel technisch verhaal. Je hebt een deel vaste rente wat je niet betrekt in je renteomslag. Dat was een bedrag van de na-oorlogse woningbouw. Er stond o.a een bedrag van 21 miljoen op de begroting ais in vestering en daar stond maar 7 ton rente tegenover. Dat leek me heel erg weinig. In de staat C kwam ik de fout tegen. Door veranderde voorschriften was er geen bedrag opgenomen. Een heel klein foutje. Dat kan een keer ge beuren. De gemeentelijke medewerkers van fi nanciën hebben dit jaar al een giganti sche prestatie geleverd: twee jaarre keningen, twee begrotingen, er is ver schrikkelijk hard gewerkt. Nu betreft het helaas een foutje dat doorwerkt in een heleboel posten. Het heeft daar door zoveel consequenties. Het is dus niet zo dat het tekort weg is. Nu schat ik het cp zo'n 400.000 gulden voor de algemene dienst in plaats van de ruim 850.000 gulden. Tekort dus 450.000 minder "En dat bedrag is essentieel, anders komt het verkeerd over en denken de inwoners dat het tekort helemaal weg gewerkt is". november donoravond Moerka- pelle 'Ofkapelle - De moderne geneeskun st z°nder de beschikbaarheid van Mondenkbaar geworden. Worn is het een groot voordeel voor patiënten in ons land dat gezonde wsen telkens weer bereid zijn één-of maal per jaar een halve liter bloed e staan. Alleen omdat er zoveel donors zijn is het mogelijk dat Jordan 1600 transfusies per dag ®n worden gegeven bij operaties ,er bestrijding van ziekten; „I a?en nacht in alle ziekenhuizen (gingen van bloedplasma-eiwitten gereedstaan om acuut bloedverlies bij slachtoffers van ongevallen te kunnen bestrijden; •er gevriesdroogde preparaten en bloedstollings-eiwitten beschikbaar zijn, waardoor patiënten met bloeder- ziekten een bijna normaal leven kun nen leiden. Elk jaar wordt de behoefte aan bloed en bloedprodukten groter, waardoor er ook steeds meer nieuwe donors nodig zijn. Iedere gezonde vol wassene van 18 t/m 70 jaar kan donor worden; men kan zonder risico gemak kelijk een halve liter bloed één- of tweemaal -per jaar missen. Elke mens heeft 5 a 6 liter bloed en na de bloedaf- "Vriida8avond is er een koffiebar weer zo'n oergezellige praatcafé- net belooft een avond te worden om met bekenden bij te praten en om «rep !e daSen v°or een spelletje dart. biljart, sjoelen, klaverjassen enz. d ,nvana' 15 jaar is van harte welkom in 't Praathuis, Hervormd Centrum, -[aal 156 Zevenhuizen. Vanaf 20.00 uur is de bar geopend. )Snxveen -Theo den Boon zal binnenkort weer een expositie in het nJi^661156 §emeentehuis houden. Op 27 november wordt de ten- eiling geopend door Harry mens uit Lisse. gifte maakt het lichaam snel- binnen enkele weken - weer nieuw bloed aan. bovendien wordt bij elke donor vooraf nagegaan oi zijn/haar gezondheid het geven van bloed toelaat door middel van een keuring. Geef ook eens bloed: in Moerkapelle 13 november! Iedereen zou zich moeten afvragen waarom hij/zij nog geen bloeddonor is; immers men kan plotseling zelf ook eens een transfusie met bloed of een bloedprodukt nodig hebben. Het Rode kruis in Moerkapelle stelt allen die bloed willen en kunnen geven graag in de gelegenheid om dit te doen op woensdag 13 november van 19.00 tot 21.00 uur in het gebouw "Moer- veen", Herenweg 13. Wees solidair en wordt donor! De heer Zijderhand benadrukt dat hij blij is dat de fout gevonden is. "Als ik het hoofd van de afdeling finan ciën hoor, zegt hij 'ik doe dit 20 jaar en een dergelijke iout kan een keer voor komen'. Er zijn op grond van de voor schriften een aantal specifieke voor schriften voor de woningbouw die an ders verwoord moeten worden en an ders doorberekend. Op een gegeven moment is er op een zijspoor een mis ser gemaakt door de cijfers, niet op alle plaatsen in de begroting mee te nemen. Daardoor krijgen we een verkeerd rente-omslagpercentage. De werkelijke rentekosten blijven exact hetzelfde: doch voor het berekenen van het rente-omslagpercentage was uitgegaan van een te hoog rentebe drag. Het positieve gevolg is dat er ca. 420.000 zal vrijkomen voor de algeme ne dienst. Het geraamde tekort op de gemeentebegroting van ruim 850.000 neemt met 50% af. Het tekort is minder groot en hierdoor zullen er minder drastische maatregelen komen. Op welke wijze weten we niet, want daar zijn we nog niet aan toe. Er is de afge lopen dagen ontzettend veel reken werk (alle staten opnieuw berekend) verricht, vanaf het begin van de be groting. De misser die gemaakt wordt is dat getal dat als één van de eerste wordt samengesteld voor het maken van de begroting. Dat betekent drie vier maanden geleden. Die staten, daarvan- af moet opnieuw de begroting worden gemaakt. Toch willen we voor het eind van het jaar rondkomen. We vinden dat dat moet, anders zitten we met maatrege len die niet meer voor het volgende jaar van toepassing kunnen zijn. Het is jammer dat er opnieuw zoveel werk verzet moet worden, want wat is er allemaal al niet voor werk verricht. Er zijn twee jaarrekeningen gemaakt en twee begrotingen gemaakt dit jaar. Het gaat om 2 a 2,5 procent van de totale begroting maar het heeft ingrij pende gevolgen...." (Er klinkt een zucht van beiden) "Had men het maar eerder gezien..." De Jong: "Ik vind het vervelend voor het ambtelijk apparaat en het college maar fijn voor de gemeenschap". Najaarsassortiment Nieuwerkerk a.d. IJssel- Dit najaar be steedt de Wereldwinkel extra aandacht aan thee, biologische thee, vruchten thee, pure Ceylon thee, thee uit Tan zania, in een doosje oi in cadeau-ver pakking. De meeste theesoorten wor den in de landen van herkomst verpakt. Dit is heel bijzonder, meestal verlaat de thee landen als Sri Lanka en India in grote kisten. Nu komen de inkomsten van het verwerken en verpakken van de thee ten goede aan de mensen in deze landen zelf. Inlichtingen over pro- dukten en openingstijden: tel. 01803- 18535- zondag 10 november Hervormde kerk 9.30 uur ds. K. Exalto 18.00 uur cand. F. Maaijen Herv/Geref. kerk De Hoeksteen 10.00 uur ds. P.C. Pettinga Geref.Gem 9.30 en 18.00 uur dienst Medische weekeinddienst 9 en 10 november dokter M.J. Bom Burg. Colijnstraat 60 Boskoop tel 01727-10553 ANBO-nieuws Nieuwerkerk a.d. IJssel -Op 14 en 28 november zijn er weer hand- werkmiddagen in het gebouw aan de Middenmolensingel 14 vanaf 14.00 uur. Ouderen zijn hier hartelijk wel kom. Molens Zevenhuizen moeten blijven bestaan: wie wordt begunstiger? f12,-— p.jr.01802- 2790 (na 19.00 uur) Reanimatie van levensbelang Benthuizen cursus 14 nov. 079-313978 sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten-naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b ge 2238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. Zevenhuizen/Oud Verlaat -Vrijdag 8 en zaterdag 9 november is er weer een oud-papier-actie bij de christelijke basisschool "De Ness- evliet". De container staat weer op de par keerplaats bij gebouw "De Vier- kap". OOGSTRELENDE ingezonden Moerkapelle -"Ja, je leest het goed: het meisjeskoor "Nethanja" is opge heven. Jongerenkoor "Nethanja" is daarvoor in de plaatsgekomen. Het koor staat onder leiding van dirigent Wim Breedijk. Omdat we een jonge renkoor geworden zijn, vragen we jou als jongere, om met ons mee te komen zingen. Als je 18 jaar of ouder bent, laat dan de leeftijdsgrens 13+) geen belemmering zijn, want juist om jou zitten we te springen. Boekenbus De Bron Kerstmarkt 8 nov.: verenig, clubs, zondagssch. e.d.Knibbelweg 30 Zevenhuizen v. 19.00 tot 21.00 uur inl. 079- 31 oktober is (hopen we) de laatste uitvoering zonder jou! We hopen dat je de Hervormingsdienst in de kerk van de Gereformeerde Gemeente hebt bijgewoond en enthousiast bent geworden om vanaf 7 november meet te komen repeteren voor de Kerstuitvoering. We repeteren iede re donderdag van 20.00 tot ca. 21.30 uur in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente. (Ingang Hollevoeterlaan) Tot ziens op 7 no- vember. Jongerenkoor Nethanja. w ctrt Gediplomeerd Optometrist OV. Contactlensspecialist ANVC - Audicien dd Winkelcentrum Nieuwe Markt. Agnietenstraat 6. Tel. 01820-16033. Winkelcentrum Bloemendaal 41, Tel. 01820-32208 Contactlensinstituut, Korte Tiendeweg 12, Tel. 01820-13477 Waddinxveen Passage 220. Tel. 01828-14303. 410448 of 01802-1013. VBOK avond Nwk.a.d.lJ: 7 nov.20.00 uur Herv.kerkel.centrum DE VGDYS I r 'jTp

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9