Regio nieuws Geef je verstand eens voorrang uterklaasbingo Opvoeden, een kunst Sint Nicolaas in Benthuizen Bingo in de Schuilplaats De Jong Interieur vernieuwd 0 IS* Ik GeeV\e. J "'li Jr w Wsfc ZW3r1/Wit f 25'" Tabl° van 12 Dorpskrant 435/13 november 1991 pagina 25 jerbovenstaand motto werden nieuwe spelregels in het ver- [geïntroduceerd aarom nieuwe spelregels in het verkeer? verkeersregels stamden uit ten zijn 25 jaar oud. Ze volde- nietaan de eisen van deze tijd. nendien bestond de noodzaak, de opening van de grenzen in ,onze regels aan te passen aan Bt van Europa. Wat is er zo nieuw? ijn alleen nog basisregels op men en de rest wordt aan de Btwoordelijkheid (verstand) de weggebruiker overgelaten, litgangspunten hierbij zijn: 'eiligheid; 2. Doorstroming; 3. iaal verkeersgedrag. aan deze drie uitgangspunten ilt voldaan is het verkeersge- goed. De weggebruiker zou dit dus altijd af moeten vra- skom je voor de keuze uit twee den de minst kwade te kiezen, fiverse publicaties wordt o.a. dat het gebruik van de chtstrook langs een autosnel- is verboden, behalve voor dgevallen. taan wordt dan de conclusie ippeld, dat je aan het eind van pritmoet stoppen als blijkt dat iet kunt invoegen. Als je dit Itje letterlijk bekijkt is dat ook Je komt dan echter weer in Biet met een ander regeltje dat t je op een autoweg (snel- Iniet mag stoppen, oprit maakt deel uit van de isnelweg). In dit geval moet je minst kwade kiezen en dat is de ktstrook gebruiken om toch in uwen voegen. kaan veiligheid en doorstro- igens moet je op de autoweg/ inelweg bij het van rijstrook ten, dus zowel naar links als rechts, een teken geven met htingaanwijzer. verzicht van de wijzigen, fa verklaringen hebben een Ie werking, dat wil zeggen, dat feen het inrijden van de weg war is, maar ook ieder ander fik van die categorie larkeren). jangers. Personen die zich aatsen met voorwerpen die kunnen worden aangemerkt voertuigen (skeelers, rol den, skateboard e.d.) wor- 'eschouwd als voetgangers. raog wil nu zeggen dat het ende verkeer niet mag wor- Idiinderd. In het 'oude RW' gesproken over voor laten sprake van hinder als ie- f/rij snel op de kruising toe (Bdenen op het laatste mo- I ment remt. Regels voor voetgangers Voetgangers lopen in principe op het trottoir of het voetpad, als dat ontbreekt: het fietspad en als dat er ook niet is de rijbaan. Zij mogen zelf weten aan welke kant van de weg. De regels dat het buiten de bebouwde kom links moest en met de fiets aan de hand weer rechts, zijn dus vervallen. De voetganger bepaalt dus zelf wat veilig is. Blinden met blindenstok en men sen die slecht ter been zijn, moeten altijd in de gelegenheid krijgen over te steken., Als een voetganger bij een VOP (oversteekplaats) stilstaat, staat hij daar kennelijk met het doel om over te steken en niet om auto's te tellen. Bestuurders moeten hem dan ook de gelegenheid geven over te steken. Bij een VOP met verkeerslichten kan het rode licht worden vervan gen door een geel knipperlicht. De voetganger heeft dan de keuze: 1Op de knop drukken en wachten op groen licht of 2. Als er geen verkeer aankomt oversteken. Hij moet er dan wel rekening mee houden dat het overige verkeer dat over de weg rijdt, groen licht heeft. De voetganger heeft in dit geval dus geen bescherming van de VOP. Regels voor fietsers vrachtauto met aanhanger (dus ook de oplegger) is buiten de be bouwde kom overal 80 km/u. De maximum snelheid van tracto ren en zelfrijdende werktuigen is overal 25 km/u. Inhalen. Inhalen gebeurt in principe links. Hier zijn enkele uitzonderingen op. 1. Als iemand heeft voorgesor teerd en richting aangegeven naar links, moet rechts worden inge haald. 2. Trams mogen rechts worden in gehaald. 3. Fietsers en bromfietsers mogen overige bestuurders rechts inha len. Elkaar dus niet. 4. Vlak voor of op verkeerspleinen mag rechts worden ingehaald. 5.Files mogen rechts worden inge haald. je hoeft dan dus niet zelf in naast kan er vanaf 1 november een onderbroken gele streep worden SSK ..ctOtW en bromfietsers Fietsers en bromfietsers mogen bij verkeerslichten rechts al bij rood als er een onderbord is geplaatst. -Rechtsaf voor (brom)fietsen vrij-. Overige veranderingen Doorgetrokken strepen. Een doorgetrokken streep tussen twee rijstroken mag je in principe niet overschrijden. Linksaf slaan mag wel. Snelheid, op de autoweg en de au tosnelweg geldt geen minimum snelheid meer. De maximum snelheid voor een file te rijden. Ook een korte rij auto's die vrij snel rijdt kan een file zijn. De weggebruiker moet zelf uit maken of er sprake is van een file. Het wordt aan zijn eigen verant woordelijkheid overgelaten of hij dan rechts inhaalt. 6. Bestuurders die rechts van een blokmarkering rijden mogen be stuurders links van die markering rechts inhalen. Verkeerslichten.. Als de verkeerslichten in werking zijn, vervallen alle regels die de voorrang regelen. Parkeerzöne heeft nu parkeer- schijfzöne In een parkeerschijfzöne mag je in principe niet parkeren. Er zijn twee uitzonderingen. 1Langs een blauwe streep mag je parkeren, met gebruikmaking van een parkeerschijf. 2. Op parkeerplaatsen mag je vrij parkeren, overigens kunnen langs deze parkeerplaatsen ook blauwe strepen worden getrokken, je moet dan weer wel een parkeer schijf gebruiken. Gele streep. Tot 1 januari 1995 blijft een doorgetrokken gele streep een parkeerverbod. Daarna wordt het een stopverbod. Daar- aangebracht. Langs die onderbro ken gele streep is het verboden te parkeren. Er is een nieuwe regel die zegt, dat iemand die op een kruising linksaf slaat iemand die vanuit tegenover gestelde richting rechtsaf slaat, voor moet laten gaan. Kortweg ge zegd: De korte bocht gaat voor. Fietsers en bromfietsers moeten nog steeds voorrang geven aan het gemotoriseerde verkeer. Dit in te genstelling tot alle landen om ons heen, waar de fietser die van rechts komt gewoon voorrang heeft op een auto. Voorsorteren is niet meer verplicht, het mag wel. Als wordt voorgesorteerd moet dit op dezelfde condities als in het oude RW. De verplichting is ver vallen, omdat het in sommige ge vallen beter en veiliger is om niet voor te sorteren. Bovendien kon een vrachtauto met aanhangwa gen vaak ook niet aan deze ver plichting voldoen. Autogordels. Zowel de bestuurder als degene die ernaast zit, is verplicht de voor hem bestemde autogordel te dra gen. Beiden zijn zelf voor dit ge bruik verantwoordelijk. Het komt er dus op neer dat je altijd de gor del moet dragen als hij in de auto zit. Dit geldt dus ook voor een vrachtauto. De enige uitzondering is een taxi tijdens het vervoer van passagiers. Helmen. Ook voor de helmdraagplicht geldt, dat de bestuurder en degene die achterop zit de helm moet dra gen en zelf verantwoordelijk is. jnhaalverbod. Ook een motorfiets mag niet meer inhalen of ingehaald worden bij een inhaalverbod (je weet wel die twee personenauto's naast el- kaar). In het oude RW werd ge- sproken over motorvoertuigen op meer dan twee wielen, nu over motorvoertuigen. Teken met de richtingaanwijzer. Behalve de al genoemde gevallen moet ook een teken worden gege ven bij het wegrijden en bij een belangrijke zijdelingse verplaat sing. (Daarvan is sprake als je 2/3 van je voertuig opzij moet). Verlichting. Er wordt niet meer gesproken over een half uur voor of een half uur na zonsopgang en zonsondergang en nacht tussen zonsondergang en zonsopgang. Geen groot licht voeren: 1bij dag; 2. bij het op korte afstand volgen van een ander voertuig; 3. bij het tegenkomen van andere weggebruikers; 4. samen met mist- lichten. (Dan ook geen gedimd licht). Mistlichten mogen worden gevoerd: bij: mist, sneeuwval of regen, die het zicht ernstig belemmert, nieuw is hierbij de regen. Mistachterlicht mag worden ge voerd bij mist of sneeuwval als het zicht minder is dan 50 meter. Hier dus niet bij regen, om ver blindingsgevaar te voorkomen. Parkeerlicht bestaat niet meer. Als verlichting is voorgeschreven moet altijd stadslicht en achter licht worden gevoerd. Bij parkeren binnen de bebouwde kom is geen verlichting meer voorgeschreven. Dan mag wel het parkeerlicht wor den gebruikt. Bij een bushalte geldt een stopverbod. Dit stopverbod geldt niet voor het onmiddellijk laten in een uitstap pen van passagiers. Elektronisch signaleringsbord. De aangegeven snelheid op een electronisch signaleringsbord is niet langer een adviessnelheid maar maximum snelheid. Haaietanden. Hebben een zelfstandige beteke nis. Het zijn zgn. voorrangsdriehoeken op het wegdek en hebben de be tekenis voorrang verlenen aan het verkeer op de kruisende weg. Ze kunnen dus zonder bord wor den geplaatst. (alleen in speciale gevallen), verkeerszuil bestaat niet meer in het nieuwe RW. Op een verkeersheuvel wordt nu een gele paal geplaatst, met daar op een bord. het groene vlak in een verkeerszuil -je mocht er dan zo wel links als rechts voorbij - wordt vervangen door een blauw bord met daarin twee pijlen. Naar links en naar rechts naar be neden wijzend. Geef je verstand eens voorrang. 'erkerk a.d. IJssel - De Nieu- trkse voetbalvereniging '°P vrijdagavond 29 novem- ^lilklkjaasbingo voor de eJeugd van de vereniging, nl. Pupillen. «ng 19.00 uur. JE® D pupillen van Nieu- 'k zal in de winterperiode s een bingoavond worden wiseerd. "■concert met Young Messiah 16 nov. Nwk. n de Schuilplaats in Benthuizen Kh zaterdag. Wij komen ;s onds naar --'renmos in Nwk. Gefeliciteerd! ^damesfiets 150,00 01802-2802 3 ^*_"9en handremmen. zon kleintje in de krant, «iiW u31 noj ook eens wl' de bon in en stuur hem op in ™elop of breng hem langs bi) de rpsstraat 62a in Zevenhuizen. Nieuwerkerk a.d. IJssel -Kruiswerk Midden-Holland organiseert in Nieuwerkerk a.d. IJssel twee the mabijeenkomsten voor ouders/ verzorgers van kinderen tussen de 1 1/2 en 3 1/2 jaar. De eerste bijeenkomst vindt plaats op donderdag 21 november a.s. van 13.15 tot 15.15 uur en heeft als thema "Koppigheid". ...Hoe ga je in de koppigheidsfase met je kind om?... De tweede bijeenkomst wordt ge houden op dinsdag 26 november a.s., eveneens van 13.15-15.15uur. Dan wordt aandacht geschonken aan het onderwerp: "Straffen en belonen". ...Waar stel je als opvoeder je grenzen?.. Beide bijeenkomsten worden ge houden in het wijkgebouw te Nieu werkerk a.d. IJssel, Raadhuisplein 35. Vragen stellen De deelnemers krijgen ruim schoots de gelegenheid om vragen te stellen. Er worden ervaringen uitgewis seld en de deelnemers doen prak tische kennis op over de ontwik kelingsfase van hun kind. De avonden worden geleid door wijkverpleegkundige Lieveke No tenboom en opvoedingsvoorlicht ster Francies Ochtman van Kruis werk Midden-Holland. Nadere informatie bij de wijkver pleegkundigen van Nieuwerkerk a.d. IJssel, op werkdagen van 12.00 -13.00 uur, tel. 018-03 - 14144. Aanmelden bij het secretariaat van district Gouwe- IJssel, mw. L. Brou wers, op werkdagen van 9.00 - 16.30 uur, tel. 01803- 14144. Naast de themabijeenkomsten voor peuters organiseert Kruis werk Midden Hol'and een groot aantal gezondheidscursussen in diverse plaatsen in het werkge bied. Bijvoorbeeld: Zwangerschaps- gymnastiek, gymnastiek na de be valling, gezonden voeding en dieet, migrantenvoorlichting, cur sussen voor aanstaande ouders, blaastraining, voorlichting voor ouderen, omgaan met demente rende ouderen. 50.- 01803-15409. 68x40 95,- pomp en veel keukentafel 01803-15347 Clloniin"'oke i® doel soms wel wat -joerenkool is lekker snel gaar (en ttedankt "de dikke collega's!" Benthuizen-Hij komt, hij komt, Sint Nicolaas is in aantocht! Dat geluid klinkt er in Benthuizen waarheen Sint Nicolaas op 23 no vember belooft te gaan. Om 14.00 uur arriveert hij bij dorpshuis "De Tas" met zijn Pieten en vervolgens is er een optocht door Benthuizen met besluit een denderend Sint Niclaasfeest met Sint en de Pieten in het dorpshuis "De Tas". De Evenementencommissie Bent huizen zorgt ervoor dat één en ander weer georganiseerd wordt... Benthuizen -Zaterdag 16 novem ber organiseert koffiebar "De Schuilplaats" weer een bingo avond. Op deze avond - waar, ie dere jongere weer van harte wel kom is - zijn er ook nu vanaf 20.30 uur weer vele mooi prijzen te win nen. De koffiebar is open vanaf 20.00 uur. Dorpsstraat 42. Kinderen voor straatkinderen in Brazilië. Moerkapelle zaterdagmiddag! Erika en Peter musiceren vrijdagavond voor restauratie kerk. Moerkapelle. Eljakim-gospelkoor en kerkkoor Zevenhuizen: zaterdagavond te beluisteren. Zevenhuizen. Een felicitatie van de Dorps krant Nieuwerkerk a.d. IJssel -Na het open-huis hedenavond, is er mor gen voor het publiek de gelegen heid om het gloednieuwe pand van De Jong Interieur aan de Dorps straat te Nieuwerkerk a.d. IJssel te bewonderen. Zeker niet alleen de buitenkant is aantrekkelijk ook het 'interieur' dat op het 'interieur' af gestemd is, is een bezoek waard. Wie binnenstapt doet nieuwe woon-ideeën op en mag zich verze kerd weten van advies 'op maat'. Zie advertentie elders in deze Dorpskrant. Videoband Rentokil tegen Portugal: wie heeft er een kopie van de wedstrijdflitsen uitgezon den op t.v. j|. zondag? tel.01802-2289 Nog 9 nachtjes slapen en Pepijn is jarig... Hoera 1 jaar! j Tijgers bijten en zijn niet voor de poes! Pas op Diantha! Welfarebazar vanmiddag in De Zevenster Zevenhuizen Voedselpakketten voor Bulgarije deze week nog in Benthuizen

Dorpskrant | 1991 | | pagina 25