Zevenhuizen Moerkapelle Ooit van Babaco's gehoord? Spektakel brengt De bemoeial op de planken Toppers uit horlogeland DE VGDYcÜ r O BROUWER DE KONING Jeugdactiviteiten van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden afd. Zevenhuizen en omstreken. Brand Weideplantsoen Juweliers êinds 1803 Koppel-Klaver- jastoernooi Jongeren wensen volwaardige betaalmogelijkheden Omega, Bouchard, Longines, Rado, Seiko en Pulsar. Markt 8 - Telefoon 01820-13214 - GOUDA UITVAARTVERZORGING Dorpskrant 435/13 november 1991 L pagina 9 «D Nieuwe vrucht met citrussmaak Zevenhuizen/Nieuwerkerk a.d. IJs- sel-Een nieuwe betaalbare vrucht introduceren kost de nodige ener gie en moeite. Dat ondervindt de firma Meijndert enzn, die op 6000 vierkante meter grond van hun komkommerkweke rij-met twee vestigingen in Zeven huizen en één in Nieuwerkerk a.d. Ussel, de babaco teelt. Een vrucht die tot voor kort het prijskaartje 'exclusief' had, maar nu tot de betaalbare vruchten hoort en sinds vorig jaar, in Ne derland wordt gekweekt. Was de winkélverkoopprijs voor heen rond de vijf gulden, thans ligt de prijs, afhankelijk van de prijs waarvoor de groenteman deze in gekocht heeft, tussen de ander halve gulden en f. 3,50. De vrucht kan, behalve het onder stestukje, in z'n totaliteit gegeten worden en kan goed gecombi neerd worden met andere fruit- soorten in b.v. een vruchtensala de, ja zelfs in een rauwkostsalade. Groei en bloei De babaco groeit aan een meerjari ge kruidachtige boom, die z'n oor sprong heeft in Equador. De plant groeit in het Andesge- bergte tussen 2000 en 3000 meter hoogte. De plant werd voor het eerste geïn troduceerd in 1981 in Nieuw Zee land en kwam van daaruit naar Europa. Op kleine schaal worden de Babaco's nu ook in Nederland on derglas geteeld. Vijfhoekige langwerpige gele vruchten De Latijnse naam Carica Pentago- na dankt de plant aan de grote vijfhoekige vruchten, die zaadloos zijn. Rijpe vruchten zijn fel-geel, ca. 30 cm. groot en wegen 1 kg! of meer. De vruchten hebben sappig zacht zuur vruchtvlees met een geheel eigen aroma. De smaak is moeilijk met een an dere vrucht te vergelijken. Half-rijpe vruchten zijn goed houdbaar en kunnen versneld worden afgerijpt, door ze samen met een appel in een plastic zak te bewaren. Toepassingen De vrucht is- met schil en al- uitste kend in plakken gesneden, bij roomijs te serveren. Ook een Babaco-milkshake is een goed idee en als garnering doet de vrucht het ook uitstekend, b.v. met een andere gele vrucht b.v. papri ka en/of mais. Lucratief?? Omdat het Babaco-gewas een jaar nodig heeft om vruchten voort te brengen en in totaal maar zo'n-80 weken kan staan, heeft de kweker niet alleen geduld nodig, maar wil hij ook verzekerd zijn van een fi nancieel goede opbrengst. Een plant brengt in 40 weken ca. 40 vruchten voort. Er staan 0.8 planten op één vier kante meter, dus 5000 planten op 6000 m2, zoals bij Meijndert. Twee jaar lang moet er gestookt worden, hetgeen kostbaar is. Daarnaast worden er de nodige ar- De Firma Meijndert veilt de babaco's niet, omdat men - in dit experimentele stadium- verzekerd wil zijn van een basisprijs die in ieder geval kostendekkend is. De vruchten hoeven na het pluk- Grootvader, zoon en kleinzoon Meijndert met de nieuwe vrucht babaco beidsuren in gestoken om de plan ten te verzorgen en de vruchten te oogsten. Deze kunnen overigens halfrijp geoogst worden en heel lang - wel maanden - in een koelcel bewaard blijven. ken niet direct verhandeld te wor den en kunnen maanden in een koelcel bewaard blijven, zoals Me ijndert gebruik maakt van de koel cel bij de tuinbouwveiling. Afzetgebied Momenteel is de firma Meijndert bezig zelf een afzetgebied te zoe ken. Groentewinkels in Zevenhuizen en omgeving hebben de babaco in middels in het assortiment voor een alleszins aannemelijke prijs. Een supermarkt in Zoetermeer is er zelfs erg goedkoop mee en heeft nauwelijks verdienste aan de ver koop, maar wil meedoen om de vrucht onder de aandacht van een breder publiek te brengen. Immers het publiek bepaalt de af zet. Zo is bijvoorbeeld in de loop der jaren veel vraag naar paprika's, venkel, aubergines en andere, voorheen minder bekende, groen te-en fruitsoorten toegenomen. Goedkoper dan een meloen "De babaco is in ieder geval veel goedkoper als een meloen en kan het hele jaar door gegeten wor den", is de conclusie van vader, zoon en kleinzoon Meijndert. Rob Meijndert zegt dat het voor hun bedrijf een experiment is. "Je wilt allemaal weieens wat pro beren, zeker omdat we altijd kom kommers kweken. Er zijn meer kwekers die voorzich tig duizend meter babaco's kwe ken. Wij doen het iets omvattender met 6000 meter Wie benieuwd is naar de vrucht zou eens bij de plaatse lijke groentewinkels kunnen informeren.... ^venhuizen -De Vereniging van vrijzinnig Hervormden heeft een sntal activiteiten voor jongeren. Kinderkring De Kinderkring (leeftijd van 5 jaar t/ "ca. 12 jaar) heeft weer drie bij eenkomsten gepland en wel op de 'oensdagmiddagen 20 november, 'December en 18 december a.s. van w.30 tot 15.00 uur. op die middagen worden voorbereidingen getroffen 'oor de kerstdienst op 24 december a.s. om 19.00 uur. Deze dienst zal worden geleid door ds. R. Thieme - Tiesing en De Kinderkring zal daar aan haar medewerking verlenen. Wie mee wil doen kan woensdagmiddag 20 november naar het kerkgebouw aan de Dorpsstraat 139 komen. 13.30 uur! Voor meer informatie: Els Lan- geveld tel. 01802-2307 of JokeBraber tel. 1071. Jeugdgroep De Jeugdgroep (voor jongelui vanaf 12 jaar) komt weer bijeen op woens dagavond 11 december van 19.30 tot 20.30 uur Jongeren die belangstel lend zijn, zijn van harte welkom in het kerkgebouw Dorpsstraat 139. De jeugdgroep komt ca. 6 x per jaar bij een en de jongeren praten dan over allerlei onderwerpen, die al dan niet met geloof te maken hebben, zoals over andere godsdiensten, hoe gaan jongeren met het geloof om enz. enz. voor meer informatie N. Dirkzwager tel. 01802- 1403. Zevenhuizen - Door de toneel- "Spektakel" wordt a.s. za- -g 16 november in dorpshuis ™'anla' de komische thriller "De moeial" opgevoerd. Na afloop is weengezellig samenzijn. Wie de bemoeial is? Een werkster, die een moord ontdekt in het kan toor waar zij werkt, natuurlijk komt de recherche te hulp. Er ko men tal van theorieën over de mogelijke dader en het motief met komische details en woordspelin gen. Kortom het belooft voor lief hebbers van amateurtoneel a.s. za terdag een leuke avond uit te wor den. Aanvang 20.00 uur. Telefo nisch reserveren tel. 01802- 1642. oerkapelle - In de vorige Dorps ant stond een dankbetuiging arvan de Dorpskrant niet de /zaak vermeldde in de redactie, "Wege het feit dat men geen f/rolusmeldingontvangen had. "us wel. Wat is er in Moerkapel- 'orige week zondagavond 3 no- gebeurd? Om 20.00 uur de vrijwillige brandweer op geroepen voor een kleine binnen brand aan het Weideplantsoen 12. Nadere gegevens waren dat het een brandende geiser betrof. Na een snelle binnenverkenning, bleek dat er een felle brand woed de in een kast. In deze kast bevind zich de cv ketel en waren diverse persoonlijke goederen opgeslagen welke vlam gevat hadden. De vuurhaard werd door middel van een poederblusser en het dichtdraaien van de gaskraan ge blust. De oorzaak van de brand was een losgeraakte soldeer-ver- binding in de gasleiding onder de ketel. Van gemeentewege, zal naar aanleiding hiervan, een onderzoek worden ingesteld bij de overige woningen van dit complex; deze woningen zijn in 1982 gebouwd. Deze kasten zijn tijdens de bouw reeds brandwerend uitgevoerd: zoals een brandwerende- zelf slui tende deur met daarboven een draadglasruit. Door deze aange brachte voorzieningen was een snelle uitbreiding van de brand niet mogelijk. De materiële schade wordt geschat op ca. f 25.000, De gemeente, die eigenaar is van deze woning, heeft middels haar verzekering, opdracht gegeven tot herstel van de woning. Bewoner heeft tijdelijk elders on- derdak moeten zoeken. Zevenhuizen -Op zaterdag 16 no vember a.s. organiseert de klaver- jasvereniging Hotel Vos een 'kop- pel-klaverjastoernooi' in hotel Vos aan de Dorpsstraat 60 te Zeven huizen. Aanvang 11.00 uur. Er is een prachtig prijzenpakket. Inl. over deelnamekosten en aan melden de heer Wijn tel. 01802- 1801 of 1205. Steeds meer jongeren willen net als hun ouders kunnen beschikken over een pas van de bank met PIN-code. Zij willen op volwassen wijze "geld uit de muur" kunnen halen en via betaalautomaten, waarvan er steeds meer komen, aankopen kunnen afrekenen. Gezien hun bijzondere wensen kiest de Rabobank voor een speciale pas voor jongeren van 15 en 16 jaar: de JongerenPas. Op jonge leeftijd hebben kinderen vaak al een eigen 'inkomen' Uiteraard is dat eerst meestal alleen het zakgeld. Later komt daar het geld van de krantenwijk of het eerste (vakantie)baantje bij. Uit diverse onderzoeken blijkt dat slechts weinig jongeren al hun geld onmiddellijk opmaken. De meesten zetten een gedeelte of alles op een rekening bij dc bank. Veel ouders stimuleren hun kinderen in het leren omgaan met geld. Uit onderzoek blijkt dat acht op de tien ouders het nuttig vinden dat kinderen vanaf een jaar of 12 zelf over hun geld kunnen beschikken Veel kinderen rond dieleeftijd betalen ookzelfstandigallerlei zaken zoals de contributie van de sportclub of het abonnementsgeld voor een tijdschrift. Na hun vijftiende blijken jongeren een steeds vol waardiger relatie met hun bank te onderhouden. Een ander onder zoek leert dat tweederde van de jongeren rond de 15 jaar een spaar- dan wel betaalrekening heeft. Volgens datzelfde onderzoek hebben jongeren echter geen behoefte aan onbeperkte vrijheid in opname- en bestedingsmogelijkheden, Ze willen weliswaar als volwaardige cliënt worden behandeld, maar een beetje begeleiding sluiten ziin niet uit. JongerenPas Met die wetenschap heeft de Rabobank de Rabo JongerenRekening geïntroduceerd. Deze rekening is bedoeld voor kinderen tussen de 5 en 16 jaar en is zowel een spaar- als betaalrekening. Naarmate het kind ouder wordt, krijgt de JongerenRekening steeds meer het karakter van een betaalrekening. Onlangs werd als 'extra' bij deze rekening-speciaal voor 15-en 16-jarigen-een JongerenPas met pin code geïntroduceerd. Met deze pas is het mogelijk van alle geld- en betaalautomaten in Nederland gebruik te maken. Per week kan tot 100,= uit de geldautomaat worden gehaald en tot 50,= via de betaalautomaat worden betaald. Bij elke opname of betaling geldt uiteraard wel dat er voldoende saldo op de rekening moet staan Het is namelijk niet mogelijk om rood te staan. Een bijzonder kenmerk van de pas is het daarop aangebrachte hologram Door hem te bewegen laat de pas steeds andere kleuren en driedimen sionale beeldjes en figuurtjes zien. De JongerenPas is bij elke Rabobank verkrijgbaar. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meidoomstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9